Forum

Echange 2010 Manage...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Echange 2010 Management Console açılmıyor

21 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
716 Görüntüleme
(@ugurtanikgudekli)
Gönderiler: 134
Estimable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar, exchange 2010 serverımızda Exchange Management Console açılmıyor. uzun süre bekledikten sonra İnitiliazition Failed diyor. hata içeriğinde "Kerberos authentication failed." ve "The WinRM client cannot process the request" yazıyor. site içerisinde daha önce söylenen yolları denedim. WinRM IIS Extension özelliğini kaldırıp tekrar kurdum. ancak sorun devam ediyor. PowerShell e yazılması söylenen komutları giremiyorum hata veriyor.

sorunu kesin olarak çözebileceğim bir yol var mıdır?

ve acil olarak bir mailbox tanımlamalıyım. Exchange Management Console dışında mailbox tanımlamamın bir yolu varmı?

teşekkürler.. 

Gönderildi : 02/03/2011 19:01

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba domain admin ile login olunan bir userlemi açmaya çalışıyorsunuz?Hangi user ile açmaya çalışıyorsunuz ?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/03/2011 19:12

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

işlerinizin aksamaması adına problemi çözene kadar powershell i import system modules ile açarak aşağıda ki komutu kullanıp mailbox oluşturabilirsiniz.

yanlış önce AD hesabını açmayı unutmayın

Enable-Mailbox -Identity DOMAINISMI\Bugra -Database Cozumpark-Users-01

Gönderildi : 02/03/2011 19:16

(@yasarcugalir)
Gönderiler: 201
Estimable Member

Ahmet bey yeni mailbox açmak için powershell'den aşağıdaki komutu çalıştırmayı deneyebilirmisiniz.

$password = Read-Host "Enter password" -AsSecureString

New-Mailbox -UserPrincipalName [email protected] -Alias chris -Database "Mailbox Database 1" -Name ChrisAshton -OrganizationalUnit Users -Password $password -FirstName Chris -LastName Ashton -DisplayName "Chris Ashton" -ResetPasswordOnNextLogon $True

Gönderildi : 02/03/2011 19:26

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

domain administrator ile logon olarak deniyorum.

Gönderildi : 02/03/2011 19:30

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

işlerinizin aksamaması adına problemi çözene kadar powershell i import system modules ile açarak aşağıda ki komutu kullanıp mailbox oluşturabilirsiniz.

Enable-Mailbox komutu tanımlanamıyor dedi. ancak sanırım "import system modules ile araçarak" dediğiniz kısmı anlamadım? 

Gönderildi : 02/03/2011 19:41

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba Buğra hocamın demek istediği ,eğer exchange management açılmıyorsa windows powershell e sağ click --> import system modules ile açarak size söylediği komutu çalıştırmanız.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 02/03/2011 19:52

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

merhaba arkadaşlar, exchange 2010 serverımızda Exchange Management Console açılmıyor. uzun süre bekledikten sonra İnitiliazition Failed diyor. hata içeriğinde "Kerberos authentication failed." ve "The WinRM client cannot process the request" yazıyor. site içerisinde daha önce söylenen yolları denedim. WinRM IIS Extension özelliğini kaldırıp tekrar kurdum. ancak sorun devam ediyor. PowerShell e yazılması söylenen komutları giremiyorum hata veriyor.

sorunu kesin olarak çözebileceğim bir yol var mıdır?

ve acil olarak bir mailbox tanımlamalıyım. Exchange Management Console dışında mailbox tanımlamamın bir yolu varmı?

teşekkürler.. 

http://msexchangeteam.com/archive/2010/02/04/453946.aspx

burdaki anlatılanlar ile çözmüştüm aynı problemi 

umarım sizinden işinize yarar 

kolay gelsin 

Gönderildi : 02/03/2011 20:24

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

hocam söylediğin şekilde yaptım. database bulunamıyor dedi. sanırım adını yanlış giriyorum. defaultta tam olarak nerede tutulur mailbox database? 

Gönderildi : 02/03/2011 20:34

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba,
C:\Program Files\Microsoft\Exchange Server\V14\Mailbox\Mailbox Database 0694188549 sizde bu rakamlar farklıdır bu dizin aldın edb uzantılı dosya database dosyası.

Gönderildi : 02/03/2011 20:39

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Database adını öğrendim yukarıdaki komutu girdim. -Database kısmını tanımlayamıyor. Database belirtmeden Enable-Mailbox -Identity domainadım\hesapadım şeklinde girdim bir tablo şeklinde yaptığını gösterdi. ancak database seçimi ile ilgili birşey söylemedi. doğru veritabanına bağlanmış mıdır?

Gönderildi : 02/03/2011 21:09

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

sorun yok, database parametresi belirtmediyseniz kendisi uygun dblerden birine atacaktır

Gönderildi : 02/03/2011 22:38

(@yasarcugalir)
Gönderiler: 201
Estimable Member

aşağıdaki komutla kullanıcı mailboxı hakkında ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

Get-Mailbox username | fl

Gönderildi : 02/03/2011 22:49

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

çok teşekkürler. yalnız EMC hala açılmıyor. bu sorunu çözemiyorum:(.

Gönderildi : 03/03/2011 12:05

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar AD de kullanıcı adını dogru açmama rağmen. power shellde -Enable Mailbox komutu ile aynı kullanıcının mail hesabında harf hatası oluşmuş. power shellde yine -Edit şeklinde bir komutla bunu düzeltebilir miyim? ya da silip tekrar ekleyebilir miyim? Power Shell de girebileceğim komutları nereden öğrenebilirim?

teşekkürler 

Gönderildi : 03/03/2011 12:39

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Aşağıda ki sayfada Powerhsell ile AD üzerinde yapacağınız herşey yazıyor.

http://technet.microsoft.com/en-us/library/ee617195.aspx

Gönderildi : 03/03/2011 12:49

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkürler hocam. yalnız AD için değilde Exchange için olan komutları aynı dizinde bulamadım. 

Gönderildi : 03/03/2011 12:55

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Tam olarak neyi düzeltmek istiyorsunuz?

Gönderildi : 03/03/2011 13:01

(@ugurtanikgudekli)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Enable-Mailbox ile açtığım kullanıcı AD de ali.gencturk şeklinde olmasına rağmen e mail hesabı ali.genctuerk@.... şeklinde oluşuyor. araya bi "e" ekliyor neden olduğunu anlamadım? şimdi tekrar AD den de silip geri ekledim kullanıcıyı ancak yine "e" ekledi? bu mail hesabını silmeden edit edebileceğim bir komut arıyorum hocam.

Gönderildi : 03/03/2011 13:06

Sayfa 1 / 2
Paylaş: