Forum

2003 exchange dışar...

Bildirimler
Hepsini Temizle

2003 exchange dışarıya e-posta atamıyorum

22 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
699 Görüntüleme
(@MuratISIKOGULLARI)
Gönderiler: 118
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar arkadaşlar, maillerimi kendi şirketimin bünyesindeki sunucuda barındırıyorum ve bugün sorun yokken birden bire dışarıya e-posta atamama sorunu başladı. Gönderdiğim e-postalar gitti görünüyor ama karşı tarafa uaşam e-posta yok sizce sorun neden kaynaklanıyordur.

Teamviewer vb ile yardım etmek isterseniz seve seve kabul ederim :), şimdiden teşekkürler.

SBS 2003 Sp2

Exchange 2003

ISA Server 2004

kullanıyorum.

Modem tarafında ve Isa server tarafında herhangi bir sorun yok owa ya dışlarıdan bağlandığımda da e-posta atamıyorum ayrıca outlookta gönder/al dediğimde aşağıdaki hatayı alıyorum;

"Alınıyor görevi hata bildirdi (0x800ccc0f) Sunucu bağlantısı kesildi. Bu iletiyi almaya devam ederseniz sistem yöneticinize veya ISP'nize başvurun."

Gönderildi : 27/05/2009 01:09

(@serkanuzuner)
Gönderiler: 1040
Illustrious Member

Merhaba,

olay gunluklerinizi export edip upload ederek link paylasirsaniz daha kolay cozume ulasiriz, ve sorunu tespit ettiginiz tahmini tarih saati.

Gönderildi : 27/05/2009 01:13

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, Serkan bey ilginiz için teşekkürler uygulamalar bölümünün olay günlüklerinin link'i aşağıda yardımcı olabilirseniz minnettar kalırım, teşekkürler.

Bu arada owa arayüzünde 21:51 de attığım mail yaklaşık olarak 30 dakika sonra hotmail adresime ulaştı ve geliş saati 19:19 olarak gözüküyor bir anlam veremedim. Sorun ilk olarak şöyle oldu blackberrylere mailler geç düşmeye başladı sonrasında ise bu akşam 17:00 den sonra bu sorun oldu.

Şimdi tekrar denedim 22:52'de gönderdiğim e-posta 23:56'da hotmail adresime ulaştı ama hotmail de ulaşma saati 20:55 yazıyor.

http://rapidshare.com/files/237547975/dsfdsf.evt.html

Mxtoolbaox'tan blacklist taraması yaptım ve sonuç

Gönderildi : 27/05/2009 01:43

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba

zannedersem kullanıcılarınız spam mail göndermeye çalışıyor. Bunu queue dan görebilirsiniz, zaten black listlere girmişsiniz bu durumda mail gönderebilmeniz bile büyük bi şans 🙂

Gönderildi : 27/05/2009 12:24

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Buğra bey şimdide internet explorerı açtığımda giriş sayfam "compaweb" ve şu hatayı veriyor.

Yapılandırma veritabanına bağlanılamıyor. Bu hatayla ilgili sorun giderme ipuçları için http://support.microsoft.com adresindeki Microsoft Bilgi Bankası'nda 823287 numaralı makaleyi arayın.

Makalede bu : http://support.microsoft.com/kb/823287

Rica etsem yardımcı olabilirmisiniz, sorun o kadar dağıldıki neden kaynaklandığını bulamadım. 12. aydaalınmış bir system state yedeği var geri dönsemmi diye düşünüyorum.

Gönderildi : 27/05/2009 12:55

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Sistemde sharepoint mi var? onunla ilgili bir problem bu.

ayrıca system state dönmezine gerek yok. exchange probleminizide internet explorer sayfasında ki problemide düzeltmez. 

Gönderildi : 27/05/2009 14:23

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar, sharepoint iis altında var servislerde de gözüküyor ama MSSQL$SHAREPOINT servisini başlatmaya kalktığımda "Local computer üzerinde MSSQL$SHAREPOINT hizmeti başladı ve durdu bazı hizmetler eğer yapacak işleri yoksa otomatik olarak durabilirler, örneğin, performans günlüğü ve alarm hizmeti." uyarısı veriyor. Share point özellikle kurulmuş değil biz sadece sunucu himetini kendi ana makinemizden sağlıyoruz.

Netlogon servisi, iis, exchange information store kendiliğinden duruyordu windows güncelleştirmesi yaptım düzelmiş gibi görünüyor ayrıca iis altındaki web sitelerindeki haklar gitmiş açılış sayfam "companyweb" idi ve açtığımda companyweb sayfasını açması gerekirken bana company web dosyasını nereye kaydetmek istediğimi soruyor ayrıca yukarıda belirttiğim gibi gönderdiğim mailler 1 saat kadar geç gidiyor ve ana makine saatinin doğru olmasına rağmen saatleri farklı görünüyor.

Sağda altta çıkan isa ilie ilgili sql simgesi üzerindeki çalıştığını gösteren yeşil simge aktif olmuyor fakat kullanıcılarda internet var. Sql server yüklü değil sadece varsayılan olarak gelen simge çalışır durumda gözükmüyor. Çift tıkladığımda server: ve services: kısımları boş geliyor.

Owa arayüzüne girdiğimde gönder dediğimde "Web sayfası ilet" başlıklı kutucuk geliyor ve altında "forbidden" yazıyor.

Yine owa'dan gelen kutusuna tıkladığımda service no longer available uyarısı veriyor.

Güncelelştrime sonrası ana makineyi yeniden başlattığımda "IIS Worker bir sorunla karşılaştı ve kapatılması gerekiyor" uyarısı verdi.

Servislerden sunucu hizmetini yeinden başlattığımda bitmesine yakın Local computer üzerinde sunucu hizmeti başlatılamadı. Hata 1068: Bağımlılık hizmeti veya grubu başlayamadı uyarısı veriyor.

szAppName: w3wp.exe   -   szAppVer: 6.0.3790.3959   -   szModName:  dsaccess.dll

Gönderildi : 27/05/2009 15:28

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

IIS in yedeği var mı?

yedek alınmadan güncelleştirme yapılmamalı

Gönderildi : 27/05/2009 16:25

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Özel olarak iis için alınmış bir yedeğim yok ama acronis ile 3 ay kadar önce aldığım sistemin kalıp dosyası var onu başka bilgisayara döneceğim oradan iis ile ilgili nasıl bir işlem yapayım? Yada iis'i tamamen kaldırıp yeniden yüklesem sorun olurmu üzerinde çalışan özel bir servis yok sadece owa lazım bana.

Gönderildi : 27/05/2009 17:56

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

acronis imajını başka bir makineye döndükten sonra IIS açın owa nın da içinde bulundugu default web site a bir defa tıklayın üstten; action -- > new task -> save configuration to file tıklayıp kaydedin.

exchange makinesine alın o dosyayı--> iis açın  üstten action --> new site from a file deyip yedeği gösterip import edin iis düzelir

bu arada bunları yapmadan önce iis de server ismine sağ tıklayıp all tasks --> backup/restore configuration a bakın otomatik yedekte olabilir olmazsa oradan dönersiniz uğraşmadan.

Gönderildi : 27/05/2009 18:09

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler acronis'in bitmesine 30 dakika kaldı biter bitmez sonucu paylaşacağım.

Gönderildi : 27/05/2009 18:18

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Buğra bey tek tek tüm web site'ları acronisten alıp geri döndüm ve şu anda sorun yok gibi görünüyor ama ana makineyi bulunduğu konumdan çıkarıp kendi şirketime aldığımdan dışarıya mail atıp atmadığını nasıl kontrol ederim, interneti bağlayıp göndermeye klasam büyük ihtimalle sorun çıkar yanılıyormuyum. (Kendi içinde mail gönderiyor)

Gönderildi : 27/05/2009 20:09

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Başka yere alırsanız, MX, PTR, SPF kayıtlarının ip si değişir ve yine mail atamaz duruma gelirsiniz.

konfigurasyonda yalnışlık yoksa bence atabilir durumda olursunuz sadece size sağlam ip gerek. tabi clientlardan virüsleri temizleyip spam göndermediklerine emin olmalısınız.

Gönderildi : 27/05/2009 20:32

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar zor durumda kaldım maillerim ya geç gidiyor yada hiç gitmiyor Türk Telekom ile konuştum genel bir 25 numaralı port kapatması söz konusu olduğunu söylediler ne kadar doğru bilmiyorum ama 587 numaralı portu smtp olarak outlooka girmemi söylediler bende 587'yi isanın dış bacağına yönlendirip isadanda kural yazdım outlooka gireceğim şimdi sizce bu ne kadar doğru bir bilgidir. Daha sonradan aradım 25 numaralı portu açtıklarını söyledirler fakat hala mail gönderemiyorum. Ana makinemde sorun yok buna eminim çünkü 3 ay önceki acronis yedeğini başka bilgisayara dönüp onunlada denedim bu 25 numaralı porttan nasıl emin olabilirim yukarıda verdiğim blackliste göre hiçbiryere mail atamamam normalmidir, şimdiden teşekkürler.

Özellikle blacklistin en altında yazan

Your ISP TTNET TTnet Autonomous System/AS9121 is UCEPROTECT-Level3 listed for hosting a total of 157610 abusers. See: Detail
Return codes were: 127.0.0.2 uyarısı beni, tedirgin ediyor bu sorunun üstesinden nasıl gelirim, geçici olarak ip değişikliği yapsam sonradan leasedline a geçsemde olur ama sounun blacklistten kaynaklandığına emin olup bu işlemleri başlatmam gerekiyor.

Gönderildi : 28/05/2009 14:45

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhabalar; dün akşam 4'ten sonra mailller kendiliğinden düzeldi fakat bu sabah yine sorun oldu, Ttnet tarafında tersdns kaydı bulunamadı, açılması içi mail atacağım, 29 Mayıs 2009 Cuma 10:20'de gönderdiğim mail karşı tarafa ulaştığında 29 Mayıs 2009 Cuma 07:27:03 olarak gözüküyor, bazende 10-30 dakika sonra mailler karşı tarafa ulaşıyor. Tüm bunlar tersdns'den kaynaklanıyor olabilirmi öyleyse şu zamana kadar nasıl mail gönderip alıyorduk bu durumda anlamadım 🙁 Bu zaman farkı neden kaynaklanıyordur, ana makinemin saatleri doğru. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 29/05/2009 13:45

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Merhaba

ptr olmadıgından kaynaklıdır.

mail.domainismi.com FQDN olarak bildirebilirsiniz.

Gönderildi : 29/05/2009 13:53

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Teşekkürler Buğra bey, ptr kaydı açtırdım ama maillerim yine hem geç gidiyor hemde yukarıda belirttiğim gibi giden maillerin gözüken zamanları alakasız, bu sorunu aşamadım 30 dakika bile sürebiliyor bazen.

Gönderildi : 29/05/2009 15:03

(@MuratISIKOGULLARI)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Isa'da query yaparken şu hatalara denk geldim, bu sorunu nasıl çözerim.

Denied Connection
Log type: Firewall service
Status: A non-SYN packet was dropped because it was sent by a source that does not have an established connection with the ISA Server computer.
Rule:
Source: Local Host ( 10.0.0.6:29587)
Destination: External ( 213.194.65.46:25)
Protocol: SMTP
User:

Additional information

• Number of bytes sent: 0 Number of bytes received: 0

• Processing time: 0ms Original Client IP: 10.0.0.6

• Client agent:

----------------------------------------------------------------------------------------------------------

Denied Connection
Log type: Firewall service
Status: A non-SYN packet was dropped because it was sent by a source that does not have an established connection with the ISA Server computer.
Rule:
Source: External ( 212.58.5.105:58172)
Destination: Local Host ( 10.0.0.6:25)
Protocol: SMTP
User:

Additional information

• Number of bytes sent: 0 Number of bytes received: 0

• Processing time: 0ms Original Client IP: 212.58.5.105

• Client agent:

Gönderildi : 29/05/2009 20:47

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

Tamamen ISA Server kaynaklı ve sağlam bir problem.

Henüz tam olarak çözümüne kavuşanı okuyamadım.

başıma gelmedi ancak; ethernet drivlerını tamamen silip en yeni versiyon ile tekrar yüklemek öneriliyor. 

burda da alternatif bir öneri var

The error code that you describe usually appears when either side of the
connection end points sends a packet (to the other side) after the
connection has already been closed (from ISA's pov).
To drill down into this issue and link it to the file server connectivity
issue i would suggest that you do the following:
1. Create an ISA log query to show you all the packets that were dropped
with this result code (
0xc0040017 FWX E TCP NOT SYN PACKET DROPPED).
2. Choose one packet and construct an ISA log query to show you the entire
connection history for this packet. You can do it by creating a log query
based on client ip, source port and time.
3. If the issue is what i think it is, you will see that ISA dropped the
packet (0xc0040017) after the connection has already been terminated.
4. The interesting thing would then be to understand whether the connection
was terminated gracefully or abortively.

Gönderildi : 29/05/2009 20:56

Sayfa 1 / 2
Paylaş: