Forum

IBM x3650 m2 mem ış...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM x3650 m2 mem ışığı yanması

10 Yazılar
3 Üyeler
0 Likes
1,994 Görüntüleme
(@yusufdemir)
Gönderiler: 33
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhaba değerli arkadaşlar.

Sistemimde kullandığım IBM x3650m2 serverim mem ışığı sarı yanmaya başladı bu ikaz memory hatası mıdır.

syg.

Gönderildi : 17/12/2014 11:36

(@canbolat)
Gönderiler: 1253
Noble Member

Merhaba ,

Sunucuda memory hatası var.Event log'dan ve ya IMM üzerinden hata loglarını görüntüleyebilirsiniz.Imm konfigurasyonunuz yok ise açılışta ibm system x welcome ekranında f1 setup ile ımm setup'ı yapabilirsiniz.Yerel network'ünüzden bi ip adresi tanımlaması yapacaksınız.Web üzerinden imm'e ulaşabilirsiniz.Kullanıcı adı : USERID parola :PASSW0RD.Logda hatalı ram'in slotunu çıkarıp , tekrar takın,eğer devam ediyorsa aynı özelliklerde yeni bir ram almanız gerekiyor.Sunucunuzun firmware update'ni ihmal etmeyin. 

Gönderildi : 17/12/2014 12:05

(@yusufdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Öncelikle yardımınız için teşekkürler.

Event log event viewer midir ?
Ve log üzerinden nasıl görme şansım olacak açıklayıcı bilgi verebilir misiniz.

Gönderildi : 17/12/2014 12:27

(@canbolat)
Noble Member

Sunucuyu restart edin , açılış ekranında f1 e basın , burada system event viewer ve post event viewer var.Buradan logları görüntüleyebilirsiniz.Imm ile daha rahat inceleyebilirsiniz.

Gönderildi : 17/12/2014 12:37

(@Murat_CEYLAN)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Event log gibi şeylerle uğraşmayın nede olsa arızalı rami değiştirmeniz şart, bu durumda sunucunun kapağını açacaksınız demektir, açtığınızdada hangi ramin arızalı olduğunu yanındaki arıza ledinden anlarsanız.

Bazen bu gibi ram leri söküp taktığınızda sorun çözülebiliyor ancak riske etmeye gerek yok değiştirin gitsin. 

Gönderildi : 17/12/2014 23:06

(@canbolat)
Noble Member

Arıza her zaman ram'dan kaynaklanmaz 🙂 , firmware update ,loglar bu yüzden. Boşuna mı yapılıyor bunca işlem.

Gönderildi : 17/12/2014 23:23

(@Murat_CEYLAN)
Trusted Member

Arıza her zaman ram'dan kaynaklanmaz 🙂 , firmware update ,loglar bu yüzden. Boşuna mı yapılıyor bunca işlem.

Onca yıldır sunucu donanımı ile uğraşmaktayım mem. ışığı yanıyorsa o rami değiştiririm.

Sizin dediğiniz gibi yapmak elbette daha mantıklı. 

Gönderildi : 20/12/2014 00:07

(@canbolat)
Noble Member

Murat Bey , sonuçta dediğiniz doğru , yapılan işlemlerden sonra ışık hala yanıyor ise ram'i değiştirmek gerekir.Sunucularda buna sebep olan bir çok faktor olabiliyor.Sunucu statik alır ışığı yanar,statiği boşaltırsınız. Firmware update geçersiniz düzelir,slottan çıkarıp , tekrar takarsınız normale döner.Eğer uzaktan kontrol edilebilme imkanı var ise bu şekilde daha çabuk aksiyon alınabilir.Ve ya doğrudan sunucunun kapağını açıp da dimm slotun üzerinde yanan turuncu ışıktan hangi slottaki ram'in arıza ışığı yandığı görülebilir.Ben de karşılaştığım memory ve benzeri donanım problemlerinde aldığım aksiyonları ve sonuçları yazdım.Yorumunuz için teşekkür ederim.

Gönderildi : 20/12/2014 01:48

(@Murat_CEYLAN)
Trusted Member

Forumda sürekli okuduğum bir şey var oda her arızanın altına gelen ilk cevap "firmware güncelleştirin" oluyor.

Hali hazırda çalışan (yeni kurulmuş bir sistemden bahsetmiyorum) bir sistemde arıza herhangi bir değişiklik yapılırken yada bir ekleme yaparken yada yeniden kurulum yaparken alınmamışsa yani durup dururken çıkmışsa bunun firmware ile alakalı olma ihtimali yoktur.

Zira sistem mevcut firmware ile dün çalışıryordu bu gün neden çalışmasın?

Yukarıda da dediğim gibi bir değişliklik yapılmaya çalışıldıysa evet ama diğer türlü hayır.

Bunun yanı sıra bir sistem uzmanı zaten sunucu üzerindeki bütün  donanımların en son sürüm firmware lerini yüklemiş olmalıdır.

Bunları sizi yada firmware konusunda uyarıda bulunan arkadaşları eleştirme amaçlı yazmıyorum lütfen yanlış anlamayın ancak bu durumu garipsiyorum.

Gönderildi : 21/12/2014 01:30

(@yusufdemir)
Trusted Member
Konu başlatıcı

Sorun çözüldü ram çıkartılıp tekrar takıldı firmware güncel idi tekrar kontrol edildi.
Lakin uzaktan kontrol ayarını bir türlü beceremedim kafa atladım yada o stresle bildiğim şeyi unutur duruma geldim 🙂

Sorun çöldü ilgilenen tüm arkadaşlara teşekkür ederim.

Gönderildi : 25/12/2014 15:30

Paylaş: