Forum

Exchange Server 200...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange Server 2007 CCR

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
321 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhabalar Mumin beyin exchange 2007 ccr makalesini okudum bununla ilgili bir kaç soru sormak istiyorum yardımcı olursanız sevinirim.

Su anki yapımızda 2003 standart server dc ve buna member 2003 standart server uzerinde exchange 2007 kullanıyoruz

Makalede okudugum kadarıyla once cluster oluşturup sonra exchange 2007 kuruyoruz benim kurulu exchange serverim var butun roller tek server üzerinde bu durumda clustur oluşturabilirmiyim?

ve bu cluster yapısını oluşturabilirsem aktif olan su an istanbulda pasif olanıda farklı lokasyonda mesela ankarada tutmak istiyorum arada LL hat mevcut  bunun artıları eksileri ne olur, hat uzerinde çok fazla trafik yaratırmı? veya sizin tavsiye edebileceğiniz exchange 2007 yedeğini farklı bir lokasyonda tutabileceğim başka bir yol varmıdır?

Gönderildi : 20/02/2010 19:47

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

İlk önce cluster hizmetinin kurulmuş ve yapılandırılmış olması gerekir ki, exchange i kurarken CCR seçerek ilereyebilesiniz.

LL hattın bağlantı hızı ve arada cluster dışında gidip gelen datalar önemli, cluster tarafında trafik bayağı olacaktır.

Gönderildi : 20/02/2010 23:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Yani su durumda cluster yapısını oluşturamam mı bir yolu yokmudur yani ?

ve birşey daha sormak istiyorum işletim sistemleri 2003 standart bu cluster yapısı oluşturmamda bir engelmidir?

Gönderildi : 21/02/2010 18:01

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Malesef olmaz, ayrıca Server 2003 Standart Ed. üzerinde cluster olmaz, enterprise olması gerekir.

Gönderildi : 21/02/2010 20:53

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Anladım peki su an exchange server üzerinde şimdilik15-20 adet kullanıcı var bunu en kısa yoldan istediğimiz şekle nasıl getirebiliriz cluster nasıl yapabiliriz nasıl bir yol izlemeliyim?

windows 2003 standart dc'yi upgrade yaparak enterprise yapabiliriz sanırım,  exchange server için kullanıcılarımız az oldugu için mailleri outlook uzerinden lokale çektikten sonra exchange serveri kaldırıp, cluster yapısını oluşturup yeniden exchange kurulumu yapabiliriz diye düşünüyorum geriye sadece biz bunları yaparken gelecek maillerin ne olacağı kalıyor

hem soru sordum hem cevap yazdım  ama bu şekilde yapılabilir mi veya daha iyi bir yontemi varmıdır diye soruyorum aslında 🙂

Gönderildi : 22/02/2010 02:37

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

Senin dediğin gibide olur ancak eğer ortamda boş server ın varsa yada sanallaştırma kullanıyorsan yeni bir sanal yada fiziksel makineye işletim sistemini kurup ardından exchange 2007 yi ccr olarak yapılandırabilirsin.

Gönderildi : 22/02/2010 22:59

(@Anonim)
Konu başlatıcı

su anki exchange 2007'yi kaldırmadan yeni bir fiziksel makineye exchange 2007 kurup ccr yapabilirmiyim yani?

dc uzerinden cluster oluşturup yeni bir exchange 2007 kurup cluster yapısını tamamladıktan sonra eski exchange 2007 den mailboxları yenisine taşıyıp onu ortadan kaldırmam mı gerekicek?

bir şey daha sormak istiyorum exchange 2007 standart server kullanıyorum bunu cluster açısından bir sakıncası olurmu onunda enterprise mı olması gerekiyor?

Gönderildi : 22/02/2010 23:10

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

1. Exchange 2007 enterprise olması gerekir.

2. Yeni kuracağınız sunucuya da cluster hizmetini kurabilirsiniz.

3. Eskisini tabiki kaldırmanız gerek

Gönderildi : 22/02/2010 23:17

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Çok teşekkürler ilginize Bugra Bey tüm sorularımın  cevabını aldım

Gönderildi : 22/02/2010 23:24

Paylaş: