Forum

Exchange server ned...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Exchange server nedir? | Exchange server

6 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
752 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

• Exchange server nedir? Hangi durumlarda tercih edilmelidir? Kueulumunda nelere dikkat edilmelidir? Kullanabilmek için illaki domain ortamı mı olmalıdır? Diğer e-mail serverlardan ayrılan tarafları yani tercih etmemizi güçlendirecek tarafları nelerdir?,
  • Teşekkürler.
  •  
    Gönderildi : 18/11/2009 11:46

(@sercancokyegit)
    Gönderiler: 209
    Reputable Member

Merhabalar

Excange Server iki madde ile anlatılacak bir konu değildir.

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/default.aspx

Adresine girerek makaleri okumanız Exchange Server hakkında fikir sahibi olmanıza yarayacaktır.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 18/11/2009 12:26

(@www-rizasahan-com)
    Gönderiler: 18028
    _

Exchange anlatılmaya kalkınsa sanırım kitap olur vede mevcuttur:)

Ama kısaca değinecek olursak Exchange Microsoft firması tarafından geliştirilen Ufak bir lan ağından tutun çok bütük kurumsal firmalarda wan ağlarda mail trafiğini yönlendiren mail programıdır.

E mail işlemlerinde aklınıza gelebilecek her senaryo ve uyarlaması mümkündür?

Kullanılma sebebi ise arkasında microsoft desteğinin olması,bilinen ve en yaygın mail sunucu programının olması ve fiyatı gibi özellikler sayılabilir.Ama en önemlisi dediğim gibi bilinen bir program olması.

Kurulum tarafında ise şu an en son sürümler exchange 2007 ve 2010dur bunlar ise winserver 2008 gibi platformda çalışmaktadır.Dolayısı ile 64 bit server winserver 2008 gereklidir.Ad olmasındaki amaç Kolaylık ve güvenlikten kaynaklanmaktadır.

Kısaca özetlemeye çalıştım ama exchange 5-6 satıra sığmayacak akdar özellikli üzerinde microsoftun değerli mühendislerinin emeği olan yazılımdır.

Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 18/11/2009 12:28

(@cozumpark)
    Gönderiler: 16309
    Illustrious Member Yönetici

merhabalar

1) Exchange Server Microsoft'un bir mesajlaşma servisidir. Uzun yıllardır stabil bir şekilde kullanılır. son versiyonu Exchange Server 2010 muhteşem bir servis oldu.

2) Kurumsal bir bünyede kullanılırsa verimlilik, iş sürekliliği, kesintisiz iletişim vb gibi bir sürü güzellikleri vardır, anlatmakla olmaz yaşamak gerekir.

3) Kurulumunda dikkat edilecek noktalar çok fazla değildir. Konu ile ilgili Exchange Makaleler bölümündeki makaleleri inceleyebilirsiniz çok fazla makale mevcut.

4) Domain şart olmazsa olmazlarından.

5) ikinciyi maddeye bakınız :))

kolay gelsin

Gönderildi : 18/11/2009 12:29

(@Anonim)
    Gönderiler: 0
    Konu başlatıcı

Teşekkür ederim Mümin Hocam ve cevap yazan diğer arkadaşlar. Benim konuyla ilgili bir rapor hazırlamam lazımda aslında. Ama ne yazarım ve rapor nasıl hazırlanır bilemediğimden (birde karşılaştırma yapmam lazım) sizlere sormuştum. Belki çok olacak ama elinizde böyle bir döküman mevcut mu acaba?

Gönderildi : 18/11/2009 13:19

(@ugurdemir)
    Gönderiler: 9888
    Illustrious Member

Portalımızdaki exchange makalelerini okuyabilirsiniz.

http://www.cozumpark.com/blogs/videolar/archive/2009/05/25/webcast-exchange-server-2007-neler-saglar.aspx  bu video size bir yol gösterebilir. Tabiki Exchange 2010 server yerini dolduracak yakında bu webcastleride portalımızdan bulabilirsiniz.

Keyifli çalışmalar. 

Gönderildi : 20/11/2009 02:18

Paylaş: