Forum

Solidworks 2020 içi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Solidworks 2020 için Mobil Workstation veya Gaming Pc - Donanım Önerisi

8 Yazılar
3 Üyeler
2 Likes
3,117 Görüntüleme
(@ali-san)
Gönderiler: 12
Active Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Öncelikle foruma yeni katıldım farkında olmadan yanlış yere yanlış konu açıyor isem lütfen düzeltin ve yardımlarınız için de şimdiden teşekkürler.

Çalıştığım şirkette Solidworks 2020 kullanımı için bir mobil workstation veya gaming notebook alacağız.
Açıkçası benim önceliğim RTX Auqadro A2000 veya A4000 li workstation olacak fakat fiyatları korkunç derecede yüksek.

Bende alternatif olarak RTX 4060 - 4070 ekran kartlı gaming notebooklara bakıyorum bu ekran kartları ile solidowrks kullanıp deneyimleyen veya tanıdığı kullanan birisi olan var mı aldıktan sonra pişman olmamak için kullanan kişilereden deneyimini paylaşmasını rica edecektim.

Gönderildi : 15/05/2023 11:53

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Nvidia'nın RTX serisi ekran kartları, CAD ve 3D modelleme yazılımlarında oldukça iyi performans gösterir.

RTX 4060 veya 4070 gibi yüksek performanslı ekran kartları, Solidworks gibi karmaşık ve grafik yoğun uygulamaları çalıştırmak için oldukça uygun olacaktır. Bununla birlikte, bazı faktörler performansı etkileyebilir, örneğin işlemci, bellek ve depolama hızı gibi bileşenler.

Eğer mümkünse, Solidworks'ün resmi sistem gereksinimlerine bakmanız ve bu gereksinimlere uygun bir notebook seçmeniz önemlidir. Ayrıca, mümkün olduğunda kullanıcı yorumlarını ve incelemeleri okuyarak, tercih ettiğiniz notebook modelinin Solidworks performansı hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz. Notebook'un soğutma sistemi, ekran kartının sürücü uyumluluğu ve üreticinin yazılım optimizasyonu da performansı etkileyen unsurlar olabilir.

RTX 4060 veya 4070 ekran kartlı bir gaming notebook, Solidworks gibi profesyonel bir yazılımı çalıştırmak için uygun bir seçenek olabilir. Ancak, performansı en üst düzeye çıkarmak için doğru donanıma sahip olduğunuzdan emin olmanız ve mümkünse kullanıcı deneyimlerini incelemeniz önemlidir.

Ben yıllardır workstation kullanıyorum ve burada doğru seçim bir WS almanız olacaktır, ancak dediğiniz gibi arada ciddi bir fark var. Bu biraz sizin bütçenize bağlı, örnek bütçeniz var ise kesinlikle gözünüz kapalı WS alabilirsiniz. Eğer böyle bir imkanınız yok ise internet üzerinde Solidworks için karşılaştırma yapan siteleri inceleyebilirsiniz. Yani google da arama yaparak belki birilerinin böyle bir karşılaştırma testi yapmış olabileceğini kontrol edin.

Sonuç, eğer kısa çalışmalar olacak ise iyi ekran kartı + CPU + RAM + Disk birleşimi işinizi görecektir. Ancak uzun süreli mesailer için WS daha kararlı bir performans verecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2023 12:51

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner hocam değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.

Söylediğiniz gibi ws bu iş için biçilmiş kaftan fakat ne yazık ki çok fahiş fiyatlara satılıyor.

Solidworks sitesinde desteklenen donanımlar da ne yazık ki sadece quadro serileri var.

Bir sene önce solidworks kullanılan masaüstü bir bilgisayar için rtx3060 ekran kartı almıştım ekran kartı solidworks 2020 de %40 verimli çalıştı 2021 versiyonda ise performansı %90 a kadar çıkmıştı bu gibi durumlar söz konusu olduğu için bahsettiğim rtx serilerinde solidworks kullanan var ise deneyimlerini öğrenmek istiyordum inşallah kullanan birileri çıkar da net bir sonuca ulaşırım.

Teşekkürler.

Gönderildi : 15/05/2023 13:19

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32988
Illustrious Member Yönetici

Anladım, bu sorunun cevabı daha basit o zaman çünkü RTX ile ilgili pek çok kaynak var, bunları inceleyebilirsin

NVIDIA GeForce RTX 40 Series Laptop GPUs Increase SOLIDWORKS Performance for Students

NVIDIA RTX Series: GPUs for SOLIDWORKS and Visualize | GoEngineer

Daha güzeli bu listeyi kontrol edersen sertifikalı bir RTX ürünü bulabilirsin.

Hardware Certification (solidworks.com)

En güzeli ise bu 🙂 İnsanların kendi donanımları ile aldıkları test sonuçlarına buradan ulaşabilirsin

Share Your Score (solidworks.com)

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2023 13:26

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner çok faydalı oldu hocam teşekkür ederim.

Aslında bu sayfaları araştırmıştım tek bakmadığım şu vardı " Share Your Score (solidworks.com) "

Burada da hemen hemen aradığım cevabı buldum.

Bu arada Solidworks'ün kendi sitesindeki lisanslı RTX serilerinin hepsi Quadro serisi hocam RTX A ile başlayan seriler yeni nesil Quadro ekran kartları bunlarda sadece ws serilerinde var ne yazık ki 🙂

Gönderildi : 15/05/2023 13:43
Hakan Uzuner reacted

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Sorduğunuz sorunun kolay bir cevabı yok çünkü her Solidw kullananın beklenti ve yaptığı iş aynı değil. Zordur sonradan öğrenmek Opengl ve Quadro ve Radeon Pro'ların driver kaynaklı oluşan farklarını iyi öğrenmeniz gerekiyor. Bu forumda geçmişte yazdıklarımız biraz daha ref verebilir bulması zor olabilir Solidworks ne ister, neden quadro neden Ws bunlara dair aralarda önemli şeyler karaladık.
Güncel RTX'ler ile şu oluştu ve yaptığı işe göre şirketler, uzmanlarda tercih edebiliyor cpu türü tercihinde core sayısı gibi şayet FPS temelli perf. bekliyorsanız beklentinize göre herhangi bir RTX tercih edebilirsiniz (mobil de kafadan %30 daha az perf. alırsınız bu duruma göre katlanır çünkü tdp önemli bir sorundur.) fakat option ve bazı opengl dinamikleri uzman için önemliyse o zaman rtx den 3 nesil önceki quadro dan alabildiğinizi dahi göremezsiniz. Quadro dışına cert. verilmemesinin nedeni de biraz bunlar. Her rendercı da bu farkları bilmiyor zor ama araştırarak öğrenilebilir.
Bir diğeri yine beklentiye göre değişir gaming laptoplar işler için uygun değiller çoğundan çoğu model için oyuncular dahi rahatsız çünkü süreklilik halinde aşırı ısınıyorlar ve ısındıklarında devasa perf. kaybediyorlar. Rendering, gaming den daha zorlu ve süreğen bir süreç etkilenme kişiye göre devasa olabilir.
Mobile, desktop fark etmez gerçek WS denilen şeyi belirleyen sadece gpu yani quadro değil xeon türü iş cpu'ları, ecc mem'ler dolayısıyla fiyatı katlayanlar bunlarla birlikte oluşuyor. Bunlar sonucunda oluşan verimliliğe son kullanıcı, gaming dünyası yaklaşamaz. Diğer sıkıntı ise kurumsal sınıf çok fazla laptop var bunların hw dizaynları tdp vs gibi konularda çok daha iyi fakat rtx, quadro içeren mesela i7, i9, ryzen gibi son kullanıcı cpu'ları içeren modeller çok azlar. İç piyasa da ürün kıtlığı varken bulunabildiğinde yurt dışından getirtme düşünülebilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2023 18:19

(@ali-san)
Active Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz Bilgi için teşekkür ederim.

Son bir haftadır sıkı bir şekilde notebook ve ws araştırıyorum.

Örneğin Ws da RTX A2000 4GB versiyon ekran kartlı pc 60K dan başlıyor.

Diğer yandan RTX4060 8GB ekran kartlı gaming pcler 40 - 45K arası rahatlıkla bulunabiliyor üstelik işlemcileri de ws ile aynı model.

Bu iki ekran kartını karşılaştırdığımda ise her kaynakta RTX 4060'ın üstün geldiğini görüyorum.

Evet şu da bir gerçek ki eski nesil iyi bir quadro nesil ekran kartı şu anki bazı yeni rtx serilerinden daha iyi performans veriyor.

Solidworks daha çok Cuda performansına bağlı Quadro kartlar da tam olarak bu iş için üretilmiş kartlar.

Son olarak akılda kalan soru ise 20K bu fark için değer mi?

Dayandığım diğer bir şey ise mevcut halde yine şirkette kullandığımız Dell marka bir gaming notebook üzerinde GTX 1650 gibi giriş seviyesi bir ekran kartı olmasına rağmen Solidworks de her türlü işlem yapılabiliyor.

Gönderildi : 15/05/2023 18:44

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4292
Co-Helper

Temelde CUDA değil OpenGL ki zaten son sürümden değil eski bir sürümden bahsediyorsunuz. GL sürümleri aynı ve teraflop kapasiteleri benzer olduğundan zaten tekrara düşmemiz gerekli! RTX'ler ile FPS temelli aynı sonuçları verir hatta maliyet perf. da daha üstünü verir ancak iş bunla bitmiyor özellikle Autocad ve Solidw için Blender da core rendering gibi değil bu iş o yüzden de beklentiye göre dedim. Çünkü geçmişte kişi öyle alıştığından çok daha eski ucuz quadro takıldığında sağlanabilen aradığı parça döndüme vs gibi şeylere ihtiyacı olduğu durumlar yaşadık. Solid total makine perf.'ına bakar ve zayıf halkalardan etkilenir. Güncel CAD dünyası eski kurallarla işlemiyor karma soft baseing kullanıyor bu yüzden de çokları için quadro bir şart olmaktan çıktı fakat herkes için değil.

Mobil kurumsal, ws konusu quadro ile bağımlı değil o ayrı sonuçlara da ulaşıyor sonra etrafta ağlayan çok insan oluyor her işte çakılıyoruz restart etmek zorundayız vs diyen. Bugün için ws seçmekten çok daha zor düzgün gaming cihaz bulmak. Deneyim üzere şeyleri, herşeyi benchmark sitelerinde bulamazsınız cad'cilerin forumlarını dolaşın quadro dan çok niçin ws dediklerini zamanla öğrenirsiniz.

Bütçe konusu ana kriter ise zaten iş kolay çok da uğraşmaya gerek yok bence olabileni alır sonuçlarını yaşarsınız. Hakan abi daha önce bir konuda yazdı mobil sunum vs çözümlendirme için cloud dan hizmet alıp daha basit hw ile mobilite yoluna gidebiliyor kurumlar finalde bunlar da bütçe ve profesyonellik konuları ucuz felan değiller.

https://www.mlc-cad.com/solidworks-hardware-guide/
https://www.pugetsystems.com/solutions/cad-workstations/solidworks/hardware-recommendations/
https://hawkridgesys.com/blog/3-methods-visualization-solidworks-opengl-realview-photoview360

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/05/2023 22:21
Ali San reacted

Paylaş: