Forum

IBM Raid

Bildirimler
Hepsini Temizle

IBM Raid

7 Yazılar
5 Üyeler
0 Likes
499 Görüntüleme
(@LeventAtes)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Merhabalar ibm x235 serverde raid 5 yapılandırması var.

Serveri acarken 2 disk ışığı kırmızı yanıp sönüyor. sonra normal bir şekilde 3 disk yeşil yanıp devam ediyor.

yanlıca serveri acarken kırmızı yanıp sönüyor.

Bu hem eski disklerden hemde yeni 3 adet disk alıp taktımızda bu sorun oluyor.

Neyden kaynaklanıyor olabilir. Tşk.

Gönderildi : 03/04/2010 02:52

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Raid yapısıyla ilgili bir sıkıntı olabilir. Evenlogları kontrol edelim ve array yapılandırması için yüklü olan programdan raid yapısını kontrol ediniz.

Kolay gelsin.

Gönderildi : 03/04/2010 03:43

(@mehmetdogan)
Gönderiler: 255
Reputable Member

Merhaba

Raid Maneger Kurulumu? Hata mesajı varm? Bios ve Maneger versiyonları güncel mi ?

Biraz daha detay verirsen daha faydalı oluruz sanırım.

Gönderildi : 03/04/2010 04:26

(@mesutsariyar)
Gönderiler: 2515
Co-Founder

Hızlı bir şekilde bir kaç farklı yedek alsanız iyi olur, sonrasında eventlar içinden sorunu anlamak için zaman harcayın.

Gönderildi : 03/04/2010 16:17

(@LeventAtes)
Gönderiler: 35
Trusted Member
Konu başlatıcı

Raid 5 olarak yen kurdum. Daha önceki eski disklerdede aynı sorun vardı. Sanırım disk güncelleştirmelerinden kaynaklanıyor.

Gönderildi : 04/04/2010 03:28

(@ugurdemir)
Gönderiler: 9888
Illustrious Member

Raid 5 yapınızda yeni disk mi kullandınız? Firmware update yapmanızıda ayrıca öneririm.

Keyifli çalışmalar.

Gönderildi : 04/04/2010 04:34

(@www-rizasahan-com)
Gönderiler: 18028
_

Merhaba bu sorun bendede oluyor bazen aynı model server.Sanırım disklerinizde sorun yok ama mount işlemi gerçekleşmiyor.ibm ile gelen cdlerden ibm raid programını server üzerine kurun.Kurulumdan sonra programı açın admin şifresini girerek login olun burada disk durumları gözükmektedir.Disklerde büyük ihtimalle unmounted ibaresi ile ünlem göreceksiniz.Disklerisırası ile maikine çalışırken çıkartın sonra takın aynı anda turuncu ve yeşil ışık yanacaktır.Bu işlem disk mount ediliyor anlamındadır.Programdanda mount etme işlemini görebilirsiniz.Diskin büyüklüğü ve makine performasına göre bu işlem 30-90 dk arası alabilir.Ondan sonra sorun düzelmezse disklerde sorun olabilir.Bu işlmeleri gerçekleştirin duruma göre ne yapacağımızı kararlaştırırız.

1984 doğumluyum. 4 yaşından bu yana İstanbul’da yaşıyorum. Sırası ile aşağıdaki okullarda eğitim gördüm. Paşaköy ilkokulu (1990-1995) Kartal Zekeriyya Güçer İlköğretim Okulu(1995-1998) Ümraniye Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Bilgisayar Bölümü(1998-2001) Kocaeli Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı(2002-2004) Anadolu Ünv. İşletme Fakültesi(2006-2009) Lise yıllarından sonra bir bilgisayar firmasının teknik servisinde mesleğe merhaba dedim. Outsource olarak Citibank ytl ve bina taşınma projesinde yer alarak 8 ay görev yaptım. Bu görevden sonra şu an çalışmakta olduğum yerde bilgi işlem sorumlusu olarak göreve başladım ve 18 yıldır görevimin başındayım.

Gönderildi : 05/04/2010 00:24

Paylaş: