Forum

IIFP ve Exchange

Bildirimler
Hepsini Temizle

IIFP ve Exchange

11 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
364 Görüntüleme
(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Şekildeki gibi çaışan iki farklı domaine sahibim. abc.int kullanıcısın xyz.cm kullanıcılarına mail atabilmesini nasıl sağlayabilirim. IIFP ile gal senkronizasyonu sağlayabileceğimi biliyorum. Ama bu GAL tam olarak ne sağlayacak. xyz.com domainindeki bir kullanıcı outlokta "to" butonuna bastığında abc.int domanindei kullanıcılarıd görebilecek mi ? yada tam tersi olabilecek mi ? veya ben bunu nasıl yapabilirim.

Gönderildi : 12/03/2010 02:10

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

2 domain arasında trust ilişkisi var mı?

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/11/07/video-windows-server-2003-ortam-nda-forest-trust-kavram.aspx  trust ilişkisi kurabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 12/03/2010 17:57

(@ersincan)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Cvp iniz icin tesekkurler. Fakat bulundugum ortam itibari ile trust iliskisi kurmam imkansiz.

Gönderildi : 12/03/2010 18:43

(@ersincan)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Hocalarım yokmudur bir onerınız. Exchange 2007 domaının gal yapısını IIFP ıle dıger domaıne cektım ama Exchange 5.5 e sahip olan domaının gal yapısı bılınmeyen bır attributes hatası alıyorum ve aktaramıyorum. Varmıdır acaba bır onerınız.

Gönderildi : 13/03/2010 13:21

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32987
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

aynı LAN üzerinde mi bu yapı ?

eğer öyle ise dns lere diğer domain için mx girmeniz yeterli bu sayede diğer domain mail server ın internal ip sini alıp smtp üzerinden mail alış verişi olacaktır.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/03/2010 05:10

(@ersincan)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Hocam aynı Lan üzerinde değil. Cevabınız için çok teşekkürler. Sorularım zor oluyor ama bir soru daha,  Exchange 5.5 de çalışabilen özel yazılımımız var o yüzden Exchange upgrade edemiyoruz. abc domainine 2. bir exchange sunucusu olarak 2007 kurup Exchange 5.5 ile çalışması gerekmiyen kullanıcıları oraya çeksem domaine bir sıkıntısı olurmu. Yani Exchange 5.5 ile 2007 kardeş kardeş birbirlerine dokunmadan çalışırlarmı yada sıkıntılar doğururmu.

Gönderildi : 14/03/2010 21:38

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

aynı lan da olması önemli değil . aynı domain içinde exch 5.5 var ise 2007 kuramazsınız.. ancak exchange 5.5 ile çalışan yazılım nasıl oluyor onu anlamadım sonuçta bu bir mail server , siz bir yazılıma mail server olarak ip ve port bilgisi vermeniz yeterli.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/03/2010 22:14

(@ersincan)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Hocam Exchangelerin çalışamayacağını öğrendim. 🙂 varsa  IIFP ile ilgili yorumlarınızı söylerseniz sevinirim. Sanırım tek çarem o kaldı.

Gönderildi : 14/03/2010 22:54

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ersin bey ben tam olarak ihtiyacınızı anlayamadım .

şimdi ortamda exchange 5.5 var ve bunu değiştiremiyorsunuz ve sanırım bunu kullanan insanlar var peki o zaman kullanmaya devam etsinler neden ortama exchange server 2007 kuruyorsunuz ? hadi diyelim canınız istedi , bu durumda yeni bir domain lazım ve yeni domain yaparsanız eski domain ile trust yapısı kurmanız gerek ki bu durumda da ortamda nt varsa bu olmaz. bu durumda sadece siz diğer domain üzerinde kullanıcıların mail adreslerini eski sistemde de görmek istiyorsanız IIFP kullanabilirsiniz bu ürün GAL sync sağlar.

Gönderildi : 15/03/2010 00:34

(@ersincan)
Illustrious Member
Konu başlatıcı

Hocam ,exchange 2007 e ihtiyaç duymamızın tek nedeni var sistemde ne zaman yeni bir ürüne geçiş yapmak istersek sürekli Exchange 5.5 yüzünden ürünlerin özelliklerini kısıtlı olarak kullanabiliyoruz olmamız ( Örnek Share Point ve OCS uygulamaları gibi) ayrıca Exchange 5.5 in windows 2000 üzerinde kurulu olması ve Sistemimizdeki 20 sunucudan sadece 1 tanesinin windows 2000 işletim sistemi kullanması yönetim, güvenlik ve performans açısından da standartlarımızıda baltalaması 2. can sıkıcı noktamız olabilir.

Gönderildi : 15/03/2010 02:17

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ok cevabım hala geçerli.

Gönderildi : 16/03/2010 00:48

Paylaş: