Forum

Dell Sunucular İ...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Dell Sunucular İçin Fikir

25 Yazılar
12 Üyeler
0 Likes
1,165 Görüntüleme
(@sertacsirma)
Gönderiler: 180
Reputable Member
Konu başlatıcı

Dell'in sunucularını kullanan var mı? Malzeme kalitesi ve destek açısından nasıldırlar acaba?

Gönderildi : 04/10/2010 16:03

(@OmerKARADENIZ)
Gönderiler: 1560
Noble Member

Merhaba,

2 yıldır 1 u 2 adet Dell PowerEdge 1950 kullanıyorum. Normalde IBM tercih ederim fakat denemek adına aldık diyebilirim ancak çok aşırı ısınıyorlar fakat henüz bir sıkıntı çıkartmadılar. Ancak ikisini aynı kabine koyamıyorum çok ısındığı için sıkıntı oluyor.

Alışıla gelmiş sistemlerden kolay kolay vazgeçmemenizi tavsiye ederim.

Gönderildi : 12/10/2010 20:24

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Şu an satılan Dell sunucular yeni nesil işlemciler ile geliyor ve herhangi bir problem yaşamadık bu güne kadar. Sık sık sattığımız Dell sunucular arasında Dell R710 var ve gayet başarılı bir ürün. Özellikle 6 core intel cpu ile sanallaştırma projesinde çok başarılı bulduğumu söylemeliyim.

Gönderildi : 13/10/2010 13:09

(@S.AhmetTasova)
Gönderiler: 341
Reputable Member

bildiğim kadarıyla eskiden en büyük problemi destek tarafındaydı.Sanırım buda çözüldü Dell de..

Gönderildi : 14/10/2010 15:12

(@recepyuksel)
Gönderiler: 1893
Üye

bildiğim kadarıyla eskiden en büyük problemi destek tarafındaydı.Sanırım buda çözüldü Dell de..

Dell'in server ürünleri tarafında Türkiye'de destek probleminin çözüldüğüne inanmıyorum ve böyle bir desteğe ben şahit olamadım nedense. Server diskim gitti disk lazım veya ek disk alacağım dediğinizde (tabi diyecek bir muhatap bulabilirseniz 🙁 en az 4 hafta süre veriyorlar.)

Dell server kalitesi anlamında bence oldukça iy,i Dell Power Edge 2650 ve 4 CPU'lu R900 modelleri ile çalıştım oldukça sağlam, performanslı ve güvenilir cihazlar. Şiddetle öneririm ama destek için 2 kez düşünün derim. 1-2 disk arızası dışında server tarafında sorun yaşamadım hiç.

Rahatlıkla alıp kullanabilirsiniz server'ı. Kafam rahat olsun derseniz ilk alım sırasında 5 disk alacağınıza 6 disk alın birisini sorun olursa diye dolapta yedekte bekletin gece rahat uyuyun.

Saygılarımla.

Probleminiz çözüldüğünde sonucu burada paylaşırsanız,
sizin ile aynı problemi yaşayanlar için yardım etmiş olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise "çözüldü" olarak işaretlerseniz
diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 15/10/2010 02:25

(@huseyinertugrul)
Gönderiler: 1112
Noble Member

Recep beyin tespitine kısmen katılıyorum, destek konusunda dell diğer rakip firmaları kadar sağlam bir yapı oluşturamadı henüz Türkiyede. Son kullanıcı tarafında arızalanan laptop gibi cihazlara yerinde garanti veriliyor, örnek olarak bir hdd arızasını bildirdiğinizde yurt içinde nerede olursanız olun oraya eleman göndererek değişimini yaptırıyorlar. Şu an bu servisi dell harici bir firma vermiyor bildiğim kadarıyla.

Sunucu tarafında ise biraz daha farklı işleyen bir süreç var, öncelikle servis kısmında arıza kaydı oluşturmak için yurt dışında bir yer ile telefon görüşmesi yapmanız gerekiyor, telefon ücret yazmıyor fakat konuyu anlatabilecek kadar ingilizce bilmek gerekiyor. Recep beyin bahsettiği 4 haftalık bekleme süresi kabul edilecek bir durum değil, özel bir durum olduğunu düşünüyorum bunun. 

Satın alınabilecek destek paketleri ile sunucu garantisini uzatmak ve 7x24 destek alma imkanına düşük fiyatlar ile ulaşmayı sağlıyor dell, ürün alırken bu konularıda araştırmakda fayda var.

Gönderildi : 15/10/2010 13:11

(@mustafasahin)
Gönderiler: 2
New Member

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Dell R710 olarak 10 adet Dell R620 olarak ise 30 adet sunucu kullanıyorum. Sunucu olarak gayet başarılı ve memnun durumdayız. Dell için benim düşündüğüm tek handikap destek konusunda 

Geçenlerde disk yüzünden baya bir bekleme durumumuz olmuştu.  Destek durumunda yurt dışı haricinde herhangi bir contact bulamıyorsunuz. 

Gönderildi : 12/05/2014 21:01

(@yigitomerocal)
Gönderiler: 33
Eminent Member

Dell R710 olarak 10 adet Dell R620 olarak ise 30 adet sunucu kullanıyorum. Sunucu olarak gayet başarılı ve memnun durumdayız. Dell için benim düşündüğüm tek handikap destek konusunda 

Geçenlerde disk yüzünden baya bir bekleme durumumuz olmuştu.  Destek durumunda yurt dışı haricinde herhangi bir contact bulamıyorsunuz. 

Merhaba R720 Dell sunucu kullananlardan biriyim. Sunucularımızda şuana kadar hiçbir şekilde sıkıntı çıkmadı yalnız sunucu desteği konusunda herkersin dediği gibi biraz sorunları var yurtdışından destek alabiliyorsunuz. Ancak yine sunucu alınacaksa Dell'i değişmem. Çünkü ürünlerin sağlamlığında HP ve IBM'i geçtiğini düşünüyorum.

Gönderildi : 28/05/2014 05:19

(@recepyuksel)
Üye

Ömer bey,

Baya bekledim derken tam süreyi verebilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 28/05/2014 13:16

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member

Bende sunucu almayı düşünüyorum. Sanallaştırma ile 1 dc 1 mail server 1 sql server kurmayı düşünüyorum. Mail serverda 200'e yakın mail eccount tutmayı düşünüyorum. 20 kişilik birde sql uygulamamız var. Fakat sıkıntı şuki donanım ihtiyacımız nedir ne almamız lazım bilmiyorum. 2.el olarak şöyle bir sunucu buldum almayı düşünüyorum. 6 çekirdek diyo 2 tane fiziksel diyo ama baktığımda yurtdışında 150 dolardan satılan bir işlemci. Çekirdeklerlemi kandırıyolar beni diye düşünüyorum biyandan biyandan iş görürmü diyorum. sıfır sunuculara bakıyorum. 4çekirdekli 1 işlemci var. ram 16-32 arası fiyatlar 2.el bu pc ile aşağı yukarı aynı. Şimdi bunda 2 işlemci var 48 gb ram var ya kârlımıyız sizce :)) yoksa eski teknoloji işlemciyi bilmemneyi alıp aptallık mı ediyoruz? 2.el bulduğum sunucu aşağıda özellikleri yazıyor. Bi yol gösterin kurban olayım kafam bulaşık teline döndü

DELL Poweredge R710 Server (Sunucu) (Intel Xeon 6 Çekirdekli 2 Adet İşlemci)
İşlemci: 2 x Intel® Xeon Hexa Core X5650 (12M Cache, 2.66 GHz, 6.40 GT/s Intel® QPI, 6 Core)
Ram: 48 GB DDR3 ECC 1333 Mhz RDIMM PC3-10600R (6 x 8 GB)
Sabit Disk: 4 x 600 GB SAS 10.000 rpm Hot Plug 3.5"
Tip: Rack
Boyut: 2U
Soket: 2 Adet
Chipset: Intel® 5520 (Tylersberg)
Maksimum Bellek: 288 GB
Maksimum HDD: 6 x 3.5" Hot Plug
Raid: PERC 6/i (RAID 0,1,5,6,10,50) with 256 MB & Battery Backup Unit
iDRAC: iDRAC6 Enterprise
Ethernet: 4 x Broadcom® NetXtreme II 5709c Gigabit Ethernet
Optik Sürücü: Yok
Power Supply: 2 x 570 Watt Hot Plug
Portlar: 4 USB, Seri, 2 VGA, iDRAC6 Enterprise
Diğer Genişleme Yuvaları: 2 adet PCIe x8 Gen2, 2 adet PCIe x4 Gen2
Garanti Süresi: DELL garanti süresi bitti
Front Bezel: Var
Rack Rails: Var

Gönderildi : 30/05/2014 04:50

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

Bende sunucu almayı düşünüyorum. Sanallaştırma ile 1 dc 1 mail server 1 sql server kurmayı düşünüyorum. Mail serverda 200'e yakın mail eccount tutmayı düşünüyorum. 20 kişilik birde sql uygulamamız var. Fakat sıkıntı şuki donanım ihtiyacımız nedir ne almamız lazım bilmiyorum. 2.el olarak şöyle bir sunucu buldum almayı düşünüyorum. 6 çekirdek diyo 2 tane fiziksel diyo ama baktığımda yurtdışında 150 dolardan satılan bir işlemci. Çekirdeklerlemi kandırıyolar beni diye düşünüyorum biyandan biyandan iş görürmü diyorum. sıfır sunuculara bakıyorum. 4çekirdekli 1 işlemci var. ram 16-32 arası fiyatlar 2.el bu pc ile aşağı yukarı aynı. Şimdi bunda 2 işlemci var 48 gb ram var ya kârlımıyız sizce :)) yoksa eski teknoloji işlemciyi bilmemneyi alıp aptallık mı ediyoruz? 2.el bulduğum sunucu aşağıda özellikleri yazıyor. Bi yol gösterin kurban olayım kafam bulaşık teline döndü

DELL Poweredge R710 Server (Sunucu) (Intel Xeon 6 Çekirdekli 2 Adet İşlemci)
İşlemci: 2 x Intel® Xeon Hexa Core X5650 (12M Cache, 2.66 GHz, 6.40 GT/s Intel® QPI, 6 Core)
Ram: 48 GB DDR3 ECC 1333 Mhz RDIMM PC3-10600R (6 x 8 GB)
Sabit Disk: 4 x 600 GB SAS 10.000 rpm Hot Plug 3.5"
Tip: Rack
Boyut: 2U
Soket: 2 Adet
Chipset: Intel® 5520 (Tylersberg)
Maksimum Bellek: 288 GB
Maksimum HDD: 6 x 3.5" Hot Plug
Raid: PERC 6/i (RAID 0,1,5,6,10,50) with 256 MB & Battery Backup Unit
iDRAC: iDRAC6 Enterprise
Ethernet: 4 x Broadcom® NetXtreme II 5709c Gigabit Ethernet
Optik Sürücü: Yok
Power Supply: 2 x 570 Watt Hot Plug
Portlar: 4 USB, Seri, 2 VGA, iDRAC6 Enterprise
Diğer Genişleme Yuvaları: 2 adet PCIe x8 Gen2, 2 adet PCIe x4 Gen2
Garanti Süresi: DELL garanti süresi bitti
Front Bezel: Var
Rack Rails: Var

Böylesi bir kullanım için 2. el almak bence pek doğru bir karar değil. Sunucuyu aldığınızda bir sorun olduğunu görmeyebilirsiniz. Ama cihazın kullanım ömrünü göz önüne aldığımızda, örneğin disklerin okuma-yazma ömürlerini ortalama 5 yıl olarak düşündüğümüzde, kısa sürede sorun çıkma riski yüksek. Garantisi de olmayacağı için maliyeti bu durumda yükselecektir.

Benim tavsiyem, çekirdeğine bakmadan önce daha yeni teknolojilere odaklanmanız. 

Gönderildi : 30/05/2014 17:30

(@OmerUcler)
Gönderiler: 506
Prominent Member

Ömer bey,

Baya bekledim derken tam süreyi verebilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla. 

Hocam,

Öncelikle biraz geç dönüş yaptığım için kusura bakmayın. R710 sunucu için disk arızası meydana geldiğinde case acılması bunun akabininde diskin değiştirilmesine kadar olan süreç yaklaşık bir ayı bulan bir süreç olmuştu.

Saygılarımla. 

Gönderildi : 30/05/2014 22:49

(@erenbalta)
Gönderiler: 170
Reputable Member

peki tavsiyeniz nedir 

Gönderildi : 30/05/2014 23:10

(@recepyuksel)
Üye

Ömer hocam çok teşekkür ederim.

Demekki 4 yılda hiç bir şey değişmemiş.En az bir 4 yıl daha değişeceğini beklemiyorum ben.

Gönderildi : 31/05/2014 00:07

(@emrahyilmaz-2)
Gönderiler: 1087
Noble Member

peki tavsiyeniz nedir 

Dediğim gibi, benim şahsi görüşüm sıfır almnızdan yana. Bunu dell ile sınırlandırmayın. HP de 3 yıl yerinde granti hizmeti olan ürünler çok. Ama tabi yine de ikinci el almak sizin seçiminiz. İkinci el tercih edip uzun yıllar kullanan çok kişi olmuştu.

Gönderildi : 02/06/2014 14:02

(@AdemKARAMESE)
Gönderiler: 28
Eminent Member

Merhaba Recep Bey ve Ömer Bey;

Ben Dell çalışanıyım. Bu yazıyı yazmaktaki maksadım sizlere şirketimin reklamını yapmak olmadığını öncelikle belirtmek isterim. Ancak son olan gelişmelerden haberdar olmanız için bu konuya cevap verme ihtiyacı hissettim.

Dell olarak 2013 Temmuz ayından itibaren Sunucu, Ağ donanımları ve Depolama üniteleri alanlarında Uzman Mühendis alımları gerçekleştirilmiş ve 2014 Eylül ayı itibari ile gerekli personel alım işlemlerinin artışına da gidilmektedir. Şu an itibari ile Sunucu Donanım desteğinde 4 adet Uzman Türk Mühendis konuşlandırılmıştır. Konu ile ilgili geliştirmeler devam edecektir. 2015 yılı başı itibari ile Türkiye'ye destek vermesi beklenen Türk mühendis yapılandırmamız şu şekildedir:

Sunucu destek ekibi 6 Uzman Mühendis

Ağ ve Yedekleme ile orta seviye depolama sistemleri 1 Uzman Mühendis (6 Uzman Mühendis gerektiğinde destek vereceklerdir) 

İleri seviye Depolama Üniteleri (EqulLogic ve Compellent) 2 Uzman Mühendis.

Müşterilerimizin sahip olduğu garanti çeşidine göre destek alabilecekleri kanallarımız'da artırılmıştır:

Telefon ile

+90 216 570 87 54 (Basic Support)

+90 216 570 87 55 (Pro Support)

Sosyal Medya ile

@DellDestekPRO Resmi Twitter  hesabından

Dell Enterprise Türkiye [ https://www.linkedin.com/groups?gid=6708504 ] LinkedIn hesabında

Dell Türkiye Facebook sayfasından [ https://www.facebook.com/DellTurkiye ] da destek alabilmektesiniz.

Bilgilerinize sunar,

İyi Çalışmalar Dilerim 

Gönderildi : 27/08/2014 20:00

(@SamiOzdemir)
Gönderiler: 90
Estimable Member

Merhaba

daha yeni 0216 570 87 54 aradım stogare kısmına bağlanınca ingilizce konuşan arkadaşlar çıktı ve ben konuşamadım:) sanırsam tam olarak türkçe destek oturmadı diye düşünüyorum.

Gönderildi : 28/08/2014 02:31

(@recepyuksel)
Üye

Merhaba Recep Bey ve Ömer Bey;

Ben Dell çalışanıyım. Bu yazıyı yazmaktaki maksadım sizlere şirketimin reklamını yapmak olmadığını öncelikle belirtmek isterim. Ancak son olan gelişmelerden haberdar olmanız için bu konuya cevap verme ihtiyacı hissettim.

Dell olarak 2013 Temmuz ayından itibaren Sunucu, Ağ donanımları ve Depolama üniteleri alanlarında Uzman Mühendis alımları gerçekleştirilmiş ve 2014 Eylül ayı itibari ile gerekli personel alım işlemlerinin artışına da gidilmektedir. Şu an itibari ile Sunucu Donanım desteğinde 4 adet Uzman Türk Mühendis konuşlandırılmıştır. Konu ile ilgili geliştirmeler devam edecektir. 2015 yılı başı itibari ile Türkiye'ye destek vermesi beklenen Türk mühendis yapılandırmamız şu şekildedir:

Sunucu destek ekibi 6 Uzman Mühendis

Ağ ve Yedekleme ile orta seviye depolama sistemleri 1 Uzman Mühendis (6 Uzman Mühendis gerektiğinde destek vereceklerdir) 

İleri seviye Depolama Üniteleri (EqulLogic ve Compellent) 2 Uzman Mühendis.

Müşterilerimizin sahip olduğu garanti çeşidine göre destek alabilecekleri kanallarımız'da artırılmıştır:

Telefon ile

+90 216 570 87 54 (Basic Support)

+90 216 570 87 55 (Pro Support)

Sosyal Medya ile

@DellDestekPRO Resmi Twitter  hesabından

Dell Enterprise Türkiye [ https://www.linkedin.com/groups?gid=6708504 ] LinkedIn hesabında

Dell Türkiye Facebook sayfasından [ https://www.facebook.com/DellTurkiye ] da destek alabilmektesiniz.

Bilgilerinize sunar,

İyi Çalışmalar Dilerim 

Adem bey merhaba,

Hayırlı uğurlu olsun güzel gelisme de, neden bizim adımızı kullanarak yazdınız anlamadım?

Bizler yaşadığımız tecrübeyi aktarıyoruz varsa bir gelişme ne güzel, anonim olarak yazın olsun bitsin bize özel hitap etmenize gerek yoktu.Bizi Dell düşmanı gibi göstermeyiniz kimseye, biz sistemciyiz Dell'de olsa HP 'de olsa kurar geçeriz desteği ilk başta beni ilgilendirmez alan kurumu ilgilendirir.

Madem adımı kullanarak yazdınız tekrar firkimi paylaşayım, Kendi firmam olsa bana Dell'i bedava verseniz alıp kurmam şirketime. 

Sizlere Allah kolaylık versin.

Sayglarımla. 

Gönderildi : 28/08/2014 03:04

Sayfa 1 / 2
Paylaş: