Exchange server ned...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server nedir? | Exchange server  

 Anonim
 • Exchange server nedir? Hangi durumlarda tercih edilmelidir? Kueulumunda nelere dikkat edilmelidir? Kullanabilmek için illaki domain ortamı mı olmalıdır? Diğer e-mail serverlardan ayrılan tarafları yani tercih etmemizi güçlendirecek tarafları nelerdir?,
 • Teşekkürler.
 • Alıntı
  Topic starter Gönderildi : 18/11/2009 10:46
  Sercan Çokyeğit
  (@sercancokyegit)
  Üye

  Merhabalar

  Excange Server iki madde ile anlatılacak bir konu değildir.

  http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/default.aspx

  Adresine girerek makaleri okumanız Exchange Server hakkında fikir sahibi olmanıza yarayacaktır.

  Kolay gelsin.

  CevapAlıntı
  Gönderildi : 18/11/2009 11:26
  Rıza ŞAHAN
  (@www-rizasahan-com)
  Değerli Üye Forum Yöneticisi

  Exchange anlatılmaya kalkınsa sanırım kitap olur vede mevcuttur:)


  Ama kısaca değinecek olursak Exchange Microsoft firması tarafından geliştirilen Ufak bir lan ağından tutun çok bütük kurumsal firmalarda wan ağlarda mail trafiğini yönlendiren mail programıdır.


  E mail işlemlerinde aklınıza gelebilecek her senaryo ve uyarlaması mümkündür?


  Kullanılma sebebi ise arkasında microsoft desteğinin olması,bilinen ve en yaygın mail sunucu programının olması ve fiyatı gibi özellikler sayılabilir.Ama en önemlisi dediğim gibi bilinen bir program olması.


  Kurulum tarafında ise şu an en son sürümler exchange 2007 ve 2010dur bunlar ise winserver 2008 gibi platformda çalışmaktadır.Dolayısı ile 64 bit server winserver 2008 gereklidir.Ad olmasındaki amaç Kolaylık ve güvenlikten kaynaklanmaktadır.


  Kısaca özetlemeye çalıştım ama exchange 5-6 satıra sığmayacak akdar özellikli üzerinde microsoftun değerli mühendislerinin emeği olan yazılımdır.


  Saygılarımla.

  CevapAlıntı
  Gönderildi : 18/11/2009 11:28
  CozumPark
  (@cozumpark)
  Onursal Üye Yönetici

  merhabalar


  1) Exchange Server Microsoft'un bir mesajlaşma servisidir. Uzun yıllardır stabil bir şekilde kullanılır. son versiyonu Exchange Server 2010 muhteşem bir servis oldu.


  2) Kurumsal bir bünyede kullanılırsa verimlilik, iş sürekliliği, kesintisiz iletişim vb gibi bir sürü güzellikleri vardır, anlatmakla olmaz yaşamak gerekir.


  3) Kurulumunda dikkat edilecek noktalar çok fazla değildir. Konu ile ilgili Exchange Makaleler bölümündeki makaleleri inceleyebilirsiniz çok fazla makale mevcut.


  4) Domain şart olmazsa olmazlarından.


  5) ikinciyi maddeye bakınız :))


  kolay gelsin

  CevapAlıntı
  Gönderildi : 18/11/2009 11:29
   Anonim

  Teşekkür ederim Mümin Hocam ve cevap yazan diğer arkadaşlar. Benim konuyla ilgili bir rapor hazırlamam lazımda aslında. Ama ne yazarım ve rapor nasıl hazırlanır bilemediğimden (birde karşılaştırma yapmam lazım) sizlere sormuştum. Belki çok olacak ama elinizde böyle bir döküman mevcut mu acaba?

  CevapAlıntı
  Topic starter Gönderildi : 18/11/2009 12:19
  Ugur DEMIR
  (@ugurdemir)
  Onursal Üye

  Portalımızdaki exchange makalelerini okuyabilirsiniz.

  http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/05/25/webcast-exchange-server-2007-neler-saglar.aspx  bu video size bir yol gösterebilir. Tabiki Exchange 2010 server yerini dolduracak yakında bu webcastleride portalımızdan bulabilirsiniz.

  Keyifli çalışmalar. 

  CevapAlıntı
  Gönderildi : 20/11/2009 01:18
  Paylaş: