Forum

İntel İşlemci Tavsi...

Bildirimler
Hepsini Temizle

İntel İşlemci Tavsiyesi i5 & i7

13 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
3,702 Görüntüleme
(@MertSert)
Gönderiler: 474
Prominent Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar ;

Altta yer alan iki adet işlemci arasında kararsız kaldım. Profesyonel anlamda destek almak ve yönlendirilme anlamında size sorma ihtiyacı duydum. Konu hakkında tavsiyelerinizi ve önerilerinizi almaktan memnuniyet duyarım.

INTEL Core i5 3570K Soket 1155 3,4GHz 6MB Cache 22nm İşlemci

INTEL Core i7 3770   Soket 1155 3,4GHz 8MB Cache 22nm İşlemci

Bu iki işlemci arasında bir kararsızlık beni yedibitirdi. İşlemcilerin ikisinin bir arada inceleyen bir konu, makale vb. bir yazıya rastlamadım. Çoğunlukla incelemeler ve testler i7 3770K  (( K )) versiyonu hakkında yapılmış. '' K '' olmayan 3770 hakkında bu işlemciye karşılık bir inceleme ile karşılaşmadım. Sizin tavsiyeniz, öneriniz nedir.

Birde şunu belirtmeliyim iki işlemciden hangisi olursa olsun işlemciyi kullanacağım Board ;

GIGABYTE GA-Z77X-UD3H Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2666MHz(O.C.)SATA 3.0 USB 3.0

olacak. PC'de ; Oyun, After Effect ve Photoshop kullanılacak. Ayrıca HD filmde izlenebilir.

Teknoloji mağazalarında yer alan özellikle OEM bölümündeki Reyon görevlileri iki işlemci konusunda olacaksa iyisi olsun mantığıyla gidiyorlar. Ne kadar profesyoneller bilemiyorum bu sarfettikleri sözlerle. İkisi arasında kayda değer bir fark yok ise neden fazladan para vermeliyimki. Hep şu hakim bizde en son çıkan en iyisi, en pahalısı en iyisi. Halbuki bazı durumlarda bu kural geçerli olmadığını çoğu kez şahit olmuşumdur.

Size göre hangisinde karar kılmalıyım.

Saygılarımla.

Gönderildi : 14/11/2012 14:06

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

http://ark.intel.com/compare/65520,65719

İntel in sitesinde karşılaştırma yaptığında threat sayısı hariz aynı görünüyor. I5 4 core 4 threat, I7 4core 8 threat görünüyor. Photoshop ta çok çok büyük resimlerle çalışmayacaksanız I5 işinizi görür, ama daha uzun vadeli düşünürseniz I7 yi tercih edebilirsiniz. Her durumda ekran kartınız, soğutma ve power supply gücü vs. de önemli olacaktır. Saturn de tanıtım yaptıkları bir anakartta I7 işlemciye, ram e ve ekran kartına bir soğutma takmışlar akıllara zarar.

Gönderildi : 14/11/2012 15:03

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

düz mantık gidersek en iyi olanı almanızda fayda var diyorum bende.

ancak sizin bir CPU'dan beklentiniz nedir ona göre karar vermelisiniz.

örnek benim laptopum i3 işlemcili bir hp probook. ve üzerinde 8 gb ram var.

ben bütün işlemlerimi yapabiliyorum.

kısacası beklentiniz ve cebiniz ile alakalı bir durum. ama düşük fiyatlı olan işinizi görüyorsa onu alın.

bende Pentium II işlemcili bir bilgisyar var hala çalşıyor. internete giriyor müzik dinleyebiliyorum vs vs... 

Gönderildi : 14/11/2012 15:06

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

http://ark.intel.com/compare/65520,65719

İntel in sitesinde karşılaştırma yaptığında threat sayısı hariz aynı görünüyor. I5 4 core 4 threat, I7 4core 8 threat görünüyor. Photoshop ta çok çok büyük resimlerle çalışmayacaksanız I5 işinizi görür, ama daha uzun vadeli düşünürseniz I7 yi tercih edebilirsiniz. Her durumda ekran kartınız, soğutma ve power supply gücü vs. de önemli olacaktır. Saturn de tanıtım yaptıkları bir anakartta I7 işlemciye, ram e ve ekran kartına bir soğutma takmışlar akıllara zarar.

Vermiş olduğunuz link tamda istediğim bir karşılaştırma. İşlemciyi soğutma konusu önemli. CORSAIR Hydro Serisi™ H100 SIVI SOĞUTMA SİSTEMİ alıp işlemciyi bununla soğutmayı düşünüyorum. Artık CPU üzerine takılan fanlar eskisi kadar revaçta değil. Artık herkes sıvı soğutmaya doğru yöneliyor. Verdiğim Corsair H100'de buna bir örnek, ki çoğu kesimin tavsiyesi bu ürün üzerine. Gayet başarılı olduğu söyleniyor. Teşekkür ederim verdiğiniz link için.

düz mantık gidersek en iyi olanı almanızda fayda var diyorum bende.

ancak sizin bir CPU'dan beklentiniz nedir ona göre karar vermelisiniz.

örnek benim laptopum i3 işlemcili bir hp probook. ve üzerinde 8 gb ram var.

ben bütün işlemlerimi yapabiliyorum.

kısacası beklentiniz ve cebiniz ile alakalı bir durum. ama düşük fiyatlı olan işinizi görüyorsa onu alın da devletimizin dolarları gavura gitmesin. malesef bizim ülkemizde en iyisini aliyim, o almış bende aliyim, aha yenisi çıkmış değiştiriyim mantığı çok fazla var.

bende Pentium II işlemcili bir bilgisyar var hala çalşıyor. internete giriyor müzik dinleyebiliyorum vs vs... 

Haklısının Mumin bey. Teşekker ederim yorumunuz ve yönlendirmeniz için.

Saygılarımla.

Gönderildi : 14/11/2012 15:55

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

İşlmeci modelleri ve hızları neye göre belirleniyor ? aslında bu sorunun cevabına bakmak en mantıklısıdır. >İşlemciler yaplırken tabakanın en orta kısmı en iyi işlemci çekirdeklerinin olduğu alandır ve bu alanlarda balck serisi denen ve oldukça pahalı olan işlemciler için çekirdekle oluşturulur tabakanın ortasından sonuna doğru sırası ile aynı modelde versiyon düşümü, sonrasında model düşümü sonrasında normal işlemciden celeron tabanına düşüş yaşanır. Elbete bu performansın yanında ısınma sorununu da getiriyor tabakanın kıyılarına doğru ateş gibiçalışan işlemciler oluyor bunu önlemek içinde işlemcilerin hızları doğal olarak voltajları düşürülüyor. Aslında yavaş olan işlemci yüksek iş yükünde hızlı olan işlemciden daha fazla ısınacaktır.

Bu durumda Corei7 her halukarda corei5 ten daha hızlı oluyor. Ben hem birinci nesil hemde üçüncü nesil corei5 ve corei7 işlemcileri kullandım perfromans olarak üçüncü nesil corei7 3720qm işlemci kullanıyorum ve bana mululuk şarkıları söyletiyor :D.

Gönderildi : 14/11/2012 16:32

(@Anonim)
Gönderiler: 0

İyi günler okuduğum kadarıyla çoğunluk i7 tavsiye etmiş i7 ila i5 arasındaki tek fark intel hyper teknolojisinin getirdiği fark yanı i7 4 fiziksel çekirdek 8 işlem yapar yani her çekirdek 2 işlem anlamında i5 2 çekirdek 4 ilme yapar ama aradaki fark bu yalnız  mhz genel olarak aynıdır

ama mert bey dikkat ederseniz i5 3570 serisi sormuş 5,7,lerdeki  K serisi anlamı çarpanı yani mhz açık ve bunu yerli soğutma yaparsanız 5 Ghz çıkıyor

INTEL Core i5 3570K Soket 1155 3,4GHz 6MB Cache 22nm 2 çekirdek 4 işlem ama 5ghz kadar çıkıyor 

INTEL Core i7 3770   Soket 1155 3,4GHz 8MB Cache 22nm İşlemci 4 8 işlem yapıyor ama çarpanı kilitli 3.4 kalıyor

herzaman K serisini tercih etmenizi öneririm 

Gönderildi : 14/11/2012 21:54

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

İyi günler okuduğum kadarıyla çoğunluk i7 tavsiye etmiş i7 ila i5 arasındaki tek fark intel hyper teknolojisinin getirdiği fark yanı i7 4 fiziksel çekirdek 8 işlem yapar yani her çekirdek 2 işlem anlamında i5 2 çekirdek 4 ilme yapar ama aradaki fark bu yalnız  mhz genel olarak aynıdır

ama mert bey dikkat ederseniz i5 3570 serisi sormuş 5,7,lerdeki  K serisi anlamı çarpanı yani mhz açık ve bunu yerli soğutma yaparsanız 5 Ghz çıkıyor

INTEL Core i5 3570K Soket 1155 3,4GHz 6MB Cache 22nm 2 çekirdek 4 işlem ama 5ghz kadar çıkıyor 

INTEL Core i7 3770   Soket 1155 3,4GHz 8MB Cache 22nm İşlemci 4 8 işlem yapıyor ama çarpanı kilitli 3.4 kalıyor

herzaman K serisini tercih etmenizi öneririm 

Hız aşırtma O.C yapım için 3570K en idiali tabii. Fakat O.C yapmak istemediğim için i7 benim için makul olanı herhalde. Çünkü PC üzerinde O.C yapma gereksinimi duyacak bir program ve oyun olmayacak. Ben bir kere O.C yapmak istedim ve bir daha nasip olmadı. Benim için kötü bir tecrübeydi.

Saygılarımla.

Gönderildi : 15/11/2012 16:20

(@Anonim)
Gönderiler: 0

benim anlatmak istediğim oc değildi sadece düzgün bir cpu soğutucuyla cpu  ghz  yükselterek i7 daha iyi performans la bilirsiniz ve böylece fiyatta karlı olursunuz " oc sıvı ozotla ve ozel anakartın uzay montajıyla yapılır " 

Tabi seçim sizin ben tavsiyem öle 

Gönderildi : 15/11/2012 17:25

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için. Büyük ihtimalle i7 işlemcide karar kıldım. İki işlemci arasında 120 TL kadar bir fark var.

Sayglarımla.

Gönderildi : 15/11/2012 17:49

(@ugurburma)
Üye

Teşekkür ederim yorumlarınız ve tavsiyeleriniz için. Büyük ihtimalle i7 işlemcide karar kıldım. İki işlemci arasında 120 TL kadar bir fark var.

Sayglarımla.

i7 almak size fazladan süre kazandırır. 1-2 sene sonra i5 ihtiyaçlarınızı karşılamamaya başlayacakken i7 ile fazladan biraz daha süre kazanabilirsiniz (Süreler örnektir). Sanal sunucu vs. test ortamı kullanacaksanızda i7 avantaj sağlayabilir.

Gönderildi : 15/11/2012 21:25

(@MertSert)
Prominent Member
Konu başlatıcı

Sıralamaya bakılacak olursak, çok çabuk geçiyor zaman. Dediğiniz gibi 1-2 yada 3 seneye kadar ''i'' işlemciler bile piyasada olmayabilir.

Intel® Core i7 Extreme
Intel® Core i7 İşlemci
Intel® Core i5 İşlemci
Intel® Core i3 İşlemci
Intel© Atom™ İşlemci
Intel® Core™2 Extreme İşlemci
Intel® Core™2 Duo İşlemci
Intel® Core™ Duo İşlemci
Intel® Pentium® Extreme Edition İşlemci
Intel® Pentium® D İşlemci
Hyper-Threading Teknolojisini destekleyen Intel® Pentium® 4 işlemci Extreme Edition
Hyper-Threading Teknolojisini destekleyen Intel® Pentium® 4 işlemci
Intel® Pentium® 4 İşlemci
Intel® Celeron® D İşlemci
Intel® Pentium® 3 İşlemci
Intel® Pentium® 2 İşlemci
Intel® Pentium® İşlemci

Gönderildi : 16/11/2012 16:16

(@ugurburma)
Üye

486 dan pentium a geçip windows 95 kurduğum günler daha dün gibi. Ne büyük teknolojiydi pentium işlemci ve Windows 95 ve Windows Nt 4.0 lar.

Bugün işlemcilerin Mhz leri değilde core ve threat sayıları artıyor. 

Gönderildi : 16/11/2012 16:28

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

486 dan pentium a geçip windows 95 kurduğum günler daha dün gibi. Ne büyük teknolojiydi pentium işlemci ve Windows 95 ve Windows Nt 4.0 lar.

Bugün işlemcilerin Mhz leri değilde core ve threat sayıları artıyor. 

Aslında komut setleri diyelim, sonçta MHZ a noktasından be noktasına gidiş hızı komut setleri sayesinde veri a noktasınan b noktasına gitmeden c noktasında sonuç alınabiliyor. Bu daha çok ışınlanma gibi. Örnek Pentium 75 den MMX sistemlerine geçiş gibi cideo izlemek için kart kullanırdık sonra tek bir CPU bunu yapmaya başladı :D.

Gönderildi : 16/11/2012 17:46

Paylaş: