Forum

Ibm x346 Raid Contr...

Bildirimler
Hepsini Temizle

Ibm x346 Raid Controller sorunu

13 Yazılar
7 Üyeler
0 Likes
1,842 Görüntüleme
(@MehmetKASKAYA)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhaba Ibm X346 sunucuda aşşğıdaki gibi bir hata vermekte

serveraid-7k onboard status : not responding properly . error code =2807

Konu hakkında yardımlarınızı bekliyorum sabah olmadan bu sorunu çözmem gerekli tüm sistem bu sunucu üzerinde

Teşekkürler

Gönderildi : 10/05/2009 19:14

(@cozumpark)
Gönderiler: 16309
Illustrious Member Yönetici

merhabalar

disklerin durumu nedir şuan? aktif olarak çalışıyorlar mı yoksa durmuş durumdalar mı?

sunucuyu kendi boot cd si ile boot edip raid yapınızı bir kontrol edermisiniz?

herhangi bir değişiklik yaptınız mı sistemde? disklerin yerlerini değiştirmek gibi...

kolay gelsin

Gönderildi : 10/05/2009 23:35

(@EyupHAMAMCI)
Gönderiler: 154
Estimable Member

Merhaba firmware update yapmayı deneyiniz.İbm forumlarında firmware update ile sorunun giderilebileceiği cozum olarak belirtilmiş.

http://www.ibm.com/developerworks/forums/thread.jspa?messageID=14250006

Gönderildi : 11/05/2009 02:50

(@MehmetKASKAYA)
Gönderiler: 83
Estimable Member
Konu başlatıcı

Mümin hocam merhaba diskler çalışmıyor durmuş haldeler şimdi Sistemde herhangi bir değişiklik yapmadım Eyup Hamamci nin vermiş olduğu linkten Firmware indiriyorum deneyip göreceğiz dün tüm gün Ibm in sitesi çalışmadı indiremedim şimdi başlattım download ı sonucu bildiririm.

Teşekkürler

Gönderildi : 11/05/2009 11:00

(@HalilOLMEZ)
Gönderiler: 3
New Member

Bu konunun devamı gelmemiş. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. İlk olarak "serveraid-7k onboard status : not responding properly . error code =2807" hatası almaya başladım. Sonrasında bu konuyla ilgili pek çok çözüm önerisi uyguladım. Lakin bir sonuç alamadım. Son olarak RAID controller kartını değiştirmem tavsiye edildi. Kartı aldım sisteme taktım. Önceki hata veren kartla birebir aynı. (marka, model , model numarası)

Fakat bu seferde "Wrong SCSI controller found : 3E22" hatası veriyor. IBM support diskleri de controller'ı görmüyor. Ne yapmalıyım? 

Gönderildi : 27/08/2013 20:05

(@Murat_CEYLAN)
Gönderiler: 57
Trusted Member

Bu konunun devamı gelmemiş. Aynı sorunu ben de yaşıyorum. İlk olarak "serveraid-7k onboard status : not responding properly . error code =2807" hatası almaya başladım. Sonrasında bu konuyla ilgili pek çok çözüm önerisi uyguladım. Lakin bir sonuç alamadım. Son olarak RAID controller kartını değiştirmem tavsiye edildi. Kartı aldım sisteme taktım. Önceki hata veren kartla birebir aynı. (marka, model , model numarası)

Fakat bu seferde "Wrong SCSI controller found : 3E22" hatası veriyor. IBM support diskleri de controller'ı görmüyor. Ne yapmalıyım? 

2807 genelde bataryası arızalanmış raid kartı hatasıdır.

Yeni aldığınız karttaki bataryayı eski karta takıp dener misiniz? 

Gönderildi : 28/08/2013 11:27

(@HalilOLMEZ)
New Member

Maalesef sonuç yine aynı.

"serveraid-7k onboard status : not responding properly . error code =2807"

Aynı eskisi gibi hata vermeye devam ediyor. Ctrl + I 'dan girdiğim mini-configuration ekranında controller BIOS üzerinde yaptığım işlemi kayıt edemiyorum. FAIL hatası veriyor. IBM'in kurulum cdleri conroller'ı bulamıyor. Başka ne yapabilirim bilemiyorum !?

Gönderildi : 28/08/2013 16:32

(@HalilOLMEZ)
New Member

İlgili sorunu controller sorununu tüm denemelerime rağmen gideremedim. Bunun üzerine sorunu PCI bir controller kart takıp yeniden RAID oluşturarak giderdim. Teşekkür ederim cevaplar için.

Gönderildi : 28/08/2013 19:34

(@Murat_CEYLAN)
Trusted Member

İlgili sorunu controller sorununu tüm denemelerime rağmen gideremedim. Bunun üzerine sorunu PCI bir controller kart takıp yeniden RAID oluşturarak giderdim. Teşekkür ederim cevaplar için.

Malesef bu 346 lar böyle, bende de iki tane server7k vardı biri çalışıyordu diğerini taktım 2807 aldım sonra tekrar sağlamı taktım artık oda 2807 veriyor 🙂

Gönderildi : 28/08/2013 23:33

(@FarukYorukoglu)
Gönderiler: 2
New Member

serveraid-7k onboard status : not responding properly . error code =2807

Hocam aynı sorunu dün bende yaşadım. Maalesef x346 makinaların üzerinde bulunan raid kartının bataryası şişiyor ve kartı eğerek kartı kullanılmaz hale getiriyor. Ben  kullanamamış olduğum x346 makine üzerindeki raid kartını sökerek kullanmakta olduğum makine üzerine taktım. Tabii takmış olduğum kartın raid bilgileri farklı olduğu için makine doğal olarak açılmadı. x346 lar ve sonraki seriler raid bilgilerini hem dikler üzerine hemde raid kartı üzerine yazıyor. CTRL + I yaparak disk üzerindeki kart bilgilerini yeni takmış olduğum karta kopyalayarak serverin açılmasını sağladım.  Tabii sıkıntılı bir süreç.   Ama işlem başarı ile gerçekleşti ve verilerim de elime kar kaldı:))

Gönderildi : 29/10/2014 15:29

(@Murat_CEYLAN)
Trusted Member

X346 lardaki her türlü raid controller arızasında raid kartı komple değiştirmek gerekiyor, bataryasını değiştirseniz dahi çalışmıyor.

Böyle bir durumda yeni raid kartı taktığınızda sisteminiz sorunsuz çalışacaktır.

Gönderildi : 17/12/2014 23:12

(@senturkbilen)
Gönderiler: 14
Active Member

Arkadaşlar;

x346 raid controller pil sorunu nedeniyle hata veren server diskerini, x226 sunucu üzerine takıp, 6i controller bios ayarlarındaki diskten Raid biosa kopyala yaparak mevcut bilgilerime ulaştım. Ancak x346 üzerine 6i controller kartını takıp kullanmak istediğimde onboard planar controller kullanılamıyor hatası veriyor ve kullandırmıyor. Bu sorunla karşılaşan var mı, veya PCI-X raid controller kart takarak kullanabilen varmı?

Gönderildi : 10/03/2015 16:46

(@Murat_CEYLAN)
Trusted Member

Arkadaşlar;

x346 raid controller pil sorunu nedeniyle hata veren server diskerini, x226 sunucu üzerine takıp, 6i controller bios ayarlarındaki diskten Raid biosa kopyala yaparak mevcut bilgilerime ulaştım. Ancak x346 üzerine 6i controller kartını takıp kullanmak istediğimde onboard planar controller kullanılamıyor hatası veriyor ve kullandırmıyor. Bu sorunla karşılaşan var mı, veya PCI-X raid controller kart takarak kullanabilen varmı?

3650 m1 de bunu yapmak için bir jumper var, kapadığınızda onboard raid kartını devre dışı bırakıyor.

Aynı jumper x346 da da olması lazım raid kartın çipinin yanında olması lazım. 

Gönderildi : 29/03/2015 00:22

Paylaş: