Forum

Anakarta sata takıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Anakarta sata takıldıgında elektiriğin kesilmesi

11 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
1,043 Görüntüleme
(@ozgurbt)
Gönderiler: 127
Estimable Member
Konu başlatıcı

asrock P4 VM800 Modelinde 2 tane anakart var.bu anakarta 80 gb 7200rpm/8m sata diskim var.anakarta taktıgımda anakart çalışıyor.Ama harddiske elektrik gelmiyor.Harddiskin sata kablosunu çıkardıgımda harddiske elektrik geliyor.Sata kablosunuda degiştirdim.Ama yinede olmadı.bunun sebebi nedir acaba yardımcı olabilirmisiniz.

Gönderildi : 07/04/2009 14:40

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Power supplyi değiştirip denermisiniz.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 07/04/2009 14:43

(@ozgurbt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

ama diğer IDE disklerde çalışıyor anakart.Satalarda çalışmıyor.

Gönderildi : 07/04/2009 14:49

(@ozgurbt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Diskin elektrik kablosunu taktıgımda satada anakartta çalışıyor.ama sata kablosunu yani veri alışverişi yapan kabloyu taktıgımda diskteki elektrik kesiliyıor.  

Gönderildi : 07/04/2009 14:54

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Power supply gücü yetmediği durumlar olabilir.Pc de 2 sata hdd den başka floppy,cd-rw gibi cihazlar varmıdır.Mesela 250wattlık bir power supply beslemesi ile 400wattlık power supply beslemesi farklılık gösterir.Bu nedenle yüksek wattlı power supply kullanabilceğiniz durumlar meydana gelebilir.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 07/04/2009 15:02

(@ozgurbt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sadece 1 tane sata harddisk takılı power supplyden olacagını sanmıyorum.Başka bir fikriniz varmı ugur bey.

Gönderildi : 07/04/2009 15:13

(@ugurdemir)
Illustrious Member

Bence bir deneyin.Birde anakart kasanın içerisinde montelimi?Şöyle yapabilrsiniz. tamamıyla dışarı statik bir poşetin üzerine (mainboard poşetleri gibi) alın ve deneyin,başka bir yerden kısa devre yapıyor olabilir.Satanın data ve elektrik kablolarını tekrar bir kontrol edin gerekiyorsa değişik deneyin.Birde bu sata hdd yi farklı bir pc ye taktığınızda sorun yaratıyormu?Diskte sorun olabilir.

Keyifli çalışmalar

Gönderildi : 07/04/2009 15:17

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

sadece 1 tane sata harddisk takılı power supplyden olacagını sanmıyorum.Başka bir fikriniz varmı ugur bey.

Farklı bir HDD 'deneyin .

Anakart'ın sata port 'larında sorun olabilir .

HDD'ye elektrik geliyor ok -yalnız elektriğin kesilmesi sata port'larıyla alakalı bir sorun olmakla birlikte HDD^in sata socket'inden de kaynaklanıyor olabilir.

Muhtemel karşılaştığım için iyi biliyorum

Gönderildi : 07/04/2009 20:51

(@ozgurbt)
Estimable Member
Konu başlatıcı

sata sorunu olan bilgisayarı kenara ayırdım giğer bilgisayara geçtim onu yaptım.tekrar sorunlu olan bilgisayarın sorununu çözmek istedim.satayı tekrar taktım ve oldu.nasıl oldu bende bilmiyorum ama sorun çözüldü.yinede yardımlarınız için çok teşekkür ederim...

Gönderildi : 22/04/2009 11:08

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Geri bildirim için biz teşekkür ederiz.

Gönderildi : 22/04/2009 11:23

(@onur_cikit)
Gönderiler: 185
Reputable Member

Acaba farklı bir sata portuna mı takdınız ?

Gönderildi : 25/04/2009 13:19

Paylaş: