Forum

sunucu önerisi

Bildirimler
Hepsini Temizle

sunucu önerisi

5 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
547 Görüntüleme
(@Huseyin_Cinar)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar çalıştığım şirkette sunucular tarafında değişkliğe gideceğiz 2 adet fiziksel sunucu sunucu başına 200 gb ram 2-4 fiziksel cpu ve 20 tb storage ye ihtiyaçımız var. sunucu ve storage olarak hangi marka ve modelleri  önerirsiniz? 

Gönderildi : 18/03/2017 15:42

(@ersincan)
Gönderiler: 975
Illustrious Member

Hüseyin Bey Merhaba,

Birazdan burada herkes birçok marka sıralayacak ama inanın bunların hepsi boş olacak. Çünkü enterprise seviyedeki sunucu ve depolama birimlerinde kullanılan donanımlar aynı, teknolojiler ise birbirlerinin benzerleridir. Bu durumda siz karar verirken öncelikle ne amaçla kullanacaksınız, hangi uygulamalar içi kullanacaksınız. Gelecek yıllardaki büyüme oranınız, Lisanslama maliyetleri için fiziksel işlemci sayısı ve core, önemli bir maliyet kalemi olan SAS veya SSD disk sayınızı belirlemelisiniz. Sonrasında ihtiyaçlarınza çözüm olacak modelleri fiyat - performans anlamında hangi bilindik bir marka karşılıyorsa gönül rahatlığıyla alınız. 

Gönderildi : 18/03/2017 16:10

(@Huseyin_Cinar)
Gönderiler: 21
Eminent Member
Konu başlatıcı

Hüseyin Bey Merhaba,

Birazdan burada herkes birçok marka sıralayacak ama inanın bunların hepsi boş olacak. Çünkü enterprise seviyedeki sunucu ve depolama birimlerinde kullanılan donanımlar aynı, teknolojiler ise birbirlerinin benzerleridir. Bu durumda siz karar verirken öncelikle ne amaçla kullanacaksınız, hangi uygulamalar içi kullanacaksınız. Gelecek yıllardaki büyüme oranınız, Lisanslama maliyetleri için fiziksel işlemci sayısı ve core, önemli bir maliyet kalemi olan SAS veya SSD disk sayınızı belirlemelisiniz. Sonrasında ihtiyaçlarınza çözüm olacak modelleri fiyat - performans anlamında hangi bilindik bir marka karşılıyorsa gönül rahatlığıyla alınız. 

Ersin Bey Yorumunuz için Teşekkürler,

enterprise seviyesindeki ürünler elbette birbirine benziyordur. 4-5 yıllık ihtiyaca binaen yazılmış bir kofigrasyon ssd diskler performans açısından çok iyi ama yeni teklonoji (bana göre) alt yapıma koymayı düşünmüyorum sas fazlası ile işimi görecektir. Benim için 3 yıl sonra ben bu makinalarda uprade yapmak istediğimde veya arıza durumunda yedek parça bulunabilmesi. Elimde ki İBM x3250 sunucununa uygun ram ve fan bulamadım  uzun vadede yedek para sıkıntısı yaşamak istemiyorum bu yüzden bu konu başlığını açtım. 

Gönderildi : 18/03/2017 16:49

(@erdogantemur)
Gönderiler: 393
Keyif adamı 🙂

Sunucu ve storage ünitesinin birbiri ile uyumlu olmasına dikkat ederek seçim yapın.

Daha sonra poblem yaşamamanız için belirtiyorum.

Bir cihazın üretiminden 7 yıl parça stok durumu her firmadan aynıdır. 7 yıl önce satılmış server için kimse şuan stokta yedek parça bekletmez zararına olacaktır..

Piyasadaki markalar belli bütçenize göre haraket etmek doğru olacaktır. 

İyi Çalışmalar,
Erdoğan TEMUR
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Probleminiz çözüldüğünde, Konunuzu "Çözüldü" olarak işaretlemeyi UNUTMAYINIZ!

Gönderildi : 19/03/2017 05:50

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba,

Ersin hocama katılıyorum. Artık ürünler kaliteli hale geldi ancak ülkemizde satın alınan ürünün, satınalım sonrası garantisi, profesyonel değteği açısından kesinlikle HP derim.

Hangi ürünü alırsanız alın karşınızda profesyonel bir ekip oluyor. Özellikle sunucu ve storage ürünlerinde bu durum nirvana yapıyor.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 20/03/2017 01:25

Paylaş: