Forum

Exchange 2003 DB li...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 DB limite geldi, yeni store eklesek işe yarar mı?

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
341 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar,

Şöyle bir sıkıntım var, Exchange DB'im 73GB'a ayarlı, ve bu sabah itibariyle 73GB uyarısını event'ten alıyorum. Anlamadığım şey mailleri arşivliyorum ve Mailbox Store'daki kullanıcıların mail size'larını topladığımda 36GB çıkıyor. Ama priv1.edb ye baktığım zaman normal dosya boyutu 66GB... stm'de 15 GB..

Haftasonu offline defrah yaptım bu deger edb'de 63GB'a, stm'de 11GB'a düştü ama eventte uyarıyı almama engel olmadı.

Ben nasıl exchange'imi düzgün hale getireceğim? sıkıntı büyük, bunu nasıl uygun değerlere alacağım, bu db sanki kendi kendine büyüyor..

Ben yeni bir store oluşturmayı düşündüm daha sonra kullanıcıların mailbox'larını tek tek taşısam, ve bitincede eski store'u silsem işe yarar mı? (priv2.edb oluşturmak gibi birşey düşündüğüm, gerçi teknik olarak mümkün mü değilmi onu henüz bilmiyorum, araştırmadım)

Yardımcı olanlara teşekkürler.

Gönderildi : 17/01/2011 12:55

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

Exchange server 2003 sürümünüz standart edition ise zaten ikinci bir store açtırmayacaktır size.

Exchange Server 2010'a geçebilirsiniz. yada database boyutunu küçülteceksiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 17/01/2011 13:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

2003 standart, evet, ikinci store eklenmiyorsa benim bu düşünçe suya düştü demek.

DB boyutunu küçültmek istiyorum..  bu yüzden tüm kullanıcılarin bir çok mailini lokallerine aldırdım, 36GB toplamda kullanıcı mailbox'ı var, ama eventte gözüken 73GB..

ben eventte nasıl 36 göreceğim? yeni defrag yaptım.. stm dosyası 4gb ufaldı o kadar, ancak ben defrag yaptığımda 69GB gözüken event, şimdi 73 diyor, hiç birşey anlamıyorum maalesef.

Gönderildi : 17/01/2011 14:06

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba tekrar,

bu konuda fikri olan varmı 🙁 kritik bi durum müdahale etmem gerek ne önerirsiniz?

Gönderildi : 17/01/2011 18:56

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

merhaba tekrar,

bu konuda fikri olan varmı 🙁 kritik bi durum müdahale etmem gerek ne önerirsiniz?

Exchange DB Defrag işe yaraması lazım.

http://support.microsoft.com/kb/192185

Defrag yapmadan önce DB nin bulunduğu diskte DB boyutundan biraz daha fazla boş yer olması gerekiyor.

Gönderildi : 17/01/2011 21:46

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba

disk birleştirme yaptım işe yaramadığı için yardım arıyorum.. teşekkürler

Gönderildi : 18/01/2011 02:38

Paylaş: