Forum

Raid Nasıl Yapılır

Bildirimler
Hepsini Temizle

Raid Nasıl Yapılır

7 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
682 Görüntüleme
(@sehmustunc)
Gönderiler: 46
Trusted Member
Konu başlatıcı

Arkadaşlar Merhaba Öncelikle Şimdiye Kadar Forumda Tüm Yazdığım Sorulara Cevap Veren Yardımcı Olan Tüm Çözümpark Üyelerine Çok Teşekkür Ederim
Elimde Ibm x205 Bir Server  Bulunmakta 2 Diskim Var Ve Bunla Raid Yapmak İstiyorum İnternette Biraz Araştırma Yaparak Genel Olarak Mantığı Anladım Şeritleme Mantığı Çok Stabil Değil Ben Hem Şeritleme Hemde Aynalama Yapmak İstiyorum 2 Disk Gerekiyormuş Şimdi 
Sistemin Kurulu Olduğu Disk + 2 Disk  Mi 
Yoksa Sistemin Kurulu Olduğu Disk + 1 Disk Mi İstiyor 
Not Raid Kartı Yok
Anakart :rg82845e sl66n
Server Modeli:Ibm X205 32x 
Hdd 1:Maxtor atlas10k 4
Hdd 2:Ibm E Server st336607lw

Gönderildi : 09/03/2011 05:33

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba mirror için 2 disk raid5 için en az 5 disk gerekir.Raidi donanımsal raidmi yapmak istiyorsunuz yazılımsal raidmi donanımsal raid daha mantıklı ibr serverle birlikte gelen ibm raid manager yükleme medianız elinizdemi?

http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry109729.aspx  buradaki flash animasyon raidi güzel anlatıyoz bunuda izlemenizde yarar var.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/03/2011 12:29

(@huseyinsevin)
Gönderiler: 821
Prominent Member

Raid 5 için minimum 3 disk gerekir. 2 disk ile performans için Raid0, veri bütünlüğü için Raid1 yapabilirsiniz. Tabiki önerimiz Raid 5 veya türevlerinin donanımsal yani bir raid kontrol kartı aracılığı ile yapılmasıdır.

Gönderildi : 09/03/2011 13:15

(@sehmustunc)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba mirror için 2 disk raid5 için en az 5 disk gerekir.Raidi donanımsal raidmi yapmak istiyorsunuz yazılımsal raidmi donanımsal raid daha mantıklı ibr serverle birlikte gelen ibm raid manager yükleme medianız elinizdemi?

http://www.cozumpark.com/files/folders/yuklemeler/entry109729.aspx  buradaki flash animasyon raidi güzel anlatıyoz bunuda izlemenizde yarar var.

Rıza Hocam Raid Kartım Yok Ve Daha Başlangıç Düzeyinde Olduğum İçin Raid Kartı Almak İstemiyorum Alırsam Mecbur Kaliteli Bi Raid Kartı Almam Lazım Yoksa Doğru Düzgün İşlevini Yerine Getirmez

İnternette Araştırdığım Zaman Bende Donanımsal Raid İn Daha Avantajlı Olduğunu Gördüm Çünkü Yazılımsalda Cpu+Ram E Yük Biniyor

Zavallıcık Eti Budu Ne Sanki 256 Rami Var Ama Yaparız İnşallah [:)]

Sunucum 2.El Ve Yanında Ne Driverları Nede Başka Bişey Var Hiçbir Cd Si Yok

Ibm İn Sitesinden Bu Raid Manager İ İndiremezmiyiz ?

Biraz Hazır Lokma Yemek Gibi Oluyor [:D] Ama Linkini Gönderirseniz Çok İyi Olur

Gönderildi : 09/03/2011 15:01

(@www-rizasahan-com)
_

O halde bu işlemi anlatan bir makalem var göz atın.Saygılarımla.
http://www.cozumpark.com/blogs/windows_server/archive/2010/06/28/windows-letim-sistemleri-dosya-sistemleri-ve-disk-lemleri.aspx

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 09/03/2011 15:52

(@sehmustunc)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Rıza Hocam Makalenizi Okudum Kısa Açıklayıcı Ve Akıcı Bir Makale Olmuş Ellerinize Sağlık

Şimdi Hocam Sizin Makalede Server İşletim Sistemimiz Normal Kuruluyken Raid Yapıyoz

Normal İşletim Sistemimi Kurup Raid Yapabilirim Değilmi ?

Artık O Ibm Raid Manager İ Aramama Gerek Yok Yani ?

Gönderildi : 09/03/2011 16:32

(@www-rizasahan-com)
_

Evet yapabilirsiniz. Xp vista win7 server işletim sistemi dahil yapabilirsiniz.

Gönderildi : 09/03/2011 18:33

Paylaş: