Forum

Child Domain ve Exc...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Child Domain ve Exchange Server

9 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
644 Görüntüleme
(@manowar_izmir)
Gönderiler: 47
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Child domain imde bulunan bir user için, Root Domainde kurulu olan bir Exchange Server 2007 üzerinde mailbox yaratmak istiyorum. Bunu nasıl yapabilirim...

Şimdiden çok teşekkürler.

Saygılarımla 

Gönderildi : 26/09/2009 14:08

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

bu işlemi yapabilirsiniz.

öncelikle child domain ile root domain arasındaki trust ilişkisinin olup olmadığını kontrol edin (olmaması mümkün değil default olarak oluşturulmuştur).

daha sonra eğer oluşturulmamış ise UPN suffix oluşturmalısınız. onu oluşturmak için de Root domainde AD Domains adn Trusts açın ve yine AD domains and Trusts sağ tıklayın özelliklere gidin orda UPN Suffix kısmını göreceksiniz. buraya child domaininize ait olan suffixi ekleyin.

daha sonra EMC açın ve Recipient Configuration kısmına geçin. Recipient Conf seçili iken sağ taraftaki Actions menüsünden Modify Recipient Scope göreceksiniz ve oradan da child domaininizi kontrol edin.

orası da ok ise artık kullanıcı oluşturma işlemlerinize başlayabilirsiniz. kullanıcı oluştururken domain kısmında child domaininizi seçeceksiniz.

ayrıca child domain için bir Accepted domainin de oluşturulması gerekir. email addres policy de tanımlayabilirsiniz UPN oluşturmadan da bu şekilde de kullanabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 26/09/2009 16:31

(@manowar_izmir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam

Öncelikle cevap için çok teşekkürler

Ama userın mail uzantısı Root Domain olacak.

Uzantı Child Domain olmamalı.

Bunu nasıl yapabilirim?

Saygılarımla

Gönderildi : 28/09/2009 14:38

(@cozumpark)

merhabalar

onun için birşey yapmanıza gerek yok. kullanıcıyı oluşturun ve exchange servera outlook ile bağlayın.

kolay gelsin

Gönderildi : 28/09/2009 16:55

(@manowar_izmir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Selam

Ya ben anlatamadım sanırım:-))

Şimdi child domaine dahil bir user var. ([email protected])

Bunun Root domaindeki exchange üzerinde mailbox açmam ve kullandırtmam lazım.([email protected]). Anlatabildimmi.

Exchange de mailbox açarken sadece xxx.com userlarını görüyo. ankara.xxx.com userlarını goırmuyo. O nedenle mailbox yaratamadım. Nasıl yapabilirim. yada yapılabilirmi?

Teşekkürler

Gönderildi : 28/09/2009 17:16

(@cozumpark)

merhabalar 

benim size atmış olduğum birinci postu dikkatlice okursanız yapılabildiğini göreceksiniz.

sadece child domaine ait bir email adress policy oluşturmayacaksınız.

kolay gelsin

Gönderildi : 28/09/2009 20:23

(@manowar_izmir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba

Kullanıcı için mailbox ekledim

Ama policy uygulanmıyo.

Policy uygulayınca sadece root domainde olanlara uyguluyor?

Gönderildi : 29/09/2009 12:24

(@cozumpark)

kullanıcı özelliklerinden mail adresi ile ilgili düzenleme yapmayı denedin mi?

sen kaç tane kullanıcıya mail hesabı açıcan root üzerinde?

Gönderildi : 29/09/2009 13:47

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Mümin hocanın anlatmak istediği şu; child domain kullanıcısnı EMC üzerinde oluşturduktan sonra herhangi bir email adress policy ekleyip uygulamanıza gerek yok, çünkü sizin istediğiniz [email protected] değil, [email protected]. Bu durumda zaten ankara.com a ait e-mail adress policy var.

Ama kullanıcının e-mail i adresi AD üzerinde [email protected] olduğu için siz EMC üzerinden mümin hocanın dediği gibi e-mail adresini düzenlemeniz gerekebilir.

Birden çok MBX oluşturacak iseniz, zaten oluşturma ekranında size hangi e-mail adress policy nin uygulanacağını soruyor. Sizde root olanı gösteriyorsunuz. Bunu seçerken aldığınız bir hata var mı?

Gönderildi : 29/09/2009 15:36

Paylaş: