Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Nebim Winner Windows Server 2019 da Çalışır mı?

21 Yazılar
6 Üyeler
2 Likes
1,433 Görüntüleme
(@caglarkaya)
Gönderiler: 31
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba 11 yılı tamamlayan bir serverimiz var. Üzerinde SQL 2008 R2 Yüklü. Nebim winner erp ile çalışıyor. Nebim'i daha önce daha üst sql versiyonlarında denedim her seferinde hata verdi. Sadece sağlıklı şekilde SQL 2008 R2 de çalışıyor. Şimdi yeni bir server alacağız ancak hepsi yeni serverlarda hep Windows Server 2019 ile geliyor. 2088 R2 yi kursak kursak makine desteklemez diyorlar. Nasıl yapabiliriz acaba? Alternatif bir yol var mıdır?

Gönderildi : 07/01/2021 10:49

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Neden Nebim sürümünü güncellemiyorsunuz?

Desteklemez derken sanırım sunucu sanallaştırma yapmayacaksınız? Benim önerim yeni aldığınız sunucuya sunucu sanallaştırma ile sanal Server 2012 R2 kurarsanız SQL Server 2008 R2 çalışır ama desteği bitmiş bir ürün olduğu için artık nebim + SQL değiştirmenizi öneriyorum.

Bu arada bir sunucuyu 11 yıl kullanmak bravo doğrusu 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2021 15:26

(@caglarkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Merhaba,

Neden Nebim sürümünü güncellemiyorsunuz?

Desteklemez derken sanırım sunucu sanallaştırma yapmayacaksınız? Benim önerim yeni aldığınız sunucuya sunucu sanallaştırma ile sanal Server 2012 R2 kurarsanız SQL Server 2008 R2 çalışır ama desteği bitmiş bir ürün olduğu için artık nebim + SQL değiştirmenizi öneriyorum.

Bu arada bir sunucuyu 11 yıl kullanmak bravo doğrusu 🙂

Merhaba 

- şu durumda malum pandemi olduğu için mağazalarımız düşük zamanlı çalışıyor. Şu an Nebim v3 için yaklaşık olarak 180 bin civarı vermek istemiyoruz. Hali hazırdaki sistem ile bir süre daha ilerlemek şu aşamada daha mantıklı geliyor.

- sanallaştırma yapmayacağız driver olarak desteklemez dediler. 

- ayrı bir seçenek olarak asus un bir sunucusunu buldum windows 10 driver ları mevcut. Windows 10 kurup üzerinde sql 2008r2 kursam mantıklı olur mu? Tabi önce Windows server 2008 de deneyeceğim olmazsa windows 10 kurup sql 2008 ile ilerlemeyi düşünüyorum.

Yardımınız için teşekkürler.. 

Gönderildi : 07/01/2021 15:40

(@resulsoydas)
Gönderiler: 1627
Noble Member

"sanallaştırma yapmayacağız driver olarak desteklemez dediler." bu ne demek? Anlayamadım.

Nebim'i sanal sunucu üzerinde kullandık. Bir sorun olmuyor.

Windows 10'u Server olarak çalıştırmak pek iyi bir fikir değil sanki!!

Alacağınız donanım nedir?

Gönderildi : 07/01/2021 16:28

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Size bu akılları kim veriyor bilmiyorum ama umarım başarılı olursunuz.

Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 07/01/2021 16:32

(@caglarkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @resulsoydas

"sanallaştırma yapmayacağız driver olarak desteklemez dediler." bu ne demek? Anlayamadım.

Nebim'i sanal sunucu üzerinde kullandık. Bir sorun olmuyor.

Windows 10'u Server olarak çalıştırmak pek iyi bir fikir değil sanki!!

Alacağınız donanım nedir?

Yani yeni sunucu için Windows Server 2008  driverlarını bulamazsınız dediler. 

Alacağım yeni donanım: https://www.asus.com/tr/Commercial-Servers-Workstations/TS300-E10-PS4/

Gönderildi : 07/01/2021 16:42

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Çağlar bey eğer donanımı almadı iseniz işi bilen bir yerden alın bu geçişte de size yardımcı olsun.

Gönderildi : 07/01/2021 16:45

(@caglarkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @hakanuzuner

Çağlar bey eğer donanımı almadı iseniz işi bilen bir yerden alın bu geçişte de size yardımcı olsun.

Tavsiye edebileceğiniz bir yer varmıdır?

Gönderildi : 07/01/2021 16:48

(@resulsoydas)
Noble Member

Sunucunun gerçekten vmware desteği yokmuş. Bence Yüksek ihtimal çalışacaktır.

Yolun başında iken sanallaştırmayı mutlaka düşünün.

Bu arada ASUS sunucuyu TR'de kim satıyormuş? 🙂 

https://www.asus.com/event/Server/OS_support_list/OS.html

TS300-E10-PS4 Intel® Xeon® processor E family C246 Windows Server 2016
Windows Server 2019
REHL 8.X & RHEL 7.X SLES 12 SP3 - Ubuntu 17.10 - -

Gönderildi : 07/01/2021 16:51

(@caglarkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sunucunun gerçekten vmware desteği yokmuş. Bence Yüksek ihtimal çalışacaktır.

Yolun başında iken sanallaştırmayı mutlaka düşünün.

Bu arada ASUS sunucuyu TR'de kim satıyormuş? 🙂 

https://www.asus.com/event/Server/OS_support_list/OS.html

TS300-E10-PS4 Intel® Xeon® processor E family C246 Windows Server 2016
Windows Server 2019
REHL 8.X & RHEL 7.X SLES 12 SP3 - Ubuntu 17.10 - -

https://www.akakce.com/sunucu/en-ucuz-asus-ts300-e10-ps4dvr-cee-en-woc-wom-woh-wor-woi-fiyati,581328022.html 🙂

Gönderildi : 07/01/2021 16:56

(@resulsoydas)
Noble Member

Makinanın hiç bir özelliği yazmıyor nerede ise. Bir marka model var. Nasıl güvenip alacaksınız bu makinayı? Açıklamasını bayağı güzel yazmışlar.

ASUS TS300-E10-PS4DVR CEE EN WOC WOM WOH WOR WOI

Gönderildi : 07/01/2021 17:00

(@caglarkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Makinanın hiç bir özelliği yazmıyor nerede ise. Bir marka model var. Nasıl güvenip alacaksınız bu makinayı? Açıklamasını bayağı güzel yazmışlar.

ASUS TS300-E10-PS4DVR CEE EN WOC WOM WOH WOR WOI

Anladığım kadarıyla makinede işlemci, hdd ve ram bulunmuyor. 

Gönderildi : 07/01/2021 17:02

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)

Ya arkadaşlar Asus Server nedir lütfen ya, böyle sunucu alırsanız sorun yaşarsınız. Dell,HPE gibi ürünler alın, evet azıcık pahalıdır ama bir 10 yıl daha kullanırsınız.

Gönderildi : 07/01/2021 17:08

(@serkanates)
Gönderiler: 1278
Üye

@hakanuzuner bence önyargılı olmayın @caglarkaya 11 yıldır ASUS sunucu kullanıyoruz dermiş biz de şaşırıp kalırmışız :). İşin şakası bir yana, bence de türkiye'de desteği olan markaları kullanmak kötü günlerde her zaman avantaj olarak size geri döner. Masaüstü için geliştirilmiş bir sistemi (windows 10) sunucu olarak kullanmayın. Kurar çalıştırırsınız sorun yok gibi görünür ama olmadık yerde yarı yolda kalabilirsiniz bunu size kimse garanti edemez. @hakanuzuner belirtmiş 2008 SQL için 2012 ailesini kullanabiliyorsunuz. 2012 desteği olan bir sunucu yatırımı daha mantıklı olacaktır. İyi çalışmalar.

Gönderildi : 07/01/2021 18:45

(@caglarkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

@hakanuzuner bence önyargılı olmayın @caglarkaya 11 yıldır ASUS sunucu kullanıyoruz dermiş biz de şaşırıp kalırmışız :). İşin şakası bir yana, bence de türkiye'de desteği olan markaları kullanmak kötü günlerde her zaman avantaj olarak size geri döner. Masaüstü için geliştirilmiş bir sistemi (windows 10) sunucu olarak kullanmayın. Kurar çalıştırırsınız sorun yok gibi görünür ama olmadık yerde yarı yolda kalabilirsiniz bunu size kimse garanti edemez. @hakanuzuner belirtmiş 2008 SQL için 2012 ailesini kullanabiliyorsunuz. 2012 desteği olan bir sunucu yatırımı daha mantıklı olacaktır. İyi çalışmalar.

Teşekkürler.

Gönderildi : 07/01/2021 18:58

(@caglarkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @SerkanAtes

Bu arada 11 yıllık server IBM marka 🙂   dediğiniz gibi 2012 desteği olan bir sunucu bulacağım. Tekrar teşşekkür ederim. 

Gönderildi : 08/01/2021 12:56

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Yakın bir dönem bu asus sunucu denilenleri incelemiştim. Bunlar gerçek sunucular değil temelde anakart ve yönetim kaabiliyetleriyle plus workstation cihazlar sadece. Markaların giriş üstü sunucularından hemen her konuda gerideler zaten malum markalarla rekabet için ortaya çıkmış ürünler değil. Onların düşük ölçekte sunmadığı işlemci, bellek yeteneklerini sunmak için varlar ancak yönetim ve part tedariğinde zayıflar. Kısaca o ürünler toplam konumda workstation'lar ile giriş seviye sunucular arasında konumlanmış durumda mesela hw desteğiyle +performans isteyen ws render'cılar için daha uygun maliyette düşünülebilir. 
TR de bu ürünler çok yeni yani support her zaman şüpheli olacak, epeydir asus'un arkasında çizgi gibi bir destekçi de yok 🙂 büyük kurumsal bu cihazları tercih etmeyeceğinden yayılmayacakta. Bu tip markalarda ürün ömrü düşüktür öyle 5 yıl sonra part vs bulamazsınız, bios update desteği de alamazsınız. Asus'un 3-5 yıl sonra ben bu alandan kazanamadım çekiliyorum dememe garantiniz var mı 🙂 diğer üreticiler çekilmez ana iş kolları sunucu.
Bu tip cihazları ucuz ws ve nas için rahatlıkla tercih edebilirsiniz diyelim.
Neyse fazla uzattık WS ler nebim erp vs özellikle çok session'lı mağazacılık vs için nasıl ki önerilemiyorsa marka, model tercihleri performans gereklilikleriyle oldukça dardır. 
2012 OS geniş alan yaşam desteği bitmiş bir ürün ben olsam yeni alımı o yönde yapmazdım.
Pandemi sürecini yatırım, geçiş için de kullanmak lazım malum çok uzun sürecek bu devir. Bir gün mutlaka işletmesel nedenlerle nebim'i güncellemek zorunda kalacaksınız, fiziksel yatırım ise uyguladığınız gibi daha uzun vadeli bir iştir.
Güncel global HW ölçeklemesi şuan sürüm 2016 itibariyle başlıyor diyebiliriz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 09/01/2021 05:08

(@caglarkaya)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Gönderen: @ibrahimyildiz

Yakın bir dönem bu asus sunucu denilenleri incelemiştim. Bunlar gerçek sunucular değil temelde anakart ve yönetim kaabiliyetleriyle plus workstation cihazlar sadece. Markaların giriş üstü sunucularından hemen her konuda gerideler zaten malum markalarla rekabet için ortaya çıkmış ürünler değil. Onların düşük ölçekte sunmadığı işlemci, bellek yeteneklerini sunmak için varlar ancak yönetim ve part tedariğinde zayıflar. Kısaca o ürünler toplam konumda workstation'lar ile giriş seviye sunucular arasında konumlanmış durumda mesela hw desteğiyle +performans isteyen ws render'cılar için daha uygun maliyette düşünülebilir. 
TR de bu ürünler çok yeni yani support her zaman şüpheli olacak, epeydir asus'un arkasında çizgi gibi bir destekçi de yok 🙂 büyük kurumsal bu cihazları tercih etmeyeceğinden yayılmayacakta. Bu tip markalarda ürün ömrü düşüktür öyle 5 yıl sonra part vs bulamazsınız, bios update desteği de alamazsınız. Asus'un 3-5 yıl sonra ben bu alandan kazanamadım çekiliyorum dememe garantiniz var mı 🙂 diğer üreticiler çekilmez ana iş kolları sunucu.
Bu tip cihazları ucuz ws ve nas için rahatlıkla tercih edebilirsiniz diyelim.
Neyse fazla uzattık WS ler nebim erp vs özellikle çok session'lı mağazacılık vs için nasıl ki önerilemiyorsa marka, model tercihleri performans gereklilikleriyle oldukça dardır. 
2012 OS geniş alan yaşam desteği bitmiş bir ürün ben olsam yeni alımı o yönde yapmazdım.
Pandemi sürecini yatırım, geçiş için de kullanmak lazım malum çok uzun sürecek bu devir. Bir gün mutlaka işletmesel nedenlerle nebim'i güncellemek zorunda kalacaksınız, fiziksel yatırım ise uyguladığınız gibi daha uzun vadeli bir iştir.
Güncel global HW ölçeklemesi şuan sürüm 2016 itibariyle başlıyor diyebiliriz.

Merhaba kesinlikle katılıyorum. Dün Asus Müşteri hizmetlerini aradım. Bir anakart vardı Sunucu kategorisinde ancak içeriğe bakınca iş istasyonu anakartı yazıyordu. Dedim acaba yanlış mı kategorize edildi. Müşteri hizmetlerine sorduğumda temelinin aynı olduğunu sunucudada kullanılabildiğini söyledi 😀 Bu arada kendime Windows 2012 R2 yi çalıştıracak bir sunucu buldum. Aşağıdaki linkte. Sunucu için sizin düşünceniz nedir?

Dell PowerEdge T140 PET140M2 E-2124 1x8GB 2x1TB 7.2K SATA 365W Tower Kasa Sunucu

Bu arada cihaza 2 x Samsung 500GB 980 PRO NVMe M.2 SSD (Okuma Hızı 6900MB / Yazma Hızı 5000MB)

Takmayı düşünüyorum.

Teşekkürler...

Bu ileti 3 yıl önce Caglar KAYA tarafından düzenlendi

Gönderildi : 09/01/2021 11:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

O model giriş seviye sunuculardan öncelikle odağınız maliyet değil ileride sanallaştırma yapmayacaksanız da erp'nizin sizde ki ölçeği, performans ihtiyacınız olmalıdır. Seçimin nasıl olması gerektiğine dair forumda epey konuşmalar oldu tarayın derim. Performansının yeterli olup olmadığına kendi ölçeğinize göre karar vermelisiniz yada nebim çözüm ortağınıza danışın.

Pcie 4.0 olmadan 980pro dan o değerleri alamazsınız onu kabul etmek gerekir. Bu tip durumlarda şuna bakmak gerekir. Mainboard Gen, nvme sürümü nedir...
pcie slotlarından en az 2 adedi x4 hızında çalışabiliyor mu...
Harcamayla alınan birim eski tip anakartlarda alınabilecek performansla maliyet ölçeğini karşılıyor mu...
Anakart üzerinde M.2 slotları yoksa cihazla mevcut gelen yada satın alınan pcie arabirim kartı takılacak M.2 'i destekliyor mu...
Gerekli uefi modları var mı...
Seçtiğiniz modelin dokümantasyonundan bunları araştırmanız lazım.
Sizin seçiminiz için geçerli değil not olsun. Bu tip ws, server'larda bu tip upg.'lerde şuna da bakmak gerekir. Şayet 2 TB üzeri array, diskler uygulanacaksa cihazın uefi/bios ve controller'ları 512n dediğimiz daha güncel desteği olması gerekir yoksa gpt de uygulanamıyor.
Yakın zamanda bir tanıdığım çok eski nesil dual cpu bir workstation'a arabirim kart'la 980pro denedi sonra bootable disk olarak niçin görmediğini danıştı.

Yine sunucu segment'lerinde raid array performansları önemlidir disk IO ihtiyaçlarına göre sunucu ve üzerindeki controller baştan seçilmeli yoksa sonradan maliyet fazlaca şişiyor.
Sizin için seçeceğiniz cihazda ROK lisansla alırsanız daha uyguna gelir bunun da forumda konuları çokça var.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 10/01/2021 01:16

Sayfa 1 / 2
Paylaş: