Forum

Cisco 3500 Series X...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Cisco 3500 Series XL Switch

4 Yazılar
2 Üyeler
0 Likes
459 Görüntüleme
(@fatihyegin)
Gönderiler: 342
Reputable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar...

Cisco 3500 XL modeli bir switchim var bunun üzerinden vtp server kurup vlanları oluşturduğumuzda Cisco bir switchi vtp client yaptığımızda serverda oluşturulan vlan adları clientler switchlerdede oluşuyor.   

Benim sormak istediğim husus Huawei marka bir switchde vtp client yapsak Cisco 3500'daki oluşturduğumuz vlanları görebilirmiyiz ?

Şimdiden Teşekkürler...İyi Çalışmalar...

Gönderildi : 11/07/2012 20:04

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

vtp cisco'nun bir protokolu diger cihazlarda ben gormedim hic

huawei'de oldugunu sanmıyorum hocam , onun üzerinde muhtemelen manuel oluşturmanı gerek vlanları 

Gönderildi : 11/07/2012 20:07

(@fatihyegin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

Anladım Hocam...Teşekkürler...

Huawei tarafında pek bilgim olmadığı için sorma gereği hissettim...

Gönderildi : 11/07/2012 20:55

(@fatihyegin)
Reputable Member
Konu başlatıcı

vtp cisco'nun bir protokolu diger cihazlarda ben gormedim hic

huawei'de oldugunu sanmıyorum hocam , onun üzerinde muhtemelen manuel oluşturmanı gerek vlanları 

Tekrardan Merhabalar Vasvi Bey;

Biraz daha araştırdım ve bir arkadaşdan aşağıdaki bilgilere ulaştım elimdeki switch desteklemediğinden kontrol etme imkanım olmadı ama denemeye değer gibi görünüyor.Yararlanıcak birisi olabilir diye paylaşmak istedim.

İyi Çalışmalar...

VTP sadece cisco ya özgü bu sebeple diğer markalar ile vlan database paylaşmaz . Ancak bunu bir açık standart olan IEEE 802.1Q'ya uygun GVRP ile yapabilirsin.GVRP, VLAN bilgilerinin paylaşımı için GARP’ı(Generic Attribute Registration Protocol) kullanır.Catalyst 4000 Ailesi, Catalyst 2948G ve Catalyst 2980G switchleri GVRP’yi desteklemektedir. GVRP COS üzerinde çalışmaktadır.

GVRP yi etkinleştirme : # set gvrp enable802.1Q trunk portunda GVRP’yi çalıştırmak için : # #set port gvrp enable 1/1VLAN’lerin dinamik olarak oluşturulmasına izin vermek için : #set gvrp dynamic-vlan-creation enablePortun normal modda çalışması için : # set gvrp registration normal 1/1Portun fixed modda çalışması için # set gvrp registration fixed 1/1Portun forbidden modda çalışması için : # set gvrp registration forbidden 1/1konfigürasyonu gormek içinse # show gvrp configuration 

Gönderildi : 12/07/2012 13:54

Paylaş: