Forum

Reverse DNS ve SPF

Bildirimler
Hepsini Temizle

Reverse DNS ve SPF

8 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
377 Görüntüleme
(@barissaygin)
Gönderiler: 106
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba, siteye yeni üye oldum , eminim çok şey öğreneceğim

Mail serverlarda Reverse DNS ve SPF kaydı arasında nasıl bir fark görüyorsunuz? Normalde her ikisi de manuel olarak girilen birşey, sanki biraz yapay kontrol gibi. DNS den Reverse ve SPF kontrol ediliyor ve uygunsa mail kabul ediliyor. Hangisi daha tutarlı, neye göre daha güvenli anlamakta zorlanıyorum.

İkinci sorum, bunlara ilaveten  ben de bir üçüncü yeni kayıt hatta siz de dördüncüyü eklersiniz ve adını Baris veya Mehmet  kaydı koyarsınız. Mail 4 kere kontrolden gecer ve guvenli bulunur gelen mail. Yani ağaca ağaç demeseydik ot deseydik adı öyle kalcaktı gibi bişey değil mi?  En azından böyle bir anlaşma varsa exchange adminleri arasında Reverse DNS dururken SPF nerden çıkıyor ne gerek var ? Teknik olarak çalışmalarını biliyorum ama mantıki izahını kendime yapamıyorum.

Gönderildi : 27/05/2008 21:26

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

SPF in teknik olarak ne iş yaptıgını biliyorsunuzu ama sizin matıgınıza sıgmıyormu yazdıkalrınızdan bunu anladım .

Eğer yanlış anladıysam kuısura bakmayın .

SPF in niçin kullanılması gerektigini açıklamamızı istermisiniz ?

Gönderildi : 27/05/2008 23:41

(@okanse)
Gönderiler: 20
Eminent Member

evet hocam lütfen

yani anlamadıgım sey şu, adminler karar vermişler reverse DNS kaydı varsa bunu kontrol et ve gelen maile guven gonderen ve alan sistemin admini bunu biliyor uyguluyor, bu mantıklı geliyor cunku gercekten boyle bir domainin varlıgı , kontrol ediliyor reverse dns kaydı sorgusuyla. Bu varken SPF kaydı sorgusu uyduruk geliyor bana. yani şunun gibi bişey olmuyormu o zaman SPF kaydı: Adminler demiski her admin kendi DNS inde soyle bir kayıt acsın...bu host kaydıda olabilir...benimsistemguvenli olsun ismi kaydın. Eger bu kayıt varsa tamam geç. Bunun gibi bişey geldi bana SPF kaydı. Yani reverse dns kaydı kontrolu anlamlı iken SPFgibi uyduruk kayda ne gerek var diyor icgüdülerim?

ben kavrayamadım heralde aydınlatırsanız sevinirim.

Gönderildi : 27/05/2008 23:51

(@esersolmaz)

SPF in asıl amacı kısaca spamcının kendi sunucusundan hedefe gidene kadar arada sunucu atlamasını engellemek.

Gönderildi : 27/05/2008 23:59

(@okanse)
Eminent Member

Bunu baska bir kayıt icat edip yapmak mumkun degil mi

Gönderildi : 28/05/2008 00:09

(@esersolmaz)

Adamlar yapmış ki AOL örnek veriyorum çok ciddi bir şekilde kullanıyor yoksa mail atamazsın diyor direk. Artık zamanla evrensel bir halede gelecek SPF bence alışmak gerekir.

Gönderildi : 28/05/2008 00:25

(@okanse)
Eminent Member

SPF in asıl amacı kısaca spamcının kendi sunucusundan hedefe gidene kadar arada sunucu atlamasını engellemek.

Belkide belirtmiş oldugunuz noktayı gözden kaçırdım.

Reverse DNS sorgulamasında sadece mailin kendisine geldiği domain in mail sunucusu gönderenin reverse DNS ini sorguluyor diye biliyorum.

SPF de ise  cok farklı o zaman dogru anladıysam.

Yani normalde benim spam olmayan bir mailim hedefe giderken, başka SMTP sunuculardan geçerek gider mi, dogru mu anladım? Relaye güvenli bir şekilde kapalı olan SMTP den atlayarak gecebilir mi?  Bu sadece spamlere özgü birşey mi eger ?

Gönderildi : 28/05/2008 14:45

(@esersolmaz)

İşte sen zaten spam yazpmıyorsan mail in kaynagı sensindir ve nete salarsın maili o hedefe direk gider.

Yok sen spamcı sındır relay e açık sunucudan atlarda gönderirsin.

İyi çalışmalar.

Gönderildi : 28/05/2008 20:46

Paylaş: