Forum

Exchange 2003 Mail ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange 2003 Mail Alıyor fakat göndermiyor

28 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
773 Görüntüleme
(@SelcukUzun)
Gönderiler: 36
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar merhaba,

Yeni bir 2003 server ve üzerine Exchange 2003 kurdum,aldığım domainin mx kaydını yaptım, lokal DNS'e mail ve mx kayıtlarını ekledim, modemden 25,110, 53 portlarını yönlendirdim mail alabiliyorum fakat gönderemiyorum, mailler Queue'da takılı kalıyor.yanlış ya da eksik yaptığım nokta ne olabilir.

Gönderildi : 03/03/2010 16:31

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

Mailleri nereden alıyorsunuz ? yani hotmail gmail gibi dışarıdan mı ?

ayrıca mx kayıtlarınız neden kendi dns inizde girdiniz sizin alan adı için name server siz misiniz ?

mailler kuyrukta biriyor diyorsunuz peki kuyruk ekranında aldığı hata nedir dns mi vb ?

mail server üzerinde

telnet mail.cozumpark.com 25 dediğinizde telnet e cevpa geliyor mu yani mail server isim çözümleyip 25 nolu porttan çıkıyor mu ?

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/03/2010 16:38

(@SelcukUzun)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Hakan Bey sorularınızın altına cevaplarımı yazdım, ilginize teşekkür ederim

Merhaba

Mailleri nereden alıyorsunuz ? yani hotmail gmail gibi dışarıdan mı ?
Dışarıdan mail alabiliyorum, hotmail vs.

ayrıca mx kayıtlarınız neden kendi dns inizde girdiniz sizin alan adı için name server siz misiniz ?
bir makalede görmüştüm exchange kurmadan önce DNS zone içine mail ve mx kayıtları yapıldığını

mailler kuyrukta biriyor diyorsunuz peki kuyruk ekranında aldığı hata nedir dns mi vb ?
kuyruktaki maillerde bir hata mesajı gözlemleyemedim

mail server üzerinde

telnet mail.cozumpark.com 25 dediğinizde telnet e cevpa geliyor mu yani mail server isim çözümleyip 25 nolu porttan çıkıyor mu ?
telnet cevap vermedi

Gönderildi : 03/03/2010 16:51

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

domain adını alabilirmiyim RBL de olabilirsiniz , ip adresiniz adsl ip adresi mi ?

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 03/03/2010 18:31

(@SelcukUzun)
Trusted Member
Konu başlatıcı

ip adresim ADSL ip: 85.105.214.179
domain: milasambalaj.com

Gönderildi : 03/03/2010 19:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Evet şimdi sorun anlaşıldı . 9 ayrı RBL desiniz bu şekilde mail göndermeniz mümkün değil

http://www.mxtoolbox.com/SuperTool.aspx?action=mx%3amilasambalaj.com +

Gönderildi : 03/03/2010 20:01

(@SelcukUzun)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Ne tür bir işlem yaparak bu sorunu çözebilirim.

Gönderildi : 03/03/2010 20:20

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

- Öncelikle hattınız adsl ise hat tipinizi değiştirin

- http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/28/spam-mail-ve-rbl-realtime-blackhole-list-aras-ndaki-li-ki.aspx

- Forumda blacklist ve rbl  olarak arama yaparsanız pek çok tartışma bulacaksınızdır.

Gönderildi : 03/03/2010 20:29

(@Anonim)
Gönderiler: 0

Merhabalar

exchange 2007 server kurulu firmamızda, telekomdan vazgectiğimiz icin sabit ip miz değişti. Mx kayıtlarının değişimini ilgili firmaya yaptırdım. Server üzerindeki yapmam gereken değişiklikler neler olmalı açıklarsanız sevinirim. Ben forward lookup zones altında bulunan mail properties deki eski ipmi gördüm ve bunu yeni ip ile değiştirdim. Şuan dışarıdan mailler geliyor fakat dışarıya mail gönderemiyorum.

Yanlış yaptığim veya yapmam gerekenlere yardımcı olursanız çok sevineceğim iyi günler dilerim.

Not: Modemimiz de değişti yeni modemde 110 25 53 587 portları yönlendirdim.

Gönderildi : 11/08/2011 06:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Merhaba

Name server siz değilsiniz, bu durumda yapmanız gereken bir değişiklik yok.

Gönderildi : 11/08/2011 14:59

(@Anonim)

Peki sizce bağlanamama nedenim ne olabilir black list de de gözükmüyorum. Mailler geliyor fakat gitmiyor. Aşağıdaki gibi bir mesaj geri dönüyor.

Konu:

Bu ileti henüz teslim edilmedi. Microsoft Exchange iletiyi sizin yerinize teslim etmeye çalışmaya devam edecek.

Bu ileti 11.08.2011 11:30:21 (GMT+02:00) Atina, Beyrut, İstanbul, Minsk gününe kadar teslim edilmeye çalışılacak. İleti o zamana dek iletilemezse, Microsoft Exchange bunu size bildirecek.

Gönderildi : 11/08/2011 15:29

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

bir kontrol edin isterseniz

http://www.hakanuzuner.com/index.php/maillerim-neden-spama-dusuyor-veya-iletilmiyor-550-5-7-1.html

Gönderildi : 11/08/2011 16:33

(@Anonim)

domain adex.com.tr ben bu kontrollerde birsey goremedim ama sizinde bakmanız mumkunmudur.

Gönderildi : 11/08/2011 18:27

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

ben zaten bakmamak için bu yazıyı yazıyorum ama yine bakıyorum çok anlamlı olmadı bu iş!

1 - Warning - Reverse DNS does not match SMTP Banner

2 - ptr kaydınız yok

asy14.asy255.tellcom.com.tr.

3 - spf yok

yani ben emek verip yazıyı yazıyorum siz nezaket edip okumuyorsunuz sonra siz bakın diyorsunuz.

Gönderildi : 11/08/2011 19:37

(@Anonim)

Çok üzgünüm yanlış anlaşılmışım black list için demiştim. 2 güdür uyumamanın sonucu sanırım özür dilerim.

İlginiz ve bilgilendirmeniz için de tekrar tesekkur ederim . Mx kaydını yapan firma ile görüştüm bu kayıtlar için tekrar bakıp dönecekler.

Gönderildi : 11/08/2011 19:59

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Sizde kusura bakmayın bende yorgun olduğum için aşırı tepki gösterdim, malum çok çalışıyoruz ve bu konuda çok soru geliyor böyle olunca biraz hassas oluyor insan.

tekrar özür dilerim, umarım sorunun çözümüne yardımcı olabilmişizdir.

Gönderildi : 11/08/2011 20:33

(@Anonim)

Birazda bilgisizliğimiz yüzünden sanırım anlamamız zor olabiliyor, sizleri gercekten yormak maksatlı yazmamıştım,Koşturmacanız arasında verdiğiniz  bilgiler için ayrıca tesekkur ederim.

Tekrar bilgisizliğimi mazur görebilirseniz, müsait oldugunuzda cevaplamak üzere birşey daha sormak istiyorum

Bizim exchange sunucumuz bünyemizde, isp superonline, domain nic.tr, mx kaydı Borusan Telekom şirketleri tarafından sağlanıyor

söylediğiniz kayıtlar kim tarafından düzeltilmelidir.

Gönderildi : 11/08/2011 20:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Şimdi MX de sorun yok, sorun SPF ve PTR kaynaklı

PTR için ; mail eğer sizin exchange serverdan çıkıyor ise yani MX için vermiş olduğunuz 92.45.255.14 kim tarafından size sağlanıyor ise o kurum ile görüşüp ptr tanımlıyor olmanız gerekli. ( super online muhtemel )

SPF ise sizin alan adını dns olarak kim saklıyor ise o firma ile görüşeceksiniz ( borusan muhtemel )

Gönderildi : 11/08/2011 21:56

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Birazda bilgisizliğimiz yüzünden sanırım anlamamız zor olabiliyor, sizleri gercekten yormak maksatlı yazmamıştım,Koşturmacanız arasında verdiğiniz  bilgiler için ayrıca tesekkur ederim.

Tekrar bilgisizliğimi mazur görebilirseniz, müsait oldugunuzda cevaplamak üzere birşey daha sormak istiyorum

Bizim exchange sunucumuz bünyemizde, isp superonline, domain nic.tr, mx kaydı Borusan Telekom şirketleri tarafından sağlanıyor

söylediğiniz kayıtlar kim tarafından düzeltilmelidir.

Dışarda herhangi bir sunucya "telnet sunucuadı.com 25" şeklinde telnet atın cevap alamıyorsanız muhtemel hattınızda çıkışlar 25 yasaklanıp 587 ler 25 çevriliyordur. Eğer telente cevap alamzsanız exchange sunucunun default olarak 25 portu kullanımını değiştirmelisiniz.

Exchange PowrShell üzerinde

Get-SendConnector yazın çıkan kısımda SMTP ismi ne olarak geçmekte ise 

Set-SendConnector "SMTP adınız" -Port 587 uygulayın bundan sonra gönderecektir.

En iyi testlerden birisi bir tanıdğınızın accountuna ( kendi sunucusu olan ) mail göndermek ve loglarını kontrol etmek olacaktır, hiçbir ulaşım logu gelmiyorsa muhtemel port sorunu geliyor ama mail kabul etmiyorsa MX kayıtlarınızı kontrol edin.

Gönderildi : 14/08/2011 03:46

Sayfa 1 / 2
Paylaş: