Forum

Exchange 2010 tran...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2010 transfer

18 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
477 Görüntüleme
(@DenizDeniz)
Gönderiler: 134
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba  arkadaşlar ,

Yapımızda  exchange 2010 bulunuyor  exchange'i domaine  member  başka bir sunucuya nasıl aktarabiliriz client'lara tekrardan ayar yapmamız gerekli.Bunun ile ilgili  makale  bulamadım 

İlginiz için şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 23/11/2010 15:18

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

Yeni sunucuya da eski exchange de kurulu olan tüm rolleri kurun. Bu kadar 🙂

client da ayar filan yapmaya gerek yok

kurdukduktan sonra send connector de yeni sunucuyu source kısmına ekleyin

receive connector e de bir göz atın.

Gönderildi : 23/11/2010 15:21

(@DenizDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Peki bu durumda yeni oluşturduğumuz exchange sunucuda mailboxları yeniden oluşturmaya gerek var mı? Ayrıca yeni exchange sunucu ismi ile eski sunucu aynı isimde mi olması gerekiyor?  Biraz detaylandırabilirseniz sevinirim.

Gönderildi : 23/11/2010 15:43

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Aynı diskleri orda da oluşturup mailboxları taşımanız lazım tabiki.

sunucu ismi / IP adresi vs aynı olması gerekmiyor. içerde kullandığınız atıyorum mail.domainismi.com, autodiscover.domainismi.com gibi dns kayıtlarını yeni exchange ip si vermeniz gerekiyor, tabi sertifikayıda yeni isimle tekrar oluşturacaksınız.

Gönderildi : 23/11/2010 16:13

(@DenizDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler hocam, konuya paralel olarak bir sorum daha olacak 🙁

Şu anda sistem çalışıyor. Mail alıp veriyor. Ancak sistemi (Exchange Sunucuyu)reboot ettiğimde mail gönderebiliyorum. Ancak mail alamıyorum.

Sonra MS. Exch. Active Directory Topology servisini yeniden başlatıyorum. Bu servis otomatik olarak tüm servisleri restart ediyor. Bu restart sonrası sistem gayet başarılı bir şekilde mail alıp göndermeye başlıyor... Ben Hub Transprt Rolünün patladığını ve yeniden kurulması gerektiğini düşünüyorum. Sizce bu sorun neden kaynaklanıyor olabilir ve ne yapmak gerekecektir.

İlginiz için çok teşekkürler

Gönderildi : 23/11/2010 16:26

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Exchange Transport servisi veya Exchange Information Store duruyor mu kendi kendine?

mail gönderemediğiniz zaman exchange server da event viewer ı açıp hata loglarını incelemek gerekir sorun nerde diye. Direk hub transport rolü problemli demek doğru olmayabilir.

Gönderildi : 23/11/2010 16:33

(@DenizDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

servisler çalışıyor ve logları incelediğimde herhangi bir hata ile karşılaşmadım....

Gönderildi : 23/11/2010 16:43

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Mutlaka yanlış giden birşey olmalı ve bunun logu tutulmuştur. Eksik bakıyor olabilirsiniz. İncelemeden hata şu diyemeyiz.

Gönderildi : 23/11/2010 16:52

(@DenizDeniz)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Malesef yalnızca Information logları var, başka herhangi bir log yok.

Gönderildi : 23/11/2010 16:56

(@Anonim)
Gönderiler: 0

merhaba Buğra hoca

sunucu ismi / IP adresi vs aynı olması gerekmiyor. demişsiniz.

1)DC de eski exchange sisteminin kayıtları var bunları adsiedit ve active directory de computer name var  bunları silmemiz gerekmiyormu

2) tüm kullanıcıların outlook larını ayarlarken mail server olarak mail server ın bilgisayar ismi var. bunları tek tek dolaşıp yeni mail serverın ismini

vermemiz gerekmiyormu.

3) mailboxları taşımak yerine yeniden oluşturamazmıyız

4) Database  direk yeni mail server'a kopyalamamız yeterlimi

Gönderildi : 24/11/2010 19:06

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

merhaba Buğra hoca

sunucu ismi / IP adresi vs aynı olması gerekmiyor. demişsiniz.

1)DC de eski exchange sisteminin kayıtları var bunları adsiedit ve active directory de computer name var  bunları silmemiz gerekmiyormu

Hayır gerekmiyor, yeni exchange kurulduğu zaman o da AD e kendini kaydedecek.

2) tüm kullanıcıların outlook larını ayarlarken mail server olarak mail server ın bilgisayar ismi var. bunları tek tek dolaşıp yeni mail serverın ismini

vermemiz gerekmiyormu.

Hayır gerekmiyor, autodiscover sayesinde clientlar otomatik görecektir yeni sunucuyu.

3) mailboxları taşımak yerine yeniden oluşturamazmıyız

Neden? mailboxları yeniden oluşturmak tüm kullanıcıları yeniden oluşturmak, outlook profile larını yeniden yapılandırmak demek. Hem taşımazsanız eski exchange üzeirnde ki mailleri outlook a nasıl getireceksiniz?

4) Database  direk yeni mail server'a kopyalamamız yeterlimi

Yeterli. kullanıcıları seçip sağ click --> New Local Move Request  yeni sunucuyu ve yeni database i gösteriyorsunuz.

Gönderildi : 24/11/2010 19:13

(@UnsalOmerCAKMAKLI)
Gönderiler: 17
Active Member

Benimde bir transfer problemim var , buradan mı devam etmeliyim yeni başlık mı açmalıyım bilemedim?

En iyisi buradan devam edeyim başlık kirliliği olmasın.

Benim problemim aslında exchange serverın tutulduğu fiziksel bilsayarın işletim sisteminin lisans süresi doldu uyarısıyla başladı. Ayrı bir konu çözümünü bulamadığım için exchange serverı geçici olarak başka bir sanal 2008r2 üzerine taşımaya ve fiziksel bilgisayara yeniden işletim sistemi kurduktan sonra exchange serverı tekrar fiziksel ortama atmaya karar verdim.

Bu düşünce  doğrultusunda sanalda bir 2008r2 kurarak tüm rolleri aktardım.

GC rolünü sanal sunucuya aktardığım anda fiziksel sunucudaki exchange çalışmayı durdurdu. Hem sanal hemde eski exchangein üzerinde yeraldığı fiziksel sunucuyu GC olarak işaretleyince sorun çözüldü.

Sanal sunucuya rolleri aktardıktan sonra , user ve public mailboxları taşıdım. Taşınmadan sonra kendi outlook parogramımı yeni sunucuya göre ayarlayıp bağlandım problem yok.

Dışarıdan iphone ile yeni sunucuya sorunsuz bağlanıp işlem yapabiliyorum.

Görünürde şu andaki tek sıkıntım , eski sunucum kapalı olduğunda sanalda yeni kurmuş olduğum exchange servera ulaşamamak.

Nerede hata yapmış veya neyi gözden kaçırmış olabilirim acaba?

Gönderildi : 13/09/2011 16:28

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

"eski sunucum kapalı olduğunda sanalda yeni kurmuş olduğum exchange servera ulaşamamak."

burayı biraz açmak lazım sanırım. Tam olarak ulaşamadığınız nedir? client lar mı erişemiyor? bağlantı mı kurulamıyor? mail mi gelip gitmiyor?

Gönderildi : 13/09/2011 16:36

(@UnsalOmerCAKMAKLI)
Active Member

Clientlar ulaşamıyor , hatta yeni sunucu üzerindeki konsol bile kendi üzerindeki exchange servera ulaşamıyor.

Fakat mesajımı yazdıktan sonra şunu farkettim. Mesajımı yazarken sağlama olsun diye owa erişimini denemiş ve başarılı bir giriş yapmıştım. Mesajımı yazdıktan sonra eski sunucuyu kapayıp owayı bir daha denedim ve şifremi girdikten sonra " Could not find any available Global Catalog in forest domain.local. " diye bir mesaj aldım. 

Dns üzerinden bakınca iki adet GC gözüküyor , birisi yeni diğeri eski Exch srv makineleri ?

Gönderildi : 13/09/2011 17:03

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

.organization configuration ya da server configuration' a sağ tıklayın “modify configuration domain controller” a tıklayın ve yeni domain controller ile gc u gösterin.

ardından  server configuration a gelin sağdan sunucu ismine sağ click properties a girin.

system settings tabına gelin altta exchange server ın kullandığı domain controllerın yeni dc olduğunu teyit edip tekrar diğer sunucu kapalı iken deneyin.

eğer başarılı olamazsanız eski dc yi dcpromo komutu ile kaldırın. Ama kaldırmadan önce eski domain controller da gc rolünü geri alın ve 10-15 dakika sonra dcpromo ile kaldırın.

Bu arada önemli bir not: Kesinlikle dc üzerine Exchange kurulumu yapmayın

Gönderildi : 13/09/2011 17:15

(@UnsalOmerCAKMAKLI)
Active Member

Çok teşekkürler , GC hatasını görünce google aramalarımı bu yönde sürdürmeye başladım ve sizin söylediklerinizle de karşılaştım , uygulamaya başladım.

Fiziksel sunucuya geçtiğimde domain ortamı olmayacak [;)]

Gönderildi : 13/09/2011 17:24

(@UnsalOmerCAKMAKLI)
Active Member

Buğra bey , domain controllerı sizin dediğiniz gibi gibi yaptım. Global katalog sunucusunu ise shelden Set-ExchangeServer exchange.xxx.local  -StaticDomainControllers pdc.xxx.local -StaticGlobalCatalogs exchange.xxx.local komutuyla değiştirdim.

exchange.xxx.local yeni sunucum bu arada.

mail.xxx.local adındaki eski sunucumuda aşağıdaki komutla değiştirdim ;

Set-ExchangeServer mail.xxx.local  -StaticDomainControllers pdc.xxx.local -StaticGlobalCatalogs exchange.xxx.local

Yeni exchange sunucumu aynı zamanda GC yapmıştım. Eski sunucum olan mail.xxx.local makinesi yeni GC sunucusu olan exchange.xxx.local makinesini gayet sağlıklı görerek çalışmaya devam etti fakat yeni sunucum , exchange.xxx.local makinem kendisi GC olmasına rağmen GC ile iletişim kuramadım diye çalışmayı reddetti.

Bende PDC olarak ayarladığım ve fsmo rollerini üzerinde barındıran sunucumuda GC olarak işaretledim ve exchange.xxx.local makinesindeki exchange servera GC olarak pdc.xxx.local makinesini göstermek istedim. Fakat exchange server kendi üstünde olan GC sunucusu göremediği için shelle bağlanmakta mümkün olmadı. Uzun süre bu sorunla uğraştım neden sonra bu değeri registryden değiştirebilmenin araştırmasına girdim. Registry içinde exchange.xxx.local değerini arattım microsoft exchange ile ilgili bir yede  GC olarak exchange.xxx.local kaydını görünce bu kaydı pdc.xxx.local olarak değiştirdim ve exchange.xxx.local makinesi üzerinde çalışan yeni exchange sunucum GC olarak pdc.xxx.local makinesini görerek çalışmaya başladı.

Eski exchange sunucum olan mail.xxx.local makinesinide kapatarak bir gün boyunca denedim , herhangi bir problem göremedim. Fakat bir gün sonra outlook 2007 clientlar şifre sormaya başladı , şifreyi girince problemsiz bir şekilde çalışıyorlar. Bunun sebeblerini ararken kendi makinemdeki outlook hesabını silerek tekrar kurmaya çalıştım fakat bir türlü kuramıyorum. Activesync ve owa hem içeriden hem dışarıdan gayet sağlıklı çalışmasına , mevcut kurulu outlook2007 clientlar şifre yazdıktan sonra çalışmasına rağmen yeni bir bilgisayara yeni bir client kurulumu malesef mümkün olmuyor.

Şimdi bu konu üzerinde çalışıyorum , fırsat bulursam gelişmeleri kaynak olması açısından bildirmeye devam ederim 😉

Gönderildi : 17/09/2011 14:26

(@UnsalOmerCAKMAKLI)
Active Member

Sistemi komple yeniden kurdum , herşey düzeldi [:D]

Gönderildi : 08/10/2011 12:27

Paylaş: