Forum

Mail Server Merak E...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mail Server Merak Ediyorum

2 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
404 Görüntüleme
(@UgurKARAA)
Gönderiler: 3
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Çözüm Park ;

Forumda 3. Mesajım ilk sorumun tam karşılığını Bora Arkadaşım Sayesinde tam olarak aldım baktım hemen destek geliyor bir soru daha sormaya karar verdim 🙂

Öncelikle elimde bulunan malzemelerimi yazmak istiyorum

20 Mb Metro Eternet Bağlantı

IBM 3650 Sunucu

Fortigate 80CM Firewall Cihazı

Sorum Şöyle

Mevcutta elimde bulunan www.xxxx.gov.tr uzantılı domainim var.Domain Özel Bir Şirketin Name Server lerine yönlendirilmiş durumda.Oradanda o şirketin panel sayfasından benim ip numarama tanımlı ve sunucum üzerinde bir web sayfam var

Benim İstediğim ise özel şirketin name serverleri yerine kendime ait bir name server oluşturmak

Örneğin :

ns1.xxxx.gov.tr

ns.2.xxxx.gov.tr

olarak oluşturmak sonrasında alt domain açmak istiyorum ugur.xxxx.gov.tr

ve devamında [email protected] uzantılı mail adresi oluşturmak kullanıcılarıma evden işten ulaşabilecekleri mail adresi sağlama düşüncesindeyim.

İyi Çalışmalar.

Saygılarımla UĞUR KARA 

Gönderildi : 09/01/2011 03:06

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Alan adınızı satın aldığınız yerden öncelikle Name Server kaydı açacaksınız. Açtığınız Name Server kayıtlarının IP sine ise sahip olduğunuz IP adresini gireceksiniz. Daha sonra ise alan adının DNS lerini bu bu adrese yönlendireceksiniz.

Aynı zamanda aynı kayıtları sunucunuzdaki DNS serverda da tanımlamanız gerekiyor.

Sub domainler için ise yapmanız gereken tek şey kendi DNS serverınızda ilgili host A kaydını açmak ve IIS ten de ilgili web sitesini oluşturmak. 

Mailler için ise bir mail server kullanmanız gerekiyor. Bunun içinde öncelikle ne tür bir mail server kurmanız gerektiğine karar vermeniz gerekiyor.

Gönderildi : 09/01/2011 03:16

Paylaş: