Forum

Bildirimler
Hepsini Temizle

Switch 2960

9 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
688 Görüntüleme
(@OnurPULGAT)
Gönderiler: 136
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cisco 2960 modelinde bir switch kullanıyoruz. Son zamanlarda bazı sorunlar çıkmaya başladı. Mesela terminal serverdaki kullanıcıların isteksiz kopmaları gibi. Bu durumda bende bir çok ayar yaptım. Fakat halen sorun devam edince switchi kontrol etmek istiyorum. Acaba nasıl yapabilirim ?

Gönderildi : 30/03/2009 19:45

(@muratguclu)
Gönderiler: 1164
Noble Member

SW üzerindeki log ları konrol edin = show log

Paket kaybı oluyor mu? Ping atarak test edin. Birde port settings leri kontrol edebilirsin. Half Dublex veya Full Dublex mi çalışıyor.

Gönderildi : 31/03/2009 11:42

(@OnurPULGAT)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Murat bey cisco hakkında pek bir bilgim yok. Half ile full arasındaki fark nedir ?

Şu an test için ping atıyorum 32000 1ms de hiç sorun çıkarmadı fakat akşam saatlerine kadar atacam. Bakalım sorun olacakmı. Bilgilendirecem.

Gönderildi : 31/03/2009 12:05

(@muratguclu)
Noble Member

100 Mbps bir bağlıntıda 4 tane aktif tel olur. 2 tel Veri iletişi - diğer 2 tel veri alışını sağlar.  Full dublex çalışma mantığı budur. Yani paketleri gönderirken diğer 2 telden de paketleri alır. Half Dublex te sadece 2 tel aktiftir ve aynı zamanda paket gönderme ve alma yapamaz. İlk önce hattı dinler ve karşı taraf paket gönderimiyorsa session ı başlatıp göndermeye başlar. Bir taraf Half diğer taraf full ise paketlerde kayıp yaşanır. Buna veri çarpışması yani Collision deriz.  Diğer bir önemli konu ise Autosense olayı. Bu aktif olduğunda 2 port karşılıklı konuşarak port özelliğini ayarlar (100 Mbit Full Dublex gibi). Autosense tarafında önemli olan her iki portta da enable veya disable olmasıdır. Bir tarafta enable diğeri disable olursa yine Collision oluşur.

Bu port konusu sahada çok sık yaşadığım problemlerden. Genelde tüm SW ler in autosense i açık gelir ve port ayarları yapılmasına gerek duyulmaz.

Paketlerde kayıp yok ise SW tarafında bir problem çıkacağını zannetmiyorum. Logları kontrol edin. TS server ın UTP kablosunu kontrol edin.

Gönderildi : 31/03/2009 12:27

(@OnurPULGAT)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Terminal serverda 1 paket zaman aşımına uğradı. Bunun anlamı nedir ? Yani olabilir mi yoksa olmaması mı gerekiyor ?

Gönderildi : 31/03/2009 12:40

(@muratguclu)
Noble Member

Kaç byte lık paket zaman aşımına uğradı ve kaç paketten sonra?

Gönderildi : 31/03/2009 12:42

(@OnurPULGAT)
Estimable Member
Konu başlatıcı

32000 byte paket sanırım bir 2000 - 3000 taneden sonra olmuştur. Yaklaşık 15 dkdan sonra oldu. Ayrıca arada 7ms ve 8 ms ler oluyor ama çok nadir.

Gönderildi : 31/03/2009 12:45

(@muratguclu)
Noble Member

Paket büyük, kayıp yaşaman normal. Network tarafında bir problem yok gibi.Client ların kablolama tarafını bilmiyorum ama keystone jack ler varsa onları kontrol ettirebilirsin. Yanlış çakılmış bir kablo da kayıp yaşanır. Tüm clientlarda problem ise TS tarafına odaklan derim.

O kadar uzun süre ping atmana gerek yok. Paketlerde kayıp varsa kendini hemen belli eder.

Gönderildi : 31/03/2009 12:57

(@OnurPULGAT)
Estimable Member
Konu başlatıcı

teşekkür ederim. bilgilendireceğim sizleri.

Gönderildi : 31/03/2009 13:54

Paylaş: