Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Toplama PC

3 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
651 Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Yeni bir bilgisayar toplamak istiyorum.İnternete girmek vs işleri yapmak için.

Piyasada bulunan intel işlemcilere baktığımda,1151v2 Pin,1200 pin işlemciler görüyorum.

Ve bu pin sayılarına bağlı kalarak üretilen anakartlar.

Açıkçası donanım sektörünü takip edemedim.

Sistemi 1151v2 pin  üzerinemi yoksa 1200 pin üzerinemi inşa etmeliyim.

Her iki işlemcide DDR4 bellekleri kullanıyor.

Gönderildi : 11/01/2021 21:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4284
Co-Helper

Ona takılmanıza gerek yok bütçenize göre işlemci seçer, seçtiğinizin yine pin sayısına göre bütçenize göre anakart seçer devam edersiniz.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/01/2021 00:44

(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

Az önce webde "işlemcilerde soket sayısı değişecekmi" diye arama yaptım.

4 MAYIS 2020 Tarihli haberde,

2021 veya engeç 2022 beklentisinde "masaüstü işlemciler için soketi yeniden değiştirecek" yazısını gördüm.

Yazının devamında; Intel'den bir başka yeni soket önümüzdeki yıl çıkacak. Olağandışı heterojen CPU Alder Lake, LGA 1700'ün

performansına sahip olacak.

14 nanometre işlem teknolojisini koruyacaklar ancak hem CPU hem de GPU için yeni mimarilere geçecekler. İlk 10 nanometre masaüstü nesli, Alder Gölü olacak . Bunlar, farklı sınıflardan çekirdekler içeren çok sıra dışı işlemciler olacak. Özellikle, sekiz "büyük" çekirdeğe ve sekiz "küçük" çekirdeğe sahip bir modelden bahsedildiğini görmüştük. Heterojen düzen ilk olarak Intel Lakefield işlemcisinde ortaya çıktı, ancak henüz piyasaya girmedi. Alder Lake bu yaklaşımı geniş ölçekte kullanacak.

İlk söylentiler de bu nesle yeni bir soket atfediyordu ama şimdi bundan daha emin konuşabiliriz. Intel'in Lit-tech şirketinin veri tabanında, Alder Lake işlemcilerinden ve soketleri LGA 1700'den bahsediliyordu. Yani önceki söylentiler doğruydu.

Yeni soket, Intel'in bu segment için işlemcileri yapılandırmak için tamamen yeni bir yaklaşım uygulamasına ve ayrıca bir dizi yeni teknoloji eklemesine olanak tanıyacak. Alder Lake böyle bir desteğe sahip olamasa da, özellikle PCIe 5.0 desteği olan işlemciler bu sokette görünebilir. Ayrıca, DDR5 desteği beklemeyin ve LGA 1700 soketinde hiçbir CPU nesli beklemeyin.

Bu arada, soketin kendisi LGA 1200'den daha uzun ömürlü olacak - üzerinde en az üç nesil işlemci piyasaya sürülecek. Yeni veriler ayrıca Alder Lake CPU'nun 2022'de değil gelecek yıl çıkabileceğini de gösteriyor. Doğru, büyük olasılıkla yıl sonuna yakın.

-------------------------------------------------------------

Tabi şuan 1700 socket yok,pc'de gerekli olduğu için ve şu bilgilendirmeden de yola çıkarak,

"Geçen gün Intel, Coffee Lake'den tamamen farklı olan, ancak yeni bir sürümü olan, LGA 1200 olan Comet Lake masaüstü işlemcilerini tanıttı. Aynı soket, bu yıl içinde çıkacak olan CPU Rocket Lake tarafından kullanılacak."

Sistemi 1200 socket üzerine kurmaya karar verdim.

Daha önce 1151v2 üzerine bir sistem planlamıştım,sistem ve parça uyumluluğu için baya vakit harcamıştım.

Şimdi silbaştan bir daha başlıyacağım.

Herkese teşekkürler.

Bu ileti 3 yıl önce bilal haksever tarafından düzenlendi

Gönderildi : 12/01/2021 19:02

Paylaş: