Forum

Fabrika İçin S...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Fabrika İçin Server İhtiyacı

23 Yazılar
8 Üyeler
0 Likes
1,341 Görüntüleme
(@MuratYILMAZ)
Gönderiler: 8
Active Member
Konu başlatıcı

Hocalarımın yanında bana pek söz düşmez ama bende suan uygulamayı düşündüğüm bir fikir vermek istedim. Yeni bir yapı kurmayı planlıyorsun ve yeni server ve yeni swicthler alacaksın.Mesafe uzadıkcada aralara swicth koyman gerekecek dogal olarak. Benim tavsiyem swicthler arası datayı fiber kabloyla tasiman.Bunu yapman biraz maliyetli olacaktır ama 75 km ye kadar datayı sorunsuz ve en hızlı sekilde tasıyor. Swicthleri almadan birde fiberi arastır derim. Saygılar

Evet Bu olayı da dikkate almak istiyorum. Fizibilite çalışmasıdan sonra gerekli olan Server,switch,firewall gibi cihazlar için fiyatları araştırmaya başlayacağım.Yapının durumu belli olmaya başladıkça sizlere gerekli bilgileri vereceğim.

İlgilenen herkes için teşekkürler...

Gönderildi : 16/11/2011 01:07

(@serkantas)
Gönderiler: 950
Prominent Member

Hocalarımın yanında bana pek söz düşmez ama bende suan uygulamayı düşündüğüm bir fikir vermek istedim. Yeni bir yapı kurmayı planlıyorsun ve yeni server ve yeni swicthler alacaksın.Mesafe uzadıkcada aralara swicth koyman gerekecek dogal olarak. Benim tavsiyem swicthler arası datayı fiber kabloyla tasiman.Bunu yapman biraz maliyetli olacaktır ama 75 km ye kadar datayı sorunsuz ve en hızlı sekilde tasıyor. Swicthleri almadan birde fiberi arastır derim. Saygılar

Evet Bu olayı da dikkate almak istiyorum. Fizibilite çalışmasıdan sonra gerekli olan Server,switch,firewall gibi cihazlar için fiyatları araştırmaya başlayacağım.Yapının durumu belli olmaya başladıkça sizlere gerekli bilgileri vereceğim.

İlgilenen herkes için teşekkürler...

Ben Teşekkür Ederim. Sorunsuz Günler... 🙂 

Gönderildi : 16/11/2011 12:03

(@aytacarslan)
Gönderiler: 799
Noble Member

belki fikir verebilir diye söylüyorum 3-4 switch olduğu yerde sorunda olacaktır. eğer imkanın varsa iki yada 3 lokasyonu fiber kablo ile birbirine bağlarsın böylece sonradan olası bir sorun yaşamassın.

Gönderildi : 21/11/2011 18:37

(@selcukhuner)
Gönderiler: 208
Reputable Member

Herkese Merhaba.

Yaklaşık 2 ay sonra başka bir fabrika binasına taşınacağız ve 40 terminali olan Server sistemine geçmek istiyoruz. Server'da ağırlıklı olarak SQL tabanlı Netsis programı kullanılacak. Ayrıca Donanımsal yada yazılımsal olarak güvenlik duvarı oluşturmak istiyorum.Yani kullanıcı internetini kısıtlama , msn tarzı programları kullanıcı bazında engelleme vs. Ne Gibi tavsiyelerde bulunabilirsiniz.

Şimdiden teşekkürler ve iyi çalışmalar... 

Tabiki bu kadar kullanıcıyı yönetebilmek için Active Directory yapısına geçmelisiniz.

Benim düşüncem, Active Directory ve SQL ayrı makinalarda olması. Zaten teknik olarak SQL çalışan makinada Active Directory çalıştırılması güvenlik açısından tavsiye ettiğimiz bir durum değil, yinede doğru yapılandırılırsa sorun çıkmayacaktır.

40 kullanıcının SQL tarafındaki sorguları raporları oldukça önemli. CPU ve Ram miktarını buna göre tercih etmelisiniz.

Kullanıcıların internet alışkanlığını yönetebilmek için ENDIAN kullanabilirsiniz.

Bir çok konuda oldukça yetenekli yazılımsal bir firewall. 512 MB ramli donanımsal olarak çökmeyecek bir pc üzerine kurabilir gayet iyi performans alabilirsiniz. Ayrıca Active Directory entegrasyonu olmas sebebiyle grup ve kullanıcı bazında proxy çalıştırabilirsiniz.

Gönderildi : 23/11/2011 16:54

Sayfa 2 / 2
Paylaş: