Forum

Active drectory olm...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Active drectory olmayan mail adresi

9 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
752 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

merhabalar .

size ufak bir sorum olacak windows 2003 server ve exchange 2003 kullanıyorum.
Dısarıdan firmamızın mail adreslerinde olmayan mail adreslerine mail atılıyor.Örneğin ferhat adında mail adresimiz yok ancak [email protected] adresine mail atılıyor.Bu atılan yani exchange active drectory adresinde olmayan mailleri nasıl bir mail adresine iç tarafta olan bir mail adresine yönlendirebilirim.O gelen mailleride görmek istiyorum çünkü.

Kısaca firmamda tanımlı olmayan ve dısarıdan gelen mailleri firma içinde x kullanıya exchange nasıl ayarların.

yarımdlarınız için tşk.

Gönderildi : 04/05/2010 12:37

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7891
Üye

http://support.microsoft.com/kb/324021

burada catch-all ve exchange ile ilgili bilgiler var umarım işinize yarar

kolay gelsin

Gönderildi : 04/05/2010 13:14

(@Anonim)
Konu başlatıcı

buradan pek bişey anlamadım acıkcası

baska bir yerden destek alabilirmiyim

Gönderildi : 04/05/2010 19:40

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Contanct ile mail yönlendirmeyi denyebilirsiniz. http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2009/12/06/exchange-2007-mail-contact-olu-turulmas-redirect-message-to-external-smtp-address.aspx  makaleyi inceleyiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 05/05/2010 02:55

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Uğur hocam bilgiler için tşk. ama benim şöyle bir sorum vardı. Firmamda tanımlı 30 tane mail adresi var. ok. firmam içinde ki mail adreslerinden başka adreslerede yani adres listesinde tanımlı olmayan isimlere mail geliyor dısardan firmamıza .

ben o dısarıdan gelen mailleri nasıl bir adrese toplatabilirim.

örneğin

firmamda ik adında bir mail adresim yok ama ik adresine dısarıdan mail atılıyor doğal olarak göremiyorum.nasıl bir ayar yapmalıyım ki ik. sales, satış gibi mail adreslerine gelen mailleri bir yere toplarım..

tşk

Gönderildi : 06/05/2010 14:43

(@kahvecionur)
Gönderiler: 73
Estimable Member

Merhabalar,

Exchange üzerinde Active Directory`i açınız. Oradan posta kutusu olmayan maillerin hangi kullanıcıya gitmesini istiyorsanız o kullanıcının özelliklerine giriniz. E-mail Adresses tabını açınız. New deyip, SMTP Adress`i seçin ve OK deyin. İlgili posta kutusu olmayan mail adresini o kutuya girin. Ok deyip Apply deyip çıkın. Bundan sonra posta kutusu olmayan adrese atılan mailler, özelliklerden ayarlarını yaptığımız kullanıcının posta kutusuna düşecektir.

İyi Çalışmalar

Gönderildi : 06/05/2010 19:18

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

İçerde olmayan bir adrese mi göderiyorlar maili? Yoksa siz bir adrese gelen maili sorgusuz sulasiz farklı bi yeremi toplamak istiyorsunuz?Anlayamadım kusura bakmayın. Transport rule inceleyenilirsiniz bu konuda, makaleleri detaylıca var.

Gönderildi : 10/05/2010 02:01

(@Anonim)
Konu başlatıcı

uğur hocam

dısarıdan bana geliyor

bende bunları görmek istiyorum ama gelen adres bizde tanımlı değil .
bende o gelen yani firmamızda tanımlı olmayan adreslere gelen mailleri toplamak istiyorum içerdeki bir mail adresinde..

Gönderildi : 12/05/2010 14:37

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

catchall malibox oluşturmanız lazım.

Bunu vb script ile yapabilirsiniz. Yukarıda bir arkadaşımız nasıl yapılacağına dair link vermiş.

http://support.microsoft.com/kb/324021

Eğer ingilizceniz yoksa sağda dili Türkçe yapabilirsiniz.

Gönderildi : 12/05/2010 14:46

Paylaş: