Forum

XP Kurulumunda mavi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

XP Kurulumunda mavi ekran hatası?

46 Yazılar
18 Üyeler
0 Likes
2,234 Görüntüleme
(@muratgok)
Gönderiler: 220
Reputable Member
Konu başlatıcı

herkese teşekkürler

xp kurulabilseydi driverları bir şekilde bulurduk. ama her yolu denedik 

-standart kurulum  --> mavi ekran
-ghost                  ---> universal bir ghost imajı ile denedim kilitlendi
-acronis               ---> laptopun diskini görmedi

kurulum olmuyor. vistaya devam diyeceğiz başka çare kalmadı. önerileri için herkese tekrar teşekkürler .

kolay gelsin

Gönderildi : 11/01/2009 21:38

(@EyupHAMAMCI)
Gönderiler: 154
Estimable Member

notbookunuzun biosunda Sata native mode  modulu mevcut ise onu disable edip kurmayı denermisiniz.Coğu- hp notbook bu yontemle kurulabiliyordu, tabi xp cdnizinde bu sisteme  ait sata suruculerini de barındırması gerekiyor.Vista kurulan her makinaya da xp kurulabilir kurulamayacağını sanmıyorum.

Gönderildi : 11/01/2009 22:17

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

notbookunuzun biosunda Sata native mode  modulu mevcut ise onu disable edip kurmayı denermisiniz.Coğu- hp notbook bu yontemle kurulabiliyordu, tabi xp cdnizinde bu sisteme  ait sata suruculerini de barındırması gerekiyor.Vista kurulan her makinaya da xp kurulabilir kurulamayacağını sanmıyorum.

malesef bios da native mode ayarı yok. ilk iş  ona bakmıştım . sata drive destekli xp cd , standart xp cd leriylede  denedim sonuç aynı 

öneri için tşk 

Gönderildi : 12/01/2009 00:01

(@EyupHAMAMCI)
Estimable Member

merhaba ghost xp yi kullanark kurulum yapmayı deneyin Ghostxp xp nin hdden kurulumunu sağlıyor bu şekilde disk bolumlemeyi atlayarak kurulum yapmayı deneyebilirsiniz..

Gönderildi : 12/01/2009 01:09

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba ghost xp yi kullanark kurulum yapmayı deneyin Ghostxp xp nin hdden kurulumunu sağlıyor bu şekilde disk bolumlemeyi atlayarak kurulum yapmayı deneyebilirsiniz..

teşekkürler deniyorum .

Gönderildi : 12/01/2009 12:08

(@hakangullu)
Gönderiler: 91
Estimable Member

3 GB Ram olduğunu yazmışşınız sonradan takılan ram var mı? eğer varsa büyük ihtimal ramden kaynaklanıyor.

Gönderildi : 13/01/2009 19:32

(@serkandursun)
Gönderiler: 177
Reputable Member

Bios güncellemesini yapın.Sanırım ramlariniz 1gb +2gb şeklinde olmalı il 2gb ram'i sökün olmadı ardından 1 gb ram'i sökün. Bios ayarlarından satayı etkinleştirin (Diskiniz SaTa ise) İntel web sitesine gidip sata sürücülerini indirin sistem kurulumunda F6 tuşu ile sata sürücülerini yükleyin. bu şekilde bi çözüme kesin varırsınız diye düşünüyorum

Gönderildi : 13/01/2009 19:49

(@murataydin)
Gönderiler: 1517
Noble Member

Merhaba;

Kesinlikle Sata Driverında Problem var. Dün Başıma geldi. Orijinal sata Driverını siteden indirip orijinal (sp3 entegre edilmemiş) Xp ye entegre edin.

Fakat Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta. siteden indirdiginiz sata driverı. Gigabyte Cdsinden Floppy32 klasöründe belirtilen driverla ugrastım tam 2 saat daha sonra biraz araştırınca aslında others klasörünün için satamaker buldum disketi takıp bu programı calıstırdıktan sonra hangi driverı istediğimi sectim ve bu sekilde problemi çözdüm.

Gönderildi : 13/01/2009 20:01

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

Tekrar Merhaba

Acronis universal boot cd si ile herangi bir pc den imaj aldım . Buraya kadar sorun yok fakat laptopu universal boot cd si ile actığımda buseferde acronis laptopun hardiskini görmuyor.. ?Nedir bu şansızlık anlmıyorum....

tşk

Vista destekli notebooklarda format atıp Xp yükleyebilmek için 2 yöntem vardır.

• Bios'tan sata özelliğini kapatmak(ki genellikle kapatılamaz konumdadır)
  • İkinci seçenek olarak acronis ile yeni bir bootable xp oluşturup bunun içine sata driverlarını çakmak.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 13/01/2009 20:12

(@hakangullu)
Gönderiler: 91
Estimable Member

İki seçeneğe ilave olarak sata driverli bir Xp Cd le kurulum yapmak ve Sata driverini diskete boot ederek F6 tuşuna basarak sata driverını göstererek işlem yapmak (usb floopy ile).

Gönderildi : 13/01/2009 20:20

(@SuleymanTarikOgut)
Estimable Member

AHCI kapayıp birde öyle denermisin 🙂

Gönderildi : 23/01/2009 05:52

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Herkese Merhaba

Yeni almış olduğum Compaq CQ60 marka Loptopa Xp kurmak istiyorum fakat kurulum aşamasında disk bolumlemeye gelemeden mavi ekrana düşüyor. Bu yüzden kurulum yapamıyorum.

Vista kurulu. Xp_Sp3 sata sürücülü bir cd ile deniyorum başka xp cd leirylede denedim sonuc aynı

yardımlarınızı bekliyorum. Tşk. 

Merhaba Murat Bey;

Laptop'un batarya'yı çıkarınız direkt adaptör ile prize bağlayınız tekrar deneyiniz yalnız vista orjinal DVD ile kurmayı deneyiniz kurulum medyası sağlıklı olsun şayet yine sorun aynı ise mainboard  v.d ) bileşenlerden kaynaklı teknik bir sorundur  bechmark test'lerine tabi tutmanız tavsiyem olacaktır .Bununla ilgili Dos tarafında bu işi yapan çoğu yazılım var ..hirenboot. veya linux yapıtı test araçları

Gönderildi : 24/01/2009 04:28

(@cemoliyim)
Gönderiler: 1
New Member

merhaba sorun çözülmüş durumda yardım için PM atın ...

hepinize selamlar

Gönderildi : 25/02/2009 17:23

(@doganbayraktar)
Gönderiler: 1392
Noble Member

hepinize selamlar

Merhabalar,

Öncelikle aramıza hoşgeldiniz.Sorunun çözümünü burda paylaşsanız bütün arkadaşlar için ve portalımız için daha iyi olur düşüncesindeyim.Çünkü burda çözüm hiçbir zaman gizli saklı bir şekilde yapılmaz forum kuralları ve etik açıdan.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 26/02/2009 12:33

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

hepinize selamlar

Sn.Cemoliyim;

Öncelikle aramıza hoş geldiniz. İlk olarak sizden ricam Forum Kurallarımızı okumanızı ve kurallarda belirlenmiş çerçeveler içerisinde post açmanızdır. İkinci olarak madem soruna çözüm buldunuz niçin bizimle paylaşmıyorsunuz da yardım için PM' i tercih ediyorsunuz? Portalımız IT camiasına legal paylaşımlar için sonuna kadar açık bir portaldır ve portalın oluşturulmasındaki asıl amaç paylaşımdır. Lütfen bunu göz önünde bulundurunuz. Portalımızda sorunlar ve çözümler ya paylaşılır ya paylaşılır. Sizin yaptığınız gibi ben sorunu çözdüm ama ancak özelden paylaşırım yaklaşımı Çözüm Park' ın kurulum amacınada, Yöneticilerinede, Üyelerinede ters. Lütfen çözümü bu post altında paylaşın.

Gönderildi : 26/02/2009 12:41

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

hepinize selamlar

Neden PM ?  -Sinan Hocanın sözlerine kulak asmalısın bence

Gönderildi : 26/02/2009 14:46

(@muratgok)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Meraba Herkese degerli fikirleri için teşekkürler.

Sorun linkteki yeni sata driverlar ile çözülmüştür. Bu driverları XpCD lerinize gömerek kurulum yapabilirisniz

eski sata driverlar ile olmuyor bilginize . benim gibi ugrasmayın 

sata_driver

" bilgi paylaştıkça çoğalır."

Gönderildi : 04/03/2009 00:28

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

Bende AHCI yı kapayıp denemen taraftarıyım.
Birde Flash Memory ' yi kapat.

Gönderildi : 04/03/2009 00:40

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

ohooo sayfalar taşmış geç kalmışız 🙂

Gönderildi : 04/03/2009 00:41

Sayfa 2 / 3
Paylaş: