Forum

IBM System x3650 Ty...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM System x3650 Type 7979 Servera SATA Disk Takılması

16 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
3,124 Görüntüleme
(@SerkanYILMAZ)
Gönderiler: 19
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,
IBM System x3650 7979 serverım var. IBM ServeRAID 8k/8k-l Controller kartı kullanıyor. 3 adet 450GB SAS Disk ile Raid 5 yapıldı ve Windows 2003 SBS işletim sistemi sorunsuz kuruldu. Ek olarak 2 adet WD 1TB Sata disk takıp depolama alanı olarak kullanmak istiyoruz. Sata diskleri taktığımızda açılışta Raid Conrtol kartı 1TB diskleri ve 450GB SAS diskleri listeliyor. İşletim sistemi açıldığında ise disk yönetim alanı dahil olmak üzere hiçbir şekilde 1 TB Sata HDD leri göremiyorum.

Kısa bir süre önce dell poweredge r720 serverda aynı işlemi sorunsuz yaptım. Bu sunucuda Raid Kartım mı desteklemiyor? SAS disk üzerinden işletim sistemini kullanıp SATA diski depo olarak kullanmam için ne yapmam gerekiyor? Bios ayarlarına ve IBM Server Guide ile Raid yapısına baktım ancak bir sonuca ulaşamadım. Şimdiden teşekkürler..

Gönderildi : 28/04/2015 19:33

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

1 tb lik diskler ile raid oluşturdunuz mu peki ??

Gönderildi : 28/04/2015 19:41

(@SerkanYILMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Malesef oluşturulamıyor. Raid oluştururken sadece SAS diskleri görebiliyorum. Server Guide ile açtığımda ise listede 1 TB diskleri görüyorum hiçbir müdahalede bulunamıyorum. Birazdan ekran fotoğrafı göndereceğim.  

Gönderildi : 28/04/2015 19:48

(@EmrahOZYURT)
Gönderiler: 7
Active Member

Hocam bir sonuca ulaştınmı bende aynı problemi yaşıyorum bilgilendirebilirmisin ?

Gönderildi : 29/04/2015 13:56

(@vasviuysal)
Gönderiler: 7889
Üye

Malesef oluşturulamıyor. Raid oluştururken sadece SAS diskleri görebiliyorum. Server Guide ile açtığımda ise listede 1 TB diskleri görüyorum hiçbir müdahalede bulunamıyorum. Birazdan ekran fotoğrafı göndereceğim.  

https://www-947.ibm.com/support/entry/portal/docdisplay?lndocid=MIGR-5095614&brandind=5000008#DOCPRODUCTS

adresindeki yazılım ile windows içerisinden de raid yapılandırmanıza müdahale edebilirsiniz.

iyi çalışmalar 

Gönderildi : 29/04/2015 14:07

(@SerkanYILMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Mesajınızı yeni gördüm. Hemen deneyip bilgi vereceğim. Teşekkürler.. 

Gönderildi : 04/05/2015 22:26

(@SerkanYILMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Merhaba, Server üzerindeki Raid kartı 8kl... Gönderdiğiniz linkteki programı indirip kurdum. Raid yapısına ulaşmaya çalıştığımda ''servers could not be found because server may be down or server not installed in the host system'' hatası alıyorum. Bu konuda yardımcı olabilirseniz sevinirim teşekkürler.

Gönderildi : 04/05/2015 23:27

(@SerkanYILMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Son durum;

https://www-947.ibm.com/support/entry/portal/docdisplay?lndocid=migr-61707

linkteki programı indirdim kurdum. Raid ve disk yapısına ulaştım. Fakat Hiçbir şekilde disklerle ilgili işlem yapamıyorum. Sadece genişletmeme izin veriyor 2 adet sata 2TB disklerimi tanımıyor. geçersiz uyarısı alıyorum. Ekran görüntüsü linkte var. Acaba yapabileceğim başka bir seçenek var mı? 

Gönderildi : 05/05/2015 00:19

(@EmrahOZYURT)
Gönderiler: 7
Active Member

Serkan Bey, Tekrar merhabalar

Ben problemi şu şekilde çözdüm, öncelikle bios versiyonunu 1.17den 1.19a yükselttim ardından serveraid yazılımını güncelledim. arrayleri sildim ve tekrar oluşturdum şu anda problemsiz şekilde çalışmaya devam edebiliyorum, bilgilerinize. 

Gönderildi : 05/05/2015 10:18

(@evrenbaycan)
Gönderiler: 31
Eminent Member

Selam

Mevcut raid tablosunu bozmadan serverı x3650 destekli IBM Server Guide ile boot edip diğer tanıtamadığınız diskler için yeni bir raid tablosu oluşturmayı deniyebilirsiniz. (Yanlız bu ekranlarda next derken dikkat edin dalgınlıkla tüm diskleri wipe edebilirsiniz.)

Not: Sıfır sunuculara Linux kurulumunda bu tekniği kullanabilirsiniz. 

Gönderildi : 05/05/2015 11:25

(@SerkanYILMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Emrah Bey merhaba,
Bios güncellemesinden biraz çekiniyorum açıkçası. Ama yine de deneyeceğim. Siz nasıl güncellediniz dostan mı win mı? Teşekkürler.

Gönderildi : 05/05/2015 17:43

(@SerkanYILMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evren Bey merhaba,
Server Guide ile boot ettim ama yinede tanımıyor. Bilgi için teşekkürler.

Gönderildi : 05/05/2015 17:45

(@evrenbaycan)
Eminent Member

Emrah Bey merhaba,
Bios güncellemesinden biraz çekiniyorum açıkçası. Ama yine de deneyeceğim. Siz nasıl güncellediniz dostan mı win mı? Teşekkürler.

Selam IBM BOMC tool ile gönül rahatlığı ile güncelleyebilirsiniz. (Yanlış yükleme olasılığı %0)

Gönderildi : 05/05/2015 17:51

(@evrenbaycan)
Eminent Member

Emrah Bey merhaba,

Selam IBM BOMC tool ile gönül rahatlığı ile güncelleyebilirsiniz. (Yanlış yükleme olasılığı %0)

İlave olarak server açılışında CTRL + H ile denediniz mi? 

Gönderildi : 05/05/2015 17:52

(@SerkanYILMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Evren Bey selam,
CTRL + H ile denemedim ilk olarak bunu deneyip daha sonra gün içinde 
IBM BOMC tool ile deneyeceğim. Tekrar teşekkürler. 

Gönderildi : 05/05/2015 18:11

(@SerkanYILMAZ)
Eminent Member
Konu başlatıcı

Tekrar merhabalar,
Sorunum nihayet çözüldü. Yaptığım işlemleri aktarmak istiyorum.
IBM Bootable Media Creator indirdim kurdum listeden server modelimi seçip güncellemeleri indirip flash disk yarattım (raid card, bios vb) sistemi flash disk ile başlatıp upgrade işlemini sorunsuz yaptım. Sistemi açıp windows 2003 üzerine IBM ServeRAID Application kurdum. Raid yapısına ulaşıp disklerimi aktif hale getirdim.
Şimdi hem SAS hem de SATA disklerimi kullanabiliyorum. 
Vermiş olduğunuz bilgi ve destek için tekrar teşekkür ederim.

Gönderildi : 06/05/2015 15:34

Paylaş: