Forum

Bilgisayarların ene...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Bilgisayarların enerji tüketim değerinin anlık olarak gösteren programlar

18 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
10.8 K Görüntüleme
(@HakanAktas)
Gönderiler: 7
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

Bilgisayarların enerji tüketim değerlerini gösteren bir uygulamaya ihtiyacım var . Bunu ölçmek için nasıl bir yöntem izleyebilirim?

Gönderildi : 10/03/2012 12:32

(@Anonim)
Gönderiler: 0

bunu yapabilmek için donanım desteği gerekli

yani anakartta bunu ölçebilen bir sensör vb.

hpnin özellikle yeni business ürünlerinde mevcut ve kendi aracı ile bunu ölçebiliyorsunuz.

Ama genel olarak tüm bilgisayarlarda nsıl yapılır incelemek lazım.

Ama anakartta destek olmadan zor iş en azından verdilen değerler gerçek mi değilmi bilemezsin.

Gönderildi : 10/03/2012 16:10

(@HakanAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Bu durum bilgi işlem tarafında giderlerin hesaplanmasına ve şeffaflaşmasına engel oluyor. Her ay gelen elektrik faturasında bilgisayarların toplam olarak kaç KW enerji tükettiğini bilememek planlama, yeni bilgisayar alma açısından çok önemli sorunlar ortaya çıkarıyor. İnsanlar şu anda Beyaz eşya da Enerji sarfiyatı en düşük ürünleri seçiyorlar. (A sınıfı diye tabir ediliyor.). Beyaz eşya sektörü bunu gördüğü için buna yönelik ürünler çıkarmaya başladı. Belki bilgisayar dünyasında da bu bilinci yayarsak burada da enerji tüketimini düşürmek için daha özverili çalışılabileceğini düşünüyorum. İnternette Kasanın kaç watt lık alınması gerektiği ile ilgili referans değer veren siteler var ancak bunlar anlık ölçüm yapmadığı için işime yaramaz. Arayışım devam ediyor. 

Gönderildi : 11/03/2012 15:34

(@Anonim)

bunu bilgisayarda program ile yapmak zorunda değilsin. bunun yerine şirkette veya bilgi işlem kısmı için vasa bir kompanzasyon panosu burası bilgilendirici olabilir. Veya bu iş için yapılmış güç ölçer cihazlar mevcut. veya PDU cihazlarından yardım almayı düşünebilirsin.

konu imkansız değil ama yöntemin kullanılabilir değil sadece

Gönderildi : 11/03/2012 23:49

(@HakanAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Benim hedefimde aylık rapor alarak toplam enerji tüketimini öğrenmek ve bilgisayarların tekil olarak enerji tüketimini ölçmek. Burada enerji tüketimi için güç ölçer cihaz almaya kalksam 40 dolar civarı bir ücreti var ve hepsine takmam büyük bir maliyet getirir. Bu değeri de değerlendirme için kullanamam. 

Gönderildi : 12/03/2012 13:11

(@Anonim)

bir kaç tipteki makinaya cihaz bağlayıp ölçüm sonuçlarından örnekleme yaparsan. istatiksel veri elde edersin ve iş görür sanırım.

kesin ölçüm istiyorsan paraya kıyacaksın kaçarın yok.

Gönderildi : 14/03/2012 02:37

(@ugurdasdemir)
Gönderiler: 1824
Noble Member

Konu hakkında bir gelişme var mı ?

Gönderildi : 15/03/2012 16:40

(@HakanAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Araştırmalarım sonucunda böyle bir uygulamanın olduğunu öğrendim. Uygulamayı yazan yazılım şirketi ile irtibata halindeyim. Herhangi bir donanım kullanmadan çözümü yazılımla gerçekleştirmişler. 

Gönderildi : 17/03/2012 00:27

(@cemil.yaka)
Gönderiler: 2
New Member

Merhaba arkadaşım, bu konuyu yazılımsal olarak halletmek zor ve zahmetli bir iş diye düşünüyorum. Şu anda benimde bu tür bir programa ihtiyacım var. Eğer senin araştırmaların sonucu bulduğum yazılım işe yarıyorsa, bizimle burada paylaşırsan sevinirim. Gerekirse bende firmam için yazılımı inceleyip satın alabilirim. Şimdiden sabırsızlıkla inceleme sonucunu bekliyorum.

Gönderildi : 19/03/2012 21:13

(@Anonim)

yazılımsal olarak anlık veri takibi mümkün değil

ama istatiksel veriden yola çıkarak bir rapor sunulabilir.

Örneğin databaseinizde T7700 işlemci intel 965 anakart 2 GB ram vs. güç tüketim verileri varsa bunları bilgisayarda belirleyip ve izleyip

buna göre sonuç üretebiirsin. Ama kesin değildir tahminidir.

işlemci güç yükünden tüketim hesaplanabilir.

Disk smart verisinden elde edilebilir. vs.vs.

Gönderildi : 19/03/2012 23:38

(@HakanAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Evet uygulamanın anlık kesin sonuç üretmediğini söyleyebilirim. Ama hata oranı çok düşürülmüş. Gerçek zamanlı ölçümlerle karşılaştırıldığında 1-2 watt gibi bir oynama oluyor. Bence bu verinin bile olması çoğu bilgi işlem merkezlerinin işine yarayacaktır.  

Gönderildi : 21/03/2012 14:25

(@ugurburma)
Gönderiler: 1973
Üye

Evet uygulamanın anlık kesin sonuç üretmediğini söyleyebilirim. Ama hata oranı çok düşürülmüş. Gerçek zamanlı ölçümlerle karşılaştırıldığında 1-2 watt gibi bir oynama oluyor. Bence bu verinin bile olması çoğu bilgi işlem merkezlerinin işine yarayacaktır.  

Uygulamanın adını da paylaşsaydınız. 

Gönderildi : 21/03/2012 17:48

(@Anonim)

1-2 W mı ? keşke

Çünkü hiç bir program senin güç kaynağının ne olduğunu tespit edemez.

bu durumda 80+ bir güç kaynağı ile alığın verim %80den fazla  iken arada kayıp olan%20 ye yakın gücü nasıl değerlendiriyor program incelemek lazım.

ayrıca klasik bir güç kaynağındaki verim oranı daha az olduğundan bunların programda çok iyi konfigüre edilmiş olması ile 1-2 w lık farka ulaşılabilir ki bu bence yinede ütopik bir durum. taktığın USB disk bile 2,5W fark ettirir.

Gönderildi : 22/03/2012 16:12

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4332
Co-Helper

Bunun için yazılıma para vermeye gerek yok ki bir sürü kaynakta göreceğiniz ortalama Watt harcama değerlerlerini cihazların bir kere hesaplayıp aylık olarak raporlar oluşturabilirsiniz.. Pc'ler için yazılım ile bu konunun halledilmesi mümkün değil. Sizin ve arkadaşın ifade etmeye çalıştığı gibi 1-2 w lık yaklaşımlar mümkün değil. Anlık gerçek değerler hesaplanamıyorsa, manuel yaklaşık maliyet hesaplanmasından ne farkı var sizce. Konunun mümkün olmamasının nedeni piyasada ki güç kaynaklarından bu tip bir veri almanın mümkün olmadığıdır. Bileşenlerin bazılarından okunan net ve tahmini değerde güç kaynağının gerçek performans değeri bilinemediğinde ancak rast gele olur. Bu konu denildiği gibi kompanizasyon ile çözülebilir biz böyle yapmıştık. Tüm bilgi işlem ürünleri elektriksel maliyetimizi rapor olarak sunuyordum. İstenirse Bilgi İşlem odası diğer tüm client'lardan ayrılabilir. Bunun dışında ciddi fiyata sahip yapıya dahil edilebilecek bazı online ups'ler ile ortalama harcama, akım geçiş raporu almanın mümkün olduğunu biliyorum.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 27/03/2012 14:43

(@cemil.yaka)
Gönderiler: 2
New Member

evet yazılım olarak bu konunun halledilmesi çok zor ama ben imkansız diye konuşamam, çünkü yapılabilir. Firma içersinde bulunan tüm cihazları manuel olarak hesaplanabilir ama bu bence fazladan iş ykünden başka bişey değildir. Aslında şöyle bişey yapılabilir mi ondan tam emin değilim ya da bu şekilde bir program varmıdır? Yazılımsal olarak bilgisayarların enerji tüketimini hesaplayan, bunların detaylı raporlarını sunan, gerektiğinde fiyat tablolarını oluşturan, otomatik olarak periyodiksel olarak maillleme yapan bir program varmıdır. Hatta düşünsenenize server tarafından client'ların güç tüketimlerine müdahele eden bir yazılım. Bu tarz bir bildiğiniz bir yazılım varmı??

Ben açıkcası Hakan Bey'in bahsetmiş olduğu programı çok merak ettim. Benim işime yarayabilir. Programın adını buraya yazarlarsa inceleme şansına sahip oluruz.

Gönderildi : 28/03/2012 15:36

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4332
Co-Helper

Peki hızlıca bir beyin rüzgarı yapalım 🙂

Bizim bunu başarmamız için ne gerekiyor? En azından işlemci, anakart ve ekrankartı gibi 3 temel birimin harcadığı watt, çektiği amper birimini öğrenmemiz gerekiyor ve bunlara oranla o cihaz güç kaynağının net verim değerlerini okuyabiliyor olmamız gerekiyor. Veya direk güç kaynağından ihtiyacımız olan kasa içi birimlerin çektiği toplam gücü okuyabiliyor olmamız gerekiyor. Bunları bilmiyorsak değişen konfigürasyon ve iddle, throttle altında çalışan sistemlerin güç hesabını nasıl yaparız?

Güç kaynaklarını alırken tercihi neye göre yaparız. Bu kaynağın besleyeceği birimlerin toplam amper ve watt değerine değil mi. Bunu zaten bir sürü tablo üzerinden yaklaşık olarak hesaplıyoruz. Bu tablolar zaten bize belirli oranlarda kimisi %15 kimisi %30 gibi kayıp oranı ekleyerek veriyor. Bir standart yok yani. 420 W ise 460 W sana lazım demesi gibi. Zaten problem bu veri okumalarının kasa içi birimler üzerinden yapılamayacağı, elektrik kayıplar ve güç regülasyon devrelerinin verimi dolayısıyla. Bu konuda 80 plus gibi etiketlerin ne olduğu araştırılabilir.

Peki kasa içi birimlerden hangileri harcadığı gücü W olarak gösteriyor veya Power Supply'lar.

Daha sonra devam ederiz....

Yani işte öyle bir yazılım yok, client mimarisinde olamazda o yüzden şu yazılım var densede benim oluşturabileceğim excel tablolarından çok üstün birşey ortaya koyamayacaktır.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2012 20:23

(@Anonim)

Arkadaşlar ben bu konuda tüm donanım değiştirmek yerine alternatif ama iş görecek önerim şu olabilir.

Tüm Bilgisayarlar yada takip edeceğiniz cihazları bağlayacağınız bir KOMPANZASYON PANOSU kurdurun.

bu panolarda veri loglamalası yapabilen türden ölçüm aletleri veya bunlar için günümüzde uzaktan okuma yapılabilen sistemler mevcut.

Bu türden bir uygulama ile Tekil olmasa bile TOTALDE ne gerekiyorsa bunu alabilirsiniz demektir.

bu pano muhtemelen şirketinizde vardır. O zaman bu panodaki sadece anlık ve kendine ölçüm yapan cihazlar yerine yine anlık ve veri toplayabilen veya uzaktan okuma yapılabilen cihazlarla değiştirirseniz hem maliyetsiz hemde gerçek anlamda bir veri elde edersiniz.

Ama siz bana labmaları, klimay, kombiyi  istemiyorum vs. derseniz bunları da istatiksel olarak rapordan düşebilirsiniz.

çünkü bu cihazların tüketimleri çalışma kondisyonuna göre sabittir yani  hep aynı gücü tüketir.

Gönderildi : 29/03/2012 16:28

(@HakanAktas)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,
Epeydir yoğun olduğum ve il dışında olduğum için siteye giremedim. Uygulamayı  yaptığım testlerde aynı değerlere aşağı yukarı eriştiğimi 
söyleyebilirim. Uygulama USB diskleri ve dışardan takılan external hard diskleri , CD-DVD rom da takılı dvd varsa tanıyor ve ona göre 
gerekli watt değerini ekliyor. Programdan bağlı client'ların güç ayarlarını değiştirebiliyor, client bazlı raporları grafikler ile görebiliyorsun. Bence kullanışlı bir program . Uygulamanın demosunu sizde indirip inceleyebilirsiniz. Linki aşağıda yazıyorum.

Gönderildi : 19/04/2012 17:57

Paylaş: