Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] exchange 2010

21 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
566 Görüntüleme
Mehmet
(@mehmetikiz)
Gönderiler: 442
Prominent Member
Konu başlatıcı

exchange 2010 kullanıyoruz. kullanıcıların aldığı gönderdiği okumadığı mailleri görmek istiyorum. daha öncede bu soruyu sormuştum ama "hub transportu bir incele, yapılabiliyor" gibi cevaplar geldi. arkadaşlar sağolsun ama bu işte yeni olduğum için çözemedim. bu işi nasıl tam olarak yapabilirim yada basitce kullanabileceğim 3 party bir program varmı ???

Gönderildi : 27/10/2010 14:46

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Ben sorunuzu anlamadım ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2010 15:23

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey ;

Exchange 2010 kullanıyoruz. Kullanıcıların mail boxlarındaki mesajlarını aldığı gönderdiği ve okumadığı maillerin takibini yapmak istiyorum.bunu nasıl yapabilirim ???

Gönderildi : 27/10/2010 17:08

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Bu durumda şirketinizin mailleri kontrol politikası'da güvenlik açısından devreye girer. Buğra hocamızın paylaştığı link'te gelen giden mailleri takip edebilirsiniz.

Gönderildi : 27/10/2010 17:16

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

journoling te gelen giden mailleri görüyorum ama ya kullanıcının okumadığı mailleri nasıl görebilirim ???

Gönderildi : 27/10/2010 17:52

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Bunun için kullanıcının mailbox ını açmanız lazım.

Eğer Exchange organization group da yer alıyorsanız her mailbox ı açarsınız.

değilseniz ilgili mailbox üzerinde full access permission alın

Gönderildi : 27/10/2010 17:55

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Buğra bey bu işi nasıl yapacağım ???

Gönderildi : 27/10/2010 18:05

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

buğra bey bu ortamda yeni sayılırım. biraz daha açık bir şekilde yardımcı olabilirseniz sevinirim. lakin bugun bu işi çözmem lazım. yardımlarınızı bekliyorum şimdiden teşekkür ederim ilginize...

Gönderildi : 27/10/2010 18:07

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

1. Exchange Management Console açılır

2. Recipient Configuration a tıklanır

3. Mailbox a tıklanır

4.Mailbox ını görmek istediğiniz kullanıcıya sağ click --> Manage Full Access tıklanır

5. Açılan pencerede Add butonuna tıklanır ve bu mailbox ı görecek kullanıcı seçilir --> OK, Manage tıklanarak bitirilir.

Ardından Outlok Web Access e kendi kullanıcınz ile girip, sağ üst köşede isminizin yazdığı yere tıklayacaksınız. Burada açmak istediğiniz mailboxı yazıyorsunuz. Bu kadar

yada outlook dan  account settings e girip --> more settings --> advanced tabına gelin. Add tuşuna basarak açmak istediğiniz mailbox ı yazın. .bu kadar.

umarım açıklayıcı olmuştur.

Not: Bu bilgilere ulaşmak eğer kullanıcıya bilgilendirmesi yapılmadıysa veya sözleşmede bu maddeye yer verilmediyse bilişim suçlarına göre suçtur.

Gönderildi : 27/10/2010 18:26

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32982
Illustrious Member Yönetici

Mehmet bey bunu tek tek yapmanız gerekiyor ve bana çok ilginç bir istek olarak geldi yani neden insanların posta kutularına bağlanıp okumadığı mesajları kontrol ediyorsunuz ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/10/2010 19:04

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Kimlerin mesajı okumadığını kontrol etmek istiyorsanız herhangibir maili okunmadı olarak işaretlemek çok kolay. Amacınızı açıklarsanız size verilen cevaplarda daha açıklayıcı ve doğru olacaktır.

Gönderildi : 27/10/2010 19:21

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Müdürümüz personele önemli bir mail gönderiyor yani zamanında yapılması gereken bir iş. sonra bu iş yapılmıyor. o şahsa konu sorulduğunda efendim bana mail gelmedi sistemde arıza var deyip suçu IT bölümüne atıyor. bir daha böyle bir sorun olmaması için maillerini okumayanları direk olarak müdüre bildireceğiz. diğer yandan personelin maillerinin okunduğunu ve takip edildiğini bildiriyoruz. işine gelmeyen başka iş arayabilir. 🙂

Hepinize çok teşekkür ederim

Saygılarımla iyi çalışmalar...

Gönderildi : 27/10/2010 19:29

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Bu konuda biraz bastırmalısınız bence hangi bir maili kontrol edeceksiniz.Kullanıcının silip silmediğini nerden bileceksiniz o halde.Sizin orada vereceğiniz yanıt patron hata geldimi sana mailin gitmediğine dair geldi derse mail gitmemiştir.Siz öncelikle iş yerinde clientlerle olan güveni gözden geçirin.Her denileni yapmaya kalkarsanız bence bu işin önünü alamazsınız.Siz bu konuda merdivenin üzt basamağını yani müdür patron vs. onu ikna edin clientle uğraşmayın.

Emin olunki işe yarayacak bir özellik gereksinim olan bir özellik olsa Microsoft basit ve erişilebilecek bir yere bunu koyardı.Bunun için hocamonda link verdiği gibi journal var ama sizin istek çok abartı daha doğrusu size yöneltilen istek.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/10/2010 19:38

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Müdürümüz personele önemli bir mail gönderiyor yani zamanında yapılması gereken bir iş. sonra bu iş yapılmıyor. o şahsa konu sorulduğunda efendim bana mail gelmedi sistemde arıza var deyip suçu IT bölümüne atıyor. bir daha böyle bir sorun olmaması için maillerini okumayanları direk olarak müdüre bildireceğiz. diğer yandan personelin maillerinin okunduğunu ve takip edildiğini bildiriyoruz. işine gelmeyen başka iş arayabilir. 🙂

Hepinize çok teşekkür ederim

Saygılarımla iyi çalışmalar...

Çok komik bir istek olmuş. okundu iletisi, ulaştı iletisi denen şeyler var yahu...

bunun için sordugunuzu bilseydim vallahi yazmazdım 🙂 

Gönderildi : 27/10/2010 19:46

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Bu durumu aslında şöyle değerlendirilerek halledilir.

Bir iş takip sisteminiz olur , İşi açan kişi bilgi'de yöneticisini tutarak işi ilgilisine yönlendirir. İşin bir önceliği olur , Acil-Öncelikli-Normal gibi...

Daha sonra İş kullanıcının ekranına düşer , kullanıcı bu iş gelmedi diye yalan vb. gibi durumlara baş vuramaz. Bu iş takip sistemi sene sonları kullanıcı bazlı raporlanır , hangi user ne kadar iş açmış , yapmış , kapamış gibi.. Zam oranlarının hesaplanması bu iş takip sistemine göre'de değerlendirilir. 

Böylelikle herkes işini bilir rahat eder.

Gönderildi : 27/10/2010 19:48

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Tek tek mailboxlarla uğraşacağınıza Exchange Management konsolunda Toolbox_Message Tracking bölümüne bakın. Sender kısmına müdürünüzün postakutusunu, tarih aralığı gibi bilgileri yazarak exchange'in o maille ilgili neler yaptığını görebilirsiniz. Sonuçta exchange teslim ettim diyorsa doğrudur, kullanıcı almadım diyemez.

Gönderildi : 27/10/2010 20:01

Mehmet
(@mehmetikiz)
Prominent Member
Konu başlatıcı

outllok 2010 outlook adm i server 2008 r2 group policy e ekledim. otomatik iletim mesajı için gerkli ayarlamaları yaptım. yine burdan, çözüm parktan destek almıştım. bir tane bile iletildi mesajı gelmedi ????

Gönderildi : 27/10/2010 20:12

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18027
_

Kullanıcı buna red vermiş olabilir.Okudu ileti isteklerine izin verin kendiniz bir mail atın ve test edin.İşi sağlama alın.Mail atılan kişi tarafında her zaman bir yanıt gönder seçili olsun.Kullanıcı yanıt göndermeyi pasif etmiş olabilir.Ayarın etkin olduğundan emin olun.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/10/2010 20:25

Sayfa 1 / 2
Paylaş: