Forum

Sistem Nasıl Olmalı...
 
Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] Sistem Nasıl Olmalı?

onur
 onur
(@onurta)
Üye

merhaba arkadaşlar çalıştığım özel okulda bir anaokulu binası birde ilkokul binası var. Anaokulu binasında turktelekomdan gelen internet bir modeme takılmış modemden 8 portlu bir yönetilemez switche ethernet kablosu takılmış. (yanılmıyorsam modemi router olarak kullanmışlar.) bu switche bağlı 4 adet ap var internete erişim notebooklarla yapılmakta printer ise kablolu bağlı. İlkokul binasında yine bir 4 portlu modem modemden 3 port ap lere bağlı ama her sınıfta ethernet kablosu çekilmiş. Önümüzdeki sezon anaokul ve ilkokulun internetini birleştirmek ve güvenli hale getirmek istiyorum. Ccna eğitimi aldım ama Bu konuda saha tecrübem yok.
Sizlerden yardım rica ediyorum.

STP, ACL olacak
birden fazla vlan kullanacağım bu vlanların bazıları birbiriyle haberleşecek sanırım bu L2 switch ile mümkün değil? L2/L3 veya multilayer switchmi almam gerekiyor ve router şart mı? 2binayı birleştirmem gerekiyor 2 binadada 1 er switch olacak ve switchden switche kablo çekeceğim. 1 router 2 switchmi yapmalıyım. Güvenlik duvarı gerekiyormu?
1 router 2 switch mi gerekli bunlar aklımı karıştırmakta. Turktelekomdan gelen internet direk switche takabilir miyim?
switch ten ap cihazlara kablolu bağlantı verip kablosuz yayın yapacağım. Bazı sınıflara kablolu bağlantı verilecek.
maliyeti minimum tutmam gerekiyor
yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Alıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 30/09/2019 08:19

Mustafa Demiroz
(@MustafaDemiroz)
Üye

Mademki egitime gittim uygulayayim diyorsun.

oncelikle, modem routerdir.

l2 switchlede vlan yapabilirsin, lakin modemle inter-vlan routing yapamazsin. Guvenlik istiyorsan modem yerine fw koymalisin. İnter-vlan routingi fw uzerinden yapabilirsin.

takilirsan buralardayiz yardimci olmaya calisiriz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/09/2019 23:36
Orhan CAN beğendi

onur
 onur
(@onurta)
Üye
Gönderen: @MustafaDemiroz

Mademki egitime gittim uygulayayim diyorsun.

oncelikle, modem routerdir.

l2 switchlede vlan yapabilirsin, lakin modemle inter-vlan routing yapamazsin. Guvenlik istiyorsan modem yerine fw koymalisin. İnter-vlan routingi fw uzerinden yapabilirsin.

takilirsan buralardayiz yardimci olmaya calisiriz.

teşekkür ederim ancak maliyet açısından cisco cihazlardan vazgeçtim tplink düşünüyorum ama nasıl yapacağım hakkında kafam biraz karışık

2 binanın hattı farklıymış 2 farklı telefon numarası var 2 binadada zyxel ve airties modem var bunların internetini nasıl birleştirmem gerekli mümkün müdür 1 tane dsl modem ve 2 switch ile mümkün mü yoksa 2 dsl modem 2 switchmi lazım switch olarak https://www.tp-link.com/tr/business-networking/managed-switch/t1600g-18ts/ bunu buldum vlan routing destekliyor sanırım switchten switche kablo ile bağlanırsa (farklı hat olmasına rağmen) birbirlerini görüp vlan routing olabilir mi? modemlerinde 802.1q desteklemesi gereklimi yoksa switchler ile yeterli midir? 

saha tecrübemin olmaması nedeniyle biraz kafam karışık yardımcı olabilirseniz memnun olurum

Bu ileti 3 sene önce onur tarafından düzenlendi
CevapAlıntı
Konu başlatıcı Gönderildi : 16/10/2019 21:02

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Tecrübeli Üye Forum Yöneticisi

Temel noktada çok fazla eksiğiniz var gibi danışmanlık alın diyeceğiz ama sizin durumunuzda zor gibi en azından uzman birilerinden telefon danışmanlığı satın almaya çalışın bu sizin ileride yanlış tercihler yapmış olabilmenizi engelleyecektir.
Topolojiyi mutlaka çizin ve ürünler kullanıcı sayılarına göre seçilmeli. Cisco ile Tplink arasında ortalama maliyetlerde çok fazla kurumsal marka var bu iki size göre uç markayı seçmek zorunda değilsiniz. Konunuzun içinde varsa özellikle wifi cihazlarında sayılar çok önemli. Switch de mesela HP ürünleri daha uygun maliyetli gelebilir. Smartweb modelleri dahi aradığınız özellikleri sağlayabilir durumda.
Kendinize bir test ortamı kurun ve aşama aşama ilerleyin. Her konuya ayrı odaklanın burada ve nette çok fazla makale var.
2 hattı bir modem de birleştirmek zorunda değilsiniz. Güvenlik demişsiniz yukarıda bunun için öncelikle firewall ihtiyacı var mesela pfsense ücretsiz basit bir üründür bunu kurup öğrenin. Modemler pfsense üzerinden yönetilebilir. Switch ihtiyacı dsl dış bacak noktalarının bir birlerinden uzaklığına göre belirlenebilir. Tek bir omurga kurulup üzerinden yönetilebilir. VLAN, ACL den önce fw planlamasını bitirin. Mesela Radius öğrenin, hotspot ihtiyacı varsa araştırın gibi aşamalar olabilir. Kısaca ayrı konular ile takıldıklarınızı sorarak ilerleyin. Finalde topoloji ve ihtiyaçların net tanımlandığı temel bilgileri paylaşmadan nokta atışı yanıtlar alabilmeniz pek mümkün değil net'den. Yani yukarıda şöyle yapsam diyorsunuz ama niçin öyle yapmak istediğiniz şartlar net değil okuyan için şartları doğru koyarsanız bak bir de şöyle yapabilirsin fikirleri mutlaka gelir forum ortamlarında.

****************************************************************
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.
*****************************************************************

CevapAlıntı
Gönderildi : 16/10/2019 23:44

Özkan Burgaç
(@ozkanburgac)
Üye

@onurta

Selam ,

Size özelden yazdım 

CevapAlıntı
Gönderildi : 17/10/2019 17:46

Paylaş: