Forum

Calisma Amacli Ikin...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Calisma Amacli Ikinci bir Exchange Hk.

21 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
637 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Merhaba,

4-5 bolgede subemiz var. exchange server 2003 merkez subede.  her subenin domain ismi farkli. Ben bulundugum bolgede Exchange bilgimi gelistirmek icin  Deneyim amacli exchange  kurmak istiyorum. yalniz  diger exchangeye herhangi bir etkisi olur mu olmaz mi onu tam olarak anlayamadim.

Bana gore herhangibir etkisi olmaz ama yine de emin olmak istedim.

yardimlariniz icin tesekkurler.

Gönderildi : 04/07/2009 18:21

(@rahmidilli)
Gönderiler: 2458
Famed Member

Merhabalar,

Denemeleriniz imkanlarınız ölçüsünde farklı bir network üzerinde yapmanızı deneme amaçlı kurduğunuz domain ve exchange ile yapmanızı öneririm.

Gönderildi : 05/07/2009 00:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

ikinci kuracağınız exchange aynı network üzerinde ve aynı domainde olacaksa kurulum aşamasında yeni kurulan exchange eski exchange serverı bulup onun organizasyonuna dahil olacaktır.

benim tavsiyem sanal ortamda bu testlerinizi yapmanızdır.

kolay gelsin

Gönderildi : 05/07/2009 12:47

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ayni domain uzerinde degil. dedigim gibi her bolgenin domaini farkli.Ayrica Exchange merkezde kurulu ben bu calismayi subede yapacagim.

benim esas kaygim. bizim buradaki dc ile birlikte calisaagindan digerinden once bunu mu algilar felan diye kaygilaniyorum.

Gönderildi : 06/07/2009 10:07

(@cevdetciftci)
Gönderiler: 357
Reputable Member

bölgeler merkeze nasıl bağlı nasıl iletişim kuruyorlar

Gönderildi : 07/07/2009 20:56

(@Anonim)
Konu başlatıcı

su anda herhangi bir iletisim yok. sadece muhasebe programi icin rdp olarak baglananlar var

Gönderildi : 08/07/2009 09:33

(@serhatakinci)
Gönderiler: 4117
Famed Member

su anda herhangi bir iletisim yok. sadece muhasebe programi icin rdp olarak baglananlar var

O halde teorik açıdan bir sorun yok çünkü lokasyonlar birbirine bağlı deği.

Ama yinede sanal ve/veya ayrı bir subnet üzerinde çalışmanız daha doğru olur. Çünkü siz fiziksel ortamınıza bir Exch dahil edeceksiniz, kurcalayacaksınız, belki bozacaksınız, uninstall etmeye çalışacaksınız vs.. Bu durum gerçek DC ve organizasyon içerisinde sorunlara yol açabilir.

Gönderildi : 08/07/2009 15:05

(@cozumpark)

merhabalar

şubeler birbirine bağlı değilse sorun yok. kurup yapılandırabilirsiniz. ancak ben yinde de test işlemlerinin gerçek ortamlarda denenmesine karşıyım. sanallaştırma teknolojileri ile istediğiniz her türlü testi yapabilirsiniz.

kolay gelsin

Gönderildi : 08/07/2009 16:43

(@Anonim)
Konu başlatıcı

bilgilendirdiginiz icin tesekkur ederim

serhat hocam  dc uzerine kurmayacagim. ayri bir test server yaptim ona kuracagim. Ama sonucda yine dc ile baglantisi olcak tabi 🙂

Gönderildi : 08/07/2009 18:27

(@cozumpark)

hayırlı olsun ozaman...

Gönderildi : 08/07/2009 18:31

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba

sizlere danistikdan sonra kurmaya calistim. internetten aldigim bir makaleye gore kurulum yapmaya calistim. makaleye gore servisleri kurdum. Yalniz makalede yazan IMAP4 servisini kuramadim. cunku aramama ragmen bir turlu bulamadim.

dolayisiyla bundan mi kaynaklaniyor bilmiyorum ama axchange 2003 u bir turlu kuramadim.

kaldigim yeri de resimleyip ekledim, yardimci olursaniz sevinirim.

/

Kusura bakmayin exchangeyi bilmiyorum ve ogrenemeye calisiyorum.

Simdiden tesekkurler,

Gönderildi : 09/07/2009 15:57

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Merhaba,

Exchange 2003 kurulumundan önce yapılması gerekenler.

• Öncelikle dns'te srv (tcp,udp) kayıtları var mı kontrol ediniz.

• Control Panel/Add remove components NNTP,SMTP,WWW,.NET,ASP.NET kurulumlarını yapın

• Sonra Excahnge 2003 cdsi ile kurulumu başlatın step steptir bu setup.

• ilk 3 stebi seçin. 

• 4. stepte run dc diag işlemi yapsın

• 5. stepte netdiag işlemini yapsın.

• 6.stepte çalıştıra regsvr32 schmmgmt.dll ile schemayı ekleyin sonra setup/forestprep run forestprep tıklayın ( AD excahnge ile ilgili tablar gelmesi için)

• 7.stepte domainprep çalıştırın

• 8.stepte run setup now tıklayın

• Kurulum sonrası Exchange 2003 için sp2 yüklemeyi unutmayın.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 09/07/2009 16:09

(@Anonim)
Konu başlatıcı

merhaba

oncelikle dns e baktim.

domainadi\sites\_tcp = bunun icinde _gc,_kerberos__Idap olmak uzere srv kayitlari var ama benim exchange kuracagim server ile ilgili herhangi bir kayit yok

domainadi\sites\_udp = bunun icinde _kerberos, _kpasswd olmak uzere srv kayitlari var ama benim exchange kuracagim server ile ilgili herhangi bir kayit yok.

servislerden net disindakiler kurulu durumda.

Run ForestPrep now  de de takiliyorum.

Not:exchange kuracagim server 2003 R2 Enteprise Edition.

tesekkurler.

Gönderildi : 09/07/2009 16:58

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Dnsteki tcp ve udp kayıtları var, o halde orası tamam.Servislerin hepsini yükleyin .net yükleyin.

forestprepten önce. Başlat çalıştıra yazmanız gerekeni önceki postta belirttim.Schemayı güncellemek için bu gerekli o işlemi de yaparmısınız.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 09/07/2009 17:02

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ugur bey

kusura bakmayin size de zahmet veriyorum ama

run islemi calistirmiyor

dcdiag /f:<log file name> bu kismi biraz aydinlatabilirmisiniz

tesekkurler

Gönderildi : 09/07/2009 17:29

(@ugurdemir)
Illustrious Member

4.stepte run dcdiag ad için yapılıyor.siz işaretleyip ilmei başlatın.Daha sonra 5.stepte netdiag ise dns için yapılıyor işaretleyip çalışıtırın.

Gönderildi : 09/07/2009 17:42

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ugur bey

tum dediklerinizi yaptim ama yine olmadi.ben daha once sanal makinede kurmustum ama hic boyle bir sorun ile karsilasmamistim. bu aksam yine sanalda bir makine ve domain kurayim.onda deneyeyim bakalim yine ayni sorun ile karsilacakmiyim.

siz ne dusunuyorsunuz bu konuda

yine ayni yerde kaliyor.

tesekkurler.

Gönderildi : 09/07/2009 18:15

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Merhaba,

Forestprepte kalıyorsa başlat çalıştıra regsvr32 schmmgmt.dll ile schemayı ekleyip etup forestprep denemiz gerekli.Böyle bir sorun başıma gelmişti, Dnsteki srv(tcp,udp) kayıtlarım görünmüyordu.Bu nedenle kurulumu gerçekleştiremiyordum.Dnsi tekrar doğru yapılandırınca sorun düzelmişti.

Siz mademki tekrar evde deneyeceksiniz, en güzeli sıfırdan dc yapılnadırın DNS doğru yapılandırıp, exchange kurulumunu başlatın.Sıkıntı olursa burdan devam ederiz.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 09/07/2009 20:37

(@Anonim)
Konu başlatıcı

ugur bey,

sanirim dediginiz gibi

cunku sanal mainede kurulum yaptim yalniz microsoft exchangeforest preparation ve microsoft messaging and collaboration services i yuklemedi .

yani soylemek istedigim sorun dns ile alakali galiba. simdi yeni bir test server kuruyorum. onu mevcut olan domainime katmadan ayri ip ile yeni bir domain kuracagim. ona axchange kuracagim.

sanirim o zaman tum sorunlari asacagim.

onu kurup tekrar size donecegim. 🙂 

En azindan biraz ilerlem kaydettik.

Gönderildi : 11/07/2009 12:24

Sayfa 1 / 2
Paylaş: