Forum

Mailbox Database Ta...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Mailbox Database Taşıma

13 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
537 Görüntüleme
(@AlpaslanDincel)
Gönderiler: 76
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar

Win 2008 Server üzerine Exchange 2007 kurulu olan sunucuda mailbox database in bulunduğu c partition da yer kalmadığı için mount olmuyor. Disk durumları

c    toplam boyut 97 gb     boş alan 50 mb    (first-second storage lar toplam 77 gb)

d    toplam boyut 107 gb   boş alan 97 gb

eylem planım ;  exchange içinden fist ve second mailbox database i d ye move edeceğim. akabinde c de yaklaşık 77 gb boş yer oluşacak. disk yönetiminden c partition ı 60 gb küçülteceğim. d partition u 60 gb genişleteceğim. işlem sonrasında c de 17 gb boş yer olacak ve d de 80 gb boş alan olacak.

şimdi buraya kadar yanlış olan bir şey var mı? varsa nelerdir? önerileriniz nelerdir?

eğer doğruysa taşıma işlemini yaparken sunucuyu networkten koparmalımıyım (çünkü clientlar sunucuya bağlı. outlooklar çalışıyor. gerçi first storage group un database i dismount durumda. yer olmadığı için).

bu 77 gb lik taşıma işlemi sizce ne kadar sürer?

partition küçültme ve genişletme işlemlerinde bir sorun çıkar mı? yoksa thirdparty bir yazılım mı kullanmalayım. hangi programı önerirsiniz?

Gönderildi : 07/07/2009 17:19

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

http://www.cozumpark.com/blogs/exchangeserver/archive/2008/03/19/exchange-server-2007-zerinde-kullan-c-ta-ma-ve-silme-lemleri.aspx  makaleyi incelermisiniz.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 07/07/2009 17:24

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

link için teşekkür ederim. peki diğer sorularım için bir yorumunuz olacak mı?

Gönderildi : 07/07/2009 17:44

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

aslında çok profesyonel bir çözüm değil düşündükleriniz. Zira exchange db yüksek oldugu ve sürekli büyüyecek olması bir storage gerektirir.

Ama düşük bütçeyle ancak bu kadar yapılabilir.

İşlemleri mesai saatleri dışında yapacağınızı düşünerek network den çıkarmanın veya dahil olmanın herhangi bir farkı olmayacak.

Gönderildi : 07/07/2009 18:57

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

bu storage bir NAS olabilir mi? eğer olur ise database e network üzerinden path vermek performansı nasıl etkiler? ya da storage dan kastınız farklı bir şey mi? siz ne önerirsiniz.

Gönderildi : 07/07/2009 19:15

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Buğra hocam

öneriniz üzere kısa bir storage araştırması yaptım ve QNAP TS-439 Pro Nas Server ürününü buldum. firma ile yaptığım görüşmede bu ürünü sunucuya i-scsi ile bağlayıp local bir disk miş gibi gösterebiliyormuşuz. raid 0-1-5 i destekliyormuş. SATA disk kullanıyor. bu ürüne 4 tane 2 tb lik sata takıp raid 5 yapıp i-scsi ile sunucuya bağlarsam işimi görürmü? bir de bu yapıda datalar nas sunucuya network üzerinden gideceği için bir yavaşlık sözkonusu olurmu? sizin önerebileceğiniz başka bir çözüm var mı?

teşekkürler..

Gönderildi : 07/07/2009 20:16

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Evet kendi diskiniz gibi gösterebilirsiniz ancak Gigabyte da çalışsa disk, yinede kendi diski gibi hızlı çalışmaz. Yani tasviye etmem mail database i için. O çözüm ancka file server için iyi bir sonuç verir. Düşünün 50 kişi maillerini çekiyor mail yolluyor, çok yavaş olur.

fiber channel ile bağlanması süper olur ancak maliyet i fazladır.

Gönderildi : 07/07/2009 20:39

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Fiber SAN sunucu fiyatları bizi oldukça aşıyor. En ucuzu 6000 $ dan başlıyor. o yüzden o defteri direk kapadık. peki şu NAS sunucuda şöyle bir yapı kursak sağlıklı olmaz mı? Exchange e 2. bir gigabit ethernet taksak. ip sini farklı bloktan versek. NAS ın 2. gigabit portuna bağlasak ve i-scsi ile farklı bir networkten birbirleriyle haberleşseler. NAS ın 1. gigabit portunuda local networkte clientlara storage olarak açsak.

Gönderildi : 08/07/2009 14:40

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Olmaz, çünkü kullanıcılar exchange database ine ulaşırken direk storage e uğramazlar, exchange e uğrarlar, exchande yönlendirir db ye.

Bence hiç uğraşma al 146 GB bi disk yeter bence sana.

Gönderildi : 08/07/2009 14:49

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

yanlış anladın

mail için exchange e uğrayacaklar tabii ama NAS ın 1. ethernetini networke açmamın sebebi yine NAS ın diski üzerinde bir bölümü atıyorum ortak diye paylaştırıcam ve kullanıcılar istedikleri dosyaları orada barındırıp paylaştırabilecekler. ayrıca NAS ın active directory ile entegre olmasıda bu paylaşım üzerinde gerekli yetkileri ayarlayabilmemi sağlayacak. yani NAS ın diskinin bir bölümü 2. ethernetten exchange e i-scsi ile ile bağlanacak ve mailbox database i burada tutacak, diğer yandan da 1. ethernetten file server görevi üstlenecek. dediğin gibi sunucuya bir disk alıp takmayı da düşündüm fakat dataların raid yapısı üzerinde bulunmasını istiyorum. exchange üzerinde 2 adet boş disk slotu var fakat ben raid 5 olmasını istediğim için bu şekilde olsun istiyorum (yada hayal ediyorum:)

bu fiber SAN sunucu için fiyat istediğim firmaya durumu anlattım fakat onlarda SAN ın oldukça maliyetli olduğunu işimi NAS ile daha uygun maliyetle çözebileceğimi söylediler. fakat ben tabiiki sizlerin yorumlarınızı daha dikkate alıyorum. sonuçta o ürününü satmaya çalışıyor fakat sizler bu işin içinde olduğunuz için artısını eksisini tartıp daha objektif yorumlar yapıyorsunuz. o yüzden ben sonuca buradan (yani sizlerden, forumdan) yola çıkarak karar vereceğim. 

Gönderildi : 08/07/2009 15:14

(@AlpaslanDincel)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Bu arada dün gece mailbox database i d ye sorunsuz taşıdım.

Gönderildi : 08/07/2009 15:29

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

anladım ancak yinede bu sonucu değiştirmez.

network diski oldugu için exchange db inin orda olması büyük ölçüde yavaşlatır.

Gönderildi : 08/07/2009 16:09

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

taşıma işlemine başlamadan önce mutlaka yedek alın.

taşıma işlemi uzun sürmez ancak bu işlemi mesai saatleri dışında yapın.

ayrıca siz C bölümünü nasıl değiştirmeyi düşünüyorsunuz? riskli bir iş.

en iyisi buğranın da dediği gibi ikinci bir disk alıp öyle kullanmanızdır.

kolay gelsin

Gönderildi : 08/07/2009 18:27

Paylaş: