Forum

Server konfigü...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Server konfigürasyonu tavsiye

10 Yazılar
6 Üyeler
0 Likes
440 Görüntüleme
(@Anonim)
Gönderiler: 0
Konu başlatıcı

Mrb arkadaşlar,

100 adet kullanıcılı terminal server için uygun bir server arayşındayım. Bu serverde 2 işlemci ve 3 adet disk olacak. Sistemde muhasebe, office(MS) ve MSN tarzı firma içi haberleşme yazılımı çalışacak. Donanımın sağlam-sorunsuz çalışması elzem tabi. Terminal serverlerde tecrübesi olan arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Gönderildi : 04/10/2009 00:46

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

tek bir server ise aklıma ilk gelen ram ihtiyaçından dolayı işletim sistemi 32 bit enterprise yada 64bit versiyon O.S  

http://msdn.microsoft.com/en-us/library/aa366778(VS.85).aspx  linkine bakarsınız.

25-30 arası kişi TS sisteme bağlansa server işlemleri ,ofis prog, msn, explorer ,muhasebe prog 4 gb ram gibi kullanır.

2 adet quard core işlemci  ve daha fazla diski olan raid5 li bir yapı olabilir.

Gönderildi : 04/10/2009 01:07

(@eroldursun)
Gönderiler: 2171
Famed Member

bu konuda önerisi olan var mı başka ?

fatih bey bu postu görün :))

100 kullanıcılı bir yapıdaki raid yapısı ?  disk I/O ları performanslı diskler ?

32 bit enterprise mı yoksa 64bit mi ?

programların daha çok 32bit yazıldığını düşünürsek 64bit kurmak avantaj sağlayacak mıdır ?

kullanıcılar otomasyon prog.  mail .internet msn ... çalıştırcaklar

birde 32bit bir uygulama en fazla kaç GB ram kullanabilir ?

Gönderildi : 15/01/2010 02:49

(@OnurKahveci)
Gönderiler: 36
Eminent Member

Merhabalar,

Kurum olarak kullandığımız bir web sitesi için yeni bir server almayı düşünmekteyiz. Günlük 1000+ üzeri giriş gerçekleşmektedir. Sitenin içeriğinde Php, Mysql, Apache çalışacaktır. Sayfalar ve linkler arasında tamamen seri geçişler olmalıdır. Bu bahsettiklerim göz önüne alındığında nasıl bir konfigürasyona sahip server düşünebiliriz?

Not : Ayrıca 20 Mbit Metro Ethernet kullanmaktayız.

Şimdiden teşekkürler

Gönderildi : 30/06/2010 19:32

(@ertanerbek)
Gönderiler: 4522
Famed Member

Mrb arkadaşlar,

100 adet kullanıcılı terminal server için uygun bir server arayşındayım. Bu serverde 2 işlemci ve 3 adet disk olacak. Sistemde muhasebe, office(MS) ve MSN tarzı firma içi haberleşme yazılımı çalışacak. Donanımın sağlam-sorunsuz çalışması elzem tabi. Terminal serverlerde tecrübesi olan arkadaşlar tavsiyelerinizi bekliyorum.

Saygılar.

Sizin yerinizde olsam, bu tür bir iş için tek sunucu kullanmazdım.

Sunucu ram ihtiyacından dolayı tabiki 64 Bit olmak zorunda. Ama 100 kullanacının bağlanacağı bir teminal yapısını 25 lik guruplar halinde bölmeyi tercih ederim.

Gönderildi : 30/06/2010 19:54

(@ertanerbek)
Famed Member

Merhabalar,

Kurum olarak kullandığımız bir web sitesi için yeni bir server almayı düşünmekteyiz. Günlük 1000+ üzeri giriş gerçekleşmektedir. Sitenin içeriğinde Php, Mysql, Apache çalışacaktır. Sayfalar ve linkler arasında tamamen seri geçişler olmalıdır. Bu bahsettiklerim göz önüne alındığında nasıl bir konfigürasyona sahip server düşünebiliriz?

Not : Ayrıca 20 Mbit Metro Ethernet kullanmaktayız.

Şimdiden teşekkürler

Ya bu konu ile alaksı yok bu sorunuzun keşke başka başlık açsa idiniz ama. Bu işi basit bir p3 ile görebilir. Sonuçta günlük 1000+ hit çok düşük bir değer. Belki anlık 1000+ olsa idi o zaman biraz donanım gerekebilirdi.

Gönderildi : 30/06/2010 19:56

(@OnurKahveci)
Gönderiler: 36
Eminent Member

Merhaba,

Cevap için teşekkürler. Zaten 2 adet web sunucusu kullanmaktayız. Bazı sub domainler diğer web sunucudan çıkıyor. www uzantısının olduğu sunucunun stabil çalışmasını istiyoruz. Kaldı ki üzerine Linux Cent Os kurup, Apache ve Mysql koşacak. Çünkü şu anda DL380 G4 2 GB ram`e sahip server üzerinde çalışıyor. Bahsettiğim gibi Cent Os Linux, Apache ve Mysql var. Yalnız çok yavaş geliyor siteler vs. Bu yüzden Çift işlemcili 4 GB ram`e sahip bir server işimizi görebilir diye düşünüyorum ama fikir almak istedim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 30/06/2010 20:10

(@ertanerbek)
Famed Member

www.simet.com.tr ve diğer sitelerimizin hepsi P3 bir sistem üzerinde çalışıyor 😀

Gönderildi : 30/06/2010 20:33

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Server konfigürasyonu konusunda Piramit bilgisayar Hüseyin Bey'den bilgi alabilirsiniz. Kendisi blade sunucular vb. sunucu konfigğrasyonu konusunda size yardımcı olabilir.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 03/07/2010 04:23

(@alibirinci)
Gönderiler: 278
Reputable Member

Merhaba,

Cevap için teşekkürler. Zaten 2 adet web sunucusu kullanmaktayız. Bazı sub domainler diğer web sunucudan çıkıyor. www uzantısının olduğu sunucunun stabil çalışmasını istiyoruz. Kaldı ki üzerine Linux Cent Os kurup, Apache ve Mysql koşacak. Çünkü şu anda DL380 G4 2 GB ram`e sahip server üzerinde çalışıyor. Bahsettiğim gibi Cent Os Linux, Apache ve Mysql var. Yalnız çok yavaş geliyor siteler vs. Bu yüzden Çift işlemcili 4 GB ram`e sahip bir server işimizi görebilir diye düşünüyorum ama fikir almak istedim.

Teşekkürler.

Einizdki donanım size cok rahat yeter. Bu yavaşlılığın bir cok nedeni olabilir. bence bunlaın üstüne yoğunlaşmalısınız.

Gönderildi : 03/07/2010 13:01

Paylaş: