Forum

cisco 805 ios yazıl...

Bildirimler
Hepsini Temizle

cisco 805 ios yazılımı

30 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,023 Görüntüleme
(@fatihozcan)
Gönderiler: 248
Reputable Member
Konu başlatıcı

merhaba arkadaşlar

routerim daki iso 123 t versiyonu ,120  versiyonunu yüklemem lazım

hakan abi bi döküman attı ama

http://www.cisco.com/en/US/products/hw/routers/ps380/products_tech_note09186a0080117772.shtml

çok ingilizce terim var,daha ben tftp server programı bile bulamadım,illk defa deniycem yani daha önce başıma gelmedi bu olay,yardımcı olurmusunuz ?

Gönderildi : 31/03/2008 21:15

(@esersolmaz)
Gönderiler: 3204
Illustrious Member Yönetici

Öncelikle TFTP programını indirmen için http://www.esersolmaz.com/tftp.rar

Gönderildi : 31/03/2008 21:36

(@esersolmaz)

Dökümanı bire bir uygulaman gerekiyor yazarsam karışır çünkü uzun :))

Gönderildi : 31/03/2008 21:46

(@bugrakeskin)
Gönderiler: 5088
Illustrious Member

Merhaba,

Öncelikle makinenizde TFTP server kurulu olmalı ve yeni IOS’iniz TFTP dizininde olmalıdır.

Cisco cihaza konsoldan bağlanın ve rommon modda açın.

Aşağıdaki alias’ları cihazınıza set edin.

IP_ADDRESS: Cihazın kullanacağı IP adresi
IP_SUBNET_MASK: Cihazın Subnet adresi
DEFAULT_GATEWAY: Cihazın kullanacağı default gateway
TFTP_SERVER: IOS’in bulunduğu TFTP sunucusunun IP adresi
TFTP_FILE: TFTP sunucu uzerinde bulunan IOS’in tam adı

Örnek;

IP_ADDRESS: 10.0.0.2
IP_SUBNET_MASK: 255.0.0.0
DEFAULT_GATEWAY: 10.0.0.1
TFTP_SERVER: 10.0.0.5
TFTP_FILE: c4510-ipbasek9-mz.******.bin

Şimdi tek yapmanız gereken konsolda tftpdnld komutunu yazmak, hepsi bu kadar..

kolay gelsin 

Gönderildi : 01/04/2008 12:34

(@esersolmaz)

Merhaba,

Öncelikle makinenizde TFTP server kurulu olmalı ve yeni IOS’iniz TFTP dizininde olmalıdır.

Cisco cihaza konsoldan bağlanın ve rommon modda açın.

Aşağıdaki alias’ları cihazınıza set edin.

IP_ADDRESS: Cihazın kullanacağı IP adresi
IP_SUBNET_MASK: Cihazın Subnet adresi
DEFAULT_GATEWAY: Cihazın kullanacağı default gateway
TFTP_SERVER: IOS’in bulunduğu TFTP sunucusunun IP adresi
TFTP_FILE: TFTP sunucu uzerinde bulunan IOS’in tam adı

Örnek;

IP_ADDRESS: 10.0.0.2
IP_SUBNET_MASK: 255.0.0.0
DEFAULT_GATEWAY: 10.0.0.1
TFTP_SERVER: 10.0.0.5
TFTP_FILE: c4510-ipbasek9-mz.******.bin

Şimdi tek yapmanız gereken konsolda tftpdnld komutunu yazmak, hepsi bu kadar..

kolay gelsin 

Döküman okumanı önericem bugra 805 de durum biraz farklı....

Gönderildi : 01/04/2008 12:38

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

hımm doğrudur eser haklısın

Gönderildi : 01/04/2008 12:50

(@esersolmaz)

Ben haklı cisco terbiyesiz bütün router ları senin tarif ettigine benzer yöntem ile ios yüklüyorsun ama 800 serisi sanki başka bir cumhuriyet her şeyi farklı ::((

Gönderildi : 01/04/2008 12:53

(@bugrakeskin)
Illustrious Member

evet 13 maddeden oluşuyor makalede. bayağı meşakatli

Gönderildi : 01/04/2008 12:58

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 33008

Eser sen bir makalesini yazarsın o zaman.

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 01/04/2008 13:04

(@fatihozcan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Teşekkür ederim sağolun yardımlarınız için

erasa flash yaptım ben üzerinde yeterli hafıza yoktu sanırım

şimdi boot promt u yanıyo o bana bakıyo ben ona 🙂 şöyle yaptım bişeyler

boot# set file-name = c805-sy6-mw.120-7.T.bin

boot# set serv-ip = 10.0.0.1

boot# set unit-ip = 10.0.0.2

boot# set netmask = 255.255.255.0

boot# set gate-ip = 10.0.0.254

boot# set gate-ip = 10.0.0.254
boot# set ios-conf = 0x2102
boot# save 
boot# upload tftp
upload: failed (1 second), "io error" hata verdi 

Gönderildi : 01/04/2008 16:17

(@fatihozcan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tamam halletim pc yede 10.0.0.254 verdim gatewaye attım tftp sonra config yaptım akşama deniycem sağoluN 🙂

Gönderildi : 01/04/2008 20:03

(@fatihozcan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

configirasyon yaptım alete lambaları filan yandı şimdi tekrar bozmak istiyorum 🙂 TinyROM mode geçmek aşağıdaki komutları veriyorum

Router#configure terminal
Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.
Router(config)#config-register 0x2100
Router(config)#^Z
Router#reload

yine içindeki  c805-sy6-mw.120-7.T.bin dosyasını açıyor.

Gönderildi : 01/04/2008 20:37

(@esersolmaz)

işte makalenin devamında onu silmeni ve yeni ios boot için göstermeni takip ediyor ... Okuyamasan bile komutları tek tek uygula ::))

Gönderildi : 01/04/2008 22:18

(@fatihozcan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

makelenin devamı dediğin yer neresi abi ya

ben ios attım şimdi yaptım amacıma ulaştım yeniden yapmak istiyorum 🙂

ilkinde TinyROM a geçmiştim boot# erase flash ile yapmıştım

config attım ve bolu# burdan devam ediyorum en son reload diyorum geçiyimmi diyo yes diyorum yine bolu# geliyo

Gönderildi : 02/04/2008 00:24

(@esersolmaz)

boot# save
boot# delete c800-nsy6-mw.bin
boot# erase flash 
boot# upload tftp 
boot# save file = c800-nsy6-mw.bin
boot# boot

Router#delete flash:filename
Router#squeeze flash
Router> enable
Password:  Router#
Router# copy tftp flash

router>enable
Password
Router#configure terminal
Enter configuration commands, one per line. End with CNTL/Z.
Router(config)#
Router(config)#boot system flash c800-nsy6-mw.bin
Router(config)#boot system flash

anladın umarım....

Gönderildi : 02/04/2008 00:54

(@fatihozcan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

abi boot moduna geçmiyo ki geçse kolay yapucam üzerinde şu an  yazılım var

bolu#

böyle açılıyo boot moduna nasıl geçircem 

Gönderildi : 02/04/2008 01:18

(@esersolmaz)

takıldıysan sil baştan bir daha başla ctrl+break ile....

Gönderildi : 02/04/2008 02:46

(@fatihozcan)
Reputable Member
Konu başlatıcı

tamam teşekkürler bende bunu soruyodum zaten 🙂

tamamiyle öğrendim bu işi teşekkürler 🙂

Gönderildi : 02/04/2008 13:27

(@ismailcelikbas)
Gönderiler: 316
Reputable Member

CISCO 805 YÖNLENDİRİCİ

İçindekiler :

Cisco 805 Genel

Cisco 805 Özellikleri - Özet

Ön Panel

Arka PanelGösterge Işıkları (LED)

Gösterge Işıklarının (LED) İşlevleri

Uzak Ofisin Şirket Ofisi Ağına Yapılandırılması

Ağları Yapılandırmadan Önce

Cisco 805 Yönlendiricinin Yapılandırılması

Örnek Yapılandırma

Cisco 805 Genel

Cisco 805 yönelticisi bir uzak ofisi merkez ofise veya küçük bir profesyonel ofisi Internet hizmet sağlayıcısına (ISP) bağlayabilir. Uzak-ofisten-merkez-ofise ağında, uzak ofis, genellikle, emlak bürosu gibi daha büyük bir şirketin bir parçası olan küçük, profesyonel bir ofistir. Verilerin çoğunluğu uzak ofiste yer alsa da, uzak ofis büyük merkez ofisle veri değiş-tokuş etme gereksinimi duyabilir. Sonuç olarak, uzak ofis merkez ofisle bağlantı kurma gereksinimi duyar. Küçük-ofisten-ISP’ye ağında, küçük ofis genellikle, Internet’ten verilere erişim gereksinimi duyan bir mimarlık bürosu gibi, küçük, bağımsız ve profesyonel bir ofistir.

Cisco 805 Özellikleri - Özet

-        10BaseT Ethernet kapısı: 10BaseT (10 Mbps) Ethernet ağına bağlantı sağlar.

10/100-Mbps’lik bir aygıtla uyumludur.

-        Dizisel kapı: EIA/TIA-232, EIA/TIA-449, EIA/TIA-530, EIA/TIA-530A, X.21 ve V.35 veri uçbirim donatısına (DTE) veya veri iletişim donatısına (DCE) bağlantı sağlar.

-        RJ-45 Konsol kapısı: yazılım yapılandırması ve yönelticiye ilişkin sorun giderme için uçbirime veya kişisel bilgisayara bağlantı sağlar.

-        Flash bellek: Yöneltici,  4 MB’lık flash bellek sağlar.1

-        Dinamik RAM (DRAM):  Yöneltici 8 MB’lık DRAM sağlar.

-        Kuruluş kolaylığı: Renklerle kodlanmış bağlantı noktaları ve kablolar hata yapma olasılığını azaltır

-        Cisco IOS yazılımı: Yöneltici Cisco IOS yazılımını destekler.

-        Cisco 805 Fast Step yazılımı: Temel Cisco 805 yapılandırması için Windows 95, Windows 98 ve Windows NT yazılım aracı sağlar.

-        Kablo kilidi: Yönelticiyi fiziksel olarak güvenliğe almak için bir yol sağlar.

-        Güç bağlayıcısını kilitleme: Güç bağlayıcısını yerinde kilitlemeyi sağlar.

-        Duvara monte etme özelliği: Yönelticinin altındaki duvara monte edilme özelliği sağlayan dirsekler yönelticinin duvara veya başka bir düz yüzeye monte edilmesini sağlar.

1 İstenirse, ek olarak 4 veya 8 MB’lık Flash bellek ve DRAM sonradan fabrikada eklenebilir. Yükseltme kitlerini sipariş edebilirsiniz ve kalifiye personelin belleği eklemesini sağlaybilirsiniz. 4-MB’lık Flash bellek yükseltme kiti ürün numarası MEM805-4U8F, 8-MB’lık Flash bellek yükseltme kiti ürün numarası MEM805-4U12F, 4-MB DRAM yükseltme kiti ürün numarası MEM805-8U12D ve 8-MB DRAM yükseltme kiti ürün numarası MEM805-8U16D’dir. (Gerçek DRAM bileşeninin yüksekliği yüzünden, ek DRAM’ı Cisco’dan sipariş etmeniz gerekir.)

Ön Panel

OK gösterge ışığı - Yönelticinin gücünün açık olduğunu belirtir.

LAN gösterge ışıkları - Paketlerin Ethernet kapısından alındığını veya gönderildiğini belirtir.

WAN gösterge ışıkları - Paketlerin dizisel kapıdan alındığını veya gönderildiğini belirtir.

Arka Panel

Bir kapının üzerinde uygunluk simgesi (  ) varsa, bu kapıyı Avrupa Birliği standartlarına uyan bir genel ağa doğrudan bağlayabilirsiniz. Bir kapının üzerinde uygunluk sembolü, üzerinde bir çarpı işareti ile yer alırsa, bu kapıyı Avrupa Birliği standartlarına uyan bir genel ağa bağlamamanız gerekir. Bu kapıyı bu tipte bir genel ağa bağlamanız yönelticinize önemli hasar verebilir.

Gösterge Işıkları (LED)

LINK dışındaki gösterge ışıkları yönelticinin ön panelinde yer almaktadır. LINK gösterge ışığı arka paneldedir.

Gösterge Işıklarının (LED) İşlevleri

Gösterge Işığı                       Kapı/Bileşen         Renk  İşlev

Karşılığı

OK                     Güç                  Yeşil          Yönelticiye güç verildiğinde açıktır ve yöneltici kendini test işlemini tamamladığında çalışmaya başlar.

LAN                    Ethernet           Yeşil          Ethernet arabirimi açık olduğunda açıktır. Ethernet arabirimi kapatıldığında kapalıdır.

RXD (alınan)        Ethernet           Yeşil          Ethernet kapısından bir paket alındığında yanıp söner.

TXD (iletilen)        Ethernet           Yeşil          Ethernet kapısından bir paket gönderildiğinde yanıp söner.

CD                      Dizisel              Turuncu     Dizisel arabirim açık olduğunda ve bir taşıyıcı sinyali saptandığında açıktır. Taşıyıcı sinyali saptamadığında kapalıdır.

(Taşıyıcı saptama)                      

RXD (alınan)        Dizisel              Turuncu     Dizisel kapıdan bir paket alındığında yanıp söner.

TXD (yollanan)     Dizisel              Turuncu     Dizisel kapıdan bir paket gönderildiğinde yanıp söner.

LINK                   Ethernet           Yeşil          Ethernet aygıtı bağlı olduğunda yanıp söner. Bağlantıda sorun olduğunda kapalıdır. “Sorun Giderme” konusuna bakın.

HUB/NO HUB düğmesi ile hub’ları, sunucuları, kişisel bilgisayarları ve iş istasyonlarını çapraz Ethernet kablosu yerine, sizin sağlamanız gereken sarı Ethernet (düz) kablosu ile bağlayabilirsiniz. Bu düğme, sarı Ethernet kablosunu kullanarak yöneltici Ethernet kapısına bağladığınız aygıtı tanır. Düğmeyi HUB’a (giriş) ayarlamak bir hub’ı bağladığınızı gösterir; düğmeyi NO HUB’a (çıkış) ayarlamanız bir sunucu, kişisel bilgisayar veya iş istasyonu bağladığınızı gösterir. Bu düğmenin varsayılan ayarı HUB’dır. Bu düğmeyi NO HUB olarak yeniden ayarlarsanız, yöneltici Ethernet bağlayıcısı, sarı Ethernet kablosundan iletilen ve alınan sinyalleri çapraz geçer.

Uzak Ofisin Şirket Ofisi Ağına Yapılandırılması

Bu bölümde Tablo 3-1’de gösterilen beş uzak ofisin, şirket ofisi ağına nasıl yapılandırılacağı anlatılmaktadır.

Tablo 3-1 Örnek Ağlar

WAN      WAN                      Yönlendirilmiş           Diğer                      Yapılandırma

No.      Seçenekleri   Kapsüllemesi     Protokollar    Özellikler                       Seçenekleri

1          Zaman uyumlu   Yüksek Seviyede Veri                       IP                                   Dinamik IP          - Cisco 805 Fast

kiralanmış hat   Bağ Kontrolü                                    yönlendirme                    Step yazılımı

(HDLC)

- Komut satırı

arabirimi (CLI)

2          Zaman uyumlu   Noktadan Noktaya    IP, IPX              Dinamik IP ve                  - Cisco 805 Fast

kiralanmış hat    Protokolu (PPP)                               IPX yönlendirme               Step yazılımı

- CLI

3          X.25                      X.25                    IP, IPX              Dinamik IP ve                  CLI

IPX yönlendirme

4          Zaman uyumsuz     PPP                   IP, IPX              - Statik IP ve IPX yolları    -Cisco 805 Fast

çevirmeli hat                                                            - Kolay IP faz 2 –             Step yazılımı

DHCP sunucu               (şablon seçeneği)

- CLI

5          Çerçeve geçiş        Çerçeve geçiş      IP, IPX              - Kısmen “meshed”           Cisco 805 Fast

Çerçeve Geçiş topolojisi.  Step yazılımı

- Alt arabirimler                 CLI

- Dinamik IP ve IPX yönl.

- Kolay IP (Faz 2) – Dinamik

Ana Bilgisayar Yapılandırma

İletişim Kuralı (DHCP) geçişi

Not Cisco, deneyimsiz ağ yöneticilerinin, 1, 2, ve 5 örnek ağları yapılandırmak için Cisco 805 Fast Step yazılımını kullanmalarını şiddetle tavsiye etmektedir. Cisco 805 Fast Step yazılımı, örnek ağları bu kılavuzda anlatılandan farklı yapılandırabilir.

Cisco 805 Fast Step Yazılımı, Cisco 805 yönlendirici ile birlikte verilen ve Windows 95, Windows NT ve Windows 98 tabanlı bir yapılandırma aracıdır. Daha fazla bilgi için Cisco 805 Fast Step CD-ROM’una başvurun.

CLI’yı kullanarak yönlendiricinizi yapılandırma konusunda daha fazla bilgi için bu bölümü okumaya devam edin.

Ağları Yapılandırmadan Önce

Her bir ağı yapılandırmadan önce nelere gereksiniminiz olduğunu saptamak için Tablo 3-2’ye bakınız.

Tablo 3-2 Ağları Yapılandırmadan Önce

WAN Seçenekleri/

No              Kapsüllemesi                  Yapmanız Gerekenler 1, 2

1                 Kiralanmış hat, HDLC    - Şirketten ve uzak ofislerden ağ yöneticileri:

—IP adres düzenini kurun.

— Hangi IP yönlendirme iletişim kuralını kullanacağınıza karar verin.

- Şirket ofisi ağ yöneticisi, kiralık hattı WAN hizmet sağlayıcıya sipariş etmelidir.

2                 Kiralanmış hat, PPP       - Şirketten ve uzak ofislerden ağ yöneticileri:

— IP ve IPX adres düzenini kurun.

- Şirket ofisi ağ yöneticisi, kiralık hattı WAN hizmet sağlayıcıya sipariş etmelidir.

3                 X.25                                    - Şirketten ve uzak ofislerden ağ yöneticileri:

- Şirket ofisi ağ yöneticisi, X.25 bağlantısını WAN hizmet sağlayıcıya sipariş etmelidir.

Ayrıca WAN hizmet sağlayıcıdan aşağıdakileri isteyin:

— X.25 Uzak ofis ve şirket ofisi yönlendirici seri arabirimleri için X.25 adresi

— X.25 pencere büyüklüğü

— X.25 paket büyüklüğü

4             Çevirmeli hat, PPP             - Şirketten ve uzak ofislerden ağ yöneticileri:

— Hangi PPP kimlik doğrulaması tipinin kullanılacağına karar verin.

Hangi PPP kimlik doğrulaması tipinin kullanılacağına karar verdikten sonra yönlendiriciye erişim için, bir PPP istemci adı ve parolası saptamanız gerekir.

Uzak ofis yönlendirme seri arabirimine atanan telefon numarasını şirket ağ yöneticisine verin ve aynı işlemi karşı taraf için de yapın.

- Şirket ofisi ağ yöneticisi, çevirmeli hattı, WAN hizmet sağlayıcısına sipariş etmelidir.

5             Çerçeve Geçişi                    - Şirketten ve uzak ofislerden ağ yöneticileri:

- Şirket ofisi ağ yöneticisi:

— WAN hizmet sağlayıcıdan iki kalıcı sanal devre (PVC) sipariş edin. Sağlayıcı, her bir PVC için iki veri bağ bağlantı tanıtıcı (DLCI) atamalıdır.

— WAN hizmet sağlayıcıdan, Yerel Yönetim Arabirimi (LMI) tipini sağlamasını isteyin.

1 IP Yönlendirme Bilgileri İletişim Kuralının (RIP), Geliştirilmiş İç Ağ Geçidi Yönlendirme İletişim Kuralı (EIGRP) ile karşılaştırılması için, EK C’deki “Kavramlar” bölümündeki “IP İletişim Kurallarının Seçilmesi” kısmına bakınız.

2 Challenge Handshake Kimlik Doğrulama Programı (CHAP) ile Parola Kimlik Doğrulama Programının (PAP) karşılaştırılması için, EK C’deki “Kavramlar” bölümündeki “PPP Kimlik Doğrulama İletişim Kuralları” kısmına bakınız.

Cisco 805 Yönlendiricinin Yapılandırılması

Bu örnek ağ özelliklerini yapılandırmak için, aşağıdaki bölümlerde anlatılan görevleri bir PC’de gerçekleştirin. Ağın nasıl yapılandırılacağını gösteren bir örnek yapılandırma dosyası, görevlerden sonra sunulmaktadır.

Yönlendiricinizin ön yüklenmesinden sonra, aşağıdaki bilgi istemi görüntülenir. no girin.

Would you like to enter the initial configuration dialog [yes]: no

Genel yapılandırma moduna nasıl erişileceği hakkında tam bilgi için 2. Bölümdeki “Genel Yapılandırma Moduna Giriş” kısmına başvurun. “Cisco IOS Temel Beceriler.” Aşağıdaki tablolarda kullanılan komutlar hakkında daha fazla bilgi için Cisco IOS Yayım 12.0 belgelerine başvurun.

Genel Parametreler

Yönlendiriciyi genel parametrelere yapılandırmak için aşağıdaki tabloyu kullanın.

Adım      Görev                                                                                Yönlendirici İstemi             Komut

1             Yapılandırma moduna girin.                                               Router#             configure terminal

2             Yönlendiriciye ad belirtin.                                                  Router (config)#    hostname name

3                     Yönlendiriciye yetkisiz erişimi                                          Router (config)#    enable secret <password>

engellemek için şifreli parola belirtin

4             Yönlendiriciyi sıfır alt ağ aralığını adreslerin geçerli           Router (config)#    ip subnet-zero

aralığı olarak tanıyacak şekilde yapılandırın.

5             Yönlendiricinin, konsol oturumu sırasında                        Router (config)#    no ip domain-lookup

IP adreslerine girilen yabancı sözcükleri (tipo’ları)

çevirmesini devre dışı bırakın.

6             IPX yönlendirmeyi etkinleştirin.                                       Router (config)#    ipx routing

Ethernet Arabirimi

Ethernet arabirimini yapılandırmak için aşağıdaki tabloyu kullanın.

Adım      Görev                                                                                Yönlendirici İstemi             Komut

1             Ethernet arabirimi için yapılandırma moduna girin.           Router (config)#    interface ethernet 0

2             IP adresini ve alt ağ maskesini belirleyin. Router     (config-if)#        ip address ip-address mask

3              IPX yönlendirmeyi etkinleştirin, IPX ağ numaralarını       Router (config-if)# ipx network network

atayın, ve kapsülleme (çerçeveleme) tipini yapılandırın.                                                  encapsulation {arpa |

novell-ether | sap | snap}

4              Arabirimde yeni yapılan arabirim ve yapılandırma            Router (config-if)# no shutdown

değişikliklerini etkinleştirin.                                              

5             Ethernet arabirimi yapılandırma modundan çıkın.             Router (config-if)# exit

Seri Arabirim

Seri arabirimi yapılandırmak için aşağıdaki tabloyu kullanın. Bu tablo, seri arabiriminizi, X.25 üzerinden IP ve IPX paketlerini yönlendirecek şekilde yapılandırmak için temel X.25 komutlarını vermektedir. X.25’le ilgili diğer daha az uygulanan görevler hakkında bilgi için Geniş Ağ Yapılandırma Kılavuzuna başvurun.

Adım      Görev                                                                       Yönlendirici İstemi             Komut

1             Seri arabirimi yapılandırma moduna girin.             Router (config)#    interface serial 0

2             IP adresini ve alt ağ maskesini belirleyin.              Router (config-if)#        ip address ip-address mask

3              IPX yönlendirmesini etkinleştirin ve IPX ağ        Router (config-if)#        ipx network network

numarasını yapılandırın.

4             Kapsülleme (çerçeveleme) tipi olarak                   . Router (config-if)#       encapsulation x25

X.25 belirtin

5             X.25 adreslerini belirtin (WAN hizmet                                Router (config-if)#        x25 address address

sağlayıcınız tarafından sağlanan).

6              IP ve X.25 için uzak ana bilgisayara eşleştirme    Router (config-if)# x25 map protocol

için LAN iletişim kurallarını kurmak üzere                                                          protocol-address x.121-address

bu komutu bir kez girin. IPX ve X.25 eşlemesi                                                   broadcast

için de başka bir sefer yine girin.

7             Ağ gelen pencere boyutunu ayarlayın                   Router (config-if)#        x25 win packets

(WAN hizmet sağlayıcınız tarafından sağlanan).

8             Ağ giden pencere boyutunu ayarlayın                 Router (config-if)#        x25 wout packets

9             Ağ en fazla girdi paket boyutunu ayarlayın          Router (config-if)#        x25 ips bytes

10           Ağ en fazla çıktı paket boyutunu ayarlayın          Router (config-if)#        x25 ops bytes

11                 Arabirimde yeni yapılan arabirim ve yapılandırma Router (config-if)#       no shutdown        

değişikliklerini etkinleştirin.

12           Seri arabirim yapılandırma modundan çıkın. Router (config-if)#     exit

Dinamik Yönlendirme

Bu bölüm, IP RIP’nin nasıl yapılandırılacağını anlatmaktadır (IPX RIP varsayılan olarak etkinleştirilmiştir). IP EIGRP’nin yapılandırılması hakkında bilgi için bölüm 5’de “Gelişmiş Özellikler” kısmında “IP EIGRP’nin Yapılandırılması”na başvurun.

IP RIP’yi yapılandırmak için aşağıdaki tabloyu kullanın.

Adım      Görev                                                                                    Yönlendirici İstemi             Komut

1             Yönlendirici yapılandırma moduna girin ve                          Router (config)#    router rip

RIP’i etkinleştirin.

2             RIP Sürüm 2 kullanımını belirtin.                                         Router              version 2

(config-router)#

3             Bu komutu doğrudan bağlantılı her bir ağ için belirtin.         Router              network

(config-router)#   network numbe

4              Alt ağ yollarının, ağ seviyesi yollara otomatik                     Router              no auto-summary

özetlenmesini devre dışı bırakın.                                          (config-router)#

5 Yönlendirici yapılandırma modundan çıkın.                                      Router              exit

(config-router)#

Yönlendiriciye Komut Satırı Erişimi

Yönlendiriciye erişimi denetlemek için parametreleri yapılandırmada aşağıdaki tabloyu kullanın.

Adım      Görev                                                                          Yönlendirici İstemi                         Komut

1                     Hat yapılandırma moduna girin ve konsol            Router (config)#           line console 0

terminal hattını belirtin.

2             Hatta benzersiz parolayı belirtin. Router       (config-line)#            password <password>

3              Terminal oturumu açılışında parola kontrolünü           Router (config-line)#     login

etkinleştirin.

4              Kullanıcı girdisi algılanana dek EXEC komut              Router (config-line)#     exec-timeout 10 0

yorumlayıcının bekleyeceği aralığı ayarlayın.

5             Uzak konsol erişimi için bir sanal terminal belirtin.     Router (config-line)#     line vty 0 4

6             Hat üzerinde benzersiz parola belirtin.                        Router (config-line)#     password <password>

7              Sanal terminal oturum açılışında parola                       Router (config-line)#     login

kontrolünü etkinleştirin.

8                     Hat yapılandırma modundan çıkın ve                          Router (config-line)#     end

ayrıcalıklı EXEC moduna dönün.

Şirket Yönlendiricisinin Yapılandırılması

Bu bölümde, Cisco 805 yönlendiriciye bağlanan yönlendiricinin, 3600 tipi gibi bir Cisco yönlendirici olduğu varsayılmaktadır. Şirket yönlendiricisini yapılandırmak için sayfa 3-16’daki “Cisco 805 Yönlendiricinin Yapılandırılması” bölümünde anlatılan görevleri aynen kullanın.

Örnek Yapılandırma

Aşağıdaki, sayfa 3-16’daki “Cisco 805 Yönlendiricinin Yapılandırılması” bölümündeki görevlerin gerçekleştirilmesini esas alan bir örnek yapılandırmadır. “default” (varsayılan) işaretli komutları girmenize gerek yoktur. Show running komutunu kullandığınızda oluşan yapılandırma dosyasında bu komutlar otomatikman belirecektir.

Current configuration:

!

version 12.0

no service pad (default)

service timestamps debug uptime (default)

service timestamps log uptime (default)

no service password-encryption (default)

hostname Cisco805

enable secret 5 $1$RnI.$K4mh5q4MFetaqKzBbQ7gv0

ip subnet-zero

no ip domain-lookup

ipx routing 0010.7b7e.5499

!In the preceding command, the router MAC address is automatically used

!as the router IPX address.

!

interface Ethernet0

ip address 10.1.1.1 255.255.255.0

no ip directed-broadcast (default)

ipx network 100 encapsulation novell-ether