Forum

posta.domainim.com ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

posta.domainim.com owa yapilandirmasi

19 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
715 Görüntüleme
(@VusalMastaliyev)
Gönderiler: 174
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba sorum soyle. Hosting ve Domain aldim, site kurduk kullaniyoruz, host linux uzeindedi. simdi exchange kurdum, ve istiyorum ki posta.domainim.com yazdigimda exchange servere bagli mail servisi acilsin... Hal hazirda mail.domanim.com yazdigimda hosting firmasinin bize vermis oldugu mail servisine baglaniyoruz... Bunu nasil yapilandirmaliyim?

Aslinda makale aradim ama tam bu isi anlatan bir makale bulamadim. Ingilizcem o kadar iyi degil o yuzden ingilizce makaleleri okuyub tam anlamiyla anlamakta zorluk zekiyorum, turkce kaynak varsa bu is icin verirmisiniz? ve ya mumkunse burdan anlata bilirmisiniz?

Gönderildi : 08/01/2011 14:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/10/31/exchange-server-2010-owa-y-nlendirme-ve-form-based-authentication.aspx

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/01/2011 16:28

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tesekkur ederim hocam

Gönderildi : 08/01/2011 18:25

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

rica ederiz

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 08/01/2011 19:39

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

hocam makaleyi okudum ve kurulumunu yaptim. Server bulundugu pc-de tamam acti https://mail.domainim.com ama baska bir pc-den denemeye calistigimda olmadi yani acmadi.. Nedeni ne?

hatta soyle bir sey denedim mail.domainim.com actim ve admin gibi girdim ve birde localhost/owa actim ve client olarak gidrim ve bir-birilerine mail atdim basarili sekilde gitdi. Sirada su isi internete tasimak kaldi... E birde localde pc-lere ama su an onemli degil, localde pc yok zaten. Local pc ler hazirlanma asamasinda, onlari kurduktan sonra zaten yeni pc alip dc ve dns oraya tasimayi dusunuyorum... Konudan uzaklasdim hemen doneyim..

PC-de IP dinamic. Burada yani Rusyada hala bayram oldugu icin internet provider tatilde 🙂 static ip-i ancak 11-den sonra vericekler. sorun IP ola bilirmi?

Gönderildi : 08/01/2011 20:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Bu alan adı internet üzerinde mi yayında ? Diğer makinelerde dns olarak hangi ip tanımlı ki doğru çözmesini bekliyorsunuz ? Örnek olarak çalışmayan makineden bu alan adına ping atmayı deneyin ve bakın bakalım doğru ip yi mi çözüyor.

Gönderildi : 08/01/2011 23:11

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Alan adına tanımlı olan Name Server da mail isimli host A kaydına tanımlanacak IP adresini Exchange'in IP sini girmeniz gerekmektedir.

Gönderildi : 09/01/2011 04:41

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

alan adi derken domain-i mi kast ediyorsunuz? Eger oysa evet internet uzerinde yayinda, site bu alan adiyla yayinlaniyor...Web server bizde degil. Bu domaine ping atdigimda normal olarak geri cevap geliyor.

Bir az daha acik yazarmisiniz lutfen, kisa yoldan anlamaktra zorluk cekiyorum 

Gönderildi : 09/01/2011 11:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Elinizde bir mail server var, bunun üzerinde exchange kurdunuz, daha sonra kendi üzerinden owa nın çalıştığını gördünüz ki buraya kar çok normal, başka bir makineden veya internet üzerinden aynı şekilde çalışması için alan adınızın durumu önemlidir. 

şimdi mail.domain.com dediğiniz domain.com internet üzerinde satın alınmış bir alan adı mı ? Eğer böyle ise name server kim ? name server üzerinde mail isminde bir A kaydı var mı var ise ip adresi olarak neresi tanımlı ?

Gönderildi : 09/01/2011 14:18

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Evet. Domain.com internet uzerinden satin aldik.

Name server ns19.HostingSirketi.com

ns20.HostingSirketi.com bagli.

MX - mail1004.HostSirketi.com

CNAME - mail1004.opentransfer.com

A kaydinda soyle bir sey var domainim.com ve *.domainim.com  bunlar bir ip-ye bagli...

mail.domainim.com isminde bir A kaydi yok

Gönderildi : 09/01/2011 16:00

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

alan adınız nedir ?

Gönderildi : 09/01/2011 17:25

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

rahmanfashion.ru

rahmanfashion.сom

rahmanfashion.info

rahmangroup.ru

Bunlardan biri icin yapmak istiyorum

Reklam olmasin diye soylemiyordum. Ama zaten buraya girenleri ilgisini cekmicek...

Gönderildi : 09/01/2011 17:36

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ilk domain için

mail.rahmanfashion.ru = 74.125.43.121 ipsine gidiyor,bu google' ın mail adresi , yani owa bu şekilde çalışmaz ki ? siz dns üzerinde yönlendirmeleri yapmamışsınız henüz.

Gönderildi : 09/01/2011 18:28

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

nereye yonlendirmem gerekiyor?

birde hocam bu http://www.whatismyipaddress.com siteden benim IP-le ilgili bilgiler almaya calistim   Assignment: Static IP  yazdi. Simdi benim IP Staticmi artik?

Gönderildi : 09/01/2011 18:37

(@rafets-ayata)
Gönderiler: 3820
Üye

Merhaba,

İlk önce şunu yapacaksınız. posta.domainadınız.com (ru,info,net her ne ise) bunun için servis sağlayıcınıza posta.domainadınız.com için bir A kaydı oluşturun ve buraya mevcut statik ip adresinizi yazdırın. Bu işlem yapıldıktan sonra dışardan gelecek ve posta.domainadınız.com için sorgular sizin verdiğiniz statik ip adresinize yönlenecektir. Bu sizin içerde tuttuğunuz exchange servera yönlenmesi gerekiyor ki bunuda modem veya firewall üzerinden 80 ve 443 portlarınızı exchange sunucunuza yönlendirmenizle gerçekleşektir.

Bu işlem dışardan gelecek sorgular içindi. İçerden gelecek sorgularda posta.domainadınız.com adresiniz çözümlenebilmesi için içerde bir DNS olması gerekiyor eğer kurduysanız yine içeride DNS te bir A kaydı oluşturun ve ismine posta deyin ve bunu exchange server ip numarası ile bütünleştirin. Kullanıcılarınızında DNS server olarak göreceği adreste içerdeki lokal DNS olmalı eğer bunuda ayarlarsanız içerden gelecek isteklerde exchange sunucunuza yönlenecektir.

Gönderildi : 09/01/2011 20:09

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhaba,

İlk önce şunu yapacaksınız. posta.domainadınız.com (ru,info,net her
ne ise) bunun için servis sağlayıcınıza posta.domainadınız.com için bir A
kaydı oluşturun ve buraya mevcut statik ip adresinizi yazdırın. Bu
işlem yapıldıktan sonra dışardan gelecek ve posta.domainadınız.com için
sorgular sizin verdiğiniz statik ip adresinize yönlenecektir. Bu sizin
içerde tuttuğunuz exchange servera yönlenmesi gerekiyor ki bunuda modem
veya firewall üzerinden 80 ve 443 portlarınızı exchange sunucunuza
yönlendirmenizle gerçekleşektir.

Bu işlem dışardan gelecek sorgular içindi. İçerden gelecek sorgularda
posta.domainadınız.com adresiniz çözümlenebilmesi için içerde bir DNS
olması gerekiyor eğer kurduysanız yine içeride DNS te bir A kaydı
oluşturun ve ismine posta deyin ve bunu exchange server ip numarası ile
bütünleştirin
. Kullanıcılarınızında DNS server olarak göreceği adreste
içerdeki lokal DNS olmalı eğer bunuda ayarlarsanız içerden gelecek
isteklerde exchange sunucunuza yönlenecektir.

Alanadi uzerinde yeni A alani olusturdum mail.rahmanfashion.ru ve benim ip adresini atadim. MX record: mail1007.HostingSirketi.com, CNAME artik yok :). Sunucu tarafinda, yani server 2008 ve uzerinde kurmus oldugum Exchage Server 2010 tarafinda sorularim ve sorunlarim galiba bitmicek 🙁

A kaydi olusturdum da Butunlestirme olayini anlamadim 🙁

Gönderildi : 09/01/2011 20:24

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Herşeyi hatalı yapıyorsunuz bence. Öncelikle ne tür bir hizmet aldığınızı söyleyebilir misiniz ? (ATRN,ETRN gibi) Bu yaptığınız bir test ortamı mı yoksa gerçek ortam mı ?

Siz tüm mailleri kendi sunucunuz mu karşılasın istiyorsunuz ? Yoksa Smarthost gibi bir hizmet alıp mailleri buna bağlı çekecek misiniz ?

Çünkü eğer MX kayıtlarını hosting firması görünüyorsa o zaman smarthost gibi bir hizmet alıyorsunuz demektir.

Mevcut bir yapınızı anlatın lütfen nasıl bir hizmet aldığınızı anlayalım ona göre adım adım yönlendirelim sizi. Ama bu konularda çok eksiğiniz var yanlış işlemler yapıyorsunuz çoğu zaman ve yanlış yönlendiriyorsunuz,yapacağınız her adımda sorun yaşayıp mail alış verişiniz etkilenebilir bunu unutmayın.

Gönderildi : 09/01/2011 22:18

(@VusalMastaliyev)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Soyle anlatayim. Su anda smarthost gibi calisiyor. Ama kendi uzerimize cekmek istiyoruz. oyuzden exchange hazirliyorum. Yani smarthost baglantisini kesmek. Su anda test ortaminda calisiyorum. Tam exchange kurulumu yapa bilirsem real ortama tasiyicam insallah. zor is anliyorum ama kolay da is yok ki. Cok hatayla karsilasiyorum biliyorum ama hata yapmazsamda ogrenemem ki :)... Elimde bir kac pc var, biri server 2003 r2, biri server 2008 r2, ucu xp proffesional ve bide bos pc var oraya da 2003 r2 ve ya xp yaza bilirim. Statick IP var, bir kac domain var ki onlardan birini sira disi birakip test ortamimda kullanicam... Ne almam gerekiyorsa lisenziya falan alirim o tur problerim yok... Kendi binamiz tamamlaniyor artik ve orada network ortami sifirdan hazirlanacak... Sirketde bir-birine bagli 20 olucak client olarak, e server sayi ne kadar olucak bilmiyorum, bir tane terminal server olucak ki uzerinden dosyalar filan paylasicagiz. o aslinda varmiz ama yiniden kurucaz. Microsoft urunleriyle az bir sure once calimaya basladigim icin su anda cok zorlaniyorum ama cozumunu bulacagimda da eminim... Su an ki sistemlerimizin hepsi rusya sirketlerinin urunleri birtek serverler microsofta-ait... ve bu sistemi degisip tamamiyle microsofta ait bir network ortami kurmaya calisiyoruz

mail serverin calisma tarzi soyle olucak, genellikle internet uzerinden kullaniclar baglanicak, nerdeyse hic local baglanti olmicak olsa bile bir kac kisi, mail alacagimiz nokta hep disaridan yani diger mail servisleri uzerinden, mail atilacak noktalar da aynen. Sirket ici mail alis-verisi nerdeyse olmuyor diye bilicek kadar az. Calisanlarin sayisi, yani mail client olacaklarin sayisi tahmini 10-15 kisi ve ben maksimumu dusnerekden 30 diyorum, gun icin ortalama 40-50 mail alis verisi oluyorki bunlarinda her biri 1-2 mb, arada daha cok oluyor ama bu az rastlanti. Senetler, resimler gonderilicek ve kabul edilicek. Owa ve daha cok microsoft outlook kullanilmasini istiyorum, ama once owa-nin tam calismasini istiyorum az kullanilsa bile...  

Nerden baslayip nereye gitmem gerek? 

Gönderildi : 11/01/2011 21:22

(@rafets-ayata)
Üye

Merhaba,

Öncelikle bir sunucuya Exchange kurulumunu sorunsuz olarak yapınız. Kullanıcılarınızı açık ve mailboxlarını tanımlayın. Daha sonra Lokal DNS üzerindeki ayarları yapınız. (lokalda posta olarak arandığında domaininizin cevap verebilmesi için Cname oluşturmak gibi bu bilgiler portalda mevcut)

Bu işlemlerden sonra mail trafiğinin sizin sunucunuza akabilmesi için MX kayıtlarının size yönlendirilmiş olması gerekmektedir. Bu işlemi hosting firmanızla görüşürseniz size bu konuda yardımcı olacaktır. (zaten mx kaydı için sizden bir statik ip numarası isteyecek ve bu şekilde mailleriniz ilk sizin kurduğunuz sunucuya teslim edilecektir.)

Daha sonra yine hosting firmanızı posta.domainadınız.com için bir yönlendirme yapmasını isteyeceksiniz. Bu işlemi onlar gerçekleştirecektir. Eğer yönetim paneli sizin elinizde ise forumda bu konuda birçok post var inceleyerek nasıl yapıldığını basit örneklerle görebilirsiniz.

Kuracağınız Exchange sunucuda lokal üzerinden owaya erişip erişemediğinizin kontrollerini v.s. yaptıktan sonra modem ve/veya firewall (veya UTM) cihazlar üzerinden içeride bulundurduğunuz sunucuz için 80 ve 443 portu için yönlendirme yapacaksınız. (örn; 192.168.1.22 olan exchange sunucunuza modem üzerinden NAT yaparak 80 ve 443 portunu yönlendirmek gibi bakınız portalda postları göreceksiniz.)

Daha sonra kuracağınız exchange sunucu üzerinde IIS yardımı ile dışardan yerişimleri yönlendirme yapacaksınız. ( https://posta.domainadınız.com/owa yerine https://posta.domainadınız.com şeklinde olması gibi)

Çok detaya girmedim zaten Exchange kurulumu ve yapılandırma ayarları ile ilgili birçok makale ve video portalımızda yer almaktadır. Bunları okuyarak ve test ortamında deneyerek sonuçları kontrol ederek eksiklerinizi giderebilirsiniz. (test için farklı bir domain alıp bununla yaparsanız gerçekte uygulayacağınız işlemlerde hata payınızı azaltırsınız)

Veya en kestirme sonuç olarak bir firmadan bu konuda Danışmanlık hizmeti ve kısa bir eğitim alırsanız sizin için katma değer olacaktır. Bir alternatifte Cloud mimarisini kullanmaktır ki bunu uzun uzun anlatmayacağım yine birçok dökümanımız bulunmaktadır.

Gönderildi : 13/01/2011 02:06

Paylaş: