Forum

Sistem yada Network...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Sistem yada Network Kursuna Gidecek Arkadaşlara Öneriler

22 Yazılar
18 Üyeler
0 Likes
2,260 Görüntüleme
(@alihaydarortul)
Gönderiler: 151
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba arkadaşlar  sistem yada network kursuna gitmek isteyipte, haklı olarak çok büyük paraları çöpe atmak istemeyen, verdiği paranın hakkını almak isteyen arkadaşların çok fazla olduğunu gördüm. Bu konuyla ilgili nacizane bi kaç öneride bulunmak  istedim umarım işinize yarar.

Öncelikle şunu belirtmek isterim gidiceğiniz kursun  birkaç büyük eğitim merkezinden biri olması sadece etiket olarak işinize yarayacaktır. Verilen eğitimin niteliği tamamen hocayla alakalıdır (cd,kitap vb materyaller haricinde) bu yüzden eğitim yerinin büyük olup olmamasına değil eğitimi verecek olan hocanın niteliği , bilgi birikimi sizin için her zaman öncelikli olmalıdır. Şayet irili ufaklı birçok eğitim merkezinde hoca olmak için ilgili kursu bitirmek, ilgili sertifikaları almak ve biraz ingilizce yetiyor (bazı yerler deneyim dahi aramıyor).  Mümkünatı varsa kursa yazılmadan önce kurs merkezinden alacağınız eğitimle ilgili ders verecek hocanın mutlaka bir iki dersine girmeyi önerin.  Zaten kendinden ve kalitesinden emin bir kurs merkezi bu konuda sizi reddetmez.

Bir diğer önemli nokta para!  Hepimizin bildiği gibi eğitim kurumları iddia ettikleri gibi bilişim sektöründeki çok fazla açığı kapamak için eleman yetiştirmiyorlar, netice itibariyle kurs veren merkezlerde ticaret yapıyor, Para karşılığında bilgi satıyorlar. Ve gerçekten bu kurslara verilen paralar hiçde azımsanacak düzeyde değil. Bir çoğumuz daha iyi ve saygın bir iş için dişimizden tırnağımızdan arttırmaya çalışıyoruz bu parayı ve elbetteki çöpe gitmesini istemiyoruz.

Şimdi buraya dikkat ; bir kısım öğrenci ücretini nakit olarak versede (ki böylesi indirim açısından her zaman öğrenci lehinedir) genelde senet imzalanır. Şunu unutmamak lazım senetlere imza attığınız anda artık bunun dönüşü yoktur o parayı ödemek zorundasınız. Heleki kurs merkezi bu senetleri bankada kırdırmışsa senedinizi gününden geç ödemeniz halinde protesto ücretinide cebinizden ödemek zorundasınız. Tabi biraz daha fazla ödenmemesi halinde hacze kadar varıyor iş.
Kursa başlamak için senetleri imzaladınız ama akabinde bir problem çıktı ve kursa başlayamayacaksınız yada devam edemeyeceksiniz. Böyle durumda imzaladığınız senetlerin hepsini ödemek zorundasınız.
Bu noktada birkaç spesifik opsiyon olduğunu biliyorum. Örneğin devlet memuruysanız ve tayininiz çıkmışsa   kursu iptal edebiliyorsunuz. Bunun gibi bi kaç özellik dışında kursu tek taraflı iptal edemezsiniz. Eğer kursa devam edememe gibi bir durumunuz varsa yada böyle bir durumun doğma ihtimali varsa kesinlikle sözleşmede yer almasını isteyin!

Umarım bu az ama önemli bilgiler kafanızdaki soru işaretlerini biraz olsun azaltır. Eğitim ve kariyerinizde başarılar dilerim arkadaşlar…

Gönderildi : 06/07/2009 13:15

(@mustafakilic)
Gönderiler: 773
Prominent Member

Bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 06/07/2009 13:21

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bilgilendırme ıcın teşekkürler şuan piyasadaki eğitim kurumları gelen kişileri sektorde şu kadar maaşlar alınıyor şu kadar açık var dünyaca geçerli sertifka falan derken eğitimleri kakalıyorlar 🙂

Gönderildi : 07/07/2009 18:04

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Bilgilendirme için teşekkürler.

Bu durumda kişiler iyi bir karar vermeliler bu eğitimi gerçekten istiyorlarsa başlamalılar.

Gönderildi : 07/07/2009 18:22

(@Anonim)
Gönderiler: 0

eğitim alınıcak kurumdan çok, eğitmenin çok büyük önemi olduğunu düşünenlerdenim... bence kurumdan çok eğitmen hakkında bilgi toplanmalıdır...

Gönderildi : 23/07/2009 20:37

(@GizemCavdar)
Gönderiler: 3
Active Member

Hatta en güzel örneği yakın zamanda gördüm. Sistem bölümünde özellikle açığın çok fazla olduğu artık şirketlerin kurumlara mail atıp eleman yetiştirmesini istediğini kurs başlangıcında söylediler ( Bu bir İşkur eğitimiydi.) Ama kurs ne zaman bitti o an bir anda kriz başladı işsizlik aldı başını gitti 🙂 bu cümleler bizzat kurs müdürü tarafından söylendi..

Gönderildi : 19/12/2011 13:04

(@HaciBiLGEN)
Gönderiler: 343
Reputable Member

Arkadaşlar  gecenlerde bana bi mesaj geldı leptopokulundan leptop tamiri için  6 gun içinde  herşeyi öğretiyorlar ve 2500 bin para istiyorlar yanı 2,5  milyar bende  6 gun için bu kadar parayı cok buldum sizce 6 gun için  bu kadar para  uygunmudur? leptop tamir  etme deneyimim var  o konuda sıkıntım yok fakat çok bilgi göz  cıkarmaz  diye  düşündum ve gitmeye karar verdım fakat maddı konuda bana biraz  cok degil sizce  uygun mu?

Gönderildi : 20/12/2011 20:32

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,
Eğitimine göre 2 günde bu parayı sizden talep edecek ve hakeden kurumlarda var ama siz bu 2.5 milyarın içine neler varmış bir sorun ondan sonra değerlendirin. 6 günde neleri vaad ediyorlar?

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 21/12/2011 01:01

(@HaciBiLGEN)
Reputable Member

Merhaba,
Eğitimine göre 2 günde bu parayı sizden talep edecek ve hakeden kurumlarda var ama siz bu 2.5 milyarın içine neler varmış bir sorun ondan sonra değerlendirin. 6 günde neleri vaad ediyorlar?

Rıza Bey  Sordum öncellıkle  uygulamalı  leptop sokme  anakart  ustundekı  chipleri degişimi  onarması  toplanması parçaların  tamir ve  degişmesi  zaten ben bunları  pekisini  biliyorum  fakat  anakart  onarması  tamir etesini  bilmiyorum.Elımde yeteri  malzeme olmadıgından dolayı ben yinede  bu söyledıklerıne cok  para istediklerini  düşünüyorum..

Gönderildi : 21/12/2011 13:21

(@HaciBiLGEN)
Reputable Member

Laboratuar ortamında öğrenilen bilgi gerçek ortamda uygularken yetersiz kalacağı bir gerçek. Bu yüzden iş işte öğrenilir mantığını göz ardı etmemek lazım.

Belgin Hanım Bizim bilişim sektorundekı işler genellıkle pıratık yapmak lazım iş uygulamalı yapmak lazım fakat bazı firmalarda yetersiz malzeme oldugundan dolayı pıratıkte yapamıyorsun  uygulamada en fazla  yazılım  ya da program konusunda kendını geliştire bilirsin. donanım konusunda yeterince  malzeme olmadıgından dolayı uygulama yapamıyorsun. En Kotu Anımızda bu olsa  gerek:) donanım konusunda cok gerideyiz. Guney Doğu olarak  cunku guney doğu kısmında cok arıza var fakat  tekniksiyen cok az neden diyeceksınız? bilgili ve  iş becerisi olanda  malzeme olmadgından dolayı ürünü tamir edemıyor  o yuzden ist ankara izmir gibi yerlere  gonderıyor  arızalı olan urunleri.

Gönderildi : 14/01/2012 13:50

(@yalovali)
Gönderiler: 11
Eminent Member

Laboratuar ortamında öğrenilen bilgi gerçek ortamda uygularken yetersiz kalacağı bir gerçek. Bu yüzden iş işte öğrenilir mantığını göz ardı etmemek lazım.

Yazdıklarınıza katılıyorum.ancak şu da bir gerçek ki ülkemizde firmalar "herşeyi bilen" eleman aradıkça bilişimde ilerlememiz çok zor.Sistemci sistemle,web tasarımcı web tasarımıyla vb. ilgilense belki de bilişim sektöründeki işsizliğin önüne geçilmiş olur.Ama firmalar nasıl ucuza getiririmin derdinde olduğu için böyle birşey şu an için mümkün değil.

Gönderildi : 14/01/2012 15:01

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Yazdıklarınıza katılıyorum.ancak şu da bir gerçek ki ülkemizde firmalar "herşeyi bilen" eleman aradıkça bilişimde ilerlememiz çok zor.Sistemci sistemle,web tasarımcı web tasarımıyla vb. ilgilense belki de bilişim sektöründeki işsizliğin önüne geçilmiş olur.Ama firmalar nasıl ucuza getiririmin derdinde olduğu için böyle birşey şu an için mümkün değil.

Bu arz talep meselesi, firmalar bu tip elemanları talep ettiklerinde bulabiliyorlarsa onlar için problem yok. Bunun içinde firmaları suçlayamazsınız. Bulamazlarsa arz edilen personel içinden birini seçmek zorundalar. Önemli olan diğer bir noktada kişinin kendini pazarlayabilmesidir. Yeteneklerinizi bir ürün olarak düşünün ve bunu en iyi şekilde pazarlamayı öğrenin. Bunun içinde sadece sistem veya yazılım öğrenmek yetmez. Kişisel gelişim eğitimlerini de almanız gerekir. Örneğin İnsan İlişkileri, NLP, beden dili gibi eğitimleri alabilirsiniz. Şu an Microsoft Açık Akademide zaman yönetimi, proje yönetimi, stresle başa çıkma ve iş yaşamında profesyonel davranış diye 4 güzel eğitim var.

Gönderildi : 14/01/2012 17:36

(@yalovali)
Gönderiler: 11
Eminent Member

Bu arz talep meselesi, firmalar bu tip elemanları talep ettiklerinde bulabiliyorlarsa onlar için problem yok. Bunun içinde firmaları suçlayamazsınız. Bulamazlarsa arz edilen personel içinden birini seçmek zorundalar. Önemli olan diğer bir noktada kişinin kendini pazarlayabilmesidir. Yeteneklerinizi bir ürün olarak düşünün ve bunu en iyi şekilde pazarlamayı öğrenin. Bunun içinde sadece sistem veya yazılım öğrenmek yetmez. Kişisel gelişim eğitimlerini de almanız gerekir. Örneğin İnsan İlişkileri, NLP, beden dili gibi eğitimleri alabilirsiniz. Şu an Microsoft Açık Akademide zaman yönetimi, proje yönetimi, stresle başa çıkma ve iş yaşamında profesyonel davranış diye 4 güzel eğitim var.

merak ediyorum acaba avrupa'da,abd'de bu durum böyle mi?onlarda bizdeki firmalar gibi "herşeyi bilen" personel mi arıyorlar?

Gönderildi : 14/01/2012 18:51

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

merak ediyorum acaba avrupa'da,abd'de bu durum böyle mi?onlarda bizdeki firmalar gibi "herşeyi bilen" personel mi arıyorlar?

Merak ediyorum neden işimize gelen konularda Avrupa diyoruzda diğer konularda biz Türküz diyoruz.... Öncelikle yaşam standartı, sağlık, eğitim ve birbirimizin haklarına saygı gibi konularda onları yakalamalıyız. Sonra iş, maaş gibi konularda gerisi gelir.

Gönderildi : 15/01/2012 00:54

(@alienli)
Gönderiler: 248
Reputable Member

Her mesaja yoğunlaşmamak lazım.Piyasadaki arz talep sonucu bu fiyatların

yukarıda olduğu aşikar.

Ben derimki bu işi yapan bir yer bulsanız rastgele yada bir tanıdık aracılığıyla, stajer gibi para almadan bile çalışsanız,bu bir kar dır.Bu işe hafifde olsa aşina olmuş bir kişi her hareketi anında kapar.

Gönderildi : 28/01/2012 01:14

(@EminBora)
Gönderiler: 20
Eminent Member

Kardeş,verdiğin bilgiler için teşekkürler öncelikli olarak gercekten yararı dokunucak bilgiler vermişin bu yuzden bende cevremdekı ınsanlara hep profesyonel ve işinin uzmanı adamlara gitmelerini öneririm ki ben bilişim eğitim merkezi öğrencisiyim profesyonel bir ortam uzman bir eğitimci kadrosu ne ararsam var fakat bu tarz firma çok az ve hani gercekten cok dikkatlı seçmek gerekiyor o yuzden doğru yere parmak basmışsın tebrik ederim tekrardan..

Gönderildi : 24/04/2012 03:02

(@AkifYildirim)
Gönderiler: 4
New Member

Arkadaşlar benim tavsiyem kesinlikle bu alanda eğitim alınması yönünde. ancak servette harcamamak lazım. Ankara için özellikle Fatih Hoca'yı duyarsanız hiç kaçırmayın derim. Müthiş bir eğitim veriyor. Şuanda bildiğim kadarıyla Vektörel Bilişim'de veriyor. Ben Kesinlikle Vektörel Bilişim'i tavsiye ederim. Uzman seviyesine çıkarsınız. Gidin görüşün. Ama çok ciddi ödevler ve projeler verir. Ayrıca Fatih Hoca çalıştığı kuruma da götürüp gerçek bir sistemi yerinde gösteriyor. Bir de şuna sakın aldanmayın gerçek sunucu üzerinde eğitim veriyor gibi bir yaklaşım sergileniyor. Bilgisayarlara 2008 server kurmuşlar ve sana olmuş gerçek sunucu, Önemli olan sanallaştırma yapmak ve birden fazla işletim sistemi yükleyebilmek ve arasındaki tüm farkları görebilmek. Gerçek sunucudan ziyade bir sürü sunucu olan sanallaştırma yapmak ve arasındaki haberleşmeleri yapmak hatta clint ile haberleşmesini sağlamak çok önemli.

Gönderildi : 08/09/2014 16:27

(@aydinyavas)
Gönderiler: 120
Estimable Member

Merhaba,

Mesleki eğitim kurslarına yazılıyor olmak tecrübe göz önüne alınmadan kısa yoldan iş bulunacakmış gibi pazarlanıyor. Bir MS sistem eğitimi, bir Cisco eğitimi dünyanın parası. Tam anlamıyla memnun olan kimseyi de duymadım. İşin kötü tarafı iş verenlerin aradıkları nitelikleride tamamlamış olmuyorsunuz. En önemlisi olan İngilizce bilgisi bir sorun olarak çalışanların önünde duruyor.

Benim tavsiyem bu eğitimler yerine ingilizce işini halledip online eğitimleri, forumları, makaleleri takip etmek şeklinde. öyle ya da böyle İngilizce bu sektörün dili ve olmazsa olmazı. İyi bir anlama seviyesine ulaşıldığında pluralsight.com (eski trainsignal.com, ayda 25 dollar) gibi profesyonel sitelerin yanı sıra microsoft akademi ve hatta youtube'da bile bir sürü kaynak bulunabiliyor. Daha önce tecrübe etmediğiniz bir problem ile karşılaştığınızda çözüm park'ta cevabı yoksa spiceworks.com'da bulabilirsiniz. Senet sepetle de uğraşmazsınız.

Aldığınız eğitim ödeyeceğiniz ciddi paralara değecek mi, aldığınız sertifikaları yenileme zahmetine girecek misiniz bunlar bilinmez konular ama ingilizceniz sizinle kalır.

Bence böyle 🙂

Gönderildi : 10/09/2014 15:22

(@ErcaniNKAYA)
Gönderiler: 1
New Member

Bilgilendirme İçin Teşekkür Ederim .

Gönderildi : 20/11/2014 15:31

Sayfa 1 / 2
Paylaş: