Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] ERP Yazılımı seçerken nelere dikkat etmeliyim?

13 Yazılar
10 Üyeler
0 Likes
844 Görüntüleme
(@serapsever)
Gönderiler: 1
New Member
Konu başlatıcı

Firmaları nasıl analiz edebilirim, hangi özelliklerini dikkate almalıyım? İhtiyaçlarımı biliyorum ancak nasıl sağlamasını almalıyım?

Gönderildi : 26/02/2013 18:09

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba aşağıdakiler sizin için iyi olacaktır.

-Sizin sektördeki referansları
-Firmanın devamlılığı
-Kendini ispatlamış projelerinin olması
-Danışman konusunda daha önce ürünü kullanan yerle görüşme yapıp danışmanların bilgisinin ölçümü
-Fiyatı pek düşünmeyin sonra pişman olursunuz

Ek olarak kesinlikle size verilen özel referanslara değil firmanın yeni referanslarına telefon açın. Ayrıca tamamlanmamış ama başlayan projleri için satın alma yapan firmalarla nasıl çalıştıkları konusunda konuşun.
Saygılarımla.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 27/02/2013 01:17

(@mehmetyayla)
Gönderiler: 550
Honorable Member

Firmaları nasıl analiz edebilirim, hangi özelliklerini dikkate almalıyım? İhtiyaçlarımı biliyorum ancak nasıl sağlamasını almalıyım?

ERP seçim süreci çok uzun ve meşakkatli bir süreçtir.
Dünya genelinde ERP projelerinin %45'i yanlış proje ve ihtiyaç seçiminden dolayı çöp olmaktadır.

Bu konuda 600-700 sayfalık kalın kitaplar yazılmıştır.

Biz erp seçimini yaparken oldukça özenli davranmamıza rağmen bazen yanlış seçim yapmış olabileceğimizi düşünüyoruz.

Fakat bu erp uygulamasından çok, şirket içindeki kullanım, kişilerin erp'e yatkınlığı, iş süreçlerini iyi tanımlıyor oluşunuz ve en önemli husus partner seçimidir.

Yazılım şirketi de projeyi berbat edebilir.

Bir çok erp uygulaması ile çalışmış, bir çok erp ile proje yapmış biri olarak özel mesajla firma ve isteklerinizi içeren bir mesaj atarsanız fikir verebilirim.

Gönderildi : 20/03/2013 13:56

(@ufukh)
Gönderiler: 109
Estimable Member

Satış fiyatını çok dikkatine almayın başlangıç olarak destek ağı ve geçmişinin olması Logo Bayisi olarak tavsiyemdir.

Gönderildi : 22/03/2013 12:16

(@ErenCavus)
Gönderiler: 68
Estimable Member

Esneklik ve ihtiyaca yönelik karşıladıkları

Gönderildi : 06/12/2013 13:05

(@YusufTOKE)
Gönderiler: 120
Estimable Member

Merhabalar,

Öncelikle eğer böyle bir sürece girdiniz veya girmek üzereyseniz Allah kolaylık versin diyerek söze başlamak istiyorum. Size bildiğim kadarıyla bir kaç tavsiyede bulunayım. Önceki arkadaşların yorumlarını da okudum. Oradan bir arkadaşın yazdığı gibi kesinlikle işin maddi boyutunu düşünmeyin. Olay çok farklı. Kesinlikle ilk yapmanız gereken ERP sizin çalışma sisteminize uyuyor mu bence önce onu değerlendirin. Tabi haliyle bir hayli araştırma yapmanız gerekiyor 🙂 Sizin statünüzü bilmiyorum ama kesinlikle yanınızdaki insanlarında bu çalışmaya istekli olması gerekiyor. Bütün birimler ile iç içe olacağınız için bir zincir şeklinde düşünün. Biri olmadan ilerlemek mümkün olmuyor. Yazılım seçme konusunda yazılım değil bence yazılım firması önemli. Çünkü çok geniş vade de hatta o işi yaptığınız sürece size lazım olduğu için ihtiyaçlarınıza cevap verebilecek bir firma ve yazılım olmalı. Ve bir de analiz çok önemli. Acele etmeyin. Oldu bitti ye gelmesin. Aylarca bu konu üzerinde çalışmaktan, toplantılar yapmaktan kaçınmayın. Aklınızın ve hayalinizin alamayacağı bütün iyi ve kötü olasılıkları düşünerek ilerleyin derim. Bunlar yerine oturduktan sonra zaten kendiliğinden gelişmeye başlayacaktır.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 11/12/2013 12:01

(@EserDOGAN)
Gönderiler: 12
Active Member

Merhabalar

Akaryakıt sektöründe olan firmamız için bu
konuda ciddi danışmanlığa ihtiyacımız var.Nasıl yapılır nerden başlanır
nasıl bir zincir gibi düşünülür ve eksiksiz bu süreç tamamlanır hiç bir
fikrim yok.Gözüm kormuş durumda açıkçası ama bir şekilde de süreci
başlatmak gerekiyor.

Önümüzdeki birkaç gün içinde İstanbul'a süreci başlatmak için geleceğim ama nerden başlayacağıma bile karar veremedim.

Bu
konuda  bilgilerinizi, deneyimlerinizi veya danışmanlık alabileceğim
kurum kuruluşlar nerelerdir bilgi paylaşırsanız sevinirim. Sonuç da
maliyetli bir durum ve ben hata yapmak istemiyorum.

Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 12/12/2013 18:21

(@YusufTOKE)
Gönderiler: 120
Estimable Member

Merhaba,

Bence her şeyden önce bir danışmanlık firması ile görüşmeniz daha doğru olur. Fakat internet üzerinden ERP - Kurumsal Kaynak Planlaması yazarsanız bir çok firma çıkacaktık. Bunların içlerinden belli başlı eski olan firmalarda var. Size firma önermek yerine bence sıradan biri ile görüşün onların sizin sektör ve işleyişiniz hakkında ki yorumlarını dinleyin en azından aklınızda bir şeyler oluşmaya başlar. Yukarıda da diğer arkadaşlara yazdığım gibi bu kesinlikle uzun bir süreç. Kesinlikle alacağım bitecek diye düşünmeyin. Size söyleyebileceğim en önemli şey bu olur. Firma seçiminde kurumsallık, satış sonrası destek en önemli şeyler, bunlar zamanla ve görüşülen firmalara netleşecektir inanın.

Kolay gelsin. 

Gönderildi : 12/12/2013 19:18

(@KadirCAKIR)
Gönderiler: 48
Trusted Member

Merhaba, çok detay olabilir ama başlıca;

* Sizin sektördeki tecrübesi

* Destek hizmetlerinin yeterliliği ve uyarlama konusunda ki ekip uzmanlığı

* Yazılımın ve raporlama araçlarının esnekliği

* Türkiye'de uygulanabilir olması( Çok firmaya bu uymayabiliyor)

Gönderildi : 17/01/2014 20:44

(@mehmetyayla)
Honorable Member

Eser Doğan hocam,
Eğer bana ulaşırsanız size bu konuda proje yönetimiyle ilgili bir kaç döküman verebilirim.

Nasıl başlanır?
Nasıl karar verilir?
Proje yönetimi nasıl yapılır ?

gibi... 

Gönderildi : 20/01/2014 16:12

(@TeomanGOZALICI)
Gönderiler: 1
New Member

ERP yazılımda öncelikli firma ihtiyaçlarının belirlenmesi ve daha sonra firmaya getireceği katkıların belirlenmesi gerekmektedir. Yazılım mutlaka geliştirilebilir bir platform olmalıdır. Daha sonra doğru firma seçilip analiz sürecine girilmelidir. ERP de en önemli bölümü analiz süreci oluşturmaktadır. Yazılım tarafında ekibin tecrübesi de geri plana atılmamalıdır.  Eğitim ve sorun çıkması halinde destek sürekliliği ERP için olmazsa olmazdır.

Gönderildi : 07/03/2014 17:01

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Microsoft Dynamic AX kullanmada Aman. Başımın belası Nasıl bir ERP yazılımıysa...

Gönderildi : 07/03/2014 17:05

(@mehmetyayla)
Honorable Member

Erp yazılımları doğası gereği zordur, işletilmesi hayli uğraştırıcıdır. 
Kur ve unut tarzı programlar olmadığı için kullanıcılarından ve yönetenlerden sık şikayet alınır.

Ama bu sadece Dynamics AX ile ilgili değil, Oracle'da SAP'de de aynı.

Oysa Dynamics AX  son derece yeterli, geliştirmeye açık, arayüzü basit bir uygulamadır. 

Gönderildi : 07/11/2014 19:04

Paylaş: