Forum

echange 2007 kuruld...

Bildirimler
Hepsini Temizle

echange 2007 kurulduktan sonra yavaslama

27 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
910 Görüntüleme
(@GURCANEFE)
Gönderiler: 1607
Noble Member
Konu başlatıcı

mrb wın 2008 server kurulu bır sıstem ın uzerıne   exchange server 2007 kurulumu yapıldı yapılkdıktan sonra sunucu cok gec kapanmaya basladı.

nedenı nedır acaba.

ve bırde sızce  exchnage server 2007 bolum bolum yanı  bolum derken  muhasebe    arge   üretim  gibi bolumlerın default olarak gelen exchange datebese kullanmalarımı daha mantıklı yoksa bunlara oncce storege olusturup sonra her bolumu yenı maıldatebese olusturmak daha saglıklı olur yada her ıkısıde aynı kapıyamı cıkar sızce sız olsanız nasıl bır yol uygulardınız.

ve default gelen maılbaxta sag tus tıkladıgımda kb  yazan ve karsılıgında rakamların yazdıgı degerlerı degıstırsek dahamı ıyı olur yoksa mıcrsoft ıcın uygun degrler bunlarmı ılgınıze tsk ler

Gönderildi : 21/04/2008 19:42

(@birolaydugan)
Gönderiler: 867
Prominent Member

hardware durumu nedir?

Gönderildi : 21/04/2008 21:24

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32986
Illustrious Member Yönetici

Merhaba

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control altındaki WaitToKillServiceTimeout ın değerini 20.000 yapın kapanmadaki bekleme süresi direk düşecektir.

Exchange de shutdown komutunu verdiğinizde servislerin kapanması
uzun sürdüğü için aşağıdaki kodları bir bat dosyası olarak
kaydederseniz shutdown komutunu vermeden önce bu script'i
çalıştırırsınız.

net stop "Microsoft Exchange Information Store" /y
net stop "Microsoft Exchange System Attendant" /y
net stop "Microsoft Exchange IMAP4" /y
net stop "Microsoft Exchange Routing Engine" /y
net stop "Microsoft Exchange POP3" /y
net stop "Microsoft Exchange Management" /y

Eğer third party program varsa exchange ile ilgili kullandığınız.Aşağıdaki gibi bir script işinizi görür(Mcafee için bu)

net stop "McAfee GroupShield Exchange" /y
sleep 30
net stop "Microsoft Exchange Information Store" /y
net stop "Microsoft Exchange System Attendant" /y
net stop "Microsoft Exchange IMAP4" /y
net stop "Microsoft Exchange Routing Engine" /y
net stop "Microsoft Exchange POP3" /y
net stop "Microsoft Exchange Management" /y

Bütün bunlardan sonra daha da otomatikleştirmek için restart yapacaksanız  sonunda

shutdown /r /t 00 

Eğer sistemi kapatacaksanız

shutdown /s /t 00

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2008 22:34

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control altındaki WaitToKillServiceTimeout ın değerini 20.000 yapın kapanmadaki bekleme süresi direk düşecektir.  hocam sadece bunu uygulasam sorun duzelırmı.

birde hocam aynı post içersinde bır kac soru vardı herhalde yogunlugunuzda gozden kacmıs olcak hocam[:D]

ve bırde sızce  exchnage server 2007 bolum bolum yanı  bolum derken  muhasebe    arge   üretim  gibi bolumlerın default olarak gelen exchange datebese kullanmalarımı daha mantıklı yoksa bunlara oncce storege olusturup sonra her bolumu yenı maıldatebese olusturmak daha saglıklı olur yada her ıkısıde aynı kapıyamı cıkar sızce sız olsanız nasıl bır yol uygulardınız.

ve default gelen maılbaxta sag tus tıkladıgımda kb  yazan ve karsılıgında rakamların yazdıgı degerlerı degıstırsek dahamı ıyı olur yoksa mıcrsoft ıcın uygun degrler bunlarmı ılgınıze tsk ler

Gönderildi : 21/04/2008 23:18

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Her bir storage group altında bir db olacak şekilde dizayn etmen en mantıklısı ama bu db ye ou muamelesi yapma . Yani muhasebeciler için ayrı depocular için ayrı db açmana gerek yok

son sorunu anlmadım. 

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 21/04/2008 23:43

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam tskler son sorum olarak gene aslında db lerden bahsetsın   yenı bır db actıgımda  default  2gb ornek bu db acıyor  bu db deyerlerı maksımum kalsa olurmu yada  bunun  en az kac gb olması lazım    db uzerınde sag tus yapıp ozellıklere geldıgımızde degerler cıkıyor hocam ordan bahsedıyorum,

yanıtlar ıcın cok tsk ederım    db lerınde acarken maksımum 3 db acayım dıyorum   yannız hocam exchange serverda hangı kullanıcının hangı db kullandıgını sonradan nasıl gore bılırım.

Gönderildi : 22/04/2008 00:37

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

DB üzerindeki saklama limitlerinden bahsediyorsun herhalde . birde lütfen soruları yazarken biraz özen göster özellikle dil bilgisine .

Gönderildi : 22/04/2008 01:15

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

hocam heycandan böyle oluyo hocam heycan sorduğum sorunun cevabını bekliyorum sizden birdaha dil bilgisi hatası ile karşı karşıya gelmeyiz hocam. pardon evet hocam db üzerindeki limitlerden bahsediyorum normalde ordaki limit ne olması lazım hocam örnek bir limit istesek hocam sizden ne yazardınız msl ornek benım dıskım 250 gb bir kapasiteye sahip bu limitleri nasıl paylaştırmak gerekiyor hocam.

orda 3 deger var birede

Gönderildi : 22/04/2008 01:45

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Öncelikle bu değerler saklama değerleridir yani storage limit.

kaç client var ?  ise en uygun şekilde yapılandırman gerekli . yani ben sana rakam veremem kaç kullanıcı olduğu çok önemli

örnek olarak 300mb gunumuz şartlarında uygun bir rakam.

ilk değer uyarı limiti

ikinci değer mail alma ama gönderememe limiti

son değer ise ne alma nede göndermeye izin verilmeyecek değerdir. 

Gönderildi : 22/04/2008 01:48

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

peki bu degerler storage limiti hocam 50 yakın client var sistemde yannız olcam birde clientların limitleri var user uzerınde sağ tuş tıkladımızda clientlar içinde aynı limitler  hocam storagede limit  komple sistemdeki clintlara hük mediyor peki kullanıcının üzerindeki limitler yani bunlardan hangileri öcelik alıyor

Gönderildi : 22/04/2008 02:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Onlar kullanıcı bazlı limit koymak için ve user üzerinden yapılan limitler daha baskındır.

Gönderildi : 22/04/2008 02:24

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

bu güzel gecede sorularmı yanıtladığınız için tskler hocam verdiginiz bilgiler hem bana hemde diğer arkadaşlarımıza faydalı olmuştur inşallah. hocam

Gönderildi : 22/04/2008 02:52

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

yarın yine bekleriz.

Gönderildi : 22/04/2008 03:13

(@metingungor)
Gönderiler: 39
Eminent Member

bu güzel gecede sorularmı yanıtladığınız için tskler hocam verdiginiz bilgiler hem bana hemde diğer arkadaşlarımıza faydalı olmuştur inşallah. hocam

iyi geceler gürcan bey:

3 tane soru soru sormuşsunuz ve hocalardan cevaplar gelmiş, peki Sonuç nedir? açık olarak finali bağlarmısınız? Askıda Kalmasın

Gönderildi : 22/04/2008 03:14

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

günaydın  dün gece evde olduğum için tabiki deneyemedim ama birazdan deneyim  test edip yazıcam

Gönderildi : 22/04/2008 11:35

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

normalda suan sunucu 2dakıka 10 sn kapanıyor    hakan hocamızın dedıgı  gibi  degeri 20.000 yaptım ve kapanma süresi  ınanılmaz bir şey ama 4 sn sürdü fark görüldüğü gibi çok harika. hocam bu şekilde kapatmanın bir zararı varmı hocam ve bu bır dc  server uzerınde exchange server 2007 kurulu hani ilerde bi zarara yol acar dıyosanız hocam eskı degerı yaza bılırım. ama yok hiç bir zararı ve yan etkisi yok diyosanız bu şekilde iyi hocam [:)]

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control altındaki WaitToKillServiceTimeout ın değerini 20.000

Gönderildi : 22/04/2008 12:11

(@mustafakasikci)
Gönderiler: 811
Noble Member

normalda suan sunucu 2dakıka 10 sn kapanıyor    hakan hocamızın dedıgı  gibi  degeri 20.000 yaptım ve kapanma süresi  ınanılmaz bir şey ama 4 sn sürdü fark görüldüğü gibi çok harika. hocam bu şekilde kapatmanın bir zararı varmı hocam ve bu bır dc  server uzerınde exchange server 2007 kurulu hani ilerde bi zarara yol acar dıyosanız hocam eskı degerı yaza bılırım. ama yok hiç bir zararı ve yan etkisi yok diyosanız bu şekilde iyi hocam [:)]

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control altındaki WaitToKillServiceTimeout ın değerini 20.000

Zararı olsa Hakan hocam yazmaz zaten..
Herhangi bir zararı olmayacaktır..

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 22/04/2008 12:33

(@GURCANEFE)
Noble Member
Konu başlatıcı

hakan hocam dediğiniz gibi uyguladım ama yannız soyle bır problem var sanırım   sunucu kapanıyor ve sonra acıyorum sankı sunucu elektırık kesılmıs gıbı veya yannıs kapama gıbı uyarı verıyor   shutdown event tracker    onun aldında ıse server nıye hangı nedenle kapatıldı secın dıyor.

bu deger degıstıkten sonra bunu yaptı

nedenı nedır acaba

Gönderildi : 22/04/2008 13:46

(@people)
Gönderiler: 40
Trusted Member

HKEY_LOCAL_MACHINE \ SYSTEM \ CurrentControlSet \ Control altındaki WaitToKillServiceTimeout 20000

yapmak sağlıklı değildir. Değeri yükseltmelisiniz, server sürekli elektrik kesintisine uğramış gibi hata vermeye devam edecektir...

Hakan Bey sadece bir öneri vermiş, ki doğru bir öneri ama pek sağlıklı değil.

Gönderildi : 22/04/2008 14:24

Sayfa 1 / 2
Paylaş: