Forum

Exchange 2007'de Ad...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Exchange 2007'de Adres Defterindeki Grupta Yeralan Üyelerin Görünmemesi Hakkında

11 Yazılar
2 Üyeler
0 Reactions
527 Görüntüleme
(@gokselsonmez)
Gönderiler: 25
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Şirket ortamında Windows Small Business Server 2008 Premium kullanılmaktadır. SBS 2008 üzerindeki Exchange'de yer alan Adres Listesinde Bölge Sorumlularının bulunduğu Bölge Müdürleri isimli bi grup ve bu grup içerisinde de üyeleri mevcut.

Outlook'da Yeni mail diyerek Kime butonunu tıklıyorum. Adres listesinde bu Bölge Sorumluları grubunu tıklıyorum. Bölge Sorumlularını seçtiğimde To kısmına düşüyor. Burada bu grubu çift tıkladığımda ise gruba üyesi olan hiç bir kullanıcı görünmüyor. Durum böyle oluncada gönderilen mailler karşı taraflara iletilemiyor.

Outlook klasörü altından .oab uzantılı dosyaları ve diğer muhtelif dosyaları temizlediğimde buraya tüm üyeler düşüyor ve mailler sorunsuz ulaşıyor. Ancak bir süre sonra bu sorun nüksediyor ve To kısmına eklemek için Grubu Çift Tıkladığımda üyeler yeniden görünmemeye başlıyor. Ayrıca .oab dosyalarını sildikten sonra Adres Defterini güncellediğimde grubun üyeleri yine görünmemeye başlıyor.

Bu sorunumu nasıl halledebileceğim hakkında bilgi verir misiniz? Exchange Server 2007'de Service Pack 3 yüklüdür.

Teşekkürler.

Bu sorun şirket ortamındaki tüm Outlooklarda mevcut.

Gönderildi : 26/01/2011 17:55

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18033
_

Merhaba oab ve cahe mode kullanıyormusunuz?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/01/2011 18:45

(@gokselsonmez)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet Rıza bey,

Her ikisinide kullanıyorum.

Gönderildi : 26/01/2011 18:50

(@gokselsonmez)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evet Rıza bey,

Her ikisinide kullanıyoruz.

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/01/2011 18:51

(@www-rizasahan-com)
_

Sırası ile aşağıdaki komutları çalıştırın,

Set-EventLogLevel -Identity “MSExchangeSA\OAL Generator” -Level medium

Update-GlobalAddressList -id “Default Global Address List”

Update-OfflineAddressBook -id “Default Offline Address Book”

Get-ClientAccessServer | Update-FileDistributionService -type oab

Set-EventLogLevel -Identity “MSExchangeSA\OAL Generator” -Level lowest

Bu işlemden sonra Microsoft Exchange File Distribution service.restart edin.Sonra kullanıcılarda ya ostnin bulunduğu dizindeki diğer öğeleri silin yada gönder al seçenğinin kenarındaki oka tıklayarak adres defterini tekrar yükleyin.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 26/01/2011 19:16

(@gokselsonmez)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Rıza bey,

Sorunumu hallettim. Ancak bir süre gözlemlemem gerekli. Sorun yinelenirse takrar yardımlarınızı isteyebilirim.

Saygılarımla, iyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/01/2011 14:23

(@www-rizasahan-com)
_

Liste gelmeyen kişilerde ost dizinindeki diğer dosyaları siler tekrar adres defterini indirirsiniz keyifli çalışmalar.Saygılarımla.

Gönderildi : 28/01/2011 14:34

(@gokselsonmez)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Rıza bey merhaba,

Ben sizin belirttiğiniz komutları sistemde uyguladım. Komutta hata vermedi. Ancak ost dosyasının bulunduğu Outlook klasöründeki .oab uzantılı dosyaları silsem bile adres defterini güncellediğimde To kısmına grubu ekleyip içerisine baktığımda üyeleri göremiyorum ve mail attığımda ise mail ulaşmıyor.

Sorunu geçici olarak şöyle çözebildim. Tüm masaüstü bilgisayarlarda Hesap Ayarlarına gittim ve Ön Belleğe Alınmış Exchange Mode'u Kullan karşısındaki checkbox'ı temizledim ve Outlookun online çalışmasını sağladım. Haliyle online olunca da Grupdaki üyelerin tamamı göründü ve mailler gitti.

Bu sorunu kalıcı olarak nasıl çözebilirim. Belki size ipucu olur diye şöyle bir bilgi vermek istiyorum. Yukarıdaki komutta yer alan Update-OfflineAddressBook -id “Default Offline Address Book” komutunu Update-OfflineAddressBook -id “Default Offline Address Listolarak uyguladım. Çünkü adı bu şekildeydi.

İyi çalışmalar diler bu konudaki yardımı olan herkese şimdiden teşekkür ederim.

Gönderildi : 04/02/2011 13:36

(@www-rizasahan-com)
_

Merhaba exchange 2010da verilen adres defteri hatasını size verdiğim komutlar ile aşıyoruz.Offline modda kullanılınca outlook yeni eklenen kişiler gruplar adres defterine yansımıyor.Bunun yansımasını sağlamak için ise son verdiğim 3 komutla birlikte gerekli servisi restart etmek gerekiyor.Bu işlemden sonrada kullanıcının adres defterini gönder al üzerinden tekrar yüklemesi gerekiyor.Mailbox sürkilasyonunuz çoksa eğer bu can sıkıcı bir durum cache modda bunun cevabını bende merak ediyorum nasıl bir çözümü olduğunu ve çözülüp çözülmediğini.Bunu artık Mümin hocam yada Buğra hocam yada Yşar hocama danışmak lazım.Onlar posta bakarsa bize bir fikir sunabilirler.
Saygılarımla.

Gönderildi : 04/02/2011 13:41

(@gokselsonmez)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Rıza bey,

Mümin Hoca ve Buğra Hoca ya ulaşmak için mesaj attım mail göndermeyi denedim ancak kendilerine bir türlü ulaşamadım.

Bu durumda verebileceğiniz bi fikir var mı?

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 11/02/2011 18:01

(@www-rizasahan-com)
_

Benim dediğim gibi kullanıcı ekleyince gerekli servisi restart edip user tarafında download etmek gerekiyor.Bunu otomaik hale getiren bir işlem konusunda bende muzdaribim öğrenirsem benim içinde faydası olacak.

Gönderildi : 11/02/2011 18:54

Paylaş: