Forum

IBM 7914 serisi ser...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM 7914 serisi server'i network'a fiber ile baglama

11 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
548 Görüntüleme
(@alpayakyol)
Gönderiler: 122
Estimable Member
Konu başlatıcı

herkese selamlar,

mevcut altyapiyi ozetliyeyim; 2 adet IBM 7914 serisi server ile Failover Cluster yapisi kurduk.

serverlar storage server'a SAS HBA ile bagli ve ayni serverlar network'a core switch Gb portlar uzerinden bagli.

sanal serverlarda network darbogazi yasamamak icin soyle bir sey aklima geldi (serverlari fiber optic ile backbone fiber portlarina baglayarak networka cikis yapma ),uygulanabilmesi mumkun mu,fikri deneyim olan varsa paylasirsa sevinirim.

Gönderildi : 04/01/2016 19:30

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

elbette fiber nic alıp sunuculara takmanız gerekiyor öncelikle

örnek :

http://www.intel.com/content/www/us/en/ethernet-products/gigabit-server-adapters/ethernet-server-adapter-i350.html

iyi çalışmalar

Gönderildi : 04/01/2016 19:44

(@alpayakyol)
Estimable Member
Konu başlatıcı

cevap icin tesekkurler.

gordugum kadariyla bu kartlar uzerindeki portlar Gb

su anki serverlar uzerinde hali hazirda 4 tane Gb port var ,bunlarin 3unu NIC teaming yapip virtual switch'e bagladim.

benim maksadim 10Gb hizinda bir fiber kart varsa sanal makinalarin network cikisini orya baglamak.

10Gb butun sanal makinalar icin yeterli olur diye dusunuyorum.

Gönderildi : 04/01/2016 20:45

(@vasviuysal)
Üye

10 gbit olan kartlar da var elbette

üstte verdiğim örnekti sadece

http://ark.intel.com/products/family/46828/Intel-10-Gigabit-Server-Adapters

Gönderildi : 05/01/2016 15:55

(@alpayakyol)
Estimable Member
Konu başlatıcı

serverlar uzerindeki bos pci yuvalarina su an 2 adet HBA bagli ,bu durumda bu optik karti server a nasil takabilirim ?

Gönderildi : 17/01/2016 18:01

(@alperkus)
Gönderiler: 30
Eminent Member

10gbps kullanmayacaksan fiber yapmanin bir anlami yok. 10gbps Fiber kart alip, om3 patch cort ile bağlaman gerekiyor. Eğer 10gig yapmayacaksan, birden çok interface i vmware üzerinde D.Switch ile LACP yapmanı öneririm. 

Gönderildi : 19/01/2016 02:38

(@tolgaasik)
Gönderiler: 383
Illustrious Member

Merhaba;

2 tane 1Gbit UTP kablo ile switch'e bağlayıp switch tarafından da bunları LCAP yapmanız da yeterli olur. Ama artık veri merkezlerinde 10 Gbit konuşuluyor. Ortamı teknolojiyi yakında iş birimleri tarafından gelebilecek performans taleplerini karşılamak için de 10Gbit destekli ve verdiğiniz sunucu modeli uyumlu bir network kart alıp ilerlemek daha uygun olur. Ayrıca alacağınız kart modelini mutlaka kullandığınız işletim sisteminde onayladığı bir kart olmasına dikkat edin. Yoksa driver, uyumsuzluk sorunları yaşamayın.

Bilginize.

Gönderildi : 22/01/2016 01:17

(@alpayakyol)
Estimable Member
Konu başlatıcı

10Gb kullanmayi duusnuyoruz ama server uzerinde bos PCI portu kalmadi,o yuzden baska nasil bir yolla 10Gb kart takabilirim diye soruyorum.

Merhaba;

2 tane 1Gbit UTP kablo ile switch'e bağlayıp switch tarafından da bunları LCAP yapmanız da yeterli olur. Ama artık veri merkezlerinde 10 Gbit konuşuluyor. Ortamı teknolojiyi yakında iş birimleri tarafından gelebilecek performans taleplerini karşılamak için de 10Gbit destekli ve verdiğiniz sunucu modeli uyumlu bir network kart alıp ilerlemek daha uygun olur. Ayrıca alacağınız kart modelini mutlaka kullandığınız işletim sisteminde onayladığı bir kart olmasına dikkat edin. Yoksa driver, uyumsuzluk sorunları yaşamayın.

Bilginize.

Gönderildi : 22/01/2016 12:28

(@alpayakyol)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Cevap yazan olmadi.

konuyu biraz daha netlestirmek icin foto ekliyorum.

tecrubeli arkadaslarin cevap vermesini rica ediyorum.

server port isimli resimde ,elimizdeki server'larin opsiyonel 10Gb kart takma yeri gorunuyor.

qlogic isimli kart bizim server ile uyumlu olan kart.

backbone ise server portlarindan networka baglanti yapmak istedigim optik portlar.

elimizdeki SFP moduller multimode' calisiyor.

bu baglantiyi nasil gerceklestirebilirim ?

yazidaki resimler http://postimg.org/gallery/162pfjlvc/

Gönderildi : 05/02/2016 20:18

(@alpayakyol)
Estimable Member
Konu başlatıcı

kendi mesajima kendim cevap vereyim,cozumu buldum.

resimdeki 10Gb karti aldim ve x3550 M4 serisi IBM server'a taktim.

kart uyumlu ve server tarafindan tanindi.

cisco sfp ile de uyumlu ve cisco backbone a fiber ile taktigimda network calisti.

Gönderildi : 22/02/2016 20:13

(@vasviuysal)
Üye

geribildirim için teşekkürler

iyi çalışmalar

Gönderildi : 22/02/2016 20:31

Paylaş: