Forum

bellek seçimi işlem...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] bellek seçimi işlemciye göremi anakarta göremi yapılmalı,

7 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
14.6 K Görüntüleme
(@bilalhaksever)
Gönderiler: 354
Honorable Member
Konu başlatıcı

İşlemcinin desteklediği bellek frekansı DDR4-2400 mhz

Anakart bellek desteği,DDR4 / 3400 (OC) / 3333 (OC) / 3300 (OC) / 3200 (OC) / 3000 (OC) / 2800 (OC) / 2666/2400/2133 MHz *

Almak istediğim bellek,

Kingston 8GB HyperX D4 3200Mhz

Sorum;

İşlemci bellek desteği 2400 mhz olduğu için,3200 mhz'de çalışan bellekten 2400 mhz performansmı alırım.

Gönderildi : 16/07/2020 01:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

CPU' dan daha hızlı RAM alabilirsiniz ama anakartın desteklediği aralığı mutlaka kontrol etmelisiniz aksi halde anakart ram' i desteklemeyeceği için çalışmayacaktır.

Sizin seçimde overclok yaparsanız RAM performans gösterir ama yapmazsanız CPU desteklediği hızda çalışır. Yani bence hızlı RAM alın ki yarın ona uygun CPU aldığınız zaman bir de RAM' i değiştirmeyin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/07/2020 01:29

(@kurtozer)
Gönderiler: 1
New Member

işlemcinin ve anakartın desteklemesi lazım olduğu için ikisi de

Gönderildi : 16/07/2020 12:09

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Gönderen: @kurtozer

işlemcinin ve anakartın desteklemesi lazım olduğu için ikisi de

Benim cevabımı okudun mu?

Ram hızlı 1000

Anakart 1000 destekliyor

CPU 800

senin mantığın ile bu çalışmaz çünkü CPU 1000 desteklemiyor!

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 16/07/2020 13:55

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@hakanuzuner Hakan bey bilgilendirme için teşekkürler.Her pc topladığımda bu soruları düşünüyorum.

İşlemci 2.400 mhz'de çalışırken,anakartın bellek desteğiyle 3.200 mhz'de çalışan bir ramin,kullanımda nasıl bir performans çıkartır,test

etmeden anlamak mümkün olmayacak.Yani hespinin 2.400 mhz olduğunu düşünelim,anakart,işlemci,ram 2.400 mhzde çalışıyor.

Birde ram ve anakartın 3.200 mhz'de çalıştığını.Sanırım ancak test ortamında anlayabileceğim.

IMG 20200715 112722
IMG 20200715 113332
IMG 20200715 113401

Şuan kullandığım pc'yide ileriye dönük almıştım.Yaklaşık 8-10 yıllık kasa.Bazı özellikleri hala iyi,anakartda ,işlemcide  birşey

yapamıyorum.Çünkü işlemci pin bacak sayısı 1.366.Sadece Hard diski ssd yapmaya karar verdim.

O yıllarda baya bir meblağ tutmuştu,ama 10 yıl geçmiş olmasına rağmen hala ayakta ve çalışmaya devam ediyor.

En son çıkan işletim sistemini kullanabiliyor.Bugün giriş seviyesi bir pc topladığınızda  yeni çıkan işletim sistemlerini karşılamakta

çalıştırmakda zorluk çıkartıyor.

2010 yılında anakartların büyük bölümünde 2 x SATA 6Gb/s portu yoktu,ve şimdi bu portlar ssd'lerle güzel çalışacak.

IMG 20200715 114045
IMG 20200716 204930
IMG 20200715 114455

l

Bu anakartda 6 x SATA 3Gb/s portuyla  black Support Raid 0, 1, 5, 10 yapılabiliyordu.

Ve yine bir çok anakartda olmayan 2 x USB 3.1  portu vardı.Yani sistem müthişti.

Ekran kartı  Dual Link DVI ve 1 adet hdmi portu vardı.

Nvme depolama için ,Pci-E Express   Nvme M.2 M  SSD Çevirici Dönüştürücü Kart Adaptör kullanacaktım fakat 3.0 için bios desteği olmadığını öğrendim ve vazgeçtim.

Anakart support sayfasından disk desteklerine baktığımda Kingston 240GB HyperX Fury ssd diskin listede olduğunu gördüm,

Kingston 240GB HyperX Fury 500/500 3D KC-S44240-6F  ssd diski satınaldım.Kurup deneyeceğim.

Şuan sistemde 1tb sata 6gb/s 3,5 hard drive var,üzerinde w10 kurulu.

Geçenlerde bios update ettim.3-5 gün çalıştı sonra açılışda hata verdi,sistem açılmadı.

Daha sonra Clear RTC RAM jumper 1-2'den 3-4 yaparak sorunu aştım ve sistem açıldı.

Anakart :  asus sabertooth x58 Bellek desteği, 6 x DIMM, Max. 24GB, DDR3 1866/1800/1600/1333/1066 Hz

İşlemci: Intel® Core™ i7-950 İşlemci.Bellek desteği max:24gb   DDR3 800/1066 mhz-  İşlemci pin sayısı: FCLGA1366

Bellek Ram: Kingston HyperX  8GB (4*2gb) DDR3-1600MHz

Disk:Sata hard disk

Kasa: gigabyte poseidon 310

Kasa power : cougar power 700w

Ekran kartı: Sapphire Amd Radeon HD6870 1GB 256Bit GDDR5 (DX11)

Gönderildi : 17/07/2020 00:10

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4293
Co-Helper

Sizin biraz hw sitelerinde takılma ihtiyacınız gelmiş gerçi düz bench'cilerin hiç birine aldanmayın.:) Sizin veri yolu, çarpan, latency, overclock nasıl yapılır-neleri değiştirir konularını derli toplu makalelerinden okumanız lazım yerleştirebilmeniz için.
Orada Hakan abi en yalın ve net açıklamayı yaptı aslında ben o kadar kısa anlatamazdım. Satın alımları gereklilik, uygulama, beklenti, gelecek planına göre yapmak lazım yoksa fazladan para harcamanın anlamı yok. Doğal olarak beklentiyi de tahminlere değil teknik kaynaklara göre oluşturman lazım. Hakan abinin dediği yeterli gelmediyse işlemcide hız artışının (overc.) nasıl yapıldığını öğren o sayıların yanında niçin OC yazdığını tam anlamış olacaksın. Zaten şuanda da hatırladığım kadarıyla intel de 3200 mhz gerektiren cpu yok. amd tarafında var. Basitçe default kullanacaksan işlemcinin belirttiği hızdan üzerini takmanın hiçbir olayı yok. Eskiden farklı olarak hiç belleği değiştirmeden de daha küçük çarpan ve voltaj hareketleriyle cpu overc. yapılıyor işte daha fazlasını yapman [Ör Bus:100 mhz x 34 = core 3400 mhz] için veriyolu artması doğal olarak da bellek frekansı desteği artması gerekir ör 2400 mhz bir bellek 2670 de çalışmaz gibi. O OC ibareleri sadece bu destek içindir.
Hatta bunun yerine ihtiyaç olan bellek miktarı single yerine cpu/mb desteğine bağlı olarak dual, quad seçilerek ve daha düşük CAS latency bellek seçilerek birçok uygulamada daha iyi sonuç alınabilir. İşte bunlar hep okuyarak öğrenmelik konular. Kolayda o kadar veri varken mimariyi sormanız ve anlatılması vakit kaybı. 🙂

https://www.anandtech.com/show/11857/memory-scaling-on-ryzen-7-with-team-groups-night-hawk-rgb/5
https://www.intel.com/content/www/us/en/support/articles/000005657/boards-and-kits.html
https://www.gamersnexus.net/guides/1349-ram-how-dual-channel-works-vs-single-channel/Page-2

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 17/07/2020 02:38

(@bilalhaksever)
Honorable Member
Konu başlatıcı

@ibrahimyildiz  Forum da konu donanım genel başlığı altında açıldı,konuyla ilgili olan kişiler cevap yazar yada yazmaz.

Bu onların kendi insiyatifi.Ben konu başlığı ve içeriğiyle ilgili, üyenin bunun dışına taşarak ,konuyu başka yerlere götürdüğünü

düşünmüyorum. Ancak, konuyla ilgili teknik açıklamak yapmak başka bir şey,konuyu  açan üyeler  üzerinde tekniğin dışında

açıklama yapmak başka bir şey. Bu hususlara dikkat ederek, kişileri rencide etmeden, forum havası içinde konuların tatışılmasını rica ederim.

Gönderildi : 17/07/2020 12:06

Paylaş: