Forum

OWA'yi hafifletmek

Bildirimler
Hepsini Temizle

OWA'yi hafifletmek

6 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
352 Görüntüleme
(@TeomanEfendi)
Gönderiler: 798
Noble Member
Konu başlatıcı

Exchange 2010'un OWA'si gayet hos ancak internet baglantisinin upload hizi cok dusuk oldugu icin (384K) organizasyon disindan OWA'nin yujlenmesi zaman aliyor. Light OWA ise oldukca cirkin :))

Simdi OWA altinda kullanmadigimiz ozellikleri disable etme durumumuz olsa bu yuklenme isini hizlandirabilir miyiz? Mesela Public Folders'i hic kullanmiyoruz.

Gönderildi : 04/01/2011 01:24

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

OWA yı açarken upload değil download olur

OWA normalde de hafitir. public folder database ini exchange management console --> organization conf. --> mailbox | kısmından silebilirsiniz.

Gönderildi : 04/01/2011 02:06

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

web app mailbox policy ilkelerini de kullanarak OWA'nın tam yüklenmesini engelleyebilirsiniz. konu ile ilgili videolar bölümünde bir video mevcut.

kolay gelsin

Gönderildi : 04/01/2011 13:39

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

OWA yı açarken upload değil download olur

OWA normalde de hafitir. public folder database ini exchange management console --> organization conf. --> mailbox | kısmından silebilirsiniz.

Bugra hocam OWA'yi organizasyon disindan acarken Email server OWA'yi upload etmiyor mu? Milyonda bir ihtimal ama eger oyleyse, benim evimdeki bilgisayara OWA nereden geliyor?

Gönderildi : 04/01/2011 13:45

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

owa aslında size maillerinizin tutulduğu sunucuya internet tabanlı bir erişim sağlayan arayüzdür.

böylece herhangi bir yerden posta kutunuza erişim sunar. bu işlem de bir nevi scriptler çalıştırılır arka planda (owa'nın kodunda) ve size uzaktan bağlantı yapmanıza olanak sunuyor.

sizin evinize bir web sayfası nasıl geliyorsa owa da öyle geliyor.yani siz www.cozumbilisim.com.tr yazdığınızda DNS sorgusu başlar ve isim çözümlenir. karşınıza çözüm bilişimin sayfası gelir.

siz de evinizden mail.firmam.com.tr/owa yazdığınızda aslında bir dns sorgusu başlar ve sizi şirketinizdeki exchange servera bağlantı sunan OWA'ya bağlar. OWA üzerinde yapılan işlemlerin tamamı exchange server üzerinde yapılır. sizin bilgisayarınıza birşey getirilmez. bütün işlemlerinizi sunucu üzerinde yaparsınız ve bitirirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 04/01/2011 14:02

(@TeomanEfendi)
Noble Member
Konu başlatıcı

Hocam detaylar icin tesekkurler ancak benim maruzatim yanlis anlasildi. Owa arayuzu desek daha dogru olurdu sanirim. OWA arayuzu sonucta serverdan disaridaki istemciye upload ediliyor. Yani bizim okulun internet baglantisi 8000/384K oldugundan bu OWA arayuzu gec yukleniyor bu da sikayetlere neden oluyor. Ben tavsiyelerinize gore hareket edip bir seyler yapmaya calisacagim. Tesekkurler

Gönderildi : 04/01/2011 15:31

Paylaş: