Forum

IBM x3650 7979 raid...

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM x3650 7979 raid controller not started

24 Yazılar
4 Üyeler
0 Likes
2,031 Görüntüleme
(@VeyselER)
Gönderiler: 15
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

ibm x3650 7979 raid 1 kurulu serverimize format atarak yeniden 2003 server yazılımını kurdum.

fakat 10 gün sonra raid controller hata verdi ve sistem açılmıyor.

raid support cd ile rom üzerine  yeniden frame yazmaya çalışıyorum  fakat göremediğinden olsa gerek update edemiyor.

aşağıdaki uyarıları alıyorum .yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler.

BİOS V5.2  BUİLD 11844

BOOTİNG CONTROL KERNEL

CONTROL KERNEL FAİLED

CONTROLLER NOT STARTED

BIOS NOT INSTALLED

Gönderildi : 28/03/2013 01:40

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Gönderiler: 4272
Co-Helper

Firmware kast ediyorsunuz sanırım. Raid controller üzerinde açık pil bulunuyorsa değiştirmeyi deneyiniz yada garanti devam ediyorsa ibm den destek almaya çalışın controller bozulmuş olabilir.

'balık vermez, nasıl tutulabildiğine yönlendirir'
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2013 01:47

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

raid controller onbord üzerinde ve pil yoktur.ram gibi slotu var.üzerindede ram gibi bir kart takılı.controller bu olsa gerek.

serverimiz garantili değildir.

Gönderildi : 28/03/2013 01:59

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Controller dediğiniz gibi görünüyor internal kontroller board üzerinde ki slotdan görünüyor dökümanların da ve pil yedeklemesi anakart üzerinde görünüyor voltajını bir ölçün isterseniz.
ftp://ftp.software.ibm.com/systems/support/system_x_pdf/44r5189.pdf
Haricen raid controller ile ilgili bazı jumper'lar görünüyor bu ve benzeri dökümanlardan ayrıntılı incelemek lazım.
Donanımsal bir sorun yoksa firmware güncellemesi yapabiliyor olmanız lazım.
Daha fazla ayrıntıyı cihazı kullanmış, tanıyan arkadaşlar verebilir ancak.
İsterseniz yapılabilecekler ile ilgili mesai için de bir ibm çözüm ortağından telefon desteği talep edebilirsiniz.

Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız. Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz. Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 28/03/2013 02:22

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

anakart üzerindeki 3 V  pilimi ölçmemi söylüyorsunuz.

yani şöyle yorum yapıyorsunuz bu pil aynı zamanda controllerın da pili..!

(aslında sunucunun bu olaylar öncesinde belirgin en büyük hatalarından biri tarihi aklında tutamaması idi.)

Gönderildi : 28/03/2013 12:58

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

gönderdiğiniz link  baktım. controller üzerine bağlı batarya falan yok.sadece kontroller var.

Gönderildi : 28/03/2013 13:17

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Sayfa 8 de Battery connector
gördüğüm için demiştim bir de sayfa 13 e bakın.

Gönderildi : 28/03/2013 20:44

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

Merhaba Arkadaşlar,

ibm x3650 7979 raid 1 kurulu serverimize format atarak yeniden 2003 server yazılımını kurdum.

fakat 10 gün sonra raid controller hata verdi ve sistem açılmıyor.

raid support cd ile rom üzerine  yeniden frame yazmaya çalışıyorum  fakat göremediğinden olsa gerek update edemiyor.

aşağıdaki uyarıları alıyorum .yardımcı olur musunuz? Şimdiden teşekkürler.

BİOS V5.2  BUİLD 11844

BOOTİNG CONTROL KERNEL

CONTROL KERNEL FAİLED

CONTROLLER NOT STARTED

BIOS NOT INSTALLED

arkadaşlar buraya hata resimleri koymak isityorum.nasıl koyarım.bu arada problemim devam etmektedir.ibm donanım desteği verecek arkadaşlardan cevap bekliyorum.

Gönderildi : 01/04/2013 16:31

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

upload sitelerine yükleyerek buraya link verebilirsiniz.
pdf den hatırladığım kadarıyla dahili controller üzerindeki battery de resmediliyordu controller üzerine bir kablo ile ayrılıyor. O sunucular üzerinde tecrübeli değilim. Anakartın kuzey bölümü görselleri de paylaşılabilir. IBM'den destek almayı denediniz mi en azından durum tespiti ile bilgi alınabilirdi. Firmware yüklenememesi donanımın bozulması nedeniyle olabilir bu tip sunucularda bios'larında donanım testleri yer alır buna bakmak lazım.
Çözüm üretilemez ve aynı model kart bulunamazsa pci sas/sata yönelik uygun fiyatlı kontroller temin edilerek devam edilebilir.

Gönderildi : 01/04/2013 21:15

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

arkadaşlar hata mesajı resmi ekledim aşağıdaki linkten bakabilirsiniz.

Ayrıyeten  İbrahim bey sanırım raid kontroller bozuk frame yüklemesi yapmaya çalışıyor fakat yapamıyor.yarıda kesiliyor.bulunamadı diye uyarı alıyorum.aşağıda raid konroller resmini ekledim.

2.el bulabilirsem deneyeceğim.bilginiz olsun belki denk gelir.

Gönderildi : 03/04/2013 16:54

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Anlaşıldığı kadarıyla bozulmuş görünüyor.
Yalnız bu resmini ekledikleriniz raid controller'ın kendisi değil sadece cash belleği 32 mb bellek kartı bu.

http://www.ebay.es/itm/IBM-ServeRAID-8k-SAS-Storage-Controller-Option-256MB-Battery-Backed-25R8064-/400336976379?pt=UK_Computing_ComputerComponents_InterfaceCards&hash=item5d35f179fb
Mesela bu da controller'a eklenen pil ve cash bellek kartı.
Dökümanlarda da buna benzer birşey ve daha büyük ebatlıları görülüyordu. Raid controller anakarta entegre ise şayet yapabileceğiniz zaten birşey yok harici bir controller kart satın alarak çalışmaya devam edilebilir. Var olan bios'dan disable edilebiliyor olmalı.

Gönderildi : 03/04/2013 19:12

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

merhaba İbrahim bey,

biz bu bellek dediğiniz parçayı raid_controller olarak algılıyorduk ama,

siz buna bellek diyorsunuz !..ne yapacağımı şaşırmış vaziyetteyim.

daha önceden bios a girebiliyordum.şu an giremiyorum artık.

bios üzerinde raidcontroller disable  gibi bir seçenek yok.

Gönderildi : 05/04/2013 13:11

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Dediğim gibi controller olamaz o, bellek modülü.
Zaten üzerinde herhangi bir chipset yok buna dair sadece 1 bellek cipi var o kadar.
Bence cihaz hakkında tecrübeli bir ibm çözüm ortağından yerinde destek alın donanım bilgisi eksikliğiniz var çünkü bu şekilde çok uğraşırsınız. O model ve benzer model ailesi ile ilgili tüm dökümantasyonu en ince ayrıntısına kadar incelemeniz lazım ancak bazı şeyleri de bulamama ihtimaliniz var hani, şuan çözüm için model üzerine tecrübe önemli buradan da modeli bilen birilerini bulamadınız malum.

Gönderildi : 05/04/2013 16:02

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

ibrahim bey sizin firmanız çözüm sunabilir mi ?ne kadara mal olur ...?

Gönderildi : 16/04/2013 15:50

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

en son aldığım hata mesajı..

289 unsupported memory message

Gönderildi : 16/04/2013 16:06

ibrahim yildiz
(@ibrahimyildiz)
Co-Helper

Daha önce dediğim gibi "Raid controller anakarta entegre ise şayet yapabileceğiniz zaten birşey
yok harici bir controller kart satın alarak çalışmaya devam edilebilir.
Var olan bios'dan disable edilebiliyor olmalı."
yapılabilir ancak.
Disk sayınıza uygun olarak bir raid controller ve servis müdahale ücreti olur. Satış ve teknik servisten fiyat almalısınız.

Gönderildi : 16/04/2013 16:32

(@KayaKir)
Gönderiler: 5
Active Member

RAID Modül onboard olarak entegre de birde RAID Modül için RAM var, o RAM ın üzerinde bir adet pil mevcut o pilde RAID yaparken Write Cashing için ek bir şeçenek olarak with Batery imkanı sunuyor yani elektrik akımı herhangi bir şekil kesilirse o pil o anki hafızadaki verileri garanti altına alıyor performansı bir miktar düşürüyor ama veri güvenliği çok önemli olduğu durumlarda genelde böyledir tamamlayıcı oluyor. Sanırım bahsi geçen pil odur :).

Gönderildi : 08/05/2013 13:43

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

bu model de " x3650 7979KGG"   pil yoktur. 

Gönderildi : 16/05/2013 16:23

(@VeyselER)
Active Member
Konu başlatıcı

İbrahim bey,firmaya sordum fakat temin edemiyorlar.

Gönderildi : 16/05/2013 16:27

Sayfa 1 / 2
Paylaş: