Forum

Spam problemi ç...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Spam problemi çok ilginç

22 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
862 Görüntüleme
(@ErayGungor)
Gönderiler: 26
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, sorun karşı tarafta junk'a düşmekle ilgili.

[email protected] dan hotmaile atılan mail normal bir şekilde inboxa düşerken [email protected] dan atılan bir mail junka düşüyor.

Exchange 2003 kullanılıyor. Gönderim yaparken herhangi bir host hizmeti yok, direkt ex den çıkıyor.... ptr, mx vs.. gibi kayıtlarda sıkıntı yok...

Sizce sebebi ne olabilir? Teşekkürler.

Gönderildi : 24/03/2010 18:55

(@ErenSARISALTIK)
Gönderiler: 890
Noble Member

Her iki göndericide de imza var mı ?Varsa imzalar aynı mı ?Bazen imzada yer alan bir logo bile junk maile düşülmesine sebep olabiliyor.

Gönderildi : 24/03/2010 20:10

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

her 2 mailde de imza yok, sade mail...outlooktan da göndersem aynı, owa ile de göndersem aynı problem.

İçerikleri aynı olan ve aynı domainde bulunan hesapların bazı hesaplardan gelenleri inboxa atarken bazılarını nasıl junka atabiliyor bu sistem ya?

Var mı bir fikri olan arkadaşlar? Tşk.ler

Gönderildi : 25/03/2010 14:51

(@selimtanrikulu)
Gönderiler: 287
Reputable Member

Merhaba,

Hotmail tarafında güvenli gönderenler diye bir seçenek var kullanıcı o listede ekli olabilir mi? Bunun yanında spf kaydını kontrol edebilirsiniz.

"
Benim de başıma şöyle bir olay geldi; tedarikçilerden biri kendi lokasyonunda hotmail üzerinden mail gönderdiğinde ulaştıralamadı hatası dönüyordu ama aynı hesapla komşusundan gönderdiğinde geliyordu, başka hesapla kendi lokasyonundan yine de gönderemiyordu. 🙂
"

Gönderildi : 25/03/2010 16:43

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

güvenli gönderenler listesiyle ilgili hiçbir ayar yapılmamış, tüm ayarlar default durumda....

SPF kaydıda normal... Zaten hesap bazlı blokluyor, domain bazlı değil. İşin garip tarafı bu zaten... SPf de bir hata olsa yada diğer kayıtlarla ilgili bir durum olsa direkt domain bazlı kullanıcı seçmeden junka atar yada bloklar. Sizin problemde hayli ilginçmiş 🙂

Hala çözüm aramaktayım, bilgilerinize...

Gönderildi : 25/03/2010 17:33

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar bir fikri olan yok mudur? Problem hala devam etmekte.

Gönderildi : 30/03/2010 18:33

(@HakanGURSOY)
Gönderiler: 21
Eminent Member

Hotmail kullanıcısının mailbox seçenekler bölümünde Engellenen Gönderenler listesinde ekli olan bir kişi var mıdır ? Tüm ayarlar default demişsin ama bu ayarı sormak istedim.

Ayrıca, çok düşük ihtimal ama kullanıcıların internet çıkış ip adresine göre de bir engelleme olabilir. Ortak bir ip adresi olan OWA adresi üzerinden de iki adres mail attığında da yine biri junk a diğeri inbox a mı düşmektedir ?

Gönderildi : 30/03/2010 20:46

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Aynı Hotmail hesabına değilde bir başka hotmail hesabına gönderildiğinde de mi böyle bir sorun oluşmakta?

Ben sorun ileti gönderdiğiniz hesapbın kişisel ayarlarından da kaynaklanabiliyor olabilir. Bence farklı bir Hotmail hesabına yine aynı domainden farklı mail gönderin.

Gönderildi : 30/03/2010 23:18

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hotmail kullanıcısının mailbox seçenekler bölümünde Engellenen Gönderenler listesinde ekli olan bir kişi var mıdır ? Tüm ayarlar default demişsin ama bu ayarı sormak istedim.

Ayrıca, çok düşük ihtimal ama kullanıcıların internet çıkış ip adresine göre de bir engelleme olabilir. Ortak bir ip adresi olan OWA adresi üzerinden de iki adres mail attığında da yine biri junk a diğeri inbox a mı düşmektedir ?

Hakan bey, belirttiğiniz gibi hotmail hesaplarına ait engellenen-gönderen listelerine baktım ve normal olarak düşündüğüm hotmail hesabında belirtilen domainin güvenilir gönderen listesine eklendiğini gördüm.Ve haliyle o mail hesabına atılan mailler inbox a düşüyor. Diğer hotmail hesaplarına atılan mailler Junka düşüyor. Bu güvenilir gönderen listesi hayli uzun bir liste. Tahminim mail daha evvel mail ileitşime geçtiği yada contacts olarak eklediği tüm kişileri kişinin güvenilir listesine alıyor hotmail... 

An itibariyle problem fakrlı şekle büründü. XXX.com dan atılan mailler hotmailde junka düşüyor, fakat şuan gmailde sorunsuz çalışıyor gibi....Yahooda da junka düşüyor.... Nelere dikkat edelim dersiniz arkadaşlar?

Gönderildi : 31/03/2010 13:51

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Aynı Hotmail hesabına değilde bir başka hotmail hesabına gönderildiğinde de mi böyle bir sorun oluşmakta?

Ben sorun ileti gönderdiğiniz hesapbın kişisel ayarlarından da kaynaklanabiliyor olabilir. Bence farklı bir Hotmail hesabına yine aynı domainden farklı mail gönderin.

Hüseyin bey, yukarıda da belirttiğim gibi sorun biraz şekil değiştirdi. artık tüm hotmail hesaplarında junka düşüyor diyebilirim.

Gönderildi : 31/03/2010 13:54

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Problemin son halini detaylı bir şekilde aşağıya yazıyorum arkadaşalar. Yardımlarınızı rica ederim.

[email protected] haricinde diğer kullanıcılardan hotmail hesaplara atılan maillerin hepsi Junk'a düşüyor. Hotmail hesaplarında ki safelistler temiz. Herhangibir ayar yapılmamış.Şuana kadar baktığım ve yaptığım ayarlar şu şekildedir.

1- Dns kayıtlarını check ettim.

2- Spf kaydı oluşturdum.

3- Blacklist kontrol ettim.

Sistem&Network

Exchange 2003, Ghdsl Bağlantı 

Teşekkürler....

Gönderildi : 08/04/2010 13:26

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

domain ismin nedir ?

Gönderildi : 08/04/2010 13:37

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

trigaturizm.com

Gönderildi : 08/04/2010 16:20

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

Mailserverin kendi bünyende ama,reverse dns in dorukun adresi için açılmış.Öncelikle bunu düzenlemlisin.Ghdsl hizmetini nereden alıyorsan onlara doğru reverse kaydını açtırmalısın.

MX                                          10   mail.trigaturizm.com  

212.58.2.43

Reverse DNS Record              43.2.58.212.in-addr.arpa ->  cmail6.webkontrol.doruk.net.tr

Gönderildi : 08/04/2010 16:58

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mailserverin kendi bünyende ama,reverse dns in dorukun adresi için açılmış.Öncelikle bunu düzenlemlisin.Ghdsl hizmetini nereden alıyorsan onlara doğru reverse kaydını açtırmalısın.

MX                                          10   mail.trigaturizm.com   212.58.2.43

Reverse DNS Record              43.2.58.212.in-addr.arpa ->  cmail6.webkontrol.doruk.net.tr

Eren bey, cevap için teşekkürler. GHDSL hizmeti aldığım firmaya reverse dns kaydının oluşturulması talebinde bulunacağım.Doruk'ta açılmış reverse kaydı sildirmem mi gerekiyor peki?

Gönderildi : 12/04/2010 17:14

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Eren bey, PTR kaydımı sorguladığımda 212.125.21.46 (ghdsl) karşıma mx kaydım çıkıyor.... Bu normal deil mi? Durumum aşağıdaki gibidir.

Benim MX Kaydımı Doruk tutuyor. Ghdsl hizmetini Turknetten alıyorum. DNS kayıtlarım Dorukta olduğu için MX kaydınıda orada açmıştım. (Ki Turknette bunu söyledi)

MX ------- smtpgd.trigaturizm.com    212.125.21.46 (Bu benim birincil MX kaydım)

PTR kontrolümü 212.125.21.46 'yı getir şeklidne yapıyorum ve bana bu MX kaydımı veriyor....

Sizin yukarıda belirttiğiniz mail.trigaturizm.com MX kaydı Doruk'tan POP3 E-mail hizmeti alındığı zaman kullanılan Mx kaydıydı. Yani o vakit içerde Mail sunucusu yoktu. Haliyle o kaydın preferencelerini arttırıp bir nevi yedek iletişim için tutuldu.

Bu bilgiler ışında neler yapaibliriz? Teşekkürler...

Gönderildi : 12/04/2010 17:59

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Ben sorunun mx kayıtlarından olduğunu düşünmüyorum, sorun kayıt olsa bir kullanıcı mail atıp da diğeri atmama gibi bir durum olmaz. Siz bence kullanıcının e-mail attığı durumları karşılaştırın, bir fark olmalı.

Gönderildi : 12/04/2010 19:31

(@ErenSARISALTIK)
Noble Member

Eren bey, PTR kaydımı sorguladığımda 212.125.21.46 (ghdsl) karşıma mx kaydım çıkıyor.... Bu normal deil mi? Durumum aşağıdaki gibidir.

Benim MX Kaydımı Doruk tutuyor. Ghdsl hizmetini Turknetten alıyorum. DNS kayıtlarım Dorukta olduğu için MX kaydınıda orada açmıştım. (Ki Turknette bunu söyledi)

MX ------- smtpgd.trigaturizm.com    212.125.21.46 (Bu benim birincil MX kaydım)

PTR kontrolümü 212.125.21.46 'yı getir şeklidne yapıyorum ve bana bu MX kaydımı veriyor....

Sizin yukarıda belirttiğiniz mail.trigaturizm.com MX kaydı Doruk'tan POP3 E-mail hizmeti alındığı zaman kullanılan Mx kaydıydı. Yani o vakit içerde Mail sunucusu yoktu. Haliyle o kaydın preferencelerini arttırıp bir nevi yedek iletişim için tutuldu.

Bu bilgiler ışında neler yapaibliriz? Teşekkürler...

O kadar çok kayıt var ki , ben karıştırmışım.Eğer birincil olarak  smtpgd.trigaturizm.com    212.125.21.46 bunu kullanıyorsan, sorun yok demektir.Fakat şuanda 212.125.21.46 bu IP adresi blacklistte görünüyor.Uceprotect level 3 te görünüyor.Level 3 e girildiğinde atılan maillerin junka düşmesi normaldir.Ve level 3 ten IP adresini çıkarmak için para talep ediliyor.

www.mxtoolbox.com tan IP adresini sorgulayabilirsin.

Gönderildi : 12/04/2010 20:53

(@ErayGungor)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Ya evet, bu Level 3'ü geçtiğimiz günlerde ISP'me bildirdim, fakat Level 3'te hotmail,yahoo sorunu yaşanmayacağını bildirdiler. Bilemedim....

Gönderildi : 12/04/2010 21:17

Sayfa 1 / 2
Paylaş: