Forum

İşyeri Ağ paylaşımı...

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] İşyeri Ağ paylaşımı hızlandırmak için yardım

22 Yazılar
7 Üyeler
4 Likes
6,431 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Herkese iyi günler Öncelikle fotograf stüdyomuzda 7 8 pc olduğunu ve ağ paylaşımı yavaş olduğu için server gibi bi sistem kurmayı planlıyorum normal bir kasaya (i7 8gb ram vs. vs.) dual gigabyte ethernet ve yaklaşık 10 adet 4 tb disk olacak şekilde arşivimiz oldukça geniş böyle bi sistem oluşturmayı düşünüyorum sizden Dual gigabyte ethernet kartı önerisi switch önerisi yada önere bilceğiniz başka bir sistem varsa onu bekliyorum

yaklaşık 30 tb arşivimiz var ve her geçen gün arşivimiz artıyor bunun için ileri dönük bi sistem istiyoruz nas cihazları pahalı gelicek elimizdeki boş olan kasalardan birini değerlendirmek istiyoruz şimdiden herkese teşekkürler iyi forumlar 🙂 
konuyu yanlış yere açtıysam affola 

Gönderildi : 12/06/2014 01:10

(@sinankahraman)
Gönderiler: 5225
Illustrious Member

Sorun network yavaşlığı mı sadece? Yeni yapılanmanızda bahsettiğiniz bilgisayar sadece yedekleme için mi kullanılacak yoksa güncel çalışmalar da bunun üzerinden mi yürüyecek?

Gönderildi : 12/06/2014 11:48

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Herkese iyi günler Öncelikle fotograf stüdyomuzda 7 8 pc olduğunu ve ağ paylaşımı yavaş olduğu için server gibi bi sistem kurmayı planlıyorum normal bir kasaya (i7 8gb ram vs. vs.) dual gigabyte ethernet ve yaklaşık 10 adet 4 tb disk olacak şekilde arşivimiz oldukça geniş böyle bi sistem oluşturmayı düşünüyorum sizden Dual gigabyte ethernet kartı önerisi switch önerisi yada önere bilceğiniz başka bir sistem varsa onu bekliyorum

yaklaşık 30 tb arşivimiz var ve her geçen gün arşivimiz artıyor bunun için ileri dönük bi sistem istiyoruz nas cihazları pahalı gelicek elimizdeki boş olan kasalardan birini değerlendirmek istiyoruz şimdiden herkese teşekkürler iyi forumlar 🙂 
konuyu yanlış yere açtıysam affola 

Herhangi bir PC ile soft yada bios aracılığı ile hard raid yaparak yapabilirsiniz üzerinede Centos yüklersiniz olur ama uzun vadede yine NAS a dönersiniz. O yüzden en başta boş yatırım yapmayın derim.

Gönderildi : 12/06/2014 15:11

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Mesaj başlığında YARDIM yazılması kurallara aykırıdır, lütfen dikkat edin.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 12/06/2014 16:00

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Fotoğraf stüdyosu olduğu için her hafta sonu çekimlerimizi server üzerine yüklemeyi düşünüyoruz. günde yaklaşık 1 2 müşterimiz kaybolan düğün videolarını almaya geliyo yaklaşık 10 - 15 gb dosya demek buda bunu gerektiğinde dvd ve ya flash bellek e aktarıp vericez gigabyte kullanıyoruz ağır oluyor. ağ üzerinden işlem yapmayı düşünmüyoruz gereken fotografı masaüstüne alıp ordanda işlem yapabilriz

Gönderildi : 12/06/2014 17:58

(@Anonim)
Konu başlatıcı

raid yapmamızı gerektirecek bi durum olduğunu sanmıyorum ben sadece network hızımı artırmak istiyorum aynı anda 2 3 pc makinadan dosya aldıgı yada gönderdiği zaman 10 20 /mb sn kopyalama yazma hızına düşüyo zaten her client için ayrı bi disk oluşturmayı düşünüyoruz örn: E diski ahmetin F diski mehmeti vs vs.

Gönderildi : 12/06/2014 18:01

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Merhaba,

Bu tür işler için pek çok üreticinin hesaplama araçları bulunmaktadır. Ancak kabaca hesap yapabilirsiniz.

Eğer network kartlarınız, kablo ve network aktif cihazınınz gigabit destekliyor ise bu saniyede teorik olarak bu hat üzerinden 120megabyte persecond veri taşıyabilirsiniz. Yani saniyede 120mbyte olsun 100 ile taşıyın bu hız size yetecek mi?

Peki network tamam diyelim ama siz sunucuya aynı anda misal 3 kişi dosya atmak okumak isterseniz disk kafanız tek ise aynı anda farklı yerleri okuma yazma yapmak isteyeceği için bu değerlere ulaşmanız mümkü olmayacağı için RAID yapmanız gerekecektir.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/06/2014 11:53

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Merhaba,

Bu tür işler için pek çok üreticinin hesaplama araçları bulunmaktadır. Ancak kabaca hesap yapabilirsiniz.

Eğer network kartlarınız, kablo ve network aktif cihazınınz gigabit destekliyor ise bu saniyede teorik olarak bu hat üzerinden 120megabyte persecond veri taşıyabilirsiniz. Yani saniyede 120mbyte olsun 100 ile taşıyın bu hız size yetecek mi?

Peki network tamam diyelim ama siz sunucuya aynı anda misal 3 kişi dosya atmak okumak isterseniz disk kafanız tek ise aynı anda farklı yerleri okuma yazma yapmak isteyeceği için bu değerlere ulaşmanız mümkü olmayacağı için RAID yapmanız gerekecektir.

dediğim gibi her cihazın serverde ayrı diski olucak 4 tb sata 3 yaklaşık 120 130 mb koplayama görüyor her cihazda tp link marka 1 gb ethernet var ve bir switch önerisi istiyorum sizden (8port) aynı anda 2 3 cihaz ayrı disklere ulaşıcagı için server kasanın 2 gb ethernet veya üstü olursa 100 mb perseconda ulaşırız diye düşünüyorum sizden kasaya ethernet kartı tavsiyesi ve switch tavsiyesi istiyorum

teşekkürler 

Gönderildi : 13/06/2014 14:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4297
Co-Helper

Siz dikkat çekilenleri dinlemeyip, duymak istediklerinizin cevabını alıp sisteminizi kurduğunuzda durumun beklediğiniz gibi olmadığını göreceksiniz.
Çünkü işin son ayağına takılıp kalmışsınız. Kısaca istediğiniz kadar disk takın file, dosya erişim performansı artmaz. Dediğiniz iş verimle desktop anakartlar ile yalın olarak beklediğiniz performansı vermez. 2 gbit diye bir ethernet teknolojisi zaten yok.
İyi bir raid kartı ve birkaç disk ile raid kurmaya ihtiyacınız var network erişim performansını arttırmak sonra ki iş arkadaşlarda bu konuya dikkat çektiler. Bu işi en ucuz işlemci bellekten bağımsız bir desktop'a sata raid controller satın alıp freenas kurarak halledebilirsiniz intel dual port vs ethernet alıp load balance da yapılabilir burada ilgili konular var. Bunun dışında en kolay NAS satın almalısınız.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 13/06/2014 15:00

(@SevanAKAL)
Gönderiler: 130
Estimable Member

Merhaba, her disk için bir client oluşturacaksanız bırakın o diskler clientda kalsın siz clientin diskine erişin boşu boşuna client networkten veri çekmez böylece siz gerekirse bağlanırsınız.

Ayrıca mesajınızda 10 adet sata disk demişsiniz, anakartınızda 10 adet sata bağlantısı var mı önce bunu kontrol edin ve 10 adet diski detekleyecek sağlam bir power supply ihtiyacınız var unutmayın.

Performans diğer ekip üyelerinin dediği gibi sadece network alt yapısı ile olmaz, biraz dikkatli okuyup RAID yapılarına ilginizi verin.

Yapınız ne olursa olsun yedekleme sistemi kullanmak durumundasınız. Bunun için de NAS çözümlerine bakın.

Maliyetinizi hesaplarken de verilerinizi kaybettiğiniz durumda kaybadeceğiniz maliyeti düşünün, ardından kuracağınız sistemin maliyetini, inanın düzgün hazırlanmış makul ölçüdeki bir sistem kaybınız durumunda bundan kat be kat aşağıda olacaktır.

Son bir önerim ise IT konusunda orta düzey bir bilgiye sahip değilseniz bu yapıyı sizin kurmamanızdır. 

Gönderildi : 13/06/2014 18:07

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Siz dikkat çekilenleri dinlemeyip, duymak istediklerinizin cevabını alıp sisteminizi kurduğunuzda durumun beklediğiniz gibi olmadığını göreceksiniz.
Çünkü işin son ayağına takılıp kalmışsınız. Kısaca istediğiniz kadar disk takın file, dosya erişim performansı artmaz. Dediğiniz iş verimle desktop anakartlar ile yalın olarak beklediğiniz performansı vermez. 2 gbit diye bir ethernet teknolojisi zaten yok.
İyi bir raid kartı ve birkaç disk ile raid kurmaya ihtiyacınız var network erişim performansını arttırmak sonra ki iş arkadaşlarda bu konuya dikkat çektiler. Bu işi en ucuz işlemci bellekten bağımsız bir desktop'a sata raid controller satın alıp freenas kurarak halledebilirsiniz intel dual port vs ethernet alıp load balance da yapılabilir burada ilgili konular var. Bunun dışında en kolay NAS satın almalısınız.

2 gigabyte ethernet kartı diye bişiyden bahsetmedim Dual gigabyte ethernet kartı dedim Ve Disk konusunda sıkıntı olmuyacagından adım gibi eminim her cihaz ayrı diski kullanıcak sata 3 anakart sata 3 hddlerimiz olucagı için raide gerek yok hala inatla raid demenize anlam veremedim saygılar... 

arşivimiz sürekli genişlediği için nas alımı bize pahalıya patlıcak bunun yerine kasamıza sata 3 pci kart alıp hdd takmak daha mantıklı  

Teşekkürler 

Gönderildi : 13/06/2014 20:51

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Dual gigabit kart yada onboard fark etmez switch tarafında her bir port 1
gbit olacak bunu trunk, aggretion vs manage edebileceğiniz switch'i ise yaklaşımız
itibariyle siz almayacaksınız gibi görünüyor pahalı gelecektir. Kaldı
ki bizler burada ki arkadaşlar gigabit tek port üzerinden database
koşturuyor sunucularında burada ki data transfer ölçeği sizinki ile
karşılaştırılamaz bile ancak biz bunu ancak raid dizeleri ile
başarabiliyoruz. Sunucu da 20 disk olsun isterse raid yoksa performans
yoktur aynı anda tek disk üzerinde işlem gerçekleşeceği şekildedir mimari. Emin olduğunuz şey bilmemekten kaynaklanıyor kusura bakmayın. Siz her bir diskten ayrı ayrı throughput değeri alabileceğinizi sanıyorsunuz. Raid olmadığında farklı diskler okuma ve yazmada birbirini bekler southbridge böyle çalışır. Raid'deki kazanımın nerden geldiğini okuyup öğrenmeniz lazım o zaman anlayabilirsiniz kısaca tek bir yazma, okuma komutunun farklı disklere dağıtılarak zaman, throughput kazanımı.
Sandığınızı yenmek o kadar zor değil bilgisayarınıza ikinci bir disk takın. Önce ilk diskten yüksek boyutlu bir kopyalama işlemi yapın kendi üzerine süresini ölçün. Sonra iki diskten kendi üzerlerinde ki datayı copy paste yapın zamanı ölçün zamanın ne kadar uzadığını görmek size fikir verecektir.
Bunları okuyun:
http://www.tomshardware.com/reviews/ich10r-sb750-780a,2374.html
http://www.tomshardware.com/charts/hdd-raid-matrix-charts/Throughput-Write-Average,219.html
http://www.wesworld.net/raidcalculator.html
http://wintelguy.com/2013/20130406_disk_perf.html

Artı olarak tek bir desktop üzerinde 30 Tb ihtiyacınız olsun hesap edelim. 4 Tb disk 3.63 Tb sığa sunar şayet GPT kullanılırsa 9 sata disk yapar.
Şuan Z87 chipsetinde dahi 6 Sata portu var. 200-250 $ üstünde ki anakartlarda dual gigabit ve ek kontrolcü ile 8 yada 10 sata portu var. Kaldı ki raid yapılmak istense dahi bir PC üzerinde bunlar tek bir havuz yapılamaz. Piyasada ki uygun fiyatlı sata raid kartlarının çoğunluğu 2 portlu.
Bütün sata portları doldurarak böyle bir pc'yi de stabil çalıştırmak sorun olabilir.:)
Bu alan miktarının dışında 3 disk ile dahili raid desteği olan bir anakart alıp bir havuz kurulsa performans elde edilebilir. Software raid yine tatmin etmez. Kısaca siz birşeyleri temelde atlıyorsunuz network'den önce bize göre. 8 port smartweb veya management bir switch için de 150 ila 300 $ arasında bütçe ayırın. HP, Dell, SMC markalarına bakabilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 14/06/2014 00:08

(@SevanAKAL)
Gönderiler: 130
Estimable Member

İbrahim bey yeteri kadar açıklayıcı yazdığını düşünüyorum. Ek olarak kurduğunuz donanım uzun vade de sorun çıkaracaktır. 

Sonuç olarak karar sizindir iyi günler. 

Gönderildi : 14/06/2014 00:35

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Dual gigabit kart yada onboard fark etmez switch tarafında her bir port 1
gbit olacak bunu trunk, aggretion vs manage edebileceğiniz switch'i ise yaklaşımız
itibariyle siz almayacaksınız gibi görünüyor pahalı gelecektir. Kaldı
ki bizler burada ki arkadaşlar gigabit tek port üzerinden database
koşturuyor sunucularında burada ki data transfer ölçeği sizinki ile
karşılaştırılamaz bile ancak biz bunu ancak raid dizeleri ile
başarabiliyoruz. Sunucu da 20 disk olsun isterse raid yoksa performans
yoktur aynı anda tek disk üzerinde işlem gerçekleşeceği şekildedir mimari. Emin olduğunuz şey bilmemekten kaynaklanıyor kusura bakmayın. Siz her bir diskten ayrı ayrı throughput değeri alabileceğinizi sanıyorsunuz. Raid olmadığında farklı diskler okuma ve yazmada birbirini bekler southbridge böyle çalışır. Raid'deki kazanımın nerden geldiğini okuyup öğrenmeniz lazım o zaman anlayabilirsiniz kısaca tek bir yazma, okuma komutunun farklı disklere dağıtılarak zaman, throughput kazanımı.
Sandığınızı yenmek o kadar zor değil bilgisayarınıza ikinci bir disk takın. Önce ilk diskten yüksek boyutlu bir kopyalama işlemi yapın kendi üzerine süresini ölçün. Sonra iki diskten kendi üzerlerinde ki datayı copy paste yapın zamanı ölçün zamanın ne kadar uzadığını görmek size fikir verecektir.
Bunları okuyun:
http://www.tomshardware.com/reviews/ich10r-sb750-780a,2374.html
http://www.tomshardware.com/charts/hdd-raid-matrix-charts/Throughput-Write-Average,219.html
http://www.wesworld.net/raidcalculator.html
http://wintelguy.com/2013/20130406_disk_perf.html

Artı olarak tek bir desktop üzerinde 30 Tb ihtiyacınız olsun hesap edelim. 4 Tb disk 3.63 Tb sığa sunar şayet GPT kullanılırsa 9 sata disk yapar.
Şuan Z87 chipsetinde dahi 6 Sata portu var. 200-250 $ üstünde ki anakartlarda dual gigabit ve ek kontrolcü ile 8 yada 10 sata portu var. Kaldı ki raid yapılmak istense dahi bir PC üzerinde bunlar tek bir havuz yapılamaz. Piyasada ki uygun fiyatlı sata raid kartlarının çoğunluğu 2 portlu.
Bütün sata portları doldurarak böyle bir pc'yi de stabil çalıştırmak sorun olabilir.:)
Bu alan miktarının dışında 3 disk ile dahili raid desteği olan bir anakart alıp bir havuz kurulsa performans elde edilebilir. Software raid yine tatmin etmez. Kısaca siz birşeyleri temelde atlıyorsunuz network'den önce bize göre. 8 port smartweb veya management bir switch için de 150 ila 300 $ arasında bütçe ayırın. HP, Dell, SMC markalarına bakabilirsiniz.

o dediğiniz switch benim ağımı hızlandırırsa alıcam ben zaten bunun için çabalıyorum elimdeki toplama pcyi değerlendiricem aynı zamanda yani sadece switch ve dual gigabyte ethernet kartı ağımda bir kaç değişiklik yaptım tek pc 120 mb okuma yapabiliyo serverda diskden ssd ye kopyalamada 160 mb/sn leri görüyorum size uyup ben bugüne kadar bu işi bilmeyerek cahilcemi yaptım diyerek raid yaptım sadece diskten ssd ye kopyalama hızı değişti ağda stabil olarak aynı hız kaldı Raid bi kere daha gözümden düştü kısacası Bundan sonra raid tavsiyesi edilmemesini rica ediyorum Tavsiye edebilceginiz switch ve dual gigabyte ethernet kartının size zahmet olmazsa marka modelini yazarsanız alıcam
Teşekkürler İyi forumlar

Gönderildi : 14/06/2014 13:29

(@ertanerbek)
Famed Member

1. Bilgisayarınızın disk hızı ne kadar olursa olsun ağdan yaptığınız işlemler ağ hızınızla doğru orantılıdır. Buda bir gigabit ethernet için 128 MB/s teorik hızıdır ve bu değeri görmeniz çok zor zaten.

2. TRUNK yada Link agregationyapmadığınız zaman toplam hıınız kaç adet ethernetiniz olursa olsun yine bir Gigabit/S geçmez çünkü switchler Layer iki çalışırlar işletim istemleri tüm ethernet kartlarının mac adreslerini aynı porttan gönderiyor bu nedenle Link Agregation yada TRUNK yapmadan 1 Gigabit hızın üstüne çıkmazsınız.

3. Gördüğünüz o 160 MB/s gerçek bir hız değeri değildir. Herkesin aynı fikirde olduğu gibi Microsoft herşeyi çözdüde birtek şu geriye kalan süre işni çözemedi nedeni hız değerlerinin gerçekci olmaması.

4. Raid sizin toplam alanı kullanmanızı kolaylaştıracagı gibi tüm disklere veriyi bölerek aynı anda yazma ve okuma yaptığı içinde performansı arttıracatır ayrıca  kullandığınız RAID tipine göre güvenlikte sağlayacaktır.

5. Mekanik diskler ile SSD tarzı diskler arasında bu tür yapılarda çok fazla bir fark göremezsiniz en büyük farkı kendi içinde kopyalama yaparken görürsünüz normal bir disk kendi içinde kopyalama yaparken 25mB/s üstüne çıkamaz ken SSD diskler 200 MB/s görebiliyorlar buda toplu çalışmanın olduğu aynı anda veri yazımı ve okuması yapılan işlerde işinize yarayacaktır ayrıca ok fazla IOPS gerektiren işlerdede oldukça işe yarayacaktır.

En başta söylediğim gibi NAS alın.

Gönderildi : 14/06/2014 13:48

(@Anonim)
Konu başlatıcı

1. Bilgisayarınızın disk hızı ne kadar olursa olsun ağdan yaptığınız işlemler ağ hızınızla doğru orantılıdır. Buda bir gigabit ethernet için 128 MB/s teorik hızıdır ve bu değeri görmeniz çok zor zaten.

2. TRUNK yada Link agregationyapmadığınız zaman toplam hıınız kaç adet ethernetiniz olursa olsun yine bir Gigabit/S geçmez çünkü switchler Layer iki çalışırlar işletim istemleri tüm ethernet kartlarının mac adreslerini aynı porttan gönderiyor bu nedenle Link Agregation yada TRUNK yapmadan 1 Gigabit hızın üstüne çıkmazsınız.

3. Gördüğünüz o 160 MB/s gerçek bir hız değeri değildir. Herkesin aynı fikirde olduğu gibi Microsoft herşeyi çözdüde birtek şu geriye kalan süre işni çözemedi nedeni hız değerlerinin gerçekci olmaması.

4. Raid sizin toplam alanı kullanmanızı kolaylaştıracagı gibi tüm disklere veriyi bölerek aynı anda yazma ve okuma yaptığı içinde performansı arttıracatır ayrıca  kullandığınız RAID tipine göre güvenlikte sağlayacaktır.

5. Mekanik diskler ile SSD tarzı diskler arasında bu tür yapılarda çok fazla bir fark göremezsiniz en büyük farkı kendi içinde kopyalama yaparken görürsünüz normal bir disk kendi içinde kopyalama yaparken 25mB/s üstüne çıkamaz ken SSD diskler 200 MB/s görebiliyorlar buda toplu çalışmanın olduğu aynı anda veri yazımı ve okuması yapılan işlerde işinize yarayacaktır ayrıca ok fazla IOPS gerektiren işlerdede oldukça işe yarayacaktır.

En başta söylediğim gibi NAS alın.

Ertan bey cevabınız için teşekkür ederim
1 Şuan 120 mb civarında dosya aktarımı yapıyorum ama 2 cihaz birden dosya aktardıgında düşme oluyor Bende düşünüyorum ki Serverda dual gigabyte ethernet kartı olursa 2 cihaza birden 120 mb dosya en kötü ihtimal 100 mb/s dosya aktarımını yakalarım

2 O switchleri ilk defa duyuyorum bibilgim yok 

3 Gördüğüm o 160 mb/s kopyalama yanlış anlaşılmasın server kasasının sistem diski ssd ağdan böyle bi kopyalama beklemiyorum onu orda söyleme nedenim 4 tb diskimin Okuma hızının 160 mb/s olmasıydı

4 Raid istemiyorum diye çok ısrarcı oldum şu ethernet ve switch tavsiyesini verirseniz sistemi kurduktan sonra bunun gereksiz olduğunu size göstermek için video çekicem örn: 3x4tb disk raid yapıcam 2 pcden kopyalama başlatıp hızı 120mb/s oldugunu göstericem ve ayrı ayrı 2 tane 4TB diskten yine aynı makinelere kopyalama başlatıp hızın 120mb/s olduğunu göstericem 

5 SSD diske arşiv yapma gibi bi planımız yok zaten Harddiskin okuma Read değerini belirtmek için örnek vermiştim

Gönderildi : 14/06/2014 14:15

(@ertanerbek)
Famed Member

Ozan Bey, buyurun kendiniz deneyimleyin, ben konuyu kapatıyorum size verilebilecek bilgi yukarıda verilmiştir uygulamak yada uygulamamak size kalmıştır.

Gönderildi : 14/06/2014 14:50

(@Anonim)
Konu başlatıcı

Çok yardımcı oldunuz sağolun raidden başka bi bildiğiniz yok 2 şey biliyosunuz diye burda artist artist insanlara tavır alıyosunuz

Gönderildi : 14/06/2014 15:08

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Bilgisizlik değil mesele bilmediğine inat, dinlememe...
Siz bize söylediğiniz şeyleri ispatlayamazsınız burada ki size yardımcı olmaya çalışan arkadaşların çoğunluğu müşteri ve kendi lokasyonlarında 10+ sunucu yönetiyor bunların içerisinde file server'lar mevcut. Sizin dediğiniz gibi bir dünya yok switch altyapısına 5bin $ da harcasanız düzgün bir raid array kurmadan ancak boş konuşursunuz. Burada ki arkadaşlarda daha fazla yardımcı olamazlar size vakte yazık kilitlenir bu konu.

Gönderildi : 14/06/2014 16:43

Sayfa 1 / 2
Paylaş: