Anasayfa » Forum

Sistem Nasıl Olmalı...

Sistem Nasıl Olmalı?  

RSS
onur
 onur
(@onurta)
Üye

merhaba arkadaşlar çalıştığım özel okulda bir anaokulu binası birde ilkokul binası var. Anaokulu binasında turktelekomdan gelen internet bir modeme takılmış modemden 8 portlu bir yönetilemez switche ethernet kablosu takılmış. (yanılmıyorsam modemi router olarak kullanmışlar.) bu switche bağlı 4 adet ap var internete erişim notebooklarla yapılmakta printer ise kablolu bağlı. İlkokul binasında yine bir 4 portlu modem modemden 3 port ap lere bağlı ama her sınıfta ethernet kablosu çekilmiş. Önümüzdeki sezon anaokul ve ilkokulun internetini birleştirmek ve güvenli hale getirmek istiyorum. Ccna eğitimi aldım ama Bu konuda saha tecrübem yok.
Sizlerden yardım rica ediyorum.

STP, ACL olacak
birden fazla vlan kullanacağım bu vlanların bazıları birbiriyle haberleşecek sanırım bu L2 switch ile mümkün değil? L2/L3 veya multilayer switchmi almam gerekiyor ve router şart mı? 2binayı birleştirmem gerekiyor 2 binadada 1 er switch olacak ve switchden switche kablo çekeceğim. 1 router 2 switchmi yapmalıyım. Güvenlik duvarı gerekiyormu?
1 router 2 switch mi gerekli bunlar aklımı karıştırmakta. Turktelekomdan gelen internet direk switche takabilir miyim?
switch ten ap cihazlara kablolu bağlantı verip kablosuz yayın yapacağım. Bazı sınıflara kablolu bağlantı verilecek.
maliyeti minimum tutmam gerekiyor
yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Alıntı
Gönderildi : 30/09/2019 08:19
Mustafa Demiroz
(@MustafaDemiroz)
Üye

Mademki egitime gittim uygulayayim diyorsun.

oncelikle, modem routerdir.

l2 switchlede vlan yapabilirsin, lakin modemle inter-vlan routing yapamazsin. Guvenlik istiyorsan modem yerine fw koymalisin. İnter-vlan routingi fw uzerinden yapabilirsin.

takilirsan buralardayiz yardimci olmaya calisiriz.

CevapAlıntı
Gönderildi : 30/09/2019 23:36
Paylaş:

Lütfen Giriş yap yada Kayıt ol