Forum

Exchange Server 201...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2010 Sp1 Mail Yetkilendirme Sorunu

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
344 Görüntüleme
(@EyupAksu)
Gönderiler: 112
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Exchange Server 2010 Sp1 sisteminde kullanıcı oulooktan bağlantı kursun Owa dan bağlantı kursun mailleri alıp mailleri gönderme işlemini yapıyor.Ancak Gelen mailleri silemiyor yada taşıyamıyor.Bu sorunu nasıl aşabilirim.

Yardımlarınızı rica ederim.

Gönderildi : 15/11/2010 18:27

(@muratusen)
Gönderiler: 248
Reputable Member

Merhaba Eyüp Bey,

Aşağıdaki bağlantıdan hem probleminizin çözümünü bulabilir, hem de ilerisi için daha fazlasını öğrenebilirsiniz.

http://www.ufuktatlidil.com/?p=764

Saygılar..

Gönderildi : 15/11/2010 19:01

(@EyupAksu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim.

Bu dökümanı inceledim daha önceden ve kullanıcıya Author yetkisi verdim.Administrator kullanıcı dahi silme ve taşıma yapamıyor.

Author yetkisinde silme taşıma tüm işlemlerin olmasına rağmen sunucu tarafındaki yapılandırma sorunu diye hata veriyor.

Gönderildi : 15/11/2010 19:27

(@muratusen)
Reputable Member

Bilgi için teşekkürler.

Detaylı araştırabilmek için ilgili log'u konuya ekleyebilir misiniz?

Gönderildi : 15/11/2010 19:31

(@EyupAksu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Sanırım hatanın nerden kaynaklandığını buldum.Sistemde 443 portunu kullanan başka server olduğu için https portunu 9443 olarak ayarladığım zaman silme yada taşıma işlemlerini yaptırmıyor.

Sanırım IIS portunu değiştirmek yetmiyor sanırım exchange server içinde bir ayarlama yapmam gerekiyor.Bu ayarı nerden yapabilirim.Sistemin 9443 nolu porttan çalışmasını istiyorum.

Yardımcı olursanız sevinirim.

Gönderildi : 17/11/2010 18:03

(@muratusen)
Reputable Member

Açıkçası alınan hata ile bulduğunuz kaynağı birbirine iliştiremiyorum.

Yaptığınız testi ve başarılı sonucu, kanılarınızı aktarabilirseniz belki fikir beyan edebilmek için referans olabilir.

Gönderildi : 18/11/2010 15:58

(@EyupAksu)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Exchange 2010 sp1 sistemi 80 ve 443 portlarını olmazsa olmaz istiyor.Bizim sistemimizde 443 portunu kullanan başka bir sistem olduğu için 9443 olarak yaptığımız zaman owa dahil exchange uygulamaları resmen sapıttı.Çok garip hatalar verdi.Internet sayfalarında ne kadar exchange ile ilgili bilgi varsa inceledim.Hiçbir yerde port değişimi ile ilgili bilgi bulamadım.Deneme yanılma olarak sanal pcde tekrar kurulum yaptım.Ve sonuç olarak 443 portunu değiştirmeden denediğimde gördüm ki tüm sistemler normal olarak çalışmakta.Hem silme hem arşivleme tüm işlemler normale döndü.Port değişince sistem çalışıyormuş gibi dursada aslında sadece görüntüleme yapıyor.Outlook 2007 ile bağlantı kursanız dahi sanırım arka planda direk 443 portunu görmek istiyor görmeyince hiçbir işlemi yapmıyor.

Siz siz olun Exchange kullanıyorsanız sistemde portlarla oynamayın.

Yardımcı olan tüm forum ekibine ayrıca teşekkür ederim.

Gönderildi : 18/11/2010 16:26

(@muratusen)
Reputable Member

Detaylı bilgi ve dönüş için teşekkürler.

Port değişimi ile ilgili benim de tam olarak bilgim yok fakat Exchange 2010 port reference guide'ını incelediğimde birden fazla instance'ın 443 kullandığını görüyorum. 

Genel bilgi olması açısından dilerseniz http://technet.microsoft.com/en-us/library/bb331973.aspx bağlantısını ziyaret ederek Exchange 2010 Port Reference'larını inceleyebilirsiniz. Bu dökümanı inceleyerek, port değişiminden sonraki yaşadığınız problemi şimdi daha iyi anlıyorum.

Saygılar.. 

Gönderildi : 18/11/2010 16:51

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Owa - Rpc - SSL - Https gibi bir çok servis  443 kullandığından portu değiştirirseniz ciddi sıkıntılar yaşarsınız.

Organizasyonda ki yapıyı gözden geçirmeniz daha kolay bir sonuç verebilir.

Syg. 

Gönderildi : 19/11/2010 18:38

Paylaş: