Forum

exchange performans...

Bildirimler
Hepsini Temizle

exchange performans sorunu

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
268 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhaba, yeni kurduğumuz exchange 2010 server a ilk önce 6 gb ram atadık, bu rakamın hepsini kullandığını görünce ram miktarını 12 gb a yükselttik, ancak bununda hepsini kullanmaya başladı ve aşırı bir yavaşlık meydana geldi. bu yavaşlık maillerin gidip gelmesi, owa açılması gibi konularada etki etti. server 400 kadar kullanıcıya hizmet ediyor. 12 gb ram yeterli değilmidir yoksa başka bir sorunum mu vardır. konuyla ilgili görüşlerinizi alabilirsem sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Gönderildi : 14/07/2010 19:15

(@ufuktatlidil)
Gönderiler: 5718
Illustrious Member

Merhaba ;

12 gb ram'in yeterli , fazla bile. Logları , çalışan prosessleri kontrol ettiniz mi?

Gönderildi : 14/07/2010 19:26

(@firatbilmis)
Gönderiler: 199
Reputable Member

yeni kurulan exchange 1-2 hafta süre ile ram'i sömürecektir. Bunu yapmasındaki amaç kullanabileceği üst limiti zorlamasıdır. 1-2 hafta içinde stabil duruma gelecektir.

Gönderildi : 14/07/2010 20:35

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

merhaba, yeni kurduğumuz exchange 2010 server a ilk önce 6 gb ram atadık, bu rakamın hepsini kullandığını görünce ram miktarını 12 gb a yükselttik, ancak bununda hepsini kullanmaya başladı ve aşırı bir yavaşlık meydana geldi. bu yavaşlık maillerin gidip gelmesi, owa açılması gibi konularada etki etti. server 400 kadar kullanıcıya hizmet ediyor. 12 gb ram yeterli değilmidir yoksa başka bir sorunum mu vardır. konuyla ilgili görüşlerinizi alabilirsem sevinirim. şimdiden teşekkürler.

Merhaba

Exchange sunucusunun ram ini 64GB  yükseltseniz bile en %94 değerle kullanır. Bu iyi birşeydir. IO dan kazanmak içindir.

Exchange servislerinde herhangi bir yavaşlığa neden olmaz. Hatta hızlanmaya neden olur 🙂 ama aynı sunucu üzerinde 3rd applicationlar var ise tabi i yavaş çalışacaktır.

exchange kurulum dizini bin klasörü içerisinde edge.transport.config dosyasını editleyerek memory değerini düşürebilirsiniz. Ancak bu önerilmez.

Gönderildi : 14/07/2010 23:57

(@Anonim)
Konu başlatıcı

teşekkür ederim.

Gönderildi : 15/07/2010 16:15

(@Anonim)

http://www.cozumpark.com/forums/thread/183790.aspx

Buradaki yönlendirmeye göre RAM limiti koydum ve faydasını gördüm açıkçası.

Buğra Bey'den alıntı yapacak olursam.

''exchange server dizininde bin klasörü altında " EdgeTransport.exe.Config " diye bir dosya bulunur bunu notepad ile açın ve aşağıda ki değeri bulup istediğiniz düzeye getirin.

<add key="PercentagePhysicalMemoryUsedLimit" value="94" />''

Ben bu değeri 80 yaptım exc üzerinde daha rahat işlem yapabiliyorum artık.

Gönderildi : 30/07/2010 19:40

Paylaş: