Forum

SQL Sure Backup Hk.

Bildirimler
Hepsini Temizle

[Çözüldü] SQL Sure Backup Hk.

8 Yazılar
4 Üyeler
4 Likes
909 Görüntüleme
(@sadikkaya)
Gönderiler: 132
Estimable Member
Konu başlatıcı

Merhabalar,

Sıkı bir soruyla karşınızdayım. Veeam uzmanlarının yardımına ihtiyacım var.

Üzerinde MS SQL olan bir VM için sure backup job oluşturdum.

Application Group ve Virtual Lab tarafında herhangi bir problem yok.

Job çalıştığında heartbeat ve ping testleri başarıyla tamamlanıyor. Lakin SQL instance ve DB'lerin sağlık durumunu kontrol eden script 2 koduyla hata veriyor. Yaptığım kontrollerde izole ortamda açılan VM üzerinde SQL servisinin çalışmadığını tespit ettim. Sebebi ise SQL servisinin domainde bulunan bir user ile çalışıyor olması. Ortamda bir DC olmadığı için haliyle servis çalışmıyor. Logon userı Local System'a çektiğimde servis çalışıyor ve script çalışarak job başarıyla tamamlanıyor. 

Şimdi bu sorunu çözmem için SQL servisini bir şekilde çalıştırmam gerekiyor. Bu konuda desteğinizi rica ederim.

Teşekkürler.

Gönderildi : 26/06/2019 18:22

(@yasinakilli)
Gönderiler: 384
Illustrious Member

Merhaba Sadık bey,

Sure Backup ile MS tabanlı sistemleri doğrulama yapacak iseniz önerilen konfigurasyonlarda ilgili tüm paydaşların (Active Directory vs.) izole Lab a dahil edilmesidir.

ilgili DC yi eklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca gerçek bir restore durumunda servis hesaplarının çalışıp çalışmaması da kritik bir konudur.

Size tavsiyem Virtul Lab ortamınız için herhangi bir kaynak kısıtınız yok ise kendinizi yormayın DC yi ekleyin kafanız rahat etsin.

iyi çalışmalar dilerim.

Gönderildi : 26/06/2019 18:51

(@muratacinci)
Gönderiler: 36
Eminent Member

Ben sifremi resetleyip girene kadar sevgili Yasin yanit vermis.. Ben de bir kac ilave yapip okuyanlarin yeni yeni senaryolar gelistirip aldiklari urunden daha fazla fayda saglamalarini - aldiklari urunun sadece bir 'yedekleme-kurtarma' kurtarma araci olmadigini anlamalarina katkida bulunayim 🙂

SureBackup'i olusturan 2 temel oge, Virtual Lab ve Application Group.

Application Group : Izole ortamda birlikte acacaginiz, birbiriyle haberlesmeye ihtiyaci olan sunucular grubu.. ayni sizin ornekteki gibi AD orada olmali ki SQL dogrulama yapsin ve servislerini calistirabilsin... hangi sirayla, ne kadar kaynakla acilacagini, hangi yetkiyle script calistirilacagini siz belirliyorsunuz...

VirtualLab : Adi uzerinde sanal labaratuvar, izole ortam.. yani bu gruptaki makinalari yedekten, replikadan veya storage snapshot'tan - gercek ip adresleri ile acip - birbiriyle haberlesebilecekleri ortam..

Dubai'den herkese sevgiler, selamlar...

Murat ACINCI
Principal PreSales Consultant, Middle East
Veeam Software
+971 52 76 77 789 [email protected]

Gönderildi : 26/06/2019 19:10

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Burası yine şampiyonlar ligi gibi olmuş 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 26/06/2019 19:59

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Yasin AKILLI

Merhaba Sadık bey,

Sure Backup ile MS tabanlı sistemleri doğrulama yapacak iseniz önerilen konfigurasyonlarda ilgili tüm paydaşların (Active Directory vs.) izole Lab a dahil edilmesidir.

ilgili DC yi eklemeniz sizin yararınıza olacaktır. Ayrıca gerçek bir restore durumunda servis hesaplarının çalışıp çalışmaması da kritik bir konudur.

Size tavsiyem Virtul Lab ortamınız için herhangi bir kaynak kısıtınız yok ise kendinizi yormayın DC yi ekleyin kafanız rahat etsin.

iyi çalışmalar dilerim.

Merhabalar Yasin Bey,

Geç dönüşüm için kusura bakmayın lütfen. Yönlendirmeniz için teşekkür ederim. Söylediğiniz gibi Virtual Lab'a DC ekleyerek test edeceğim. Zaten planım dahilindeydi, lakin alternatif arayışındaydım.

Saygılar.

Gönderildi : 04/07/2019 18:08

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Murat ACINCI

Ben sifremi resetleyip girene kadar sevgili Yasin yanit vermis.. Ben de bir kac ilave yapip okuyanlarin yeni yeni senaryolar gelistirip aldiklari urunden daha fazla fayda saglamalarini - aldiklari urunun sadece bir 'yedekleme-kurtarma' kurtarma araci olmadigini anlamalarina katkida bulunayim 🙂

SureBackup'i olusturan 2 temel oge, Virtual Lab ve Application Group.

Application Group : Izole ortamda birlikte acacaginiz, birbiriyle haberlesmeye ihtiyaci olan sunucular grubu.. ayni sizin ornekteki gibi AD orada olmali ki SQL dogrulama yapsin ve servislerini calistirabilsin... hangi sirayla, ne kadar kaynakla acilacagini, hangi yetkiyle script calistirilacagini siz belirliyorsunuz...

VirtualLab : Adi uzerinde sanal labaratuvar, izole ortam.. yani bu gruptaki makinalari yedekten, replikadan veya storage snapshot'tan - gercek ip adresleri ile acip - birbiriyle haberlesebilecekleri ortam..

Dubai'den herkese sevgiler, selamlar...

Murat ACINCI
Principal PreSales Consultant, Middle East
Veeam Software
+971 52 76 77 789 [email protected]

Murat Bey, geri dönüşünüz için teşekkür ederim.

Saygılar.

Gönderildi : 04/07/2019 18:11

(@sadikkaya)
Estimable Member
Konu başlatıcı

Gönderen: Hakan Uzuner

Burası yine şampiyonlar ligi gibi olmuş 🙂

Hakan Hocam, bunu nasıl başardım bilmiyorum 🙂 Tüm Veeam expertlerini çağırmışım kazara 😆 

Gönderildi : 04/07/2019 18:13

Hakan Uzuner
(@hakanuzuner)
Gönderiler: 32993
Illustrious Member Yönetici

Yok onlar zaten burada, burası ÇözümPark 🙂

Danışman - ITSTACK Bilgi Sistemleri
Probleminiz Çözüldüğünde Sonucu Burada Paylaşırsanız.
Sizde Aynı Problemi Yaşayanlar İçin Yardım Etmiş Olursunuz.
Eğer sorununuz çözüldü ise lütfen "çözüldü" olarak işaretlerseniz diğer üyeler için çok büyük kolaylık sağlayacaktır.

Gönderildi : 04/07/2019 19:29
Yasin AKILLI, Sadık Kaya, Yasin AKILLI and 1 people reacted

Paylaş: