Forum

2. DC ve Exchange 2...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2. DC ve Exchange 2003 ve Server 2003 Problemi

15 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
703 Görüntüleme
(@cahityolacan)
Gönderiler: 514
Super Admin
Konu başlatıcı

Şöyle anlatayım size problemi 

2 tane server var 1. makine DC 2. makine Aditional DC ve üzerinde Exchange 2003 vardı. Vardı diyorum artık o makine yok yerine yeni bir makine alındı ve içindeki veriyi aktarma gibi olanağımızda yok. ( gerçi mailler için bir problemimiz yok )

Sıkıntım şurada başlıyor server2 olarak yeniden sistemi kurup ayarladığım da ve exchange 2003 kurduğum da eski server isimini ve  eski database verilerini getir getiriyor exchange manager' de görebiliyorum. kaldırma denemelerim bir kaç kere oldu ama beceremedim. Bu problemi nasıl çözebilirim.

1. server üzerinde tüm kullanıcıların mailbox larını sildim  yeni 2.exchange server' e göre ayarladığım zaman, var olan kullanıcıların birisine yeniden mail hesabı açıp outlook ile hesap bağlantısı kurma denemelerim başarısız oldu.

burada çözümpark forumdan  http://www.msexchange.org/tutorials/Recovering-Failed-Exchange-2003-Member-Server-Using-Disaster-Recovery-Switch.html  adresi buldum deneyeceğim yarın fakat başka önerisi olan bir arkadaşımız olursa  sevinirim.

Cahit YOLAÇAN
vExpert - vExpert NSX - CCNA- MCSE - CEH
https://www.vmwaretv.com

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2011 02:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Elinizde eski sistem' in yedekleri var mı ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 02/01/2011 03:30

(@cahityolacan)
Super Admin
Konu başlatıcı

hayır malesef yok.

kötümü hakan hocam durum 

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 02/01/2011 03:51

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Hatırladığım kadarıyla şöyle bir yöntem uygulamıştım. 1. Server DC 2. Server Additonal 2. Server bir şekilde çalışmaz olmuştu. Mailboxlar önemli değildi. 2. Server additional olarak yeniden kurdum. Exchange kurulumu sırasında AD Schema da exchange ile ilgili datalar olduğu için kurulum gerçekleşmiyordu. 2. server additional olarka kurduktan sonra Exchange setup /remove organisation gibi bir parametreyle AD Schema üzerinden kaldırıp, AD prep, Domain prep yaparak yenilemiştim, böylece sorun olmadan exchange kurulabilmişti.

Gönderildi : 02/01/2011 04:39

(@cahityolacan)
Super Admin
Konu başlatıcı

selçuk bey tam komutları yazabilirseniz çok sevinirim.

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 02/01/2011 05:23

(@selcukhuner)
Reputable Member

setup.exe /removeorg şeklinde.

Tabi bu exchange CD deki setup.

Ayrıntılı bilgi: http://support.microsoft.com/kb/273478

Gönderildi : 02/01/2011 05:33

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

removeorg parametresi bütün exchange orgranizasyonunu kaldıracaktır.

siz Adsiedit ile şuan açık olmayan exchange servera ait olan kayıtları temizleyin. daha sonra sunucunuzu yeniden başlatın sorun kalmayacaktır.

eğer bazı nesnelerde exchange niteliği kalırsa exchange attribute remover diye bri tool var onunla temizlersiniz ancak büyük bir ihtimalle sorun olmayacaktır.

kolay gelsin

Gönderildi : 02/01/2011 13:35

(@cahityolacan)
Super Admin
Konu başlatıcı

selcuk bey tşkler 

http://support.microsoft.com/kb/833396/

bunu bugün deneyip bilgi aktaracağım.

mumin hocam sizin söylediklerinizde deneyeceğim. 

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 02/01/2011 13:36

(@cahityolacan)
Super Admin
Konu başlatıcı

Mumin hocam dediğiniz gibi yaptım ve problem çözüldü.

ilk olarak var olan Dc nin bir system state yedeğini aldım sonrasında   http://www.computerperformance.co.uk/ScriptsGuy/adsi.zip buradan dosyayı çektim kullanmadan önce regsvr32 adsiedit.dll diyerek reg yaptım ve programı açtım. 

Programdan exchange ile alakalı ne gördüysem hepsini sildim. Ve DC yi bir restart ettim.

Sonrasında yeni server üzerinde exchange server kurulumu için gerekli olan bileşenleri ekledim ve sırasıyla alta ki komutları çalıştırdım.

/ForestPrep ( parametresi ile )
(<drive>:\setup\i386\setup.exe)

/DomainPrep ( parametresi ile )

Install 

Direk kurulum başarılı bir şekilde bitti şimdi kullanıcıların tek tek mail hesaplarını açıp yeniden outlook ayarlamaları kaldı. 

Yardımlarınız için tşk ederim. 

adsi' nin kullanımı ile ilgili bir site  http://www.computerperformance.co.uk/w2k3/utilities/adsi_edit.htm  

Cahit YOLAÇAN

Gönderildi : 02/01/2011 18:25

(@selcukhuner)
Reputable Member

merhabalar

removeorg parametresi bütün exchange orgranizasyonunu kaldıracaktır.

siz Adsiedit ile şuan açık olmayan exchange servera ait olan kayıtları temizleyin. daha sonra sunucunuzu yeniden başlatın sorun kalmayacaktır.

eğer bazı nesnelerde exchange niteliği kalırsa exchange attribute remover diye bri tool var onunla temizlersiniz ancak büyük bir ihtimalle sorun olmayacaktır.

kolay gelsin

Haklısın Mümin hocam, removeorg ile exchange ait bütün herşeyi kaldırtmaktı amacım.

Anladığım kadarıyla exchange ile ilgli geriye dönük birşey ihtiyacı yoktu.

Forest ve domainprep ile şemayı genişletip fresh exchange kurulumu yapmak denediğim yöntem olduğu için daha mantıklı gelmişti

Herkesin bir yoğurt yiyişi vardır.

İnşallah yaşamayız, yaşarsak birde senin yöntemini uygularız 🙂

Saygılar

Gönderildi : 02/01/2011 18:56

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309

merhabalar

her iki yöntem de kullanılabilir. ancak ortamda başka bir exchange varsa removeorg parametresi exchange organizasyonunu da kaldıracağı için çalışmakta olan diğer exchange serverları da sıkıntıya sokmuş olursunuz ki bunu kimse istemez :))

ama exchange serverın patlaması güzeldir ayağa kaldırılması da zevklidir :))

geçmiş olsun...

Gönderildi : 04/01/2011 14:16

(@gungorozlek)
Gönderiler: 4
New Member

Sevgili Arkadaşlar. Benimde buna benzer fakat daha Farklı bir sorunum var.

aaaa-yyy.com diye Aktive Directory Sql ve Exchance 2003 kurulu bir 2003 Serverim vardı.
sonra 2011 e daha donanımlı girelim dedik birde sbs 2008 faundation aldık, bunuda aaaa.com  2.server Olarak kurulumunu yaptım.
Sql ve datayı yeni server e geçirdim Exchange yi eski serverde bıraktım. kullanıcı tarafında aslında bi sorun yok.
şimdi eski server de (Exchange de)  aaaa-yyy.com Active duruyor, yenidede aaaa.com duruyor.iki serverdede aynı kullanıcılar ve parolaları tanımlı sistem çalışıyor aslında ,ama ben ve Exchange i de yeni serverle bağlantılı çalıştırmak istiyorum yani 2008 server a bir kullanıcı eklediğimde diğer sunucudaki exchange ye de eklensin istiyorum ne yapmalıyım acaba yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. çalışmalarınızda başarılar dilerim.

Güngör ÖZLEK.

Gönderildi : 13/01/2011 05:05

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

ortada iki farklı domain var ise aslında her kullanıcından iki tane var demektir. İstemci makinelerini sanırım yeni domainde, eğer durum bu ise yeni domain için bir exchange server kurun ve aşağıdaki makalede olduğu gibi bir sync yapmanız gerekmektedir

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/05/03/_31013101_fp-ile-global-adres-listesi-senkronizasyonu.aspx

eğer tam olarak yapınız hakkında bilgi verirseniz daha fazla detay verebiliriz.

Gönderildi : 14/01/2011 01:19

(@gungorozlek)
Gönderiler: 4
New Member

Evet Hakan bey durum tam olarak anladığınız gibi, yani diyorsunuz ki exchange yi yedekle, serveri yeniden kur, yeni domaine ekle, sonra bu Sync olayı ile işi bitir doğrumudur ?

Gönderildi : 15/01/2011 06:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet ama bu zor yöntem bence en temizi çok kullanıcı yok ise herkesin pst lerine yedekle sonra yeni domaindeki exch e bağlanınca tekrar mailboxlarına taşı veya ontrack power control gibi bir ürünle eski edb yani exchange server veri tabanından mailleri direk yeni exchange server' a taşı.

Gönderildi : 15/01/2011 15:08

Paylaş: